Армейски генерал полковник Пол Инглинг е заместник-командващ на 3-и брониран кавалерийски полк. Служил е две смени в Ирак, една в Босна и една при операция „Пустинна буря“. Защитил е магистърска степен по политология в Чикагския университет. Възгледите, изразени тук, са на автора и не отразяват непременно възгледите на армията или Департамента по отбраната.
„Вие, офицерите, се забавлявате Бог знае с какви палячовщини и изобщо не се замисляте за сериозна служба. Това поражда глупост, която ще се окаже крайно опасна в случай на сериозен конфликт.“
Фредерик Велики
За втори път в рамките на едно поколение Съединените щати са изправени пред перспективата да претърпят поражение при бунт. През април 1975 г. САЩ избягаха от Република Виетнам и оставиха съюзниците си в ръцете на комунистите от Северен Виетнам. През 2007 г., с влошаващото се положение в Ирак, намаляват надеждите за американска победа и се увеличава рискът от още по-мащабна и унищожителна война.
Тези тежки поражения не се приписват на конкретни неуспехи, а по-скоро на криза в една цяла институция – корпуса на висшите офицери на Америка. Генералите на страната не успяха да подготвят въоръжените сили за война и да посъветват цивилните власти, доколко с прилагането на сила биха могли да се постигнат целите на политиката. Следващият аргумент се състои от три елемента.
Първо, генералите са отговорни пред обществото, тези, които правят политиката, да получават коректни оценки за стратегическите вероятности.
Второ, американските генерали не изпълниха този дълг във Виетнам и Ирак.
Трето, преодоляването на кризата на американския генералитет налага намесата на Конгреса.
Отговорностите на генералитета
Армиите не водят войни. Нациите водят войни. Войната е не толкова военна дейност, осъществявана от войници, колкото обществена дейност, която ангажира цели нации. Пруският военен теоретик Карл фон Клаузевиц отбелязва, че страстите, вероятностите и политиката играят своята роля в една война. Всяко разбиране за войната, което пренебрегва един от тези елементи, е фундаментално дефектно.
Човешките страсти са нужни за понасяне на жертвите, присъщи на войната. Независимо от системата на държавно управление, кръвта и парите, нужни за воденето на война, се осигуряват от хората. Един държавник трябва да разпали страстите до нива, съответстващи на нужните масови жертви. Когато крайните цели на политиката са малки, държавникът може да проведе конфликта и без да иска от обществеността сериозни жертви. Глобалните конфликти, като Втората световна война, изискват пълна мобилизация на цели общества, за да осигурят мъжете и материалната част, нужни за успешното водене на войната. Най-голямата грешка, която може да направи един държавник, е да вкара народа си в голям конфликт, без да е мобилизирал страстите на хората до степен, съответстваща на залозите в конфликта.
Страстите са нужни за успешното водене на война, но не са достатъчни. За да победят, генералите трябва да осигурят на политиците и обществеността коректни оценки за стратегическите вероятности. Генералът е отговорен за оценката до каква степен е вероятно използването на сила да бъде успешно за постигане на политическите цели. Той описва както средствата, необходими за успешно водене на войната и начините, по които нацията ще прилага тези средства. Ако политиците преследват цели, които не могат да бъдат постигнати със средствата, които предлагат, генералът е длъжен да ги уведоми за несъответствието. Политиците след това трябва или да преформулират целите, или да мобилизират обществените страсти, за да осигурят по-голям ресурс. Ако генералът запази мълчание, докато политиците вкарват нацията във война с недостатъчни средства, трябва да сподели вината за резултатите.
Колкото и да зависи от страстите и вероятностите, войната в крайна сметка е инструмент на политиката и воденето й е отговорност на политиците. Войната е обществена дейност, която се предприема в името на държавата. Августин ни казва, че единствената цел на войната е да се постигне по-добър мир. Изборът дали да се прибегне до война, за да се постигне по-добър мир, по същество е преценка на стойностите, при която държавникът трябва да реши за кои интереси и убеждения си струва да се умира и убива. Военният не е по-квалифициран да прави такива преценки от обикновения гражданин. Поради това трябва да се ограничи в сферата на своята квалификация – оценката на стратегическите вероятности.
Коректната оценка на стратегическите вероятности може по-нататък да бъде разделена на оценка за подготовката за войната и на воденето на войната. Подготовката за война се състои от набиране, въоръжаване, оборудване и обучение на силите. Воденето на война се състои от планиране на използването на тези сили и оперативното им управление.
