Максим Мизов е доцент, доктор, завършил философия с профил социология в СУ “Св. Климент Охридски”. Работи в областта на етиката, политологията, етнологията и религиологията. Автор и съавтор на осем монографии и книги, както и на повече от 130 научно-теоретически студии, брошури и статии. Завеждащ секция в Центъра за исторически и политологически изследвания.
Съвременните глобални и еврообединителни предизвикателства, процеси и тенденции обуславят нови изисквания към политическата култура на участниците в обществения живот.
Постмодерната епоха променя исторически уталожени/пренесени характеристики на политическия етос и статус, които са присъщи за епохата на модерността. Днес на “фондовата борса” на историята и политиката много от тези характеристики вече губят предишните си котировки, позиции, роли и значения. Фиксингите на политиката, политическите институции, партии, елити и лидери се различават от тези, който са имали в миналото. Ролята и ореолът на политическата партия са по-различни спрямо онези приноси и измерения, които тя притежава в историята на човешкото общество или в еволюцията на модернистичната политика. Дистанциите между партийно-политическите елити и членските състави растат и се усложняват. Това предполага прибягване към употреби/злоупотреби с възможностите и услугите, които политическата толерантност и диалогът предоставят.
Ерозията на авторитета, имиджа и мощта на парламентаризма все повече го представя като пространство, където толерантността сякаш пресъхва като нормална, дейна и дължима реалност. Толерантността се посочва, впечатлява и изкушава като някаква цел/миражност в иначе изглеждащите като еднообразна пустош процеси и лица на политиката и на съвременната парламентарно-представителна демокрация.
Спекулативността на дезавуираната парламентарна демокрация към значими обществени и общочовешки ценности или норми става флагрантна – даже и за слабо запознатите с тайнствата на политиката. Статусът и патосът на постмодерността, свързани с формализация, операционализация, квантификация, прагматично администриране и меркантилна рентабилност проникват до всички фибри на обществения живот. Формализмът, формалното обосноваване или неспазването на значими ценности, норми и принципи стават хроническа болест или пандемично състояние за почти всички политики. Това е отглас на процесите и тенденциите за атрофиране или анемия на политическото спрямо неговите исторически възможности и постижения в предишни времена. То показва някакво редуциране на условията, механизмите и практиките за истинска толерантност и диалог, както и растежа на инструменталните им (зло)употреби.
Днес политическото променя своя статус, патос, роля и значение спрямо неговите предишни исторически ценности, еталони, критерии, инструментариуми или въплъщения. Историческата еволюция, както и обществените ерозии на политическото оставят трайни следи в комуникативните му логики, инструментариуми, техники и практики. Лишаването на хората и гражданството от политическа толерантност и диалог се умножават. Обратно, пресищането и изобилието на техните деформирани образи/употреби се превръщат в черта на всекидневието. Вече няма политически партии, които да не огласяват публично своето “за” в подкрепа на диалога и толерантността. Дори когато те са именно най-големи противници или убийци на такива политически средства.
В радикално променените исторически и обществени реалности и нрави идеологията променя предишните си координати и въздействия върху общественото, общностното и индивидуалното битие/съзнание. Това сериозно въздейства на гражданския статус/патос на диалога и толерантността в политиката. Все повече се говори/пише за саниране на политическия диалог от идеологизация и партизация. И все повече това “оздравяване” става по рецептите или терапиите на идеологически парадигми, клиширания, технологии и практики. Прокараните закони за декомунизация и лустрация са флагрантни в този дух. Това стеснява и затваря проходи за истински и нормален, пълноценен и обществено-полезен диалог. То променя характера и профилите на последиците от толерантността към идейно/политически ближния или към различния и чуждия в мъчително раждащата се демокрация в страните в преход.
