Максим Мизов е доцент, доктор, завършил философия с профил социология в СУ “Св. Климент Охридски”. Работи в областта на етиката, политологията, етнологията и религиологията. Автор и съавтор на осем монографии и книги, както и на повече от 130 научно-теоретически студии, брошури и статии. Завеждащ секция в Центъра за исторически и политологически изследвания.
Диалогът и толерантността трябва да са иманентни характеристики на всяко истинско ляво мислене
Ляво мислене и действие, които редуцират или елиминират диалога и толерантността, не са нормални, пълноценни, истински и завършени. Като продукт и инструмент на хуманистичен етос, всяко ляво мислене и действие трябва по свой начин и със своя принос да дава простор за формиране, утвърждаване и развитие на диалога и толерантността. Иначе по същество е дезавуирана, бламирана или взривена тяхната ценностна база, ориентация и ангажираност. Тъкмо защото в дълбинната основа на всеки истински, нормален и пълноценен диалог се спотайват и развихрят ценности като свободата и справедливостта. Аксиома е, че за да бъдеш истински диалогичен с различния, другия и особено с чуждия политически опонент следва не само да притежаваш, но и правомерно да използваш свободата. При това свободата трябва да се разпределя и тълкува по посока и на двете страни, които участват в диалога. Не може да изискваш свобода за своите и същевременно да провокираш или прокламираш несвобода за чуждите идеи, мнения, оценки и позиции. Това не е истинска свобода, а само нейна частична или дори уродлива имитация. В определени случаи тя придобива лика, силуета и духа на свободията. Такъв е фалшивият/палиативен диалог.
Свободата притежава различни лица и състояния. Не е възможно във всеки конкретен случай между тези лица и състояния да има огледална зависимост. Тоест да има унифицирано и синхронизирано удовлетворяване на тези лица или състояния. Исторически тривиално е прогресът в една сфера на свободата да се гарнира с определен застой, а дори и регрес в друга сфера, в друго лице или състояние на свободата изобщо. Никой няма да спори, че икономическата свобода е “вързана” органично, тотално и пряко за гражданската, политическата, но и за нравствената такава. Ако не се опитва да спекулира.
Няма шанс политически диалог, в който витаят духовете на несправедливостта – както към собствената азовост, или към другата (различна/чужда) идентичност. Истинският политически диалог иска, позволява, насърчава или задължава не публично флагрантен, изкусно завоалиран монопол над правото кой има/няма прерогативи да дефинира и легитимира “истините”. Тъкмо обратно, той предоставя условия и механизми за съпоставимост/сравнимост на различните “истини”. Той не декретира априорните, предпоставени ранжирания и йерархизации на “истините”. Невъзможно е да си справедлив към другия, чуждия и различния, но несправедлив към самия себе си. И обратното: да си справедлив към себе си, но и на цената на несправедливостта към другия. Понеже истинската справедливост се заключава тъкмо в органичната връзка и пространството на взаимодействието на всяка от двете идентичности.
Политически диалог, който лансира визията за несправедливо настъпление/отстъпление спрямо участващите в него идентичности, поражда подозрения и съмнения в своята искреност или полезност. Той оставя привкус на нещо прикрито, коварно завоалирано. Той е нещо инструментално и меркантилно, на което директно сякаш не се дава път, видимост и гласност, но иначе тъкмо то е неговата сърцевина.
В нашия преход към демокрация сме свидетели на политически диалози, които под флага на борби за разгръщане на толерантността и справедливостта във властта, държавата и обществото, флагрантно или завоалирано се ограничават и даже се елиминират една друга, или пък дори и двете ценности, или двата визирани феномена заедно.
Макар да разчита на свободата, толерантността има зависимост от справедливостта и солидарността. Всяка витална и истинска толерантност предпоставя и изисква известна доза на справедливост в отношението, оценката и реакцията към позициите на всяка от участващите страни в публичното толерантно-диалогично цяло. Единствено формалната декларация за наличието и значението на справедливи референции в позицията на другия, различния/чуждия (при това по инструментален повод или с меркантилна цел) по същество дезавуира и елиминира всякакво измерение на справедливо отношение между съответни политически идентичности в даден казус.
Справедливостта хоризонтализира субектите. Тя ги поставя на една плоскост, в универсално равноправно положение спрямо дадени критерии, ценности или норми. Само по “личните приноси” на тези субекти (спрямо нарушаването или утвърждаването и развитието на тези критерии и норми) може да се преценяват или да се санкционират справедливите/несправедливите им прояви. Само така се визуализира тяхното равенство или неравенство спрямо ценностите и нормите. А хоризонтализацията е свързана с обезвластяване на йерархизирани малцинства и с овластяване на мнозинства, което пък е друг интимен мотив на всяко едно истинско и прогресивно ляво мислене и действие. А диалогът и толерантността дават подобни възможности и условия. Те са специфични пространствено-времеви континиуми, където паралелно става овластяване/обезвластяване на участващите в тях субекти. По своему обезвластяват едни, но овластяват други социални субекти. Това им придава много по-социален и хуманистичен статус и патос. И затова ориентацията към хоризонталните структури днес е симптом за нарастващата роля и значение и на диалога или на толерантността. За левите, социално-ангажираните партии това е наистина съдбовно.