За да подготви силите за война, генералът трябва да си представи условията на бъдещите сражения. За да мобилизира нужните сили, трябва да си представи количеството и качеството на силите, които ще са нужни за водене на войната. За да въоръжи и оборудва силите правилно, генералът трябва да си представя каква материална част ще е нужна за бъдещите схватки. За да обучи военните сили правилно, той трябва да си представя какви изисквания ще поставят пред хората бъдещите бойни полета, за да пресъздаде подобни условия в мирно време. Разбира се, дори най-опитните генерали не могат да си представят съвсем точно как ще се води бъдещата война. Според британския военен историк и войник сър Майкъл Хауърд „При структурирането и подготовката на армията за война трябва да е ясно, че не можем да сме абсолютно прецизни, но важното е грешката да не е твърде голяма, така че да може да бъде коригирана бързо.“
Най-трагичната грешка, която може да допусне един генерал, е да приеме, без много-много да му мисли, че бъдещата война ще прилича на войните от миналото. Френските генерали допуснаха тази грешка след Първата световна война и решиха, че следващата война ще се състои от статични сражения, доминирани от огнева мощ и фиксирани укрепления. В годините между двете войни френските генерали въоръжаваха и обучаваха френската армия да се бие в миналата война. За разлика от тях, през годините между войните немските генерали опитваха да нарушат патовата ситуация, създавана от огневата мощ и фиксираните укрепления. Те разработиха нов вид война – блицкриг, – който обединява мобилност, огнева мощ и децентрализирана тактика. Немската армия не приложи този нов вид война съвсем правилно. След нахлуването в Полша през 1939 г. тя анализира критично операциите си. Все пак немските генерали не са допуснали и прекалено голяма грешка, защото за по-малко от година успяват да адаптират тактиката си за нахлуването във Франция.
След като си представи условията на бъдещата война, генералът е длъжен да обясни на цивилните политици какви ще са изискванията на бъдещата война и до какви рискове може да доведе евентуалното неспазване на тези изисквания. Цивилните политици не разполагат с нужните познания, а и не са склонни да разсъждават задълбочено върху далечни стратегически вероятности. Политиците, особено избраните представители, са много по-склонни да се занимават с краткосрочни въпроси, които непосредствено засягат обществото. Генерирането на военен капацитет отнема десетилетия. Ако генералът мълчи, докато заплахите за националната сигурност се превърнат в непосредствена грижа за обществото и неговите избрани представители, значи е чакал прекалено дълго. Генерал, който говори прекалено гласовито за подготовка за война, когато страната е в мир, рискува да загуби позицията и статуса си. Генерал, който говори прекалено тихо обаче, излага на риск страната си.
Професионална некомпетентност е генералът да не успее да си представи бъдещите бойни полета, но да си ги представя точно и да мълчи, е още по-сериозен професионален грях. Моралната смелост често е обратно пропорционална на популярността и това твърдение e най-вярно за военната професия. Историята на военните нововъведения е осеяна с осакатени кариери на реформатори, които ясно са виждали надвисващите заплахи и храбро са се застъпвали за промените. Професионалният военен трябва да притежава едновременно физическата смелост да се изправи пред опасностите в сраженията и моралната смелост да издържи бодлите на общественото презрение. На бойното поле и извън него смелостта е първата характеристика на генерала.
Провалите на генералитета във Виетнам
Поражението на Америка във Виетнам е най-крещящият провал в историята на американските въоръжени сили. Американският корпус на висшите офицери отказа да подготви армията да води неконвенционални войни, въпреки изобилстващите индикации, че това е наложително. След като не подготвиха армията за такива войни, американските генерали изпратиха войските да се сражават, без да е налице някакъв кохерентен план за победа. Неподготвена за войната и без кохерентна стратегия, Америка загуби войната и живота на повече от 58 000 военнослужещи.
След Втората световна война се появиха множество индикатори, че враговете на Америка ще прибегнат до въстания, за да преодолеят предимствата й в огнева мощ и мобилност. Френският опит в Индокитай и Алжир беше нагледен урок за западните армии, изправили се пред неконвенционален противник. Този урок не остана незабелязан от по-проницателните членове на американската политическа класа. През 1961 г. президентът Кенеди предупреждава за „друг тип война, нова по интензитет, древна по произход – война на бунтовници, саботьори, размирници и убийци, война на засадите, вместо на откритите сражения, на инфилтриране, вместо на агресия, война, която се стреми към победа чрез избягване и изтощаване на врага, а не чрез схватка.“ В отговор на тези заплахи Кенеди предприема всеобхватна програма за подготовка на американските въоръжени сили за борба с въстаници.
