ПОУКИ ОТ СВЕТОВНАТА ИКОНОМИЧЕСКА КРИЗА
Брой 3, Март 2011 |
В началото на есента на 2008 г., когато кризата в Америка се развихряше, проф. Пол Кругман, Нобелов лауреат по икономика през 2008 г., запита: „Защо не видяхме предварително, че се задава криза? Защо не предупредихме?“ Всъщност имаше някои, макар и плахи предупреждения, между които най-категоричен беше друг американски икономист, проф. Нуриел Рубини, който няколко години преди това писа, че се задава криза, но никой не му повярва. Дори го нарекоха г-н Черногледец.
Друг виден американски икономист, проф. Джоузеф Стиглиц, Нобелов лауреат по икономика за 2001 г. и бивш главен икономист на Световната банка, потърси обяснението с думите: „Когато предишните кризи затихваха, на дневен ред идваше триумфът, а не самовглеждането.“ Той илюстрира това си заключение с поведението на американските власти и на световните финансови институции непосредствено след кризата в Източна Азия, Русия и други страни през 1997-1998 г.
Пол Кругман писа в началото на 2009 г.: „Сега е времето да започнем да предотвратяваме следващата криза.“ Аз бих добавил към неговите думи: Предотвратяването на следващата криза започва с извличането на поуки от настоящата. Затова ще направя такъв опит в следващите редове.
Ролята на държавата
Това, според мен, е една от най-важните поуки от кризата, защото наред...
Ако имате регистрация в сайта, моля въведете своето потребителско име и парола.
За да прочетете цялата статия, трябва да сте абониран.
Моля, прочетете правилата за ползване на сайта!
Коментари
RSS на коментарите по тази тема