Ако толерантността е освен всичко останало и друго измерение, превърнато битие на равенството, то тя не може/трябва да се лиши от услугите и ролята на солидарността, която също е и “добрият дух” в пространството на равенството между хората/общностите. Невинаги между равенство и солидарност има пълно припокриване. В историята и в съвременността има примери и ситуации, при които съществува солидарност между неравни по своя статус индивиди или общности. В политическото пространство и битие е естествено или неизбежно да се пледира за някакво равенство на гражданите, което обаче невинаги се свързва с или не провокира солидарността помежду им, основана само на тяхната идейна близост или еднаквост. Уравнивиловката е едновременно унижение към равенството и оскърбление към солидарността, взети в техните истински/хуманистични проекции. Може да има някакво равенство, което в конкретна ситуация и по даден повод още не е толкова видимо, пряко обвързано или даже съвсем да не провокира/прокламира някаква витална, атрактивна и осезаема обществено-полезна солидарност. На публично равнище обаче такова равенство легализира и легитимира преди всичко различията, правото на живот или дори на глас на всяко едно от тези различия. То често не засяга или не представя общите, универсалните релации и конотации, присъщи на всяка една от противостоящите си идентичности. А идентичностите изискват, нуждаят се от равенство за всяка една от тях – конкретно или изобщо. Обаче на по-високо, понякога и на доста по-абстрактно, равнище вече може/трябва да се открие “топлата връзка” между равенството и солидарността. Тази връзка произтича от или се прокарва чрез универсални зависимости/обвързаности между субекти, които в различни ситуации се ползват от равенството и солидарността. Там, в такива високи орбити, равенството се сближава или преплита с толерантността поради хуманистичните си заряди и мисии. Заради обстоятелството, че то е доста специфично символно пространство или инструмент за легализация/легитимация на неотстранима солидарност към общочовешки проблеми, теми, дилеми и тяхното разрешаване.
Това е значим проблем за политическия диалог и за битуващата чрез него толерантност. Не е едно и също дали във и чрез конкретен политически диалог се дава превес на легализация и легитимация на различията или на универсалните и общите точки и зависимости между идентичностите, стоящи от двете страни на неговите комуникативни и проблемни “барикади”. От естеството и спецификата на този превес зависи и обликът на продуцираната и експлоатирана толерантност в политическия диалог. Едно е толерантността приоритетно да обслужва различията между идентичностите. Друго е тя преимуществено да обуславя и катализира техните универсални зависимости, незримите връзки, неоползотворените възможности за тяхното взаимодействие. Още по-различен пък е казусът толерантността да се употребява като инструмент за безразличие към всяко възможно различие. И съвсем по-драматичен е казусът, когато толерантността се превръща в неусетно оръжие за безличие на участниците в даден диалог. Всеки един от тези четири варианта създава различни пейзажи, неповторими климати на идейно-ценностното приближение или за разграничение и разминаване между участващите страни в политическите диалози. Както и между субектите на някаква (афиширана и прокламирана) форма на толерантност в тях. Това подсъзнателно се усеща от гражданството.
Маскираната комбинаторика между споменатите социални ценности понякога несъзнателно/умишлено се прикрива, премълчава и отстранява. Това дава възможност в политически дебати да пласират сентенции от рода на това, че “в диалога се ражда истината” или че в “полемиката се ражда истината”. И в двата случая обаче често се стига до изкривяване, спекулативно експлоатиране на смисъла/посланието на тези “вечно зелени” сентенции/максими. Понеже диалогът се третира не в истинския, а в инструментално-меркантилния му аспект на форматиране. Полемиката никога реално не може да гарантира, нито да легитимира напълно истината. Тя е нещо много различно от диалога.
Етимологически погледнато полемиката е съперничество, борба, война, остро противоборство, които обаче вече са сфери, пространства, позволяващи (както и при всички войни) по-свободни и извънредни очертания в разбирането на истината – своята или тази на другия и чуждия субект в политическите дебати/събития. Полемиката се базира или уповава на конфронтационния патос и статус на участващите в нея. Това оправдава и някои техни крайности. Инструментариумът на истинския политически диалог принципно не предпоставя/стимулира отъждествяването си с присъщия (утилитарно-пригоден, ефективен) за политическата полемика. Последната нерядко в качеството си на политически тип война не разчита на услугите на някакъв “феър плей” в политизираната/свръхидеологизираната комуникация. Нейната нормализация/хуманизация е свързана с известна публична конверсия на милитаристичния й потенциал, т.е. с морализация и социализация. Последните явно търсят общото и единението, а не противостоянието и надмощието на всяка една от конкуриращите се сили и идентичности. Оттук публичните недоволства на гражданството от деморализацията, дехуманизацията и асоциалността, бликащи от полемичните прения в парламента или от партийно-политизираните баталии.