Съвременната постмодерна действителност обуславя сериозни преобразувания в статута на монологичното/диалогичното начало в политиката. Търсенето на “нови политики” явно провокира засилено внимание, загрижен интерес към реанимация на стари истини или модернизация на принципи, които изграждат историческата биография на диалога и на толерантността. Отказите от монистичния профил на политиката и замяната му от плуралистични визии за политиките са визитна картичка за новото място или за многообещаващата роля на диалога/толерантността в знакови събития. В търсенето и прилагането на новото се стига и до Ренесанс на неща, които съкровищниците и паметта на историята са ни завещали и пренесли през времето. Такива например са изтупаните от нафталина на забравата либерални визии за силна редукция на държавата в обществения живот, превръщането й в нощен пазач, за безгранична доминация на пазара над демокрацията. Съответно на това е тематиката за изгнанието на социалната държава. Те се превръщат в алфата и омегата на немалко политически дебати.
Прокламирането на демокрацията и плурализацията прокарват нови трасета. То открива
исторически неразработени възможности и средства за политическата комуникация
Те предизвикват драстични и драматични промени във валенциите на монолога или на диалога в реквизитите/репертоарите на разнородни публични комуникации. Още по-грандиозни и въздействащи са промените там и тогава, където и когато плурализмът наистина има реални, а не имитативни или пък спекулативни измерения/въплъщения. Съобразяването с другостта, с различната идейна, политическа или всякаква друга идентичност се превръща в екзистенциална нужда и ценност от първостепенна и даже от съдбовна величина/значимост. В тези ситуации/казуси отстояването и развитието на истинския демократичен плурализъм ярко разкрива величието на социалното и хуманното в човешката природа и същност, които са осъществени и легитимирани чрез диалога и толерантността.
Разрастващата се “отвореност на света”, необузданите капризи на “свободния пазар” драстично променят панорамата и атмосферата на диалогичност и на инструментализирана толерантност. Преобразените представи за (силните компресии със събития и процеси на) социалното/историческото пространство-време също обуславят по-различни модели и техники за комуникации между различни общности. Борбата срещу еднополюсната или обеднената разнополюсна панорама на един бъдещ свят се оказва борба за свят на истински диалог и на толерантност между различни макросубекти. Зависимостта между отделните цивилизации, взаимопроникването между различните култури, ускореното създаване на мултикултурен свят, етос и статус в планетарни, континентални, регионални и национални пространства поставят на дневен ред проблеми и дискусии за ролята и значението на диалога и толерантността в съвременния и ускорено глобализиращия се свят. Многостранното възприемане и осъзнаване на исторически ангажименти или стратегически задължения от страна на политиката към оцеляването, а особено и за бъдещето на човечеството, природата и обществото (неотделимо свързани помежду си) налагат радикални промени в политическата рационалност, сензитивност, комуникация, управленска и гражданска прагматика. Това преобразува фабулите, сценариите, реквизитите и персонажите в политическите/обществените комуникативни сцени/драми. Осезаема е нуждата, императивността да се предизвикват адекватни модернизации или иновации в диалога и толерантността – не само и толкова в пределите на тясно националните, но и в рамките на континенталните и на планетарните ни пространства.
Легитимацията и декретирането на плурализма детерминират промяна в цялостния портрет, ролята или значението на диалога, а и на желаната или дължимата толерантност в обществени, междуобщностни и междуличностни комуникации. Плурализмът на постмодерната епоха е различен от този на модерността. Той се сдобива с нови обосновки, аргументи, визии, тактически или стратегически аксесоари и техники. Това също така рефлектира на типажа на толерантността в практиките.
Глобалните тенденции на преплитане, сблъсък или разрив между универсалистки и партикуларистки процеси обуславят съвсем нови предизвикателства/премеждия пред наличието, значението, мащабите и ролите на диалога/толерантността. Националистическата, етническата, сепаратистката, иредентистката и автономистката, както и фундаменталистката или пък екстремистката реторики/прагматики демонстрират непознати висоти на агресивност. Това е обратно на очакванията за постмодерен свят, който рекламира и уж толерира плурализма. Страховете, кошмарните видения и пророческите предзнаменования за предстоящ апокалипсис на съответни общности предизвикват развихряне на или умишлена злоупотреба с етническата, национално-патриотичната карта в политическите диалози. Това редуцира, а понякога елиминира нужната толерантност в преломни времена. Безпардонното, бруталното, агресивно-циничното поведение на “властелините на момента” провокира и насърчава такива нагласи.
