НОВА СОЦИАЛНА ЕВРОПА – ДЕСЕТ ПРИНЦИПА ЗА ОБЩОТО НИ БЪДЕЩЕ

0
228


ГР. ПОРТО, 07-08 ДЕКЕМВРИ 2006 г.

Ангажираността на Европа със социалната справедливост е безпрецедентна в сравнение с който и да е било друг регион или континент. Ние сме единственият континент, който се стреми към социална справедливост и конкурентоспособност, като взаимно подкрепящи се, а не съперничещи си цели. Този уникален съюз на социален и икономически напредък трябва да продължи да бъде сърцевината на развитието на Европа. В световен икономически аспект може да се спечели изключително много, ако ние се модернизираме по подходящ начин, като направим социалните ни общества адекватни на изискванията на ХХI век. И може да загубим твърде много, ако не го направим.

Възниква една нова Европа: разширена, променена от новите технологии и новите знания; Европа, в която хората живеят по-дълго и по-здравословно. Но също и една Европа, която е оставила милиони хора без работа, в социална изолация, в бедност и дълбока несигурност за бъдещето.

Европейският съюз обединява уникална група от социални държави, изградени с усилията на обикновените хора и представлявани политически от социалистическите, социалдемократическите и работническите партии. Това е нашата Социална Европа.

Има и такива, които твърдят, че поради безмилостния натиск на глобализацията Европа не може да си позволи повече съществуването на социални държави; че социалната държава в бъдеще ще трябва да бъде „съкратена“ и че ролята на правителствата ще трябва да бъде ограничена до избягване на най-уродливите форми на бедност. Те твърдят, че за да определят най-ниските нива на данъчно облагане, обществата ще трябва да се конкурират помежду си; че първостепенната цел на Европейския съюз трябва да бъде насърчаване на свободна търговия и конкурентоспособност.

Но социалистите и социалдемократите на Европа знаят, че има и друг път — и то не само на теория, но и на практика. Ние заявяваме нашия ангажимент: Европейският съюз не може да бъде сведен до състезание между държавите или до пазар за социален дъмпинг. Европейските социалисти и социалдемократи категорично отхвърлят подобно късогледо виждане за развитието на икономиката, обществото и демокрацията. Ние настояваме за нова социална Европа.

Нашата задача е да обновим и укрепим социалните държави на Европа. Това не означава социалните държави да се запазят в сегашното си състояние. Ние знаем, че в съвременния свят това би било обречено на провал. В основата на обновлението на нашите социални системи е въвеждането на нов комплекс от права и задължения. Те създават основата за нов обществен договор между хора и правителство.

За да се справят с предизвикателствата на съвремието, нашата Европа и националните държави се нуждаят не от по-малко, а от по-добра социална политика. За социалистите и социалдемократите бъдещето е в стремежа към правилни реформи: икономическата конкурентоспособност, устойчивото екологично развитие и социалната справедливост — реформи, които да се подкрепят, а не да се изключват взаимно.

За да могат нашите общества да бъдат готови за справяне с предизвикателствата на днешния свят, съвременните правителства трябва да осигурят за всички равен достъп и еднакви възможности. Равният достъп до обществените стоки и услуги от най-високо качество трябва да представлява основно право за всички в обществата ни. Правителствата и социалните партньори трябва да работят заедно за равен достъп и равни възможности на пазара на труда, гарантирайки честни работни практики и борейки се срещу дискриминацията. В замяна на това право гражданите имат задължението да допринасят за развитие на обществото. Утрешните социални държави ще бъдат силни, ефективни и способни да предоставят нови форми на социална защита само когато всички участници зачитат правата и задълженията на всеки от тях.

Бъдещето носи нови рискове, но и нови възможности. Европа все още страда от недостатъците на миналото. Европа трябва да управлява промяната по нов начин, който да прави обществата ни по-сплотени, да включи всички в обществото. Никой не трябва да бъде изоставен; всеки трябва да се възползва от новите възможности.

Някои решения за реформи трябва да бъдат взети в скандинавските държави; други — в новите централно- и източноевропейски страни-членки; трети — в северните или южните части на континента.

