На разширено заседание на Районния съвет на БСП, с участието на секретарите на ОПО, бяха анализирани резултатите от Местни избори 2007 и незадоволителното ни представяне на тях. В хода на дискусията бяха изтъкнати множество причини, включително неубедителни кадрови решения на Градската партийна организация, липса на ясна лява политика за развитието на София, лоша медийна политика в кампанията на нашите кандидати и т. н. Наред с всичко това, ние смятаме, че основната причина за получените резултати е социално-икономическата политика на БСП, водена през последните години. Заявяваме това със самочувствието на организация, чиито изборни резултати са на второ място от всички райони в столицата!
Членовете на висшето партийно ръководство и депутатите от БСП трябва да знаят, че все по-трудно се обяснява и подкрепя политика, която почти не се различава от политиката на десните и либералните партии. Политика, която прави богатите все по-богати, а бедните – все по-бедни. Никакви словесни еквилибристики не могат да скрият усещането, че и при управлението на сегашното правителство, българското общество става все по-разслоено в социално отношение. Безпардонността и арогантността на хора от най-богатите социални слоеве стигна дотам, че те вече се държат като истински господари на страната и се чувстват достатъчно силни да купуват изборите в цели общини и да диктуват правилата на политическата игра. Резонно възниква въпросът – защо именно при нашето управление тези хора се чувстват все по-богати и безнаказани? Не е ли това резултат и от икономическата политика, водена в интерес на най-заможните прослойки?
По подобен начин възприемаме и налагането на т.нар. плосък данък от 10%, без да се е състоял сериозен вътрешнопартиен дебат. През последните години този данък беше мечта на всички ултралиберали у нас, на най-десните политици и икономисти. Но голяма част от ляво мислещите икономисти са единодушни, че с него се взема от групите с ниски и дори със средни доходи. Този данък ще удари точно онези, чиито интереси ние твърдим, че защитаваме. Ние, социалистите от район „Слатина”, твърдо настояваме да се запази необлагаемият минимум и семейното подоходно облагане и да се отмени плоският данък.
Оценяваме като груба провокация опитът да бъде намален данъкът върху хазартния бизнес. Това, както и посоченият по-горе “плосък данък”, не присъства нито в конгресните ни решения, нито в предизборната ни платформа, с която поискахме и получихме доверието на избирателите, за да управляваме страната. Неотдавна, неизвестни засега лобисти в парламента, злепоставиха БСП и при т. нар. поправка Ванко 1, и при законодателното решаване на въпроса с нощните екскурзии за учениците. Настояваме този път да се намерят конкретните лобисти и те да понесат своята отговорност!
Ние смятаме, че нашата партия и правителството, в което участваме, правят прекалени отстъпки към едрия капитал, за сметка на хората на наемния труд и пенсионерите. Това ще доведе до още по-дълбоко разслояване и социална поляризация на обществото. Това няма нищо общо с политиките на съвременната левица, с ценностите на Социалистическия интернационал и с европейския социален модел. Дали нашето правителство ще има куража някой път да реагира на предложения на едрия бизнес със същата острота, с която води диалога с учители, пенсионери, хора на наемния труд?
Ние сме сериозно притеснени и дори се страхуваме, че при един нов протестен вот срещу нас, и то от своите, БСП може да падне под психологическата бариера от 500 000 гласа и да се превърне в треторазрядна политическа сила, каквато е вече в много от големите и средни български градове.
Социалистите все по-трудно могат да разясняват и да подкрепят политика, в чието формиране не са участвали. С ума и сърцето си усещат и реално виждат, че тя е преди всичко в интерес на други, а не на тях.
Вярваме, че все още има време тази политика да бъде променена и да се приемат бюджет и данъчно законодателство в интерес на мнозинството български граждани.
Позицията е приета на заседание на РС на БСП на 29. 11. 2007 г.