Родният преход към демокрация е пример за умонастроения или за опасни спекулации с политическите нагласи. Лявото и Дясното са в трескаво търсене на свои нови идейни идентичности. Със скоротечното изчерпване, с масивната анемия и атрофия на битуващото ляво/дясно идва ред на спекулациите/манипулациите с национално-патриотичната карта. Инструменталното провеждане на “диалог с обществото”, чрез който се прокарват и насаждат радикални, расистки, ксенофобски, сегрегационистки настроения или опасни екстремистки и реваншистки нагласи се превръща в явна част от политическото ежедневие. Така се противопоставят различни етнически, религиозни или други социални общности. Подобни опити за “диалози” се оказват монолози на определени персони, групи или формации, които се опитват да се възползват от трудностите и страданията на народа и облагодетелстват политически, властово, а дори и само за да задоволят тщеславието си.
Ролята и значението на медиите и информационните техники и практики
днес предизвикват мащабни промени и преобразувания в политическата комуникация и във визуализацията й. Възможността обикновеният човек да е в близка дистанция със случващото се (на огромни или на далечни от него пространства) го прави и силен, но и доста уязвим. Той става свидетел на скоростно подменящи се образи и тълкувания за събития, които отначало тотално се апологетизират, а после пък се критикуват или развенчават. Такава пъстра мозайка на изображенията, оценките и интерпретациите усложнява и затруднява мненията и оценките, реакциите и нагласите на хората към политиците. Тя често ги прави подозрителни, колебливи, отегчени и изпълнени с конюнктурно провокирани или с уталожени съмнения и скептицизъм спрямо възможностите и ролята на диалога с властта. Това подхранва обществените мнения и нагласи за ефимерността на толерантността. Последната се възприема от немалка част от родната публичност като символни жестове, които спорадично и меркантилно се експлоатират. Тривиалният журналистически пиетет (да се дава приоритет на лошите, страшните, кошмарните, ужасяващите новини, теми и съпровождащият ги мрачен или обезнадеждаващ коментар) разсейва и без това твърде крехките очаквания у немалко индивиди или човешки общности за възможността на някакъв значим и ползотворен диалог и толерантност. Непрестанната (по-скоро демонстративна или развлекателно-забавна, отколкото оздравителна) журналистическа интервенция в “сенчестите” страни на политическия живот, в потайностите на политическите институции, или на важните персони в държавната и в партийната йерархия също насажда скептицизъм и нихилизъм. Тя провокира нови, сериозни препятствия и дилеми пред диалога и толерантността у нас. Сервилността и меркантилността на отделни издания или рубрики в съответни медии да вменяват ангелски черти и добродетели на своите избраници или платци, както и преднамерено да формират и насаждат в обществеността представи, мнения за техните опоненти и противници като за сатанински изчадия, не оставят без сериозни последствия атмосферата на диалога и толерантността в политическите реалности.
Пристрастията и симпатиите на някои издания или електронни медии към дадени партии, техни фигури и елити не остават безнаказана общата картина или трактовка и на политиката изобщо. Несекващите канонади спрямо други партии и елити, както и неизбежният “ответен, отбранителен или настъпателен (превантивен) огън” разпалват сред гражданството нежелателни, отрицателно-критикарски визии, оценки, настроения и реакции към политиката изобщо, към държавно-политическите институции, а не само към някои нейни представители, партийни централи, елити, фигури и конкретни случки.