Новата социална Европа е пътна карта за развитието на европейската социалдемокрация, нова обща посока за нашите социални общества. Въпреки че нашите социални общества имат различни отправни точки, поради различните нива на развитие, това, което ги обединява, е много повече от онова, което ги различава. Ние настояваме за радикални промени в обществата ни, но промени с оглед на по-доброто бъдеще за обикновените хора. Във всички наши държави реформите трябва да бъдат извършени така, че да не отстъпваме от принципите за участие и сплотеност. Нашият подход не е да разглеждаме европейските въпроси отделно от националните. Ние твърде дълго мислехме и действахме в отделни „кутийки“ — сякаш сме напълно изолирани един от друг. Нашата идея е да действаме заедно и едновременно във всеки от нашите четири „подслона“ на демокрацията: местен, регионален, национален и европейски. Ние сме решени да следваме същите прогресивни принципи в една обща посока. Основната идея е, че посоката на решения за реформи и инвестиционни инициативи трябва да се основава на сътрудничество. Сътрудничество, което да е добре координирано, за да не си противоречат решенията на държавите-членки.

Става дума за изграждане на мостове към новата социална Европа, а не за изграждане на нови стени между нашите държави. За това се нуждаем от последователна и политически ефективна договорна основа за Европа. ПЕС е готов за подкрепи възобновяването на този процес.

Новата социална Европа трябва да бъде обща грижа за всички социалистически, социалдемократически и работнически партии. Обща грижа не само за нашите собствени партии, а и за други прогресивни политически сили, за профсъюзите, за прогресивния бизнес, за гражданското общество, за националните правителства и за Европейския съюз. В този стремеж към създаване на една активна и ангажираща нова социална Европа каним всички действащи лица да участват в изпълнението на доклада на тази нова социална Европа на основата на следните десет принципа:

1. Права и задължения за всички — същността на кохезията

Някои казват, че бъдещето на нашите общества трябва да бъде оставено в ръцете на пазарните сили.

Ние, ПЕС, направихме своя политически избор: права и отговорности за всички онези, които правят спойката, осигуряваща сплотеност в съвременното социално общество.

Отделният индивид и правителството, както и бизнесът, профсъюзите или другите действащи лица трябва да имат ясни, разбираеми права и задължения.

Задължение на правителството е да осигури на всички граждани достъп до обществени услуги — образование и социална защита — и да гарантира политическите, гражданските, обществените права и правото на труд, както и да предоставя условия за пълна заетост и участие в живота на обществото. Право на правителството е да очаква отделните индивиди и всички други действащи лица в обществото да допринасят за съществуването на социалното общество. Бизнесът има право да очаква стабилност, справедливост и прозрачност в условията на конкуренция, но и задължение да подкрепя постигането на пълна заетост, като способства за повишаване на уменията и квалификацията на работната сила и изпълнява положителна роля в обществото чрез принципите на корпоративната социална отговорност. Отделните индивиди имат право да участват изцяло в живота на обществото и в пазара на работната сила. Тяхно задължение е да използват възможността за висококачествено образование и обучение и всички други средства, предоставени за обогатяване на човешките и социални ресурси — в техен личен интерес и в интерес на обществото като цяло.

2. Пълна заетост — основа за бъдещето

Някои казват, че пълната заетост е невъзможна.

Ние, ПЕС, направихме своя политически избор: пълната и качествена заетост е постижима. И тя е най-добрият начин обществата да станат по-интегриращи и по-благоденстващи — като се използва потенциалът на всеки, който може да допринесе за създаване на нови ресурси. На нас ни е ясно: без съвременната социална държава не може да съществува пълна заетост и не може да съществува устойчива социална държава без пълна заетост.

Пазарите на труда трябва да станат динамични и да привличат чрез оказване на подкрепа, сигурност и активиране през целия трудов живот на хората. Необходим е нов обществен договор, за да могат всички, които са изолирани от пазара на труда, да навлязат в него в условията на една ясна и общовалидна рамка на права и задължения. Добре обмислените социални, образователни действия и политиката на активен пазар на труда ще създадат основата за този нов обществен договор. На младите хора трябва да се предоставят по-добри шансове да навлязат на пазара на труда. В близките години възрастовата дискриминация и безразличието трябва да бъдат заменени с активно привличане и на по-възрастните, с предоставяне на повече възможности за участие в трудовия живот. Трябва да се положат общи усилия, за да се преборим с несигурността на работните места.

