Панко Анчев е литературен критик и историк на българската литература. Интересите му са насочени към социалнополитическите идеи в литературата от Възраждането до наши дни. Автор е на книгите „Творци и слово“, „Човекът в словото“ и „Съвестта на думите“, както и на много студии, статии и рецензии.
Прав ли е Маркс за историята на човечеството като история на класовите борби и кой извършва революциите
“Историята на всички досегашни общества е история на класови борби” – това твърдят в своя Комунистически манифест Маркс и Енгелс. Твърдението не е невярно. Оспорването му е излишно и няма да доведе до нищо. То просто трябва да се приеме, защото в него няма пропаганда или идеология, а е изведено от недрата на времето и потвърдено от историята. В класовите общества непрестанно се води борба между антагонистичните класи – независимо дали тази борба е явна, открита, въоръжена и осъзната или скрита, тиха, незабележима. Различните интереси на тези класи определят тяхното поведение една спрямо друга – доминиращата иска потиснатата да работи с още усилия за своето материално възмогване; потиснатата таи в себе си, докато не избие, желанието си да получи повече и дори всичко, което сама произвежда и което не й е позволено да притежава поради положението си в обществото.
Класовите борби са интересен проблем, с който историографията се занимава предимно когато изследва буржоазната епоха и ги свежда до борби между буржоазията и пролетариата. Маркс и Енгелс искаха да докажат теоретично, а Ленин изпълни практически тяхната прогноза, че резултатът от борбата между буржоазията и пролетариата е социалистическата революция и отнемането от буржоазията на политическата и икономическата власт.
Маркс нарича пролетариата “гробокопач” на буржоазията и посвети оргромни усилия да канализира, организира и идеологизира пролетарското движение, за да му придаде революционен характер. Той постави пред него задачата да се организира и мобилизира, за да осъществи своята историческа мисия.
Ленин оглави руския пролетариат и извърши предвидения от Маркс грандиозен исторически прелом: властта да премине в ръцете му и да се сложи началото на нова обществена формация. Именно поради “извънматочното зачеване” на социализма бе необходима и тезата на Ленин за неговата победа “в една отделно взета страна”. Ако зачеването и раждането бяха нормални, социализмът щеше да се появи най-напред във високоразвитите държави, щеше да властва напълно естествено в Европа и Америка и щеше да просъществува дълго – толкова дълго, колкото историята разреши на една нормална и логично появила се обществено-икономическа и политическа формация. Но “реалният”, т.е. роденият в противоречие на самия Маркс социализъм живя само 70 години, след което начинанието се провали напълно и практически компрометира идеята за него.
Причините за провала все още се търсят, но се търсят извън реалната същност и “нероденост” на социализма. Затова и истината не може да се намери. За собствена утеха, общо взето, политолозите, историците и политиците-марксисти ги обособяват в две групи: субективни и обективни причини. Обективните причини се обозначават с “провал в икономиката”, неконкурентоспособност на социалистическата икономика спрямо капиталистическата, неспособност да се извърши научно-техническата революция и изоставане в сферата на новите технологии. Субективните причини не са толкова важни, макар несъмнено да оказват силно въздействие върху провала на социализма. За най-важната от тях се приема “предателството” на последните съветски ръководители, които фактически са се оказали “петата колона” в социализма.
Осъществената според теорията на Маркс социалистическа революция в Русия и в останалите държави на т.нар. социалистически блок по своята същност може да се определи като “извънматочно зачеване” и “преждевременно раждане”. Самата теза “пролетариатът – гробокопач на капитализма” е идеологически-пропагандна, поради което е невярна. Тя ускори политическото и класовото самоосъзнаване на наемния пролетариат, но обективно влезе в противоречие със самия Маркс. Нали именно Маркс доказа, че всяка нова обществено-икономическа и политическа формация се заражда в недрата на старата; после расте вътре в нея и в един определен момент, когато вече икономическата власт е поета от новата господстваща класа, се извършва революцията, чрез която се взима и политическата власт. А социалистическата революция най-напред събори старата политическа система, отне политическата власт от буржоазията, установи “диктатурата на пролетариата” и едва след това започна да сменя икономическия ред.
Оказа се обаче, че икономическата система на социализма е постоянно застрашена политически. Новата политическа власт е заплашена – не само от свалената буржоазия, но и от външните фактори: паралелно продължават да съществуват буржоазия и капитализъм в по-голямата част от света. Интервенцията през 1919 г. в Русия и Втората световна война показаха, че политическата опасност е не само продължителна, но и твърде опасна. Капиталът концентрираше огромна мощ за унищожаване на социализма – при това не само икономически, а и политически. Заплахата бе постоянна. А и вътре в социализма съществува негласна опозиция, която само чака сгоден момент, за да се прояви. Нали именно тя състави внушителната армия на ген. Власов през Втората световна война.
От своя страна, икономическите затруднения пораждаха недоволства и у убедените “строители на социализма”; те разклащаха системата, обезсилваха я и още повече дезактивираха политическата власт. Без насилие властта не би могла да се удържи. Насилието, репресиите, отнемането на политическите свободи на гражданите не са резултат на някаква кръвожадност на Сталин или изобщо на ръководителите на комунистическите държави, а на естествената потребност на социализма да се съхрани. Когато главният ти проблем е запазване на политическата власт, никога няма да успееш да развиваш и налагаш една изкуствено създадена икономическа база.
Не е възможно едновременното съществуване на силна политическа и слаба икономическа власт. Никак не бе случайно, че тази власт не оказа никаква съпротива срещу т.нар. нежни революции през 1989 г.