Политическата полемика флагрантно лансира или се опитва да укрива фаталните въпроси за властта
За нейното придобиване, употреба и удържане. И го прави различно спрямо всички властови интенции или инвенции на толерантния политически диалог. При нея, ако не изцяло, то осезателно преобладава монологичният дискурс. Това обуславя други валенции и присъствия, влияния и на споменатите по-горе социални ценности. Тя се стреми да открие и наложи повече различията, отколкото общото. Тя не равнопоставя идентичностите, а ги диференцира по някакъв статус. Това се усеща от простосмъртните, от простолюдието, които по своему изричат тези референции, когато споменават с нещо “тези долу” и “онези горе”. Полемиката, представяна за диалог, “идва до гушата” на хората. Защото хората подсъзнателно, интуитивно разбират, че вместо да ги сплотяват, политиците/политиканите “горе” ги делят/противопоставят.
Затрудненията за нормалния диалог и толерантността в днешния политически живот произтичат и от осезаемото нахлуване в него на политически аматьоризъм и лаицизъм, на дилетантство или поне на имитация за някакво историческо, политическо и социално творчество. В съвременните динамични реалности се раждат измамни или реални възможности хора (без нужната идейно-политическа, организационна, комуникативна и управленска култура) бързо да се промъкват в държавна/обществено-политическа практика, да се инсталират и трайно задържат в институциите на властта/управлението. Така се прокарва парадоксална, двойна употреба/злоупотреба на “социалното инженерство”. На политическо, идеологическо или пропагандно ниво логиката, типажите и технологиите на “социалното инженерство” (свързани с предишния етап на социалистическото минало), са обект на критични, негативни представи и тълкувания. Комунистическият експеримент/социалистическото строителство публично се представят и тълкуват като изначално и напълно обременени и увредени. В такива представи те са кастрирани за всякаква диалогичност и толерантност между партократичната власт и останалата общественост. Партийно-идеологическият монопол фаворизира техники или практики на монологичен профил в общуването на управляващите с управляваните. Управляваните се възприемат като пасивна или консумативна публика. Тя може/трябва бъде дирижирана и контролирана от властта, дори и в пределите на позволената “логика” и маниерите на общуването им.
Демонтажът на тоталитарната система, раздържавяването, Демокрацията или модернизацията сега се представят/третират (от политически лица и елити) като едно ново “историческо строителство”. Това е контраверсно “социално инженерство”, осъществявано вече по други канони и по западните образци. Когато тези елити са лишени от необходимите и полезните им знания, умения, комуникативни техники и репертоари, те се опитват повече да имитират, отколкото реално да творят и легитимират по дължим начин обществените промени, които обуславят и гарантират демократични реалности/нрави. Пришествието и нашествието на аматьоризъм, лаицизъм и дилетантство в политико-управленския труд нанася сериозни промени, поражения и вреди на диалога/толерантността, които са съдбовно потребни за общества в преход към истинска, а не само към мнима или фасадна демокрация.
Преходните ни реалности обуславяха такива процеси и тенденции. Преди 10.IХ.1989 г. се изискваше обикновено дълга професионална и управленска биография, за да може конкретно лице да стигне до високи постове в партийното или в държавното управление. Идеологическият монопол и партократичната власт налагаха разгърната система от партийно-политически стъпала, сфери и квалификационни нива, за да заеме човек високоотговорен статус в държавата. Съществена част е придобиването на знания и умения от претендентите (за властта по “високите етажи”) за комуникативно поведение с обществеността, подчинените, спазването на определени и декретирани управленчески етикети. Това не значи, че винаги най-подходящите кандидати стигат до висок управленски статус. Нито че в политико-управленския и обществения живот те спазват и утвърждават принципите, нормите и критериите за диалог/толерантност към онези, с които им се налага да общуват/взаимодействат в дадена ситуация – по принцип. Авторитарно-партократичната власт създава и утвърждава контраверсни възможности, условия или механизми, които обезсилват и дискредитират нужните диалогични/толерантни прийоми. Това са част от причините, поради които тази власт по-късно публично, исторически, политически и нравствено се дезавуира и отчуждава от гражданството. Прекомерният стил на единоначалие, волунтаристките и субективистки управленски произволи и капризи, атмосферата на фалшива или имитативна диалогичност са част от биографията на атрофия/ерозия на властта, на дискредитацията й сред широки слоеве на народа и в партията. Липсата на толерантност, пренебрежението или извращението й си отмъщават.
Макар и по-трудно, но в централизираната управленска система понякога се оказва по-лесно (по субективистичен избор, с помощта на високопоставени ръководители) някой индивид да се “сдобие” с бърза кариера, без да има нужния му комплект от знания, умения и качества. Невинаги той е чужд на изискванията/даденостите за политическия или управленския труд. Все пак той трябва нещичко да поназнайва за официозно-декретираната идеология или за партийната и държавната политика. Просперитетът в кариерата изисква той да умее да предава и защищава тези знания и умения в дискусии, да имитира толерантност.