Европейското измерение е ясно: чрез съгласувани и едновременни усилия, основаващи се на инвестиции и най-добро използване на нови устойчиви технологии, ЕС и неговите държави-членки трябва да създадат условия за пълна заетост и за разумен, природосъобразен растеж. Трябва да започнем да изпълняваме Стратегията на ПЕС за растеж и инвестиции1 . Балансът на европейския икономически и валутен съюз трябва да бъде променен чрез реално координиране на икономическите политики, за да се постигнат по-висок растеж и повече работни места. Политиката на данъчна конкуренция — като плоски данъци на минимално ниво — могат да противоречат на идеята за социална Европа.

3. Инвестиране в хората — ние избираме прекия път

Някои казват, че ние трябва да се съсредоточим върху създаване на възможности за висококвалифицираните работници и да си затваряме очите пред лошите перспективи за нискоквалифицираните хора без висше образование.

Ние, ПЕС, направихме своя политически избор: интегриращият избор да се инвестира в потенциалните възможности на всеки. Става дума за непрекъснато развиване на умения и способности; за по-разумна, а не по-трудоемка работа; за справедлива конкуренция — не с по-ниски заплати, а с по-високи умения.

Инвестирането в хората — чрез образование, обучение и социална политика — ще бъде основно средство за борбата със социалната изолация, за достигане на пълна заетост и постигане на социална справедливост. Европа има дълга традиция на инвестиране в хората, но фактът, че милиони хора са безработни, изолирани и бедни, е знак за това, че е необходимо да направим повече, за да се справим с предизвикателствата на ХХI век. Съществува пропаст между онези, които са високо образовани, и онези, които са имали лоши възможности за образование. Хората, които най-много се нуждаят от висококачествено образование — бедните и поставените в неравностойно положение, — все още са тези, които най-рядко го получават в много европейски страни. Въоръжаването на хората със знания и способности да заемат работни места и да поемат отговорности в новото общество е най-сигурният път към напредъка. Хората без висше образование трябва да имат правото на втори шанс в образованието.

Европейският съюз е длъжен да постави образованието и обучението в сърцевината на Лисабонската стратегия. Публичните и частните инвестиции в обществото на знанието продължават да са недостатъчни. За постигане на нова социална Европа държавите-членки трябва напълно да използват структурните фондове на ЕС и европейските фондове за образование и обучение. Централна роля в стремежа за постигане на икономика на знания трябва да играе по-голямата ангажираност с инвестиране в нововъведения, научноизследователска и развойна дейност.

4. Интегриращите общества — никой не е изоставен

Някои твърдят, че не можем да направим нищо за хората на „дъното“ на обществото.

Ние, ПЕС, направихме своя политически избор: силата на Европа е интегриращото общество, в което се зачита всеки човек. Но въпреки социалната политика, провеждана в продължение на повече от един век, все още съществуват твърде много неравенства в шанса за живот и благоденствие. Глобализацията и демографските промени ще донесат нови възможности на много хора, но ако пазарните сили не бъдат балансирани с активна социална политика, могат да доведат до маргинализация на милиони хора.

Онези, които са най-застрашени от обществена изолация — възрастните, трайно безработните, жените, младите, етническите малцинства, нискоквалифицираните, хората в неравностойно положение, хората с увреждания — настояват за нов ангажимент от страна на правителството, за да се борят с бедността и за да им се осигурят нови възможности за включване и участие в обществото.

Обществената политика на национално, регионално и местно ниво трябва да бъде насочена към отделни лица и общности. Тя трябва да се съсредоточи върху всички съществени проблеми, включително здравеопазване, социални услуги, създаване на активен работен пазар, както и върху нови мерки за сплотеност на общността, като си сътрудничи с местните заинтересувани страни и организациите на местно ниво. Ние трябва да направляваме нашите реформи въз основа на принципа на права и задължения, като превърнем социалната ни политика в трамплин за навлизане в активно и интегриращо общество.

