Кръгла маса на тема “Механизми за подбор и развитие на нови политици на левицата” се състоя на 19-20 януари 2007 г. в хотел “Родина” в столицата. Тя бе организирана от Института за социална интеграция и открита от председателя на БСП и министър-председател на България Сергей Станишев. Освен неговото приветствие към участниците предлагаме на читателите на сп. “Ново време” и изказванията на Ивелин Николов, изпълнителен директор на Института за социална интеграция, д-р Живко Георгиев, председател на Управителния съвет на ИСИ, и д-р Мариа Антониа Пирес де Алмейда от Висшия институт за социални науки и бизнесизследвания в Лисабон.
Усъвършенстването на младата генерация политици в България е много актуална тема и за нашата страна, и за Европейския съюз като цяло. По какъв начин младите да участват в политиката, в процеса на вземане на политически и държавни решения, как да бъдат привлечени към нея, как да бъдат задържани и да видят смисъла от правенето на политика.
Не знам дали това е характерно за всички страни от Европейския съюз, но в България има висока степен на аполитичност сред младите хора, поне на думи. Въпреки че – сигурно е национална черта, – събирайки се с приятели, дори по весели поводи, на купони, в ресторанти, в дискотеки, всеки разговор рано или късно, в една или друга форма, опира до политиката. Лично аз смятам, че човек не може да избяга от политиката, защото тя неизбежно го застига – с решенията на парламента, на правителството, на общинския съвет, на кмета. И ако имаш собствена позиция и идеи, единственият начин да повлияеш върху вземаните решения, да се опиташ да прокараш или да реализираш свои виждания, е чрез политиката.
Тук искам да кажа няколко думи за партиите. Развитието на партийната и на политическата система в България като че ли мина през няколко етапа.
В началото на 90-те години, съвсем закономерно след дълги десетилетия на еднопартийно управление, се създадоха изключително голям брой партии (мисля, над 300), с най-различни, понякога дублиращи се имена. Имаше остра конкуренция, но конкуренция повече политическа, фракционерска, отколкото на конкретни идеи за политика. Бих казал, че този период доста бързо се изчерпа.
Премина се от създаване на коалиции от партии или движения към реално партийно изграждане по европейския модел – с ясни и водещи субекти в лявоцентристкото, в дясноцентристкото пространство и в центъра. Като правило в българските парламенти досега рядко са участвали повече от четири-пет политически формации и коалиции. Типично за нас е за всички проблеми в България да бъдат обвинявани политическите партии. Без съмнение за това има основание, защото по тяхната дейност, по тяхното управление се съди колко успешен е българският политически, икономически и социален модел. В крайна сметка партиите винаги като огледало – понякога може би изкривено – отразяват състоянието на обществото. Те трудно могат да се различават от цялостната обществена среда.
Минавайки през множеството партии в началото на прехода, през тяхната консолидация във втората половина на 90-те години, сега се намираме в друг етап – на поредно разцъфтяване на идеите за неправителствените формации като политически организации и движенията от типа например на ГЕРБ – Граждани за европейско развитие на България.
Тук искам да споделя моето разбиране, че в крайна сметка партиите са може би най-комплексната форма на неправителствена организация. Те по дефиниция трябва да имат виждания, политики, идеи за целия спектър от проблеми – не само на околната среда или защитата правата на малцинствата, например, или на потребителите… Те трябва да имат идеи и предложения за всичко, което засяга развитието на страната, за да могат да бъдат действително представителни и да реализират целия комплекс от тези идеи чрез участието си във властта, независимо дали е в опозиция или е в управлението. Защото може партията да е опозиционна, но самото й участие в парламента е също и участие във властта по един или друг начин.
Тази тема е много актуална днес и за Европа, и за Европейския съюз, тъй като един от големите дефицити в Европейския съюз в момента е дефицитът на доверие в институциите, в начина, по който функционира самият съюз. Неслучайно в две ключови страни за Европа – Франция и Холандия – референдумите по проекта на европейската конституция претърпяха неуспех. И не толкова заради самата конституция, защото едва ли мнозина от гласувалите “против” са чели текстовете, декларациите и механизмите, предложени в нея. Съществува обаче общ климат на съмнение в това дали Европейският съюз отразява реалните проблеми и грижи на гражданите и дали ги решава ефективно. В много страни в Европа се засилват и популистките партии и течения, които търсят лесните отговори на сложни въпроси. В периоди на сложна трансформация в обществото винаги съществуват страх и несигурност и те провокират именно такъв тип движения, които обещават да решат всичко, без да имат реалната рецепта. А сега и Европа, и целият свят се намират според мен именно в такъв сложен период, в който глобализацията налага сериозни промени в икономиката и в политиката на отделните страни и на Европейския съюз като цяло.
Темата за развитието на младото поколение политици в БСП и в другите партии от левицата е от особено значение. В началото на прехода лявата идея не беше популярна сред младите. Идеите за промяна, за революционна промяна, за европеизация, за модернизация на обществото се свързваха със синята идея, олицетворявана от СДС. Малцина бяха младите, които по-скоро по родов принцип, по наследственост принадлежаха към Социалистическата партия и активно участваха в нейната политика.
Постепенно тази нерадостна за нас картина се промени. Поради много причини. От една страна, сред младото поколение настъпи дълбоко разочарование от десницата по време на управлението на Обединените демократични сили през 1997-2001 г. От друга страна, което е не по-малко важно, Българската социалистическа партия през всичките тези години не спря да се променя и да се модернизира, да придобива нова идентичност – не само като програма, не само като политически декларации, но и като конкретни политически действия, като начин на функциониране, като възможности за младите хора да представят и развиват своите идеи.
Лявата идея традиционно е привлекателна за младите, но няма автоматизъм в смисъла на онази известна фраза, че който на 20 години не е комунист, няма душа… (няма да я продължавам). В наше време трябва да намерим както нови, по-интересни, дори неформални механизми да обясняваме същността на левите ценности, така и конкретни възможности да ги реализираме чрез политическо действие, чрез подходящи форми на участие на младите хора в политическия и организационния живот на БСП. Защото и аз нееднократно съм се сблъсквал със следния феномен. Спират ме на улицата млади хора и казват: симпатизираме на вашата партия, искаме да се включим в нея. Като лидер на БСП се затруднявам да им кажа как да го направят, къде да влязат в БСП, по какъв начин да разгърнат свои идеи в среда, която ще бъде интересна и подходяща за тях. Струва ми се, че това винаги е било сериозна пречка за активно участие на младите в работата на Социалистическата партия. Но мисля, че се преодолява с доста и конкретни инициативи, каквито бяха лансирани и се развиват през последните години – и инициативата “Ново поколение”, и системите за обучение на млади активисти на Социалистическата партия. Те вървят през цялата година по определен план, включват и идейно, теоретическо обучение, и практически занятия, и понякога обучение как да се държат пред камера, да водят дебати по конкретни теми, и много други неща.
Благодарение и на тези обучения, и на други инициативи се създават неформални младежки общности в БСП и в левицата под формата на мрежи. Те комуникират по много по-удобни за тях начини, отколкото традиционните партийни събрания, на които са свикнали по-възрастните членове на БСП. Знам много партийни организации на младото поколение в БСП, които се събират и в кръчма, и на други места, където освен всичко останало обсъждат и политиката, заемат позиции, използват електронните форуми за участие в работата на БСП чрез специален портал и специални карти.
Въпреки видимия прогрес обаче и въпреки засиления интерес на много младежи към Социалистическата партия, остава един много сериозен въпрос – за тяхната реализация в рамките на БСП, за тяхното политическо израстване, за възможността действително да се изявят в пълен обем. Не е тайна, че във всяка организация има в една или друга степен статукво, което оказва съпротива на всякаква промяна. Има хора, които желаят да запазят своите позиции, ако е възможно, до пенсионна възраст, а младите пък желаят да се реализират максимално бързо и да покажат на какво са способни.
Този конфликт е естествен, той е неизбежен и се решава по най-различни начини – и чрез демократичните средства на партийни конференции, които номинират кандидати, и чрез механизми, които понякога носят елемент на принудителност. Като например решението на последния конгрес за задължителна квота от жени и млади хора в ръководните органи на Социалистическата партия. Мога да припомня, че имаше бурна дискусия, в която противниците на тази норма се аргументираха с това, че ако става дума за наистина качествени хора, при всички случаи ще им се даде възможност да се реализират и да бъдат избрани, но ако не са такива – няма нужда изкуствено да ги повишаваме в ранг. Това ми напомня фразата, че бъдещето принадлежи на младите хора, но настоящето – никога.
Така че аз намирам решението за правилно, то дава шанс на млади активисти и политици от БСП да се пробват да участват реално в политиката, да видят как се водят дискусиите във висши и средни изборни органи на Социалистическата партия, да натрупат опит и да поемат отговорност. Защото политиката освен възможност е и много голяма отговорност, която трябва да носи всеки един от нас.
Бих могъл да кажа, че според мен Социалистическата партия след много премеждия се трансформира от партия, която беше по-скоро консервативна и партия на статуквото, в партия на промяната, която стъпва на социалдемократическите ценности на европейските социалисти и се стреми в една или друга степен успешно да ги реализира в реалния живот.
На финала искам да благодаря на нашите гости от Кралство Белгия, от Федерална република Германия, от Португалия, на експертите от тези наши сестрински партии за тяхното участие в конференцията. Убеден съм, че самата идея за създаване на мрежа за размяна на опит и за прилагане на най-добрите практики в развитието на младите поколения леви политици ще бъде много полезна за българската левица. Пожелавам тази интересна, неформална дискусия да роди нови конкретни идеи, а ние – ръководството на Социалистическата партия, ще се опитаме да ги реализираме съобразно нашите скромни възможности.