В условията на радикален преход към демокрация се формират и разрастват други предпоставки, условия, механизми и практики. Те дават шанс за рекрутиране на личности и на цели групи във властовите инстанции. Преломно-смутното време обезценява често притежанието на нужните знания, умения, качества и добродетели, които да спомагат за нормално и ефективно изпълнение на служебните им отговорности. За това спомагат прокламираните идеи/шаблони за опасност и вреда на идеологията. Косвено вреди рекламирането на всевъзможни типове прагматично мислене и действие, които уж са напълно идеологически “неутрални”. Фаворизацията на прагматични подходи и репертоари в политическото управление стесняват пространството за диалог или толерантност. В такива обществени ситуации диалогът/толерантността се представят и употребяват в утилитарно-инструменталната им страна. Това прикрива дълбоката им социална, хуманистична и комуникативна същност и роля. Диалогът и толерантността се базират върху социални и хуманистични предпоставки/ценности. Те никога не са продукт само на технократично или на редуцирано прагматично мислене/действие. Те носят във/чрез себе си идейни и идеологически конотации, без които не могат да съществуват. Независимо че прагматичните ефекти и последици от липсата или от ограниченото присъствие на диалога и толерантността са извън всяко съмнение и каквото и да е подозрение.
Това драстично и драматично се отразява и върху атмосферата на диалогичност в политиката, на комуникацията между управниците и управляваните. За част от изкачилите се по върховете на държавната власт е ясно, че в “мътна вода се ловят едри риби”. Преходната бъркотия смалява възможността да се търси веднага, пряка или косвена отговорност и вина от властниците, даже за техни явни и умишлени, простъпки и гафове. Правонарушения и престъпления, които вредят не само на обществото, но дори и на собствените им избиратели/съпартийци.
Обстановката създава благоприятни условия за самозванци. Те си въобразяват, че са призовани/призвани от историята харизматични водачи на партийни/електорални общности, “вождове на народа”. Тя им дава повод/претекст да считат, че лесно и продължително могат да “обработват” обществото, дори без познават изтънко логиката или пък технологията на манипулативните стратегии/тактики в политиката. За тях е достатъчен площаден популизъм и котираща се демагогия, остър език в парламентарни полемики или в радикални демонстрации по медиите по конкретни случаи. За да смятат те, че могат да постигнат своето без обществеността да разгадае замислите или ходовете им. Ако даже го направи, да е в безпомощно състояние да ги възмезди за тези им провинения. Още повече че разтърсените от кризисните процеси и тенденции преходни обществени реалности или нрави многократно потвърждават това нещо. За подобни личности е достатъчно да свеждат политическите комуникации до нивото на една семпла презентация на своите и на вулгарно, изопачено представяне на чуждите (идейни и други) тези/позиции. В такъв комуникативен вектор или репертоар не е нужно реално осъществяване на обществено-полезен диалог. Той е чужд на създаване и утвърждаване на атмосфера на политическа коректност и толерантност. В такава обстановка липсва виждане и оценяване на реалностите/случващото се “през очите” на другите, на политически различните или чуждите. Тясно-партийното поставяне, визуализиране, аргументиране и изопачено тълкуване на злободневни теми и дилеми от всекидневието, зад които се прикрива себичното, егоистичното или корпоративното, обуславят ненужността, вредността от формиране и утвърждаване на пълнокръвен диалог и толерантност.
Преходните реалности предпоставят и стимулират осъзнаването от новите политически елити, от т.нар. политическа класа, че е нужно и полезно спазването на определени техники или етикети на поведение. Последните имат предимно инструментално съдържание и значение спрямо поведението и комуникативността на техните субекти. Такъв инструментализъм не е самороден или пък доморасъл. Той има своите предпоставки и гаранции и в по-широки политически контексти, които са свързани с миналото или със съвременността. За немалка част от новите политически елити демокрацията и демократизацията означават наложително придобиване на комуникативни умения, имитативни и етикетни репертоари за коректно и толерантно, уважително отношение и поведение в политическата среда и обществения живот. Защото те гарантират съхранение или придобиване на властта и управлението. За такива персони и кръгове, макар и неизречени, но дълбоко осъзнати са възможностите/ползите от спешна подмяна/замяна на съдържателното, откровеното, плодотворното или реално морално-оцветеното общуване с демонстративно-имитативни аксесоари и техники за диалогичност, за публична визия на толерантен маниер. Партийно-политическите елити разбират, че трябва да притежават различни, понякога диаметрално противоположни, лица или поведения в конкретни среди, обстановки, сред свои/чужди. Без придобиването на такива многолики присъствия, въплъщения, без подобни умения и маниери те са сериозно или дори напълно обречени на бърза амортизация и даже на дискредитация.
Цивилизоването, “поевропейчването” на тези елити се свързва с усвояване на инструментални комуникативни и поведенчески техники и практики. Те също им дават възможност да покачват политическия и властовия си рейтинг, да менят в своя полза колебливите публични мнения/нагласи. Политическата култура, имиджът сега са по-обвързани с визията, отколкото със смисъла и съдържанието им. Взаимстването, “ксерокопирането” или конвейерната репродукция на политически клишета и репертоари на “модерен”, а още повече пък на “европейския тип политици” придобиват фатално значение. Това не обуславя или не катализира градеж и утвърждаване на обществено-нужна, дължима диалогичност и толерантността между управляващи/управляваните. Нерядко то повече ги маскира, злощастно обрича или разобличава.