Въпреки опита на съюзниците им и настояванията на президента, американските генерали не успяха да подготвят армията за такъв тип война. Началник-щабът на армията, генерал Джордж Декър, уверява младия президент: „Всеки добър войник може да се справя с бунтовници.“ Въпреки настояването на Кенеди, армията гледа на конфликта във Виетнам като на конвенционален конфликт. Дори и през 1964 г., генерал Ърл Уийлър, председател на Обединените началник-щабове, заявява категорично, че „същността на проблема във Виетнам е военен.“ Макар армията да предприема някои минимални организационни промени по настояване на президента, генералите се придържат към това, което Андрю Крепиневич (1) нарича „армейска концепция“ – представа за войната, насочена към унищожаване на вражеските сили.
След като не успяват да си представят прецизно условията на войната във Виетнам, американските генерали водят тази война както се води конвенционална война. Американските военни започват градирана стратегия на изтощение, чиято цел е да принуди Северен Виетнам да приеме преговори за мир. Съединените щати правят скромни опити за обновление във Виетнам. „Подкрепа за граждански действия и революционно развитие“ (Civil Operations and Revolutionary Development Support – CORDS), предвождана от „фара“ на Държавния департамент Боб Комър, е сериозен опит за справяне с политическите и икономическите причини за бунтовете. Програмата за комбинирани действия на морската пехота (Combined Action Program – CAP) е нов подход към сигурността на населението. Все пак, тези усилия най-добре се описват с фразата „твърде малко, твърде късно“. Новите подходи като CORDS и CAP изобщо не получават ресурсите, които са необходими, за да се стигне до някакви значими резултати. Американските военни възприемат тези подходи неохотно към края на войната, след като обществената подкрепа за нея започва да намалява.
Генералите на Америка не само не успяват да разработят стратегия за победа във Виетнам, но и мълчат, когато стратегията, разработена от цивилни политици, насочва страната към поражение. Както отбелязва Х. Р. Макмастър в „Изоставяне на дълга“ (H.R. McMaster, „Dereliction of Duty): „Обединените началник-щабове бяха разединени от служебно тесногръдие и не успяват да разработят единни и кохерентни препоръки към президента, относно довеждането на войната до успешен край.” През 1965 г. началник-щабът на армията Харолд К. Джонсън преценява, че победата би изисквала 700 000 войници за период от пет години. Командващият морската пехота Уолъс Грийн прави подобен разчет за броя на войските. Докато президентът Джонсън постепенно ескалира войната, никой от двамата не споделя възгледите си с президента или Конгреса. Президентът Джонсън предприема координирани усилия да скрие от обществеността разходите и последствията от Виетнам, но това двуличие не може да мине без мълчаливото съгласие на американските генерали.
След като участва в заблуждаването на американците по време на войната, след нея армията решава да заблуждава сама себе си. В „Да се научиш да ядеш супа с нож“, Джон Нейгъл показва, че вместо да се поучи от поражението, армията след Виетнам насочва енергията си към типовете война, в които знае как да побеждава – високотехнологичните конвенционални войни. Основен принос към тази стратегия на отричането беше публикуването на „За стратегията – критичен анализ на Виетнамската война“ (Col. Harry Summers, On Strategy: A Critical Analysis of the Vietnam War) от полковник Хари Самърс. Самърс, преподавател във Военния колеж на армията, твърди, че армията е сгрешила, като не се е съсредоточила достатъчно върху конвенционалните военни действия – урок, който армията се радва да чуе. Макар и наскоро да са били победени от въстание, въоръжените сили орязват обучението и ресурсите за борба с въстаници.
Към началото на деветдесетте години съсредоточаването на военните върху конвенционалните военни действия изглежда обосновано. През осемдесетте американските военни се облагодетелстват от най-сериозното военно натрупване в историята на страната. Високите технологии увеличиха драстично мобилността и поразяващата мощ на нашите сухопътни сили. Националният тренировъчен център на армията изостряше уменията за водене на конвенционална война като острие на бръснач.