Политиката трябва да се ориентира и пласира до все по-голям брой хора или разнородни общности. Тя следва да прокарва, макар завоалирано, линията си в конкурентна борба за “печелене на всеки глас”. Предишната отчетлива класова структура на социума отсъства. Драматичните мощни процеси на социално-класови/стратификационни промени пречат на стабилното изкристализиране на социалните бази и електоралния потенциал на съответните политически партии. Опитите за взлом, мародерско присвояване на електорални сегменти от тези на опонента или на колебаещите се става банална реалност. Това възпрепятства още повече демократичната консолидация на социума. За да задържат или превземат властта, политическите елити следва да се “отварят към обществото” – главно по политическа целесъобразност. Последната невинаги е в крак с принципите или ценностите на своя електорат. То настървява и опорочава допълнително ловните страсти на
партиите в преследване на “пушечно бюлетинно месо”
в изборните кампании. Подкрепата на своята идентичност или борбата срещу идейната и политически-противниковата идентичност предпоставят нови ограничения и технологии за диалог/толерантност. Това налага, дори от чисто манипулативна и спекулативна, демагогска и популистка гледна точка или заради политическия меркантилизъм и егоизъм, да се обърне различно внимание и отношение към проблемите за диалога и толерантността. Проблеми, дилеми, конфликти и колизии, които произтичащи от недостиг на или от нарушена атмосфера на диалога и толерантността в обществения живот изискват спешни политически позиции и реакции. Дори само от такъв инструментален, утилитарен и даже меркантилен ракурс темата за диалога и толерантността следва да се поставя и решава по новому от политическите партии и техните елити. При това, естествено, в някакво, поне привидно или прилично съответствие със съвременните реалности, обстоятелства и нрави.
Свидетели сме на мощно навлизане и присъствие на популистки и демагогски комуникативни реквизити или техники в политическите пространства. Това води до конвейерно производство, разпространение и консумация на непочтени или забранени прийоми и опасни средства за политическа комуникация. То говори красноречиво, макар и доста замаскирано, за сериозната криза в сферата на политическия диалог и толерантността в обществените практики. Раждащото се гражданско общество, поради драматизма и трагизма на прехода, лесно се поддава на подобни внушения и манипулации. Тази сложна криза явно засяга и междудържавните, но особено силно вътрешно-държавните равнища. Декретивният, ултимативно-директивният, назидателният тон или менторският маниер на политиците вече не вършат работа при опита да се приобщи, да се спечели вниманието или доверието на публичността за съответни промени и събития. Особено когато иде реч за твърде радикални и скъпоструващи реформи и тежки преобразувания в обществото и т.н.
Командният и монологичен манталитет вече трябва да се сменят с нови типове и техники на политическа комуникативност и диалогичност. Аритикулацията на обществените интереси неминуемо променя своята обвивка и технология на представяне. Това отваря нови шансове и пред толкова нужната толерантност в обществения живот.
Политиката днес е изправена пред сложни проблеми, дилеми, препятствия и явно нови предизвикателства. Тя следва да превъзмогва разрастващите се процеси и тенденции на масирано отчуждение или пренебрежение на гражданството спрямо политици или властници. За нея е опасен предизвиканият или развиващ се граждански, електорален и политически абсентизъм. Нужни са и нови диалогични и толерантни техники, за да преодолее персоналните и общностни отегчения, досади, апатии, недоверия, отвращения или съпротивите срещу властта. Само с тяхна помощ тя може да се справи с онзи стремеж или опит за изолация от гражданските ангажименти и отговорности. Само така тя ще се пребори и с някои публични мнения и нагласи, които касаят нежелани посегателства на властовите и политическите институции, които ограничават гражданските права и свободи.
Разпространяваният и експлоатиран виц за Тодор-Живковите две Българии днес придобива контраверсно допълнено и преработено издание в масовата психика и всекидневното политическо съзнание. За преобладаващата част от хората вече флагрантно съществуват две Българии – едната на новата политическа класа и на облажилите се от прехода и другата, огромната, на ощетените и пожертваните в прехода. Те кошмарно се различават. В политическите практики
става все по-често и очевидно разминаването между думи и дела
Между обещания и изпълнения на поетите от съответни партии, управляващи екипи ангажименти. По управленския си манталитет и маниери в тези нови исторически и обществени условия и нрави леви и десни сякаш почват одиозно да си приличат. За това спомагат и натрапчиво инжектираните от политици с различен десен идеологеми, че преходът е един, че няма ляв и десен преход към демокрация и пр. Папагалският ефект от настойчивото обливане на масовата психики и общественото съзнание с оглушително рекламиране на прагматизъм, който е напълно стерилен откъм идеологизации, всъщност е маниер за заобиколно вкарване на неолибералните идеологически дискурси и пр. Това само външно-формално или привидно облекчава, но по същество рязко провокира и умножава пречките пред диалога и толерантността между хората в едно преходно, кризисно или несправедливо общество.
Постмодерната епоха е историческо и обществено пространство-време, в което значението и ролята на авторитета вече нямат онази публична ценност, мощ и въздейственост, които са притежавали в предишни исторически епохи и общества. Не само авторитетът, но и популярността драстично и скоротечно се амортизира или ерозира. На тяхно място известността тотално нахлува, превзема и господства над публичното пространство. Тя вече властва над вниманието, мненията, настроенията или нагласите на обществеността. Тя често е свързана не толкова с диалог или още по-малко пък с толерантност към отделни сегменти на обществото и спрямо някои кохорти на гражданството.
За да се сдобие с публично внимание или временно, спонтанно доверие, даден “кандидат за слава и величие” все по-често трябва да се разграничава от омръзналите политически клишета или трафарети. В изборни ситуации това води до електоралното му толериране от някои обществени аудитории. Шокиращото поведение, силно впечатляващите комуникативни и артикулативни “таланти” на подобен сорт политици или политикани деформират диалога и толерантността в политическата сфера. Естествено или умишлено-инструментално орнаментираните им харизматични визии в общественото пространство, като и менторският или месианският им манталитет и маниер на общуване със селективно подбрана, или с всякаква, публика оказват влияние и въздействие върху равнището, съдържанието, профила и качеството на политическия диалог. Частично или тотално осакатената в/от техните монологични пророчески пледоарии “толерантност” между гражданите силно вреди. “Заиграването” с тежки и съдбовни всекидневни или обществени проблеми на дадени слоеве още повече усложнява и опорочава нещата. Безогледното и безскрупулното маниерничене, което твърде често и безотговорно се заплаща със суровата цена на съсипани житейски съдби на значими сегменти от населението, съвсем не предизвиква здравословни размисли, угризения и спешни мерки за превенция или за противоборство с него в други политически елити и дейци. То сякаш ги провокира и насърчава и те също да се втурват в подобна посока на “общуване с народа”. Въпреки че такъв политически маниер или манталитет “нарушава добрия тон”. Той демонстративно, безогледно и пагубно за обществото престъпва или потъпква ценностите, нормите, принципите и трафаретите за дължимото комуникиране в обществото. А това е опасно в такава смутна, взривоопасна и деликатна сфера, каквато са политическата реалност и атмосфера днес. При конвулсиите на политическите институции или с колапса на политиците/партиите заплашително и опасно се разрастват тежненията към политически манталитети/маниери, които “отиват отвъд” диалога и толерантността. Опасно се заиграва с упования в “силната ръка” или в радикалното действие в защита на обществените ценности, правата или свободите на гражданството и отделната личност. Тази тенденция предоставя тревожен материал за наложително или спешно преосмисляне на днешните възможности и реалности на политическите ни диалози. Тя посочва към съвременните изкушения, опасности и издевателства, на които толерантността (в и чрез политиката) е безусловно подложена. Това засяга и политиците, но далеч по-опасно останалото гражданство.
Главоломно спадащият престиж на политическите институции и на политиката изобщо избива в опити за еквилибристики с диалога и толерантността. Отчаяната и безскрупулна война на политиците за публична визуализация и задържане на техния рейтинг, каскадите от всевъзможни трикове да се спечелят на своя страна ръководствата и продуктите на публично-авторитетни социологически или PR-агенции са щрихи от портрета на поставената в деликатни и трудни положения диалогичност или толерантност от страна на политическите елити. За последните става все съдбовно по-скоро това как изглеждат в очите на обществото, на своите избиратели и членски състави, отколкото онова, на което те реално са готови/способни, което е по възможностите или качествата им да направят.
Превръщането на политиката в шоу
неотвратимото имплантиране на маркетингови инструментариуми за печелене на внимание, интерес и вотове променят статуса/патоса на реално потребните обществен диалог и толерантност в политиката. За повечето хора изборните дебати вече не са диалози. Те са монолози на претендентите за властта, което торпилира гражданската потребност от споделеност, разбирателство, съжителство, въпреки идейните различия. Това още повече отблъсква хората от политиката и гражданските им права и задължения по определяне профила на бъдещето управление. В отделните партийно-политически елити или ръководства се водят тихи или явни войни коя персона/групировка да има приоритетен достъп или гарантиран монопол да приватизира възможностите за медийни участия. Защото така се гарантират успехи в публичните пространства. Нещо повече, то дава бонуси и във вътрешно-партийните конкуренции. Това инструментализира, утилизира или комерсиализира тематиката и прагматиката за политическия диалог и толерантността. За политиците става задължително условие да умеят да схващат по-отрано какво аудиторията иска да чуе от тях, а не какво те могат или трябва да й кажат за своите истинските намерения и замисли. Това вече е игра на криеница за онова, което не бива да се лансира и да се говори пред гражданската аудитория, ако политиците искат да имат успехи. Въпреки гласовитите призиви за реализъм в обещанията, демагогията и популизмът не се ограничават, елиминират в нужната степен и форма. Такова общуване с публиката не се уповава или не гарантира истински диалог, нито истинска толерантност към онези, които трябва да бъдат конюнктурно спечелени, оползотворени, “изработени” и употребени от безотговорни или безскрупулни политици или партийни деятели.
Процесите и тенденциите на разрастващата се “театрализация” на политиката и политическите “актьори” изискват спешно реновиране на комуникативните знания, умения и способности. Появяват се нови реквизити и репертоари в гонитбата за (спешно или трайно) спечелване вниманието, доверието, признанието, или поне на електоралния глас, на публичните аудитории. Това изисква по-меки и по-фини маниери за обработване на публиките. То способства за натрапчиво или формално демонстриране на завишено внимание, имитативна загриженост и “набиваща се в очите” на хората толерантност към техните нужди и ценности. Безсърдечно-показната толерантност на политиците обаче не остава неразгадана или публично не коментирана. А когато тя “стигне до гушата” на хората, тогава вече се вкарват и оръжия, комуникативни средства и репертоари, които с брутална и агресивна нетолерантност към едни толерират съвсем други сценарии, интереси или общности.
Еволюцията на политическите езици и политическо-вербалните техники и практики демонстрира други, съвременни разграничения и иновации спрямо исторически познатото от преди. Премеждията около сътворението или разпространението в публичното пространство на новите политически дискурси са свързани с известна милитаризация на словото. Тя става тъкмо във време, в което повсеместно и оглушително се тръби от различни политически или партийни субекти, че е съдбовно потребна рязка конверсия на агресивността, бруталността или на безчовечността във и чрез политическите езици. Въпреки апелите и обещанията за позитивни кампании, почти всички избори (може би и заради умората или демонстративното нежелание на гласоподавателите да “устройват” някак си партиите или политиците) покачват ролята, значението, курса в цените на негативни техники и инструментариуми. Видим е бумът на нетърпимостта, непоносимостта или враждебността, на настройването помежду определени съставки от политическото, гражданското или на преходното ни общество. В подобна “диалогична” атмосфера става банално прозаична реалност възприемането на нуждата от такъв политически диалог, който дава възможност за всякакви и всички безотговорни и обществено-вредни, опасни техники за съблазняване или манипулации на електората. Това отваря широко път за всевъзможни фалшификации или спекулации със заявеното от опонента и противника. Понякога то даже умишлено засяга също и оповестеното като собствени политически обещания.
Постмодерните реалности създават исторически и обществено непознати възможности и условия за сближаване и диалог на някога съществували като драстично разграничени, изолирани идентичности. Глобализацията, масираните разпространения и употреби на темата или на приоритета на плурализма, демокрацията, човешките права и свободи или на други универсалистки идеологеми на постмодерната политическа рационалност способстват за мощно сближение/размиване на спецификацията между различни идеологически и политически идентичности. Тези драматични процеси и тенденции са много бързи и мощни. Те предизвикват преливане, унификация и неразграничимост между идейната и дори езиковата идентичност на политически сили, идеологии, партии и движения. Последните в предишната история са притежавали противопоставени или несъвместими идейни, а също и езикови, обществени или политически инструментариуми и практики.
Стремежите и опитите на някои партийно-политически елити да изискват и налагат чрез политическа езиковост някаква компромисност или консенсусност понякога се разчитат от публиката като жертване на значими социални интереси или ценности. За хората това е маньовър, чрез който “новата политическа класа” или възмогналите се елити се облагодетелстват, при това с легитимно осъществени процедури. За обикновените хора
ножицата между политиката и нравствеността все повече се разтваря
Законово постулираните политически или правни “целесъобразности” драстично се разминават с морално дължимите императиви или ценностите за общото благо. Нерядко политическите компромиси и консенсуси са заплащат със суровата житейска съдба и тежката цена на социални драми и трагедии на много хора и общности. Те налагат жертви на социалната сигурност, които са провокирани и целесъобразно “оползотворени” от политиците и кръговете около тях. Макар последните всячески да прокламират тъкмо “социалния” им ефект. За обикновения човек и редовия гражданин такива привидности и клишета за политически диалог и толерантност дават поводи да ги смята, че те са изпълнени със спекулативен смисъл или дори лишени от конкретно-практическо и обществено-полезно съдържание. Такива клишета се възприемат и оценяват като имитации и симулации, които са далечни и чужди на реалния обществен/политически живот. Поради което те се посрещат с критични, негативни оценки и реакции. Това катализира нуждата от спешно внимание, сериозна загриженост, решителни, последователни или системни усилия и дела за адекватно обновление на комуникативните ресурси, техники или практики на политическите субекти и институции в глобално променения ни свят.
Понякога в стремежите и опитите за такива компромиси или консенсуси натрапчиво прозират съответни (реални или въображаеми) уговорки или взаимни отстъпки. От последните обикновено повече печелят договарящите се страни, а не цялото общество или страдащият в условията на демократичния преход народ. Това обезсилва вярата във възможно или ефективно присъствие на диалога и толерантността.
В общество и държава, които осезаемо са обладани от призраците и реалните похищения на корупцията, маскираните или грубите посегателства и престъпления над законността, е повече от очевидно, че политическите диалози и толерантността между различните субекти или общности са изправени пред сериозни трудности и препятствия. За обикновените хора преходните реалности се възприемат и оценяват повече като мутрокрация вместо като демокрация. За тях “мутрите”, в осветените зони и в сенчестите сфери на живота или в държавното и общественото управление, си “пасват” с идейните и политическите “кама-сутри” на онези лица и общности, които искат да се инсталират и на всяка цена да задоволяват амбициите си чрез насладите на властта. Защото където финикийските знаци и злоупотребата с властта решават всички проблеми, там вече няма почва, нито пък въздух за истинска и обществено-полезна политическа комуникация. Още по-малко пък за каквато и да е реална толерантност между гражданите на обществото. Там диалогът и толерантността са (ако не гибелно обречени, мъчително загиващи, то са) поне инструментално допустими, вегетиращи или конюнктурно, политикански употребими. Цялата логика или системата на имитативна и фасадна демокрация ги омаломощава, тихомълком ги убива в реалния ни живот. Родното ни всекидневие потвърждава това!