Оказването на грижи и предоставянето на здравни и социални услуги за възрастните ще става все по-важно в едно застаряващо общество. Това е необходимо, за да се избегне ширещото се отчуждение, а също за да се насърчат активността, личната независимост и ангажираността на отделния човек. В същото време ще се помага на семействата и по-специално на родителите да съчетават работата с грижите за дома.

Добавената стойност на Европа трябва да се основава върху общия подход на Лисабонската стратегия, за да се постигне по-силна икономика и по-сплотено в социално отношение общество. ЕС трябва да продължи да е градивен съюзник при гарантиране на правата на гражданите за висококачествени публични услуги във всички държави-членки и при изграждане на законови рамки за услугите от общ интерес. Трябва да се въведе задължително проучване за социалния ефект от дадена законова мярка при съставяне на проекторегламенти на ЕС и при прилагане на съществуващото законодателство на ЕС.

5. Универсални грижи за децата

Някои казват, че грижите за децата са личен въпрос и нищо повече.
Ние, ПЕС, направихме своя политически избор: европейските държави трябва да се насочат към оказване на грижи за децата за всички, които ги желаят. Висококачествените и достъпни грижи за децата са изключително положителна инвестиция и в краткосрочен, и в дългосрочен план. Те дават на децата най-добър старт в обучението, като в същото време им дават важни социални умения за живота. Добрите детски ясли интегрират в общността както родителите, така и децата и полагат основата на силна общност — сега и в бъдеще. Родителите често намират, че контактът с работещите в детските заведения и с други родители е безценна подкрепа.

Грижите за децата освобождават родителите, за да могат да навлязат в платена заетост, която е важна за осигуряване на равни права за жените и мъжете, за прекратяване на детската бедност и справянето с икономическото предизвикателство, поставено от демографската промяна. Грижите за децата създават работни места, което още повече стимулира икономическия растеж, особено в общности в неравностойно положение.

6. Равни права за жените и мъжете

Някои твърдят, че е постигнат достатъчен напредък за гарантиране на равните права между жените и мъжете и че няма нужда да се върши повече.

Ние, ПЕС, направихме своя политически избор: въпреки напредъка, неравенството между жените и мъжете продължава да бъде голямо и ние трябва да работим по въпроса. Жените са най-голямата група в неравностойно положение на пазара на труда заради дискриминацията, недостатъчния достъп до трудовия пазар и неравностойни условия. Надниците са по-ниски за жените, отколкото за мъжете. Жените все още вършат повечето домашна работа — много често без някой да се грижи за децата им.

Равните права за жените и мъжете са не само морално задължение — те са и ключ за разрешаване на демографските предизвикателства, за осигуряване на по-голямо благоденствие за семействата.

Новата обществена политика за осигуряване на равни права и възможности в трудовия, семейния и обществения живот ще донесат икономически напредък и социална справедливост. Те ще са от особено значение за справяне с неравенството на половете на пазара на труда, като например с различията в заплащането и произтичащите неравенства в благосъстоянието и възможностите в живота, както и за преследване на по-добра политика за постигане на равновесие на труда, включително за правото на гъвкаво работно време за родителите. Социалният диалог и публичното договаряне също ще играят важна роля в постигането на тези цели.

Добавената стойност на Европа е ясна: Европа трябва да продължи напред в широката борба за равни права във всички области на работата и живота. И не на последно място — в областта на равно заплащане за еднаква работа, както е постановено в Договора от Рим.

7. Социален диалог — ние не можем без него

Някои казват, че времето на професионалните организации е отминало.
Ние, ПЕС, направихме своя политически избор: тъй като трудът е неоценима част от живота и обществото, начинът, по който организираме нашата работа и разделени отговорности чрез профсъюзи и организации на работодателите, за съвременното общество е фундаментален.

Организацията и условията на труд са от изключителна важност за постигане на икономически растеж, пълна заетост и равни права. Работниците и работодателите имат нужда от силни и отговорни представители. По тази причина профсъюзите и организациите на работодателите трябва да преминат през собствен процес на обновяване, насърчени от ангажираността на правителството със социалния диалог. Това означава нови отговорности от страна на профсъюзите, нови и по-широки отговорности от страна на бизнеса и работодателите. И държавна политика, която да подкрепя социалния диалог. Става дума за очакване и управление на промените. Създаване на една по-динамична европейска икономика и по-справедлив и интегриращ пазар на труда.

