Нели Дечева е есеистка, поетеса, журналистка. Завършила е българска филология и история в СУ “Св. Климент Охридски”. Работила е в различни централни издания. Издала е 4 художествени книги, между които стихосбирката “Странни знаци” (изд. к. “Перун”, 1994 г.) и есеистично-документалната “Поздравете всички от мен” (книга за Ламар), спечелила конкурса “Сто книги” на Министерството на културата (1996 г.) и наградата на СБП за най-добра книга за 1997 г. (изд. “Анубис”, 1997 г.) Авторка на стотици есета, пътеписи, статии. Член на СБП и СБЖ.
Не мога да не изкажа мисълта си, която ме спохожда настойчиво, когато мисля за него: няма ателие този художник, ателие му е цялата ни земя. Приличащ повече на свети Иван Рилски, отколкото на жив, земен човек, той излъчва светостта на нашите прадеди, бащи и майки, а думите му – кротки и добри като топлата земя, окъпана в цвят и натежала от плод.
Едрата му фигура се извишава над останалите, както и гласът на тамбурата му. Сторват му място, дават му път, както това правят стари и млади в Шишковци, а и в столицата, защото няма човек, който да не го познае. Стари хора се кръстят при среща с него, защото си мислят, че сам Господ е слязъл от небето и за тях това е късмет, да го видят. Майки водят децата си, за да ги помилва и напътствена дума да им каже, вярват, че това е знамение и поличба за добро. Хора на четката и на перото, политици и учени смятат за чест да чуят думата му.
Странник би изглеждал този човек, ако се появи в някое софийско кафене. Не можеш да си представиш, че цял ден ще кисне и злослови там по адрес на този или онзи събрат. Просто като барбизонците и передвижниците, скътал в душата си мечтата за красота, взема си я направо от природното ателие, от земята, от цъфналите градини и зрелите жита.
Майстора прави нещо, което може би невинаги подозира: понякога по-декоративно, понякога по-живописно и триизмерно, твърде реалистично, но още по-необичайно и твърде далеч от натурата, той рисува живи светци и райски мечти, красотата, която само ренесансов майстор може да види в сънищата си. Близки до иконата и различни от нея, чисти като душа, боите му чистота рисуват, улавят неуловими трепети и състояния, истински български сюжети, ненадминати и досега по стойност, по въздействие.
Ако Матис ги видеше, щеше да възкликне от удивление и завист. Ако Рьорих ги зърнеше, щеше да му стисне ръката и да се признае за надминат, ако…Много “ако” могат да се изредят, но не е необходимо, защото големите неща са несравними винаги и винаги големи остават, без да пречат на другите неща да са големи.
Може би ще помислим за идея в неговите картини, за идеология. Читателю, не се тревожи. Този майстор не е случайно майстор, майсторът си има безпогрешно чутие за живота, без което не би бил такъв.
Залюбил от дете земята ни, готов да се слее като светец с вселената, той изписва за свят светуване българския свят, направи го световен, защото красотата е световна. Но нека отворя на това място скоба, защото край полето е спряла войскова част, която се връща от учение и се чуди как оня с широкополата сламена шапка си рисува, докато на хората гърбовете им се пукат от жегата. Командирът им – голобрадо момче, крачи през стърнището, наближава рисувача и намалява ход. Жътварите, които са го забелязали, също спират и изправят снаги с ръкойки и сърпове в ръцете. Разбират положението, офицерът се вторачва в рисувача и се стъписва, хваща кръгом стъпканата от ботушите му пътечка през стърнището и виква на войниците: “Момчета, знаете ли кой е този, дето е там при жътварите. Знаете ли кой е само на сто крачки от нас сега. Ами това е самият велик български художник Владимир Димитров – Майстора.” Войниците се опомнят, неволно изпъват куртки, накривяват фуражки, командирът им дава команда за стрелба в чест на големия художник. Посока: простора. Огън. Силен гръм разтърсва житното Кюстендилско поле, чува се как потреперват стъклата на шишковските къщи, звънят, а после едно ура се понася от долина към долина, та потъва в резедавите води на Струма.
И пак ще отворя скоба, читателю, защото пропуснах нещо от разказа. Не мисли, че е несъзнателно, но все пак искам да обясня за картините, които Майстора беше принуден да продаде на американския меценат Джон Крейн. Знае се, тридесет платна, изложени първо в Софийския манеж, а после в Италия, където пред смаяните погледи на световната художествена публика тези картини, вместо да заминат за България отново, поемат към Ню Йорк, а после авторът им се е задължил срещу неголяма сума (150 долара месечно) да изпраща в продължение на четири години всяка картина и всяка драскулка, която е сътворил. Приятелят му Николай Лилиев го пита защо, а той отговаря: “Ами рамазан, Михайлов, знаеш, цигулар къща не храни”. Но нека сега не събуждаме стари спомени. Споменът е жив като човека, защото и човекът е жив, пък и този спомен е тъжен не само за Майстора. Все пак благодарение на този тъжен спомен той видя световното изкуство, Ню Йорк, Цариград, Париж, Рим, Сиракуза, Берлин, Лайпциг, Мюнхен, Виена, Прага… видя световния народ и голям метър приготви, за да мери ръста си с големи неща.
В Шишковци пристига съобщение. Рисувачът Владимир Димитров – Майстора, народен художник, да се яви в София незабавно по неотложна причина. Отива Майстора и се връща светнал от радост. Трябва да стяга куфара си за път. Още веднъж трябва да отиде до Париж, сега обаче не по милостта на мистър Крейн, а като делегат на Първия световен конгрес за мир. И идва този момент. Делегатите от цял свят са вече тук, ето ги и българските представители и сред тях високата фигура на човека с брада на светец, очите му, които обхващат с погледа си цялата зала, всички хора. В същия момент всички него гледат още с появяването му на главния вход. А вътре знаменитости много – от Пикасо, Нексьо, та до Елюар. Известният на света автор на “Герника” и на “Гълъба на мира” Пабло Пикасо, свикнал да бъде съвсем законен център на внимание, този път трябва да се чувства ощетен. Докато всички очи и камери са насочени към него до този момент, то вече всички се обръщат към влизащите, сред които стърчи високо главата на българския художник. Пикасо е удивен. Разбира се, тук не става дума за картините на нашия художник, за тях маршалът на световното войнство от художници тепърва ще научи, но той е смутен, защото освен неговия пронизващ и задължаващо приковаващ поглед на проницател и прорицател на красотата имало и друг. И докато всички вече са седнали в определените им ложи, той остава прав и стои така, докато Майстора седне след продължителните овации към него.
И не че великият Пикасо трябва да оцени личността и делото на Майстора, и не че менторът за изкуството на всички времена е стоял прав в чест на Майстора, а после ще изрази своето признание към изкуството му, важното е едно: величието не се създава само от големи народи. А и друго, великото изкуство е рожба само на велики народи.