Премеждията, амортизацията, конвулсиите или дори агонията на представителната парламентарна демокрация (изобретена по логиката, историческите възможности, специфики или конкретно-практическите нужди, норми и ценности на епохата на модерността) са очевадни. В постмодерния ни свят те вече обуславят пораждането, легитимацията и експлоатацията на съвсем нови, премодифицирани и усъвършенствани репертоари, техники, практики и арсенали на съвременния политически манталитет или маниер. Силно действат редица (преди исторически непознати или даже невъзможни) неполитически фактори, субекти и разнородни институции/движения. Те явно коригират, неутрализират, балансират и променят орбитите и потенциала на самото политическо мислене, чувстване и действие на разноликите обществени субекти. Неправителственият “трети сектор” се превръща в реална сила/заплаха. Сега
субполитическите структури и движения придобиват непознати възможности
и очертания за своите обществени присъствия, роли или граждански прояви. Това ражда нови шансове и предизвикателства, нови изпитания пред настоящето и бъдещето на политическия диалог и толерантността (в екстремални или във всекидневни ситуации и нрави). Диалогът на политиците с обществеността нееднократно е торпилиран или дезавуиран от този на субполитическите структури и движения.
Гражданското общество от епохата на постмодерността днес има по-различен профил, друго самочувствие и практически потенциал да влияе и въздейства върху случващото се в различните дейности или сфери на обществения живот и социалната практика. Процесите на индивидуализация също драстично и драматично променят връзките или зависимостите на индивида от политическите институции, практики и събития. Личността вече става едновременно много по-зависима, обвързана от различни мрежи на отношения и процеси, но също така и по-автономна или по-автентична. Това също променя ландшафта и климата на общуването в обществото. То лансира нови възможности човек да се ориентира, адаптира или изолира към импониращи/антипатични му диалогични дискурси и пр. Новият постмодернистки етос мощно подклажда и поддържа процеси и тенденции в личностната ориентация и поведението на човека, тъй че последният вече не се чувства толкова задължен да се съобразява с или постоянно да отговаря или приглася на повиците на политиците. Твърдите ядра на партии и електорати, на които преди политиците са разчитали, стават скоротечно променливи, редуциращи се и мутиращи. А това променя климата и релефа на диалога/толерантността в партиите.
Прагматизацията, утилизацията, хедонизмът или евдемонизмът, които се рекламират и тиражират чрез различни идеологически щампи или политически техники, също така определят и стимулират големи възможности за по-висока персонална автономност и дори за значима дистанцираност на личната екзистенция от политическата драматургия. А това провокира съответно по-друго нюансиране във възприятията, оценките и реакциите на индивидуалното присъствие или за приноса на човека към процесите и тенденциите на диалога и на толерантността. Постмодерността осезаемо изкарва на преден план темата за жертвата, виктимността. Все повече обществени слоеве се чувстват жертви на нещо, обикновено на политическата недалновидност и нескопосаност. Това е флагрантно контраверсно на фаворизираната тема от епохата на модерността за ригоризма, за себеотрицанието и саможертвата на индивида или поколението в името и благото на бъдещите поколения. Днес всички политико-идеологически визии афишират всякак грижата си за постигане на реално (днес, тук и сега), всекидневно, нормално и удовлетворително битие на човека, а не за ефимерното светло бъдеще. Това също води да инфлации и хиперинфлации на публичното доверие към диалогичността и толерантността на политиците и държавниците, когато в кратки срокове лъсват управленските им способности/пороци.
Съществена роля и значение за разгръщането и утвърждаването на диалога и толерантността в политиката придобиват и различните употреби или злоупотреби с някои фундаментални социални ценности. Дезавуирането, прекомерната или пък спекулативната фаворизация на значими ценности предполагат и насърчават някои деформации или драстични елиминации в нормалното протичане на публичния диалог. Те провокират редукции, конвулсии и агонии на желаната, потребната или още повече пък на дължимата политическа толерантност в диалога.
Край на първа част