Колкото повече социалните партньори направят в сътрудничество — с ясна и недвусмислена подкрепа от страна на правителството, толкова по-добре ще е за икономиката и за качеството на труда. За да увеличат човешкия капитал на работната сила на Европа и да предотвратят недостига на умения при наличието на застаряваща работна сила, социалните партньори трябва да носят по-голяма отговорност и в изпълнението на политиката на образованието, обучението и активния пазар на труда. Социалният диалог трябва да се активизира на всички нива — на работните места, при националните, промишлените и секторните преговори за колективно договаряне, по европейските въпроси — за да предостави на работещите хора по-силен глас при оформяне на съвременен обществен договор за постигане на пълна заетост.

В европейското измерение на социалния диалог има много нереализиран потенциал. Европа трябва да бъде по-активна при участието в тристранното социално партньорство, както и за да се обвържат социалните партньори още повече с насърчаването на растежа и създаването на работни места.

8. Да направим разнообразието и интеграцията наша сила

Някои се опитват да се възползват от ксенофобията и омразата към малцинствата и имигрантите в Европа.

Ние, ПЕС, вярваме в различието и толерантността, както са изложени в декларацията на този конгрес. Европейските общества трябва да отхвърлят всички форми на нетърпимост и омраза. Всеки има правото да живее достойно и да бъде третиран с уважение независимо от неговата националност, етнически произход, раса, пол, сексуална ориентация или религия.

Социалдемокрацията трябва напълно да е готова да приеме възможностите и предизвикателствата в обществото, които ще стават все по-разнообразни. Решаването на истинските предизвикателства на интеграцията ще е невъзможно, ако не се прояви голямо уважение към различията и силна обвързаност със споделените европейски ценности. Същевременно ние трябва да разберем и страховете и несигурността на обикновените хора в реалните условия на висока безработица и социална изолация, които често са съсредоточени в „гетата“ на предградията. По тази причина положителната политика на интеграция трябва да върви ръка за ръка с активна икономическа политика за създаване на повече и по-добри работни места. В някои случаи интеграционната политика трябва да се създава. В други — да Ј се прави фина настройка чрез рамка от ясни права и задължения за всички, като се съсредоточават върху заетостта, борбата с дискриминацията, обществените услуги, диалога и сплотеността в общността.

Европейският съюз носи огромна отговорност за управляване на миграцията, за преодоляване на основните причини на незаконната имиграция, включително на бедността и на конфликтите в съседни развиващи се страни. Той трябва да подкрепи и справедливото и отговорно управление на икономическата миграция, като помага за възприемане на задължението за интеграция в нашите социални общества.

9. Устойчиво общество — отговор на климатичните промени

Малцина се съмняват в необходимостта от по-добра политика по отношение на климата и енергетиката; но мнозина продължават да я смятат само за допълнителен разход.
Ние, ПЕС, направихме своя политически избор: в центъра на новата стратегия за разумен и природосъобразен растеж трябва да стои активна политика по отношение на климатичните промени и на енергийните потребности.

Климатичните и енергийните предизвикателства в Европа заслужават монументални политически усилия. Те са необходими, за да се гарантират социалната справедливост, опазването на околната среда и икономическият прогрес. Решаващи ще бъдат следващите 10-20 години. От растящите цени на енергията най-много страдат най-бедните. Последиците от глобалното затопляне ще увеличат социалните различия както в рамките на Европа, така и в развиващия се свят. Те ще засегнат най-вече по-бедните, възрастните и най-уязвимите хора. Предизвикателствата надхвърлят сферата на енергетиката и стигат до устойчивото използване на всички природни богатства. Те включват опазването на природната среда и създаването на чиста и „зелена“ среда, в която да растат нашите деца. Жизненоважно е да се подчертае икономическата и социална неотложност на екологичното равновесие. Без него нашата планета — нашият дом, няма бъдеще.

