Кристина Ненова е родена през 1985 година. Завършила е хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Казанлък. В момента е студентка по психология в Нов български университет.
Трудно ми е да разбера, защо ме съдят всеки път, когато поискам да кажа истината, когато намеря смелост да бъда открита. Никой ли не съзнава колко ненавиждам маската на вечно правия и вечно сигурния индивид, който настоява и подчинява дори когато знае, че греши. Толкова ли е непосилно да изслушаш другия, без да го отблъскваш с проблемите си. Изслушай го поне веднъж, за да разбереш за какво говоря.
Банална ли е темата за говоренето и изслушването? Не мисля. Както не е банален и опитът да приемеш недостатъците на близките си и да се опиташ да ги разбереш. Опитай обаче да им кажеш, че грешат, че не могат да са прави винаги, когато пожелаят. Не им се усмихвай, обясни им, че те боли, че поведението им те отблъсква, понякога от-вращава, че не можеш и не е нужно да бъдеш като тях. Не, те няма да бъдат толерантни. Ще се развикат, ще изсипят куп обиди по твой адрес, ще откажат да те слушат, но няма да те разберат.
За какво тогава ни е истината. Всички я търсим, а никой не я предпочита. Защо да не продължим да замазваме очите на останалите. Какво толкова. Кажи им, че са прави, че отново в теб е грешката. Те и без друго няма да се извинят. Кажи им, че ще ги изслушваш винаги, че не е нужно да те питат как си. Ти си винаги добре. „Не съм ли права?“ „Права си“ и толкова. Не забравяй, че на близките ти им е трудно, а на теб винаги ти е леко на душата.
Такава е истината, с която живеем. Истина, замаскирана с неспособност да изразиш мнението си, без да си създадеш проблеми. Неразбирането на другия и липсата на интерес към личността му, поражда сблъсък между родители и деца, между учители и ученици, избиратели и политици.
Нужно е да се замислим как разговаряме и как изслушваме. Не прекъсваме ли другия само защото нямаме време за проблемите му, питаме ли го как е минал денят му, усещаме ли тревогата, която в повечето случаи е изписана на лицето му. Разбира се, че не. Много по-лесно е да му кажем, че нищо не зависи от нас. Много по-удобно е да акцентираме вниманието върху себе си.
И докато живеем с удобната истина,с онази, която прави децата ни неспособни да споделят мнението си, комуникацията помежду ни ще се губи все повече и повече. Макар че, като се замисля, никой не се притеснява от това. Или почти никой.