Аматьорството и лаизмът на част от днешните политически елити “избиват” отвсякъде
Те прозират, щом се подложат на анализ и оценка политическото мислене или поведение на рекрутираните от тях управляващи персони и групи. Особено по време на изборни кампании и когато дадено управление е “на ръба” и трябва да се защитава, да се оправдава/оцелява. Тогава рязко проличават пропуските, слабостите, неуменията и пороците в комуникативната култура на такава порода политици и управници. Фрапираща е липсата на реална и иматативно-демонстрирана толерантност и диалогичност към техните опоненти, противници или врагове. Нескопосаните маниери “лъсват” отвсякъде.
Въпреки публично огласените обещания за водене на “позитивна кампания”, за спазване на добронамерен и коректен тон в дискусиите, дебатите и полемиките с идейно-политическите конкуренти, опоненти, противници и врагове (обикновено, ако не и задължително) всичко това се изоставя или забравя. Нахлува политизирана и свръхидеологизирана монологичност, която възпрепятства и даже ликвидира всеки опит за толерантност, за пълнокръвен диалог между претендентите за властта.
За всички значими партийно-политически организации става естествено или необходимо да дават публична гласност и видимост на тяхната (променяща и разрастваща се) диалогичност и толерантност. Част от този сценарий са и публично демонстрираните и рекламирани реформи, обновления в партийните кадрови структури, в политическия манталитет, маниер и вербалните им техники/практики. Някои партии са от типично лидерски тип, а в други се установяват драконовски или диктаторски порядки. Това не им пречи, а даже ги насърчава, да пледират пред обществото, че те единствени са образец на диалог и на толерантност. Както вътре в самите партии, така и спрямо обществото.
Политическият мениджмънт и маркетинг, PR-ът се превръщат в неотменна част от обучителните и квалификационните мероприятия. Създават се и специализирани звена към политическите партии, които организират, публично представят и рекламират такива обновления.
Някогашната казионна/валидна за близкото историческо минало партийна учебна година вече не съществува. Правят се опити за нови, модерни, европейски по дух форми, методи и техники на политическо обучение и образование. Въпреки тези промени някакви забележими разлики към досадно познатите ни прегрешения или злоупотреби с толерантността и диалогичността все още не се забелязват на практика.
Случва се нещо, по същество парадоксално, но иначе тривиално: всеки измежду такива политически субекти пледира пред публичността, че е за обществено-полезен диалог и толерантност, даже на всеослушание пласира свои версии, колко много е дал или пожертвал за тях. Обаче по същество не прави нещо достатъчно конкретно или по-продуктивно, за да се получат те по някакъв начин в политизираната практика. Тъкмо обратното, нерядко даже се опитва завоалирано да ги възпрепятства. Стига се дори до nоn sens от рода на това, че паралелно с патетичните тиради за необходимостта и полезността от диалога и толерантността по принцип подобни политически и властови субекти не престават да налагат на обществеността идеи и представи, че само те са истинските стожери и защитници на диалога и толерантността. Както и че другите и чуждите са напълно неспособни за тях или трябва да заплатят твърде висока цена, за да ги придобият някак. Цена, която обикновено не само няма общо с диалога или толерантността. Обратно, тя ги възпрепятства или дори ги убива. Защото всяко монополизиране на диалога, както предпочитанието или фаворизацията на едни, а също дискредитацията и дискриминацията на други, чужди или различни от тях, съвсем не спомагат за нормално и пълноценно развитие и въздействие на такива диалози/толерантности. Няма истински и плодотворен политически диалог или толерантност там и тогава, където и когато има опити да се регламентират и субординират съответни политически субекти, които могат и трябва да се допускат или изолират от политическите диспути.
Съществуват тревожни и опасни реалности в родния ни преход. Неистовите опити да се превземе или задържи политическата власт в държавата и обществото от повечето партийно-политически елити се възприемат от гражданството като възможност за дадена приватизация, редукция, тотален контрол върху процесите и гаранциите за нормален, обществено-полезен и значим диалог и на толерантността в цялостното ни политическо пространство. Дори и при по-спокойни и нормални обществени обстоятелства, при неразбунени обществени нрави или не конфронтационни настроения между спорещите партийно-политически идентичности, се виждат белезите/вредите от подобни липси и пороци.
Политическият диалог и толерантността между гражданите в условията на радикален преход и на всеобща криза се оказват зависими от характера и спецификата на други диалози, които също провокират ограничения и възпрепятстване на толерантността. Вече споменах за ножиците между политическия и моралния диалог и на толерантността във всеки един от тях или в тяхната комбинация. Социалният диалог се оказва затруднен от новопоявили се причини, фактори и обстоятелства, които липсват в близкото историческо минало развитие на страната. Държавата вече не може да се ангажира само и единствено с нуждите и правата на “народа”, разбран като социални маси, низини и бедни хора. Тя се съобразява с новопоявилите се слоеве, с претенциите/очакванията на възмогналите и облажилите се от прехода – по законен или незаконен начин. Това комплицира социалното партньорство. Още повече че и синдикатите са ограничени в опитите си да влияят на управлението.
Социалната политика, която по принцип и презумпция следва да е най-диалогична и толерантна, се оказва най-кризисното поле за нормален и успешен политически диалог, а също за проява на нужната толерантност към различните хора или разнородните общности. Сега недостатъците и провалите в нея са достатъчни за дискредитиране на управления, както и за дезавуиране на партийно-политическите сили и коалиции, които ги провеждат, повече или по-малко успешно/вредно.
Хората от слаби и зависими стратификационни групи искат да съществува и функционира някакво социално равенство. Това по-скоро е изводимо от изчезващото наследство на отишлия в историята или в музея на паметта социализъм. Това разпалва социални носталгии към миналото, а не толкова към неговите идеологически конструкции. Защото унификацията в онова време, наред с всичките си негативи, създава и някои социално-психични позитивни нагласи и стереотипи, които в новите, преходни и капиталистически реалности, вече липсват. Предишният идеологически декретиран и силово, политико-държавно насаждан колективизъм бързо се изпарява, а на негово място поникват и разцъфтяват всевъзможни индивидуализми, егоизми, отчуждения, социални аутизми, гражданско равнодушие или даже санкциониращи ориентации и нагласи към загубилите/спечелилите от прехода. Такива процеси и тенденции в обществото слагат мрачна сянка. Те негативно влияят и въздействат върху пространствата, ефектите и последиците на политическия диалог, а още повече върху тези на толерантността.
Днес хората живеят в условията на див капитализъм, при който такова социално равенство е изобщо невъзможно. Възникват проблеми за т.нар.
неравно равенство, справедливо неравенство или неравна справедливост
Преди те бяха непознати. В предходните исторически и обществени реалии те вече са изводими от характера и спецификата на ситуацията. В новите исторически условия предишната гарантирана опека на някогашната социална държава изцяло липсва в бившия й вид. В самата зора на прехода гражданите живеят с илюзии за конвергенция на добрите страни и предимства на всяка една от двете системи. Това в условията на радикална криза е химерично. Драстично се променят житейските ориентири към историческото/социалното време. Особено болезнено това се чувства във всекидневно-биографичния статус на човека. В бившоето социалистическо общество, чрез идеологизацията и свръхполитизацията, е лесно прокарването на известна доминация на бъдещето, за сметка и в ущърб на настоящето. Така се жертват цели поколения заради други; принасят се едни човешки съдби върху олтара на “светлото бъдеще”. В новите условия хората вече искат да живеят в настоящето, да не правят грешките и жертвите си, които са опознали в миналото. Чувството за виктимност от времето и обстоятелствата става масовидно и пароксизмално. То променя своите котировки/ориентации. Това резонира върху диалогичността и толерантността сред хората и общностите. Индивидуализацята, утилизацията, меркантилизмът и хедонизмът в персоналния/обществения живот ускоряват и умножават подобни възприятие/оценка на времето, а и влият на типове общуване.
В новите пазарни условия всеки човек иска да се възползва максимално от тях, да обогати свободата и благополучието си. Той не вижда напълно всички цени/жертви, които такова “освобождение” може да нанесе върху останалите хора, в т.ч. и върху възможностите и мащабите на солидарността, хуманизма или социалната справедливост. В условията на крайно опазаряване на всичко в живота, при толкова гротескна деструкция на държавността и лабилност на гражданското общество, свободата, солидарността и справедливостта силно променят валенциите, възможностите и реалните мащаби на въздействеността си. Съобразяването с плурализираните интереси и ценности, принципи и стилове на живот повдига много изисквания, сблъсква политическите и социалните диалози. Това осезаемо рефлектира върху възможностите и приложенията на толерантността. То оказва влияние и въздействие на облика, ролята, значението, приноса и потенциала на сега битуващите национално- или социално-отговорни политически сили, на отделните партии и елитите им, както и на цялото гражданско общество.
Драматизмът на кризата се отразява върху социалните проблеми и колизии на определени етнически общности. В преходната ситуация фрапиращо се очертават и действат тенденциите на известна етнизация на бедността, безработицата, неграмотността, криминогенността и житейската безперспективност. На формално-политическо равнище българският етнически модел дава своите позитиви. Обаче на социално ниво не допринася съществено за подобряване на окаяното състояние на някои етнически общности. Рязко сриващото се качество на човешкия потенциал в такива засегнати общности в перспектива залага коварни “мини със закъснител” за бъдещи политически, граждански, икономически, социални, културни инициативи и реформи. Това вече поставя и маскира бъдещи детонации и експлозии в различни сфери на обществения живот, които засягат драстично диалога/толерантността между гражданите. Крайната безизходност и мизерията в зависими и ощетени социални групи/индивиди предопределят недоверие към властта и управляващите. Те пораждат нихилизъм към гражданските порядки, развихрят опасни нагласи към престъпване на закони или норми на държавата/обществото. С такива социално-зависими и слаби слоеве и индивиди е крайно сложно и трудно да се работи политически, в сравнение с други, които са не така ощетени или облагодетелствани от прехода. Това проличава в идейно-политическите и управленско-практическите блуждения, трескавите брожения и търсения на левите и лявоцентристките партии, на управляващи политически коалиции. Те, по волята и капризите на Нейно величество историята, вече трябва да балансират между ценностите, принципите или инструментариумите, които са присъщи както на социалното, така също и на либералното.
Усложненията около политическия диалог и толерантността се обуславят и по линия на тоталната духовно-културна криза на социума. Разпадът на предишната културна действителност, делегитимацията и дискредитацията на фаворизираните й естетически еталони, техники и практики не е компенсиран, нито заменен от нова културна реалност. Профанацията на масовата култура, нашествието на жълтия поток в литературата, изкуството, пресата и киното, исторически непознатият изолационизъм и плашещ персонален херметизъм, които предоставят и стимулират невероятно “отворените мрежи” и огромните възможности на Интернет силно влияят на модусите на диалога/толерантността. Радикалната промяна в музикално-интонационната среда влияе или въздейства на отношенията/позициите на младите към политиката, политическите институции, партиите и отделните им символни фигури. Тя деформира и даже измества исторически или културно утвърдени образци/трафарети на обществено или поколенческо общуване. Зейват пропасти между ценностните светове на поколенията. Чалга-културата от тясно профилиран музикален и младежки феномен се прехвърля и разпространява в другите сфери на живота ни. Тоталният нихилизъм, черногледството, арогантността, цинизмът, оскотелият език и примитивизацията на човешката емоция, простащината на човешките световъзприятия или светопроявления, свеждането на всичко само до най-нисши нагони и тактилни усещания, до възпени мутренски душевни колизии и профанно-всекидневни дилеми, битуващи в текстовете на чалга-нашествието, черпят своите плоски, свежи и атрактивни мотиви от реалностите, бурния обществено-политически живот. Както в живота и особено в политиката, дарвинисткият принцип на естествения подбор, на “правото на силния” (физически, финансово, политически и пр.) рефлектира или се възпява в текстовете на чалгата. Радикализмът и безцеремонността в човешките обноски и отношения не са изкуствена художествена измислица. Те върлуват в разтресения от конвулсиите и трансформациите ни живот. Нали и политиката е средище/сборище на тези пороци, слабости, недостатъци на човешката природа или на нейните душевни ламтежи? Чалгата не е само резонанс, някакво специфично ехо на злободневието и спорадичните събития или процеси в реалния ни живот. Тя е инструмент и катализатор за нови и действени нагласи към него. А това рефлектира върху политическата атмосфера и реалност, обременява възможността и мисията на диалога и толерантността в тях. Сега крехката и искрометната известност се превръща в “Архимедов лост” за успех и известна популярност. Новите поп-фолк диви, силиконовите богини стават публични, безапелационни кумири или идоли на младите генерации, за разлика от или във вреда на политическите светила. Това кара политици, техните щабове, експерти и имидж-мейкъри спешно да се възползват от популярността, пристижа на новите звезди. При това не само инцидентно, по време на някакви изборни кампании, а всекидневно да демонстрират близостта си с тях. Жаргонът и инвективността от чалга-текстовете се промъкват в лексикона на висши държавни чиновници, политически персони. Чалга-културата хищно простира своите ръце навсякъде в живота, а това вече някак профилира или профанира диалозите и толерантността.
Такава масова култура е гарнирана с явен “демографски бум” на субкултурни прояви, процеси и тенденции, които раждат тревоги или опасности. Субкултурният потоп, който връхлита и потапя в себе си цялото преходно общество, формира или форматира съвсем различни, тревожни и опасни светоусещания и светореакции, особено у младите поколения. Сред тях най-масирано и мащабно се разпространяват или бързо седиментират крайно негативни представи и оценки, нагласи, стереотипи и реакции към политическото изобщо, към партиите и техните елити или лидерите им. Това също затруднява политиката и политиците. Те не правят необходимото, за да го предотвратят навреме. Макар подобни процеси и тенденции да са глобални и социологически дадености в богати страни с доста развита демокрация, в условията на радикален исторически преход, какъвто е именно нашият, те явно пречат, усложняват и затрудняват нормалните политически дейности. А изискват коренно преоборудване в идейно, кадрово, инструментално, управленско и практическо отношение на модернизиращите се политически партии, особено на тези с ляв, социален статус и патос.
Проблеми и трудности за нормалното утвърждаване и развитие на атмосферата на диалог и толерантност в политиката и обществения живот се пораждат и стимулират от процесите и тенденциите на все по-растяща атомизация на индивидуалното битие, от отчуждението на човешката екзистенция. Преходът с тоталната си криза и ценностно-нормативния хаос или дори вакуум в обществено-историческия и всекидневния живот, с прекомерната политизация на всичко случващо се в обществения или в персоналния живот на българските граждани обуслови егоизъм и индивидуализъм. Това катализира сриването и дискредитацията на солидарната и колективната енергия и резултатите й в промяна на обстоятелствата. Брутално-форсираното реставриране на “див и примитивен капитализъм”, сгромолясването на държавата до нивото на изпаднала, обречена страна от Третия, даже и от Четвъртия свят (според някои нови класификации) определят непознати за едно-две поколения процеси на невероятен обществен разпад. Ражда се тотална духовна криза и покъртителна драма в душевността, битието, в живота и съществуването на целия българския народ. Атомизацията и отчуждението спомагат за ускорено-мащабна тенденция на “взривове” от емиграционни вълни, на изоставяне на изпадналата в бедствия и злочестия родина, за бягство в чужбина. С единствената мисъл за оцеляване, за да се осигури някакъв поминък или за по-сносен живот. Те вече силно обуславят и катализират у много хора специфична
вътрешнодуховна “емиграция” от одиозно правения демократичен преход
Фалшът на декларираните “демократични реалности” много бързо се разкрива на публично и на персонално ниво. Съдбовните приоритети за оцеляване на човека и неговите най-близки общности тук обуславят драстични херметизации или дори изолации на човешката всекидневна рационалност и битийност. Сензитивността паралелно се притъпява или изостря до крайност към случващото се в обществото като цяло. Бягството от “диалога” и “толерантността” в и на политиката или на политиците ни в прехода за немалко българи ги провокира и ориентира към съответни компенсаторните диалози и толерантности в сферата на неформалното, на близката приятелска, роднинска или семейна среда. За много от сънародниците ни диалогът и толерантността в политиката нито са усетени, нито имат каквито и да са шансове за живот или успех. Обратното, там, където властниците и политиците, партийни елити или лидери се опитват да ги убедят, че се вижда/утвърждава обнадеждаващ пробив, просветляващ хоризонт за демократични маниери на диалог и толерантност към “различната другост”, хората виждат или оценяват предимно инструментално-спекулативните измерения и значения (от вероятно или приписано присъствие) на трансформационните процеси.
В общество, където елитите като цяло съдействат за разгула на пазарни начала и инструментариуми, тоталната зависимост/обреченост на всичко в обществения, общностния или индивидуално-личностния живот на хората от пазарните стойности и механизми, няма нормална почва и пълноценна атмосфера за създаване, утвърждаване и развитие на истинска диалогичност и действена толерантност между разнолики и разнородни, дори противостоящи си, идентичности. Това е горчива и злощастна орис на българското общество в демократичния му преход. Подобна драма виждаме лаконично, красноречиво и недвусмислено изразена в девиза на Френската социалистическа партия, в нейния повик: “Да – на пазарната икономика, не – на пазарното общество!”.
Когато политиката става прислужница на елитарни/корпоративни интереси и сценарии за облагодетелстване от фондовете на обществото и народа, а идеологията не прекъсва уж достойния за разобличение и унищожение трафарет на сервилничене пред “силните на деня”, пред властниците и техните кукловоди, не се гарантира/осъществява диалог и толерантност между различни, още повече гротескно противостоящи си общностни ценности, норми, принципи, нужди или интереси. Там проекти или сценарии за развитие на обществото или на съответните общностни субекти драстично, драматично и фатално се разминават.
В общество, където раздържавяването се прави не в името и за благото на целия народ и на обществото, а от користни и меркантилни, властогонски или антихуманни цели и интереси, където предимно изкуствено се рекрутират олигархии, не е възможно да се създадат и да се утвърдят пълнокръвна обстановка или атмосфера за истински и взаимнополезен диалог, за реална толерантност в политическия живот.
Атомизираното общество, в което отчуждението винаги е закон и реалност, а не някакво изключение или възможност, никога не може да предостави такава действителност и климат, които да детерминират, гарантират и насърчават процесите и тенденциите на дехерметизация, на разпокъсване на изолацията в собствената всекидневна персонална екзистенция, на пълното й ориентиране в полза на социума и морала. В такова общество винаги публичните институции и комуникации са заплашени да бъдат използвани в утилитарен интерес на конкретни тесни (партийни или корпоративни) субекти, а съвсем не и за всичките, многолики и разнородни, обществени потребности или значими цели.
Това още повече задължава левите формации и движения към по новому осмислена, организирана, решителна, активна и последователна борба срещу подобни крайно опасни или вредни процеси и тенденции. То спешно изисква разобличение и премахване на всички предпоставки, условия или публични механизми, които сега обуславят, гарантират и стимулират растящото отчуждение между хората, взето във всичките му одиозни изображения и опасни прояви или последици.
Само нови исторически или социални проекти на левиците, които да са адекватни на съвременните реалности и съзвучни на задаващите се предизвикателства или очертания на едно по-хуманно, по-социално и граждански съпричастно и дейно общество, надмогнало много от наследствата на епохата на модерността, могат да съдействат за възраждане и развитие на истинския диалог и на толерантността. Както и активни и последователни действия срещу актуалните черти на неолиберално форматираната и спонсорирана глобализация. Те могат и трябва да спомогнат за създаването, утвърждаването и развитието на такава историческа или обществена атмосфера, в която политическият диалог и толерантността ще са наистина значими ценности/средства.
Край