Класовата борба обаче е реален и неоспорим факт
Проблемът, който тук поставям обаче, е: до какви резултати довежда тази борба. Т.е. дали борбата между антагонистичните класи в рамките на една обществено-икономическа и политическа система непременно поражда революция, чиято цел е смяна на икономическата и политическата система, и кой всъщност е в състояние да извърши тази революция. Или по-конкретно: кой е “гробокопачът” на капитализма? И кой на феодализма? Или на рабовладелството?
Ако историята следва логиката, която Маркс и Енгелс налагат за историческата роля на пролетариата, би следвало също робите да бъдат “гробокопачите” на робовладелците, както и крепостните – на феодалите. Но не са. Не робите премахват робовладелството, нито крепостните – феодализма.
Борба между антагонистичните класи в съответните системи не поражда революции, чрез които се установява нов социален ред. Класовата борба би следвало да се разглежда по-скоро като “сила на сцепление”, центростремителна сила, която не позволява обществото да се разпадне. Когато системата изчерпи своето съдържание, променя се класовата същност, а двете досегашни главни антагонистични класи изчезват. Деструкцията на системата започва от новопоявила се “трета” класа (обществен слой), която претендира за пълновластие. Тази “трета” класа повежда нов тип класова борба, чиято цел вече наистина е смяната на системата. Ала заедно с “третото съсловие” на историческата сцена излиза роденото от самото него антагонистично съсловие (“четвъртото съсловие”), след което започва нова вътрешносистемна “класова борба”. Тя ще определи по-нататък същността на новата система. Класовата борба поддържа живота на системата, придава й мобилност и твърдост, укрепва имунната й система.
Разбира се, и “износването” на системата е резултат от класовата борба, т.е. от самото й развитие. Веднъж зачената и родена от историческите закономерности, тя върви към своя неизбежен край. Разбира се, всеки нов тип общество предлага нови форми и участници в класовата борба, защото класово-съсловното разслоение вътре в него е различно. Различна е и степента на подчиненост и освободеност на “нисшите” класи спрямо господстващата. Робите в античността нямат онази свобода, която притежава пролетариатът. Нито пък капиталистът притежава властта на робовладелеца да се разпорежда по свое усмотрение със съдбите на хората. Но това не променя принципа.
Принципът е, че във всяка обществена формация съществуват поне две антагонистични класи, които са в двата обществени полюса и воюват с различни средства помежду си. Войната им обаче не е деструктивна, не е революционна и не води до радикална промяна. Дори и въстанията, които онеправданите вдигат, за да наложат закони и ред, които да облекчат положението им, не са революционни по своя характер и не целят смяна на системата. Нищо революционно няма примерно във въстанието на Спартак през робовладелството или на Ивайло през феодализма. Тези въстания са форми на протест и не само не разрушават противодействието между основните класи в съответната епоха, но и дават нов импулс за саморазвитие на обществената формация. Натрупаната в резултат на класовото противодействие енергия се канализира и насочва към съзидание.
Революционната класова борба започва, когато се появи “третото съсловие”. То именно е зародишът на новото. Семето на революцията се посява от това ново съсловие, което изпитва необходимост от нов ред и от власт, за да изпълни историческата си мисия. Старата система за него вече е изчерпана и се превръща в пречка за собственото му развитие (а то е исторически предопределено). Затова системата се налага да бъде взривена и разрушена и на нейно място да се изгради друга, в която новото съсловие ще бъде един от полюсите в започващата нова класова борба.
Ако тезата за класовата борба като форма на революция беше вярна във вида, в който я поднася Маркс, а по-късно и Ленин, победата на нисшата класа не би могла да промени съществено социално-икономическата и политическата система; най-много би довела до размяна на местата на съответните класи. Обръщането на полюсите не ги нихилира, а доизостря напрежението и отблъскването им един от друг.
Така се случи след Социалистическата революция през 1917 г. в Русия. Пролетариатът взе политическата власт, отне от буржоазията собствеността и така я лиши и от икономическата власт. Местата бяха разменени. И уж икономическата система бе сменена, но по същество се запазиха нейните основни параметри: пазар, наемен труд, конкуренция (макар превъплътена под формата на съревнование или плановост). Получи се някаква икономическа мутация на капитализма, в която притежателят на средствата за производство вече бе не капиталистът, а пролетариатът. Буржоазията се превърна в пролетариат, който не престана да се съпротивлява – тайно или явно (впрочем, вероятно е дошло времето да се анализира още веднъж тезата на Сталин за непрекъсващата и дори нарастваща класова борба вътре в социалистическото общество). Всяка система си има своя специфична форма на битие. Битието й извън тази форма е невъзможно – в най-лошия случай е краткотрайно.
Маркс вярно предположи, че капитализмът е последната класова фаза от развитието на човечеството, след което историята обръща своя ход, за да започне нов цялостен цикъл на историята. Просвещението отвори пътя на буржоазните идеологии, проповядващи естественото право на човека да бъде свободен и равноправен на останалите. Но буржоазията не можа да осъществи принципите за свобода, равенство, братство и солидарност, с които дойде на власт и “зарази” пролетариата. Именно буржоазията твърдеше от раждането си, че е възможно и наложително човекът да бъде свободен независимо в кой сектор на социално-класовата йерархия се намира. Тя извоюва това право за себе си, но не го даде на своя съюзник в революцията, която свали аристокрацията – пролетариата.
Буржоазната революция не може да се счита за завършена, щом само една класа се домогна до нейните плодове. За да бъде успешна, е необходимо и другата класа да ги получи. Такава е логиката на историята на модерната индустриална епоха. И пролетариатът започна своята борба за окончателно осъществяване на принципите на буржоазната революция.
Маркс наложи обаче други цели. Той революционизира пролетариата и насочи усилията му към ускоряване на историята.
Но опроверга сам себе си.