Алберто Гарсия е съветник в посолството на Република Куба в София
Нося горещ поздрав от Куба за тази конференция. Темата, която ще засегна, е темата за АЛБА. По своето съдържание АЛБА се стреми към щастието на народите.
Боливарската алтернатива за Латинска Америка и Карибите (АЛБА) е предложение за различна интеграция. Докато Споразумението за свободна търговия за Америките, известно като АЛКА, отговаря на интересите на траснационалния капитал и преследва абсолютната либерализация на търговията на блага, услуги и инвестиции, АЛБА поставя ударение на борбата против бедността и социалното неравенство. Поради това изразява интересите на латиноамериканските народи. Знае се, че причината, за да се наложи АЛКА, е експанзията на повече от 200 транснационални фирми, контролиращи една четвърт от световната икономическа дейност. Така се постига укрепване на най-големите страни с по-високо ниво на развитие, докато най-малките страни с по-малък напредък и развитие отслабват още повече.
АЛБА се основава на създаването на механизми за кооперативни преимущества между нациите, които позволяват да се разберат съществуващите разлики между страните от това полукълбо. Основава се на кооперирането на компенсаторни фондове за коригиране на нееднаквостта, поставящи в неизгодно положение слабите страни пред най-силните. Предложението на АЛБА им предоставя приоритет за латиноамериканска интеграция и субрегионални преговори едновременно блок.
Предизвикателство е да се попречи на протакането на преговорите, възпрепятствайки братските нации да се откъснат и бъдат погълнати от водовъртежа, с който се оказва натиск, целящ бързото споразумение за АЛКА.
АЛБА е предложение, имащо за цел унищожаване на бедността, на социалното неравенство и повишаване качеството на житейското равнище на бедните. Предложението на АЛБА се присъединява към пробуждането на съвестта и спешната необходимост от ново политическо, икономическо, социално и военно ръководство в Латинска Америка и Карибите. Днес повече от всякога трябва да се укрепва латиноамериканското и карибското единство. Като боливарско и венецуелско предложение АЛБА се присъединява към нарастващите на брой движения, организации и национални кампании надлъж и нашир в целия континент против АЛКА.
АЛБА е споразумение, основаващо се на солидарността, и стремежът му е да се помогне на най-слабите страни да превъзмогнат неравенствата, които ги разделят от най-силните страни в това полукълбо.
Идеите на АЛБА не са празни думи или несериозни предложения. АЛБА напредва уверено. Едно от най-важните действия е Споразумението за енергийно коопериране “Петрокарибе”, подписано между караибските страни и Венецуела във венецуелския град Пуерто Ла Крус на 29 юни т. г. В основния документ се посочва, че създаването на “Петрокарибе” има за главна цел да допринася за енергийната сигурност, социално-икономическото развитие и интеграцията на страните от Карибите чрез суверенно използуване на енергийните ресурси. В него се подчертава, че само интеграцията, базираща се на кооперирането, солидарността и общата воля за напредък и постигане на по-високо ниво на развитие, може да задоволи нуждите и желанията на латиноамериканските и карибските народи и едновременно с това да запази тяхната независимост, суверенитет и идентичност.
“Петрокарибе” има за цел да подпомага трансформирането на латиноамериканските и карибските общества, като ги направи по-справедливи, културни, дейни и солидарни, което само по себе си е един интегрален процес, предизвикващ елиминирането на социалното неравенство. Това е процес, който повишава жизненото равнище и подпомага ефективното участие на народите при решаване на собствените им съдбини.
Поставя се въпросът за необходимостта от взимане на мерки по отношение на “Петрокарибе”, изразени в специално диференцирано третиране на страните от Латинска Америка и Карибите с относително по-слабо развитие, както и за взаимното допълване и съдействие между нациите.
Гарантира се пълното зачитане на принципите за равенство на държавите, суверенитетът, невмешателството във вътрешните работи, свободното самоопределение и правото на всяка нация да решава сама своята икономическа, политическа и социална система.
“Петрокарибе” възниква поради безпокойството от световните икономически тенденции и по-специално поради надделяващата политика и практика на индустриализираните държави, които могат да предизвикат още по-голямо обедняване на бедните и по-малки страни с икономика, зависеща от чужбина. Това е в контекста на несправедливия международен икономически ред, растящото изтощаване на енергийните ресурси и неизчислимото увеличение на техните цени.
В по-голямата част от случаите бедните страни се оказват още по-засегнати от падането на цените на техните традиционни експортни продукти, преди всичко селскостопанските, както е случаят със захарта, бананите и други. Тази ситуация поставя пред страните въпроса за необходимостта от начини за сигурни енергийни доставки при условие цените да не пречат на развитието им.
Здравеопазването в рамките на АЛБА е друг пример за коопериране.
Куба, страната, подложена на жестока блокада и икономическа война почти половин век, има показатели за детска смъртност по-малко от 6 на 1000 живородени деца през първата година, по-малко отколкото в Канада. Стремежът е в едно недалечно бъдеще да заеме първо място на континента. Едновременно с това, за половината време, необходимо на Швеция и Япония, да достигнат продължителност на живота от 70 на 80 години, нашата страна днес постига 77,5 години. Медицинското ни обслужване повиши тази продължителност на живота за почти 18 години, след като тя беше 60 при триумфа на Революцията на Първи януари 1959 година.
Всичко това стана възможно благодарение на системата на напълно безплатно медицинско обслужване за цялото население в нашата страна. Днес ние предоставяме същото медицинско обслужване в много страни в света.
Необходимо е всеки човек и всеки народ да има право на здравословен живот, възползвайки се от привилегията за продължителност и полезност, но най-богатите и развити общества, завладени от стремежа за печалби и консуматорство, превърнаха медицинското обслужване във вулгарна дейност, недостъпна за най-бедните слоеве от населението. В много страни от Третия свят почти не съществува такова обслужване. Между развитите и окачествените като “развиващи се страни”, разликата е огромна.
С принципите на АЛБА, подписани във Венецуела, ще се дипломират повече от десет хиляди нови лекари ежегодно. Така се изпълнява задължението на Куба да подготвя сто хиляди латиноамерикански и карибски лекари за десет години. С подобна цифра ще даде своя принос и Венецуела в решителния си ход към интеграцията на нашите народи.
Понастоящем в Латиноамериканската медицинска школа (ЕЛАМ) има повече от 12 хиляди студенти. Наскоро се дипломираха първите 1610 лекари, а на церемонията присъстваха министър-председатели и висши служители от този район, между които и Уго Чавес, президентът на Венецуела.
Венецуела и Куба се задължиха да се подкрепят взаимно в здравеопазването, ограмотяването, образованието, в Мисион Милагро (операция на очите), в “Петрокарибе”, както и в борбата против СПИН и по отношение на други важни социални и икономически програми със значимо хуманно съдържание за интеграцията в нашия живот.
Особено важна е задачата да се запази и върне зрението на не по-малко от шест милиона латиноамерикански и карибски жители и да се подготвят 200 хиляди лекари за десет години, подобен прецедент няма в света. Днес броят на операциите на очите на карибските жители възлиза вече на 4212, а на венецуелските през тази година достига до 79 450.Общият им брой е 83 662.
АЛБА вече е жив пример за хуманния дух на солидарната взаимна помощ и за разлика от АЛКА напредва по нов, светъл път за народите от нашия район.