“Съвременните българо-руски икономически, политически и духовни връзки” беше темата на среща през декември в дискусионен клуб “Предизвикателство” към РС на БСП – Слатина. Специален гост и водещ на дискусията бе проф. Захари Захариев – председател на Федерацията за приятелство с Русия и ОНД, член на ВС на БСП, ръководител на градския дискусионен клуб “Политика 21”.
Темата е подходяща за ретроспективен анализ на постигнатото и на онова, което не е свършено на полето на българо-руските отношения през 2006 г. Нека да започна с един конкретен извод, който е ключ към осмисляне на много от процесите, протичащи днес на територията на Русия и бившия Съветски съюз:
Русия не е Съветският съюз и никога няма да бъде
Ако това не се осмисли от нейния елит, от тези, които определят нейната политика, а и от нейните приятели, тя едва ли би могла да изпълни своята историческа мисия – да се утвърди като един от основните центрове на световната политика през ХХI век; да бъде един от основните полюси в геополитическото пространство на един многополярен свят.
Ако започнем със състоянието на руската държава, трябва да констатираме за жалост, че редом с определени тенденции на отрезвяване и преосмисляне на новите дадености, в руския елит са налице са и твърде много залитания и инерционни моменти от времето на Съветския съюз. По същество те не са нито лоши, нито опасни за мира и световната сигурност, но не са подплатени с реалните възможности на Русия да изпълнява своята мисия. Това важи както за т.нар. постсъветско пространство, така с не по-малка сила за геополитическото пространство, свързано със Съветския съюз в рамките на бившия Варшавски договор и СИВ, както и за близките съюзници на СССР в движението на необвързаните от Третия свят.
Какво постигнаха руската държава и руският управляващ елит през тази година, което позволи на Русия по-уверено да присъства в световната политика и икономика, и какво все още остава като цел през следващите години, за да може тя, изправяйки се отново на крака, да отстоява в геополитически план своите интереси в условията на ХХI век.
През 2006 г. руската икономика направи много сериозна крачка към укрепване на своята стабилност. Очакваните темпове на нарастване на съвкупния обществен продукт са между 6 и 7 на сто за 2006 г. Тази стабилизация се изяви още през 2004 г. и 2005 г. и това говори за трайна тенденция. Избраната от ръководството на руската държава икономическа стратегия по същество е вярна.
През 2006 г. бяха предприети крачки към укрепване на социалната сигурност на страната. Един от съществените моменти е обявената от Путин Национална програма за стабилизиране на демографския фактор. По официални данни Русия годишно губи около 1 млн. души от населението си. Това е дестабилизиращ момент не само за Руската федерация, но и по отношение на колективната сигурност в Азия, Европа и в света като цяло. Сегашната липса на система за световна сигурност разпалва определени апетити и амбиции спрямо Русия както от страна на нейни опоненти, така и от страна на нейни съседи, които в днешен план са официални приятели, но в бъдещ план могат да се окажат и сериозни претенденти за нейната роля и място в световните дела, както и по отношение на собствената й територия. Лавинообразното намаляване на населението на Русия засяга чувствително крайните територии – Далечния изток, Сибир. А там се намира основната част от полезните изкопаеми и енергийните ресурси на Русия. Ето защо Путин така остро и категорично постави тези въпроси пред Руската Дума и набеляза сериозна програма за насърчаване на раждаемостта. За второ и следващо дете например се получават по три хиляди рубли месечно, което е съществено.
В Москва се разгърна голямо строителство, което обаче е недостъпно за огромна част от руския народ. В центъра на Москва 1 кв. м се продава за 12 000 долара, а в някои райони квадратният метър струва 20 000 долара. Приетата програма е за социални жилища и селища, като голяма част от тях са ориентирани към тези региони, които могат да се превърнат в центрове на бъдещия икономически подем на Руската федерация.
В същия контекст са мерките по отношение на пенсионерите и ветераните. Бяха увеличени с около 50 на сто пенсиите на ветераните от войните, на хората, които имат особени заслуги към руската държава. За разлика от нашите пенсионери, в Русия те получават сериозни надбавки към пенсиите в размер на 30 на сто. Това се отнася за носители на ордени или трудови отличия и не означава, че проблемът на хората от третата възраст е решен, но мерките са сериозна стъпка в тази посока.