Европейският съюз изигра водеща роля за постигане на споразумение по протокола от Киото и сега трябва да поеме лидерството за договаряне на последващи мерки за борба с измененията на климата. Глобалните усилия трябва да бъдат подпомогнати с мерки на европейско, национално, регионално и местно ниво за създаване на икономика без изкопаеми горива: увеличаване на енергийната ефективност, намаляване на консумацията на енергия и инвестиране в устойчиви форми на енергия. Програмата на действия на ПЕС за енергията и изменението на климата е нова посока в пътя на Европейския съюз.

10. Активна Европа за хората

Някои подкрепят една пасивна Европа, ограничена до общ пазар с малко или никакво регулиране.
Ние, ПЕС, направихме своя политически избор: ЕС е повече от обикновен пазар. ЕС е съществена част от новата социална Европа, като помага на регионите и държавите да постигнат заедно повече, отколкото могат сами. Но ние изобщо не сме осъществили потенциала на Европейския съюз — европейското сътрудничество и солидарност могат да донесат още много ползи в живота на хората. В новата световна икономика нашата нова социална Европа може да бъде осъществена стъпка по стъпка — ако ние продължим да я изграждаме върху балансираната основа на: конкуренция, която стимулира, сътрудничество, което заздравява, и солидарност, която обединява.

Тези три стълба са еднакво важни и взаимно подкрепящи се. Това са нашите средства за подчиняване на разширения единен пазар на изискванията на устойчив и разумен природосъобразен растеж. Същевременно чрез по-добро сътрудничество между държавите трябва да се гарантира, че по-силната конкуренция между фирмите ще се трансформира в по-голямо поделено благосъстояние за хората, по-силна социална кохезия и социална справедливост.

Конкуренция — да, но тя не трябва да доведе до конкуренция между нациите чрез финансов и социален дъмпинг. Конкуренцията между фирмите трябва да бъде справедлива, прозрачна, водеща до повече иновации, по-ниски цени и повече и по-добри работни места за хората.

Сътрудничество — да, като позволява на нациите да си възвърнат част от националния суверенитет, изгубен поради глобализацията. Трябва да гарантираме, че конкуренцията се провежда при правилни условия и няма да действа в ущърб на социалната защита, правата на работниците и обществените услуги. Ние вярваме в социалната пазарна икономика — не в пазарното общество. Европейското сътрудничество ще бъде жизненоважно, за да могат държавите-членки да се справят с общите предизвикателства към техните социални общества.

От момента на създаването си валутният съюз изпълнява своите задачи — да опазва икономиките на страните от Еврозоната от външни сътресения и да създава по-стабилна икономическа среда. Въпреки това задачите, поставени в ДЕС, свързани с динамизирането на икономиката чрез ефективно икономическо сътрудничество, предстои да бъдат изпълнени.

Солидарност — да, чрез социална и трудова политика и европейските структурни фондове и кохезионния фонд. Ние трябва да осигурим кохезия, социални и трудови права в рамките на нашите държави, но също и сред държавите-членки на Европейския съюз.

Силата на Европа е в кохезията. Европа е най-сплотеният регион в света. Ще бъде предизвикателство да се направи така, че тази сплотеност да укрепне в един разширен съюз с 27 държави-членки. Но това е от особена важност, ако искаме да останем верни на общите ценности и да създаваме споделено благоденствие в световната икономика. Нещо повече, ще има основополагащо значение за ролята на Европейския съюз в живота на обикновените хора.

Нова социална Европа ще създаде повече богатство и съпричастност чрез по-добра конкуренция между фирмите при справедливи и прозрачни условия, чрез политическо сътрудничество между държавите-членки и чрез солидарност както в нашите държави-членки, така и в отношенията между тях.

Нова социална Европа представлява:
• Една „зелена“ Европа с повече и по-добри работни места;
• Една интегрираща Европа;
• Една учеща се Европа;
• Една новаторска Европа;
• Една сплотена Европа.

Това е нашата Европа — Европа на хората. Това не е мечта — това е политическият избор на европейското семейство на социалистите и социалдемократите. Обединени, европейските страни ще бъдат по-силни, ако действат заедно за подобряване на стандарта на живот и на работа, за да осигурят достоен труд и достоен живот за всички хора из целия Европейски съюз.

ПЕС и нейните партии-членки са решени да направят нашата нова социална Европа реалност.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук