Кръгла маса на тема “Механизми за подбор и развитие на нови политици на левицата” се състоя на 19-20 януари 2007 г. в хотел “Родина” в столицата. Тя бе организирана от Института за социална интеграция и открита от председателя на БСП и министър-председател на България Сергей Станишев. Освен неговото приветствие към участниците предлагаме на читателите на сп. “Ново време” и изказванията на Ивелин Николов, изпълнителен директор на Института за социална интеграция, д-р Живко Георгиев, председател на Управителния съвет на ИСИ, и д-р Мариа Антониа Пирес де Алмейда от Висшия институт за социални науки и бизнесизследвания в Лисабон.
Най-напред бих желала да благодаря на фондация “Фридрих Еберт” и на Института за социална интеграция, че ме поканиха. Аз ще ви запозная с левите елити в Португалия и ще ви разкажа за периода от ранните революционери до новите технократи.
Португалският преход към демокрация започва на разсъмване на 25 април 1974, когато група армейски капитани, участвали в колониалните войни, основават революционно движение. Било е мирна революция, напълно неочаквана от правителството и от населението. Неочаквана, но и много желана. Хората са празнували по улиците, поставяли са червени карамфили в дулата на оръжията на войниците, не е изстрелян дори един куршум.
Политическият елит на предишния режим е бил разпуснат. Първият закон, който датира от първия ден на революцията, освобождава президента, народните представители и всички членове на правителството. Направен е тържествен преход, без какъвто и да е пакт или споразумение между предишните и новите елити. Имало е също политическа чистка, чиято цел е била да се премахне всеки възможен фашистки елемент. По този начин е завършено 48-годишното диктаторство и започва двегодишно комунистическо и военно управление.
Важно е да се отбележи, че тази революция е била осъществена “от върха надолу”, от няколко централни политически елита към хората, които са били силно мотивирани. Присъствието на военни по улиците е крайната стъпка към създаване на новата държавна организация, която е привличала ентусиазирани тълпи. Тези хора от десетилетия са били ангажирани чрез тайна работа от членове на Комунистическата партия и други групи за съпротива.
През 1976 година са проведени избори и демократичните институции започват да функционират. Изградена е двупартийна система, Социалистическата партия е била в ляво, а социалдемократите – в дясно.
Първите елити, взели властта, са били военните. Създадена е Комисия за национално спасение, която е управлявала страната. Повечето от нейните членове са били висши военни. Следователно първите правителства са били военни. През първите две години е имало борба между комунистическата теория и голяма част от военните, които са искали да установят тоталитарно комунистическо управление. Впоследствие гражданското общество и гражданските елити са оглавили борбата за установяване на демокрация.
Първите демократични избори са организирани на годишнината от революцията и хората са узаконили своите граждански искания. Социалистическата партия е спечелила 38% в изборите. Комунистическата партия, която е вярвала, че притежава революционната законност за налагане на своя модел, е спечелила 12%. Тези избори е трябвало да изберат парламент с основна задача да напише и приеме демократична конституция. Това са били най-тревожните години от съвременната португалска история. Имало е окупация на банкови институции и земи, национализация.
Проведените през 1976 г. избори са за нов парламент и конституционно правителство, за президент, както и за местни органи. Първият президент Янеш също е бил военен, но явен антикомунист. Той е спечелил над 60% от гласовете. Бил е преизбран през 1980 г. и е останал на власт до изборите през 1986 г., когато Мариу Соареш е избран за първи цивилен президент.
Популярността на Мариу Соареш се дължи на неговото изгнание и опозиция срещу предишния режим. Бил е от заможно семейство с богати и дългогодишни политически традиции. Бил е адвокат, но политическата, а не професионалната му кариера, както и неговата съпротива, са го довели до властта. Такива са били ранните революционни критерии, за да бъде избран човек. В днешно време те вече не са актуални. Младите поколения нямат спомени от старите режими и не се интересуват от подобни политически критерии. Техните интереси са свързани с работата и с икономическите ценности.
По тази логика е избран през 2006 г. и настоящият президент Кавако Силва. Той е бивш министър-председател и професор по икономика, доказал своята политическа и икономическа компетентност. Португалските правителства, парламенти и местни политически институции са следвали подобно развитие през последните 30 години от португалската история. Това особено важи за левите политически елити, които са се развили, както вече споменах, от революционери до технократи.
Как е при централно-политическите елити? Първият избран министър-председател на Португалия е Мариу Соареш. Той е бил назначеният лидер на Социалистическата партия от изборите през 1976. По този начин е работила политическата система в Португалия. Конституцията от 1976 г. е установила представителна демокрация посред-ством политическите партии. Политическите елити са избирани от политическите партии. Всяка партия си има конгрес, на който се избира лидер и всяка партия предлага списък от кандидати на парламента. Това е доста централизиран процес. Намесата на базата на всяка партия е възможна предимно като гласове на конгреса. Списъците с кандидати зависят от партийните лидери, които контролират политическите кариери повече отколкото в останалите страни от ОИСР.
Първите години на демокрация са били много нестабилни и правителствата са падали доста бързо. Мариу Соареш е бил министър-председател две години и след това е сменен. В продължение на година са били сформирани 3 други правителства. През 1979 г. е избрана дясна коалиция с лидер Франсишко Са Карнайро – адвокат, млад народен пред-ставител в последните години на предишния режим. Повечето от представителите на двете десни партии в Португалия през тези години са имали ранна политическа кариера като народни представители и успешно са се опитвали да въведат демокрацията в режима на новата държава.
Франсишко Са Карнайро е убит през 1980 г., а дясната коалиция запазва властта до следващите избори през 1983 г., когато Соареш е преизбран. Неговото правителство издържа само 2 години. През 1985 г. Социалдемократическата партия печели изборите и е основано дясноцентристко правителство с министър-председател Кавако Силва. Той поставя началото на ера на икономически просперитет, която е подпомогната основно от присъединяването на Португалия към Европейската общност през 1986 г. Както революцията е била написана пряко от няколко централизирани елита, така и португалският преход към демократична стабилност е свързан с интересите на тези правителства да създадат по-благоприятни условия за португалската интеграция към европейските институции. От тези действия следват големи печалби и големи инвестиции в португалската икономика.
За да се управляват всичките тези промени и възстановяващата се икономика, професионалните умения стават по-важни от политическите. Министри и народни представители се избират вече измежду специалистите. Университетите, а не старите затвори или селищата за изгнание на предишните режими, стават местата, откъдето произлизат политическите елити.
След Кавако Силва, социалистическият министър-председател Антонио Гутиереш от 1995 до 2002 г. също е с подобен произход. Той е бил инженер, неговото правителство е сформирано от инженери и икономисти. Това е нова Социалистическа партия, напълно различна от ранната партия. След старите революционери от времето на Мариу Соареш, които са били атеисти и безбожници, тези нови социалистически елити са практикуващи католици, влияели са се дълбоко от няколко високопоставени членове в църковната йерархия, които са имали връзки с организацията “Опус Дей”. Кариерата на Гутереш следва развитие, което сега е нормално за португалските политици. Той е избран за председател на Социалистическия интернационал и оттогава е главен комисар на ООН за бежанците. Подобен път изминава и другият главен секретар на Социалистическата партия, Едуардо Феро Родригеш. Той е бил инженер и университетски професор. Когато се отказва от поста си, е поканен да стане португалски посланик в ОИСР.
През 2002 г. изборите печелят социалдемократите. Както се вижда, партиите се редуват във властта. Дурао Барозо съставя новото правителство. Неговата кариера е и професионална, и политическа. Докато следва право, е председател на студентската асоциация и впоследствие записва магистратура и докторат по политология. Подобно на Гутиереш, след мандата си като министър-председател заминава в чужбина, където заема престижна работа. От 2004 г. той е председател на Европейската комисия.
През 2005 г. Социалистическата партия печели отново и сега имаме правителство, водено от Жозе Сократиш. Неговото правителство е съставено изцяло от технократи. Те са набирани основно от най-добрите университети в Португалия и чужбина. Повечето от тях имат докторски степени и предишен професионален опит и стаж в Съединените щати и други страни. Подобно на Гутиереш, Сократиш е инженер и аспирант. Бил е народен представител от 1987 г., партиен лидер от 1991 г. и е участвал в други правителства като държавен секретар и министър. През 2004 г. е избран за главен секретар на Социалистическата партия.
Както правителствата, така и португалският парламент в годините на демокрацията се развива в професионална насока. Само 60% от първите избрани народни представители са били със завършено висше образование. Днес 80% от народните ни представители притежават магистърско или докторско образование. В ранните етапи на демокрацията е имало значителни разлики в образователното ниво между партиите. Например, през 1975 г. над 80% от народните представители от Комунистическата партия са имали дипломи за завършено средно образование. Многозина са били само с основно образование. Десните народни представители обикновено са били с по-добро образование от левите си колеги. В наши дни тази разлика вече не съществува. От гледна точка на образователните и научните постижения на избраните народни представители португалските партии си приличат.
Имало е силен натиск към профила на левите народни представители да се изградят т. нар. букварни партии, както се е случило и с останалите европейски леви партии след Втората световна война. Що се отнася до възрастта, първите народни представители са били по-млади от сегашните. Ранната политическа кариера на народните представители е важна, особено когато са били членове и на местни съвети или кметове. От 1987 г. над 50% от народните представители са имали предишен политически стаж.
Ще спомена и за местната власт. Континентална Португалия се дели на 18 области. Съществуват и две автономни територии на атлантическите острови Мадейра и Асореш. Всяка област се дели на общини. Съществуват 308 общини, управлявани от изборен кмет и общински съветници… Печелившият списък определя кмета, броят на общинските съветници от всяка партия е пропорционален на избирателния вот. Следователно общинските съветници са от различни партии и всички те трябва да работят заедно в продължение на 4 години.
Първите демократични местни избори през 1976 г. дават възможност кметове да бъдат избирани, а не назначавани, както е било до 1974 г. Променят се критериите за тези елити. Нови фактори се взимат предвид – пряката връзка между професионалния и социалния произход на кандидата, социалната и демографската характеристика на региона или обществената работа на кандидата, не на последно място – персонална симпатия. Това е друг много важен фактор, появил се през 1976 г., в противовес на страха, който хората са изпитвали към кметовете преди 1974 г.
През 1974 г. за първи път за председатели на общини са били назначени 9 жени. От 1976 г. до 2005 г. 31 жени са избирани за кметици. Това е миниатюрно представяне на жените, но е революционна промяна в местната политика, като се има предвид, че до 1974 г. не е имало нито един подобен случай. Чрез демократичния режим избирателният закон за първи път установява абсолютно равенство между половете в Португалия. Въпреки това, все още има твърде малко жени в португалската политика. През 1979 г. за пръв и единствен път министър-председателят е била жена. Била е индустриален инженер, заемала е поста в продължение на 5 месеца, през 1986 г. е избрана за депутат в Европейския парламент от Социалистическата партия.
През 1985 г. министър-председателят Кавако Силва е бил първият, поканил жена за министър в неговия кабинет. В крайна сметка участието на жените в португалските правителства от 1976 до 1995 г. е било ограничено до шестима министри, 33 държавни секретари и 4 помощник държавни секретари. Що се отнася до народните представители, там има сериозно развитие. От 19 избрани жени през 1975 г. (само 7%), сега жените в португалския парламент са 62, което е 27%. Комунистическата партия винаги е имала най-висок процент избрани жени, следвана от Социалистическата партия. Но на последните избори през 2005 г. тази панорама се промени с големия процент жени от Левия блок, който избира 50% жени – от 8 депутати 4 са жени и 4 мъже.
Новото социалистическо правителство, избрано през 2004 г., има в кабинета си две жени министърки – на културата и на образованието. Това е малко и представлява отстъпление от традициите на Социалистическата партия. И двете са университетски професори, с докторски степени, което доказва, че в днешно време жените също се назначават според техните умения, а не според политическите им кариери. Социалистическата партия има 4 депутатки в Европейския парламент, което е едва 33%. Едната от тях е била членка на Социалистическата младеж. Поставяйки я в избирателните списъци за Европейския парламент, Социалистическата партия явно дава приоритет на жените и младежите. Другите три определено са били избрани за тази престижна позиция като награда за техните предишни политически постижения.
Искам също да спомена, че има нова лява партия в Португалия. Тя представлява алтернатива на Социалистическата и Комунистическата партия и засега е успешна. Съществува от 1999 г. и се казва Левият блок.
През последните 30 години Португалия е изминала значително развитие – от ранните й революционни моменти до постигане на демократичната стабилност благодарение на помощта на Европейския съюз с неговите политически изисквания, икономически правила и важно финансово съдействие. Развитието на португалското общество съпътства тези променливи времена и неговият елит – политически и икономически, създаде пътя за това важно преобразуване. Глобализацията и разширението на ЕС изправят пред сериозни предизвикателства страната. Португалските политически елити притежават необходимите за тези нови времена умения, образование, политически и професионален опит. Относно икономическия елит – той пострада след финансовия срив. През революционния период икономическите елити получиха достъп до средства, от които се нуждаеха, за да преустроят своя живот и работа. Диалогът между двете елитни групи невинаги е най-добрият, за разлика от гражданското общество. Напоследък всяка мярка, която се въвежда от социалистическото правителство, е следвана от стачки и протести. Все пак това е начинът, по който работи демокрацията, а изборите съществуват, за да потвърдят или не политическите възможности и политическите елити.
––––––
СПРАВКА: ПОРТУГАЛИЯ
Държавно устройство: Португалия е република. Действа конституция, приета на 2 април 1976 г., с изменения през 1982, 1989, 1992, 1997, 12 декември 2001 и 24 юли 2004 г.
Държавен глава: Президент e Анибал Антониу Каваку СИЛВА, избран на 22 януари 2006 г.; встъпва в длъжност на 9 март 2006 г.
Състав на парламентаслед изборите на 20 февруари 2005 г.:
• Социалистическа партия – 121 места;
• Социалдемократическа партия – 75 места;
• Коалиция за демократично единство (Португалска комунистическа партия, Екологична партия “Зелени”) – 14 места;
• Народна партия – 12 места;
• Ляв блок – 8 места.
Правителство: на Социалистическата партия, сформирано на 12.03.2005 г., с промени от 3.07.2006 г.
Министър-председател: Жозе СОКРАТИШ Карвалю Пинту дe Соуса.
Партии, представени в парламента:
ЕКОЛОГИЧНА ПАРТИЯ “ЗЕЛЕНИ”. Създадена през 1982 г. като Португалско екологично движение-Партия на зелените.
ЛЯВ БЛОК. Създаден през 1999 г. Обединява малки леви партии.
НАРОДНА ПАРТИЯ. Консервативна партия, създадена през юли 1974 г. До февруари 1995 г. се нарича Социалдемократически център. Има християндемократическа ориентация и се самопровъзгласява за десен център.
ПОРТУГАЛСКА КОМУНИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ. Създадена на 6 март 1921 г. От 1926 г. до април 1974 г. е в нелегалност. Има около 140 000 членове.
СОЦИАЛДЕМОКРАТИЧЕСКА ПАРТИЯ. Създадена на 6 май 1974 г. До октомври 1976 г. се нарича Народно-демократична партия. Има около 60 000 членове.
СОЦИАЛИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ. Създадена на 19 април 1973 г. след преобразуването на опозиционната Социалдемократическо действие. До 25 април 1974 г. е в нелегалност. Има около 100 000 членове. Член е на Социалистическия интернационал.