Амбициозна е руската програма в областта на здравеопазването. Отстоява се необходимостта от здравна реформа, близка до скандинавския модел, т.е. силно държавно здравеопазване, безплатно като правило, но минаващо през здравни каси и фондове. В рамките на тази програма се набелязаха и конкретни действия за обезпечаване с най-съвременна медицинска апаратура, за допълнително изграждане на инфраструктурата, свързана със здравето на хората – не само в центровете, но и в крайните райони. Неотдавна показаха на Путин пътуващ влак-болница, а това значи, че се търсят форми, с които здравеопазването да се доближи до хората и да ги облекчи финансово.
Обновява се производствената база. През тези години на основата на енергийния фактор в Русия се формира огромен, ефективен, реален стабилизационен фонд, който пряко се контролира от президента, а оперативно се управлява от министрите на икономиката и на финансите. В него са натрупани огромни ресурси, които позволяват да започне технологично обновление на основните производствени фондове на Руската федерация. Тук се върви не само по линия на държавния сектор, но се взимат мерки да се подпомага технологичното обновление и в частния сектор.
Важно е да се преодолее изоставането на руската държава по отношение на научно-техническото развитие. Бяха отпуснати много по-щедри бюджети на Академията на науките, на нейните научни институти, особено на научно-производствените центрове, свързани с военнопромишления комплекс. По западни данни военният бюджет на Русия в момента е над 200 млрд. долара. Засиленото внимание към проблемите на отбраната е съществен елемент, свързан не само с укрепване на националната сигурност и позициите на Русия на международната сцена, но и с допълнителни възможности за завъртане колелото на военнопромишления комплекс – гръбнака на руската икономика. Русия направи невероятен скок и в износа на военна продукция. През 2006 г. той надмина 9 млрд. долара. Някой би възразил, че тази цифра достигаше до 16 млрд. долара, когато съществуваше Съветският съюз, но тук говорим за други условия. 9 млрд. долара вече извеждат Русия дори пред САЩ по отношение на износа на военна продукция. Тези разработки влизат и в мирната икономика и отварят възможности за укрепване на политическия диалог с други държави, в т.ч. Китай, Индия и т.н.
Друг успешен момент е стабилизация на самата държавност. Определящо за “перестройката” и Елциновия период беше галопиращата ерозия на държавността в Съветския съюз, която доведе до неговия разпад. На този процес беше сложен край. И тук, разбира се, заслугите на президента са изключително големи. Путин е еманация на определени патриотични, здраво мислещи сили в руското общество и на онези структури на Русия, които са призвани да се грижат за сигурността на държавата. В този смисъл бяха изключително правилни и необходими решенията, свързани с губернаторите – те да се определят и предлагат на областните парламенти от президента. Дискутира се все още статутът на кметовете на районите – дали и те не би трябвало на този етап да бъдат определяни. Трябва да стане ясно, че без пирамидална структура тази държава не може да съществува. Има упреци за нарушаване на демокрация, но те са плод на лични и групови политически амбиции вътре в самата Русия, както и на геополитическо съперничество от страна на външни сили.
Руското държавно ръководство отделя голямо внимание и на работата с младите хора. Това е съществен елемент от политиката на Путин – да се възстановят под някаква форма младежките структури, без да се наричат комсомол или пионерска организация, но да ги има. Идеята е те да бъдат елемент от общообразователната – в широкия смисъл на това понятие – система в Русия, да съдействат за консолидацията и възпитанието на младото поколение в дух на патриотизъм, трудолюбие и преданост към националните интереси.
Но след като говорим за успехите, логично е да насочим внимание и към неуспехите. Първото нещо, с което руското ръководство не се справи, бе да обърне нещата по отношение на
реалните центрове на властта
в рамките на съвременното руско общество. Говорим за т.нар. олигарси. Помните, когато Путин дойде на власт, битуваше виждането, че издигането му на този пост от Елцин, е свързано с определени компромиси, с определени ангажименти. За някои от тях стана ясно, те се видяха в определени гаранции за личната и семейната сигурност на Елцин и семейството му. Но другото беше също сериозно – създаденият от Елцин и неговите хора олигархичен кръг се беше превърнал във втори център на властта в Руската федерация. Известни успехи в преодоляването на това има. С постепенното национализиране на Газпром той започна да акумулира в себе си и определени части от бивши частни структури в сферата на нефтодобива. Вече е национализиран контролният пакет акции във всички основни звена на енергийния комплекс на Русия. Продължава обаче двувластието по отношение на олигарси като Абрамович – не е нормално един човек да владее десетки милиарди долари, да контролира огромни сектори в руската икономика, да бъде губернатор в един от най-богатите райони на Русия и да живее в Лондон. Това няма здрава логика, но за жалост случаят с него не е единствен. Това до голяма степен пречи на усилията на централната власт да стабилизира държавността. Има индикации, че може би този процес ще продължи и през следващата година. Но не е нормално олигарсите да се разглеждат през призмата чужд-свой. Да преливаме от едните в другите, което е в противоречие с националните интереси и с интересите на широките маси. Не е нормално след обявените мерки за връщане на изтеклите капитали официално да се съобщава, че над 260 млрд. долара се намират по банкови сметки на Запад. Стана ясно, че над 700 млрд. са зад граница, а това е преди всичко ограбеният труд на хората. Ако се прибавят към тях имуществото, дворците и др., представете си за какво става въпрос. Нормално ли е руските инвестиции в Америка да бъдат 13 млрд. долара, а американските в Русия – 10 пъти по-малко – 1млрд. и 300 млн.? Колко печели и колко губи Русия от това?
Продължава процесът на разслоение в руското общество. Русия днес прилича повече на бананова република, отколкото на съвременна и модерна страна. Всички програми, натрупани фондове и валутният резерв се дължат на бума на цените на нефта и енергоносителите. Официалната оценка на руските икономисти е, че това са 80-85 на сто от икономиката, като в същото време значително изостава технологичното обновление.
Външната политика на Русия
През 2006 г. Русия стабилизира позицията си като велика държава на световната политическа сцена. Примерите са много – като се започне от участието й в Г-8, премине се през позициите, които има в ООН, и се стигне до диалога с Европейския съюз. На 25 ноември трябваше да започнат преговорите между Руската федерация и ЕС за нова рамкова спогодба, но това не завърши, както се очакваше, поради позицията на Полша и Латвия. Полша блокира общия политически процес и общата външна политика на Евросъюза, за което беше критикувана. Да не говорим, че пречи на интересите на ЕС като цяло. Така че това ще се преодолее, но то показва, че Западът чувства необходимост да развива диалога, да търси нови допирни точки с Руската федерация.
Друго събитие е преодоляването на ветото на САЩ за приемане на Русия в Световната търговска организация (СТО). Ще отбележа, че без укрепване ролята на Русия на световната геополитическа сцена нямаше да се стигне така бързо до този съществен обрат. В Америка както водещите политически анализатори, така и водещите политически дейци, преосмислят новите реалности на ХХI век. Американската държава ще трябва да преосмисли външната си политика и да не се афишира като единствен гарант за демокрацията и сигурността на хората по света – те да поръчват музиката, по която ние всички да играем. Този процес е свързан с успехите на Русия във външно и вътрешнополитически план. Все повече се утвърждава тезата, че в геополитическите дадености на ХХI век Русия и САЩ са предопределени да бъдат партньори, да работят заедно на световната политическа сцена за изграждане на по-устойчива конструкция на световната сигурност.
Да се върнем на Балканите. Те винаги са били и ще бъдат един от основните региони на сблъсък на интереси, защото са подстъп към три континента. За жалост Русия не направи почти нищо, за да присъства инфраструктурно, икономически и политически тук. Русия няма нито една инициатива, свързана с Балканите, която да е влязла в световна или европейска употреба. Няма такава по отношение на Югославия, дори и спрямо Косово руската позиция е твърде двусмислена – уж подкрепя братята славяни, но пък няма категорично изявление за бъдещето на Косово. Къде са руският план и проект?
Във връзка с това ще посоча като слабост на руската политика изграждането на американски бази в България, Румъния и по цялата “яка” на границата на Русия, включително превръщането на Полша в плацдарм за американската противоракетна система. Има изявления и негодувания, но това не решава въпроса. Проблемът е в конкретните политически действия и в предлаганите перспективи. Отговорността за възникване на американски бази на територията на България в значителна степен е на самата Руска федерация. Защото България е слаба държава, с център за командване вън от нейните граници. Когато ставаше дума за НАТО, говорих пред руски политически фактори – да се обърнат към миналото, да видят какво е направил Съветският съюз в навечерието на Втората световна война. Попитах “Къде е вашият план “Соболев?”, “Дайте някаква опора на българската общественост, която е против НАТО, дайте алтернативата!” За жалост нищо не последва. Мисля, че руската дипломация не е на висотата на изискванията и на Русия, и на нашите интереси.
В този контекст стигаме до българо-руските отношения в цялост. Не може да се подценява диалогът на политическо ниво между българския и руския президент, между изпълнителните власти и парламентите на двете страни. Това е нов диалог. Положителното в него е постигането на някаква форма на доверие. За жалост нещата са само дотук. Няма конкретика и мисля, че тук е голямата отговорност на българската държава. Ние не правим необходимото в своята външна политика и активност за завъртане колелото на реалното сътрудничество между двете страни. И това се усеща от страна на руските отговорни фактори. Оттук идват и някои нелицеприятни неща, някои сигнали от Москва, които не са окуражаващи. Необходима е яснота в българо-руските отношения. Ако не го направим, губещи няма да бъдат толкова те. Губещите сме преди всичко ние.
След влизането на България в Европейския съюз получаваме отново след 1990 г. реален шанс да потърсим своето място като основен комуникатор между ЕС и Руската федерация. Трябва да се възползваме и да знаем, че това ще се оцени, а Западът е наясно с историческите отношение на България с Русия. На чисто човешко ниво отношенията бяха и си остават най-близки и приятелски и това може да се впрегне и да работи, да бъде капитал в българската външна политика.
***
В рамките на дискусията проф. Захариев отговори на въпроси на участниците за:
• конкурса за АЕЦ “Белене” – той е проведен на базата на много ясно определени критерии.
• двустранните контакти – Русия води немотивирана политика на Балканите. Играта й с Турция е сериозна карта за успехите на нейната външната политика.
• високите мита за българските стоки – това е инерционен подход от страна на Русия по отношение на България.
• петролопровода Бургас-Александруполис – основният проблем е откъде ще дойде нефт, защото Русия няма достатъчно ресурс; основателно се постави въпросът и за включването на Казахстан чрез насочване на казахстански нефт. Оказа се, че е възможно, но нереално. Гърция умее да използва политическия фактор в интерес на своята икономика. Искат за сметка на България през Москва да вземат по-голямата част и ние да участваме изолирани. Така че положението на енергийния министър Румен Овчаров не е добро. Надявам се, че проектът ще се реализира. България и българите не бива да забравят, че трябва да защитят националните си интереси.
• Концепцията за българо-руските отношения – тя се създава по инициатива на Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД. Сформирана е работна група, която да доразвие вижданията за отношенията между Русия и България като член на ЕС. Този документ се очаква да бъде обсъден на кръгла маса с участието на наши и руски учени и специалисти.
• модернизацията на военната техника на българската армия – понякога вътрешните проблеми на Русия се превръщат във враг на руските интереси зад граница. Затова Путин е преминал към централизация на цялата авиационна промишленост.
В заключение проф. Захари Захариев подчерта, че по отношение на двустранната ни политика, ние сме толерантни и почтени, с някои изключения през определени периоди. Гордост за нас е фактът, че нито един паметник на руската бойна слава не е унищожен или премахнат. Напротив. Нашият народ успя да съхрани историческите места, свързани с нашето славно минало. Ние уважаваме историческата памет. Трябва да говорим честно и с достойнство, за да има искрено приятелство. Особено радващо е, че за една година броят на децата, изучаващи руски език в българското средно училище, е нараснал с 30 на сто.