Падането на Берлинската стена през 1989 г. даде знак за рухването на Съветския съюз и показа колко напразна би била всяка пряка конфронтация със САЩ. Въпреки факта, че САЩ подкрепят бунтовете в Афганистан, Никарагуа и Ангола, за да ускорят падането на Съветския съюз, през деветдесетте години американските военни не отделиха кой знае какво внимание на военните действия срещу бунтовници. Американските генерали сметнаха, без особено да се замислят, че войните в бъдеще ще приличат на войните от миналото -междудържавни конфликти, с конвенционални сили. Бързото унищожаване на иракската армия – четвъртата по големина в света – през 1991, като че ли потвърждаваше мъдростта на военните реформи на САЩ след Виетнамската война. Само че от операция „Пустинна буря“ военните си извадиха погрешни изводи. Продължиха да се готвят за миналата война, докато бъдещите врагове на страната се готвеха за нов тип война.
Провалите на генералитета в Ирак
Генералите на Америка повториха грешките от Виетнам и в Ирак.
Първо, през деветдесетте те не успяха да видят условията на бъдещите сражения и да подготвят силите си, както подобава.
Второ, американските генерали не успяха да преценят коректно нито средствата, нито начините за постигане на политическите цели преди войната в Ирак.
Най-накрая, американските генерали не предоставиха на Конгреса и обществеността коректна оценка за конфликта в Ирак.
Въпреки че през деветдесетте се говореше за „трансформация“, американските въоръжени сили не успяха да се променят значимо след края на първата война в Залива от 1991 г. В „Прашката и камъка“, (T. X. Hammes, The Sling and the Stone) Т. Екс. Хамс казва, че стратегията за трансформация на Департамента по отбраната е насочена почти изцяло към високотехнологичните конвенционални войни. Доктрината, организациите, оборудването и обучението на американските военни потвърждават тези думи.
През първите пет години въоръжените сили водеха войната срещу тероризма по стратегия, актуализирана за последен път от администрацията на Рейгън. Въпреки участието в множество стабилизиращи операции през деветдесетте, въоръжените сили не направиха кой знае колко, за да увеличат способностите си в областта на гражданското възстановяване и развитие на местните сили на реда. Приоритетите на снабдяването през деветдесетте години следваха модела от Студената война, при който се отделяха значителни средства за изтребители и артилерийски системи. Най-често използваните тактически сценарии в академиите и центровете за обучение се базираха на високоинтензивни междудържавни конфликти. В зората на ХХI век САЩ се сражават с брутални, способни да се адаптират бунтовници в Афганистан и Ирак, докато нашите въоръжени сили отделиха малко усилия през изминалото десетилетие, за да се подготвят за такива конфликти.
След като цяло десетилетие се готвиха не за войната, за която трябва, американските генерали не оцениха коректно и средствата, и начините, чрез които може да се постигне успех в Ирак. Най-фундаменталната грешка на военните в Ирак беше това, че не отделиха достатъчно сили за гарантиране сигурността на населението. Във военния си план от 1998 г. централното командване на САЩ (CENTCOM) преценява, че за нахлуване в Ирак ще се нужни 380 000 войници. Като използва операциите в Босна и Косово за модел, едно военно изследване прогнозира необходимост от 470 000 войници. Единствен сред американските генерали армейски началник- щаб Ерик Шинсеки заявява публично, че ще са нужни „няколкостотин хиляди войници“, за да се стабилизира страната след Саддам. Преди войната президентът Буш обеща да даде на полевите командири всичко необходимо за победата. В частни разговори множество висши офицери както действащи, така и пенсионирани, изразиха сериозни съмнения за достатъчността на силите в Ирак. По-късно тези лидери изразиха загрижеността си в красноречиви книги, като „Фиаско“ и „Кобра II“. Когато обаче САЩ започнаха войната в Ирак с по-малко от половината сили, нужни за победата, същите тези лидери не направиха възраженията си публично достояние.
При липсата на достатъчен числен състав дори и най-брилянтният генерал не би могъл да измисли начини за стабилизиране на следвоенен Ирак. Така или иначе, лошото планиране на ситуацията в страната след войната превърна кризата, причинена от липсата на войници, в кошмар. През 1997 г. учението на Централното командване на САЩ „Прекосяване на пустинята“ показа, че военните ще трябва да решават голям брой задачи по стабилизацията на страната. Другите подразделения на американското правителство не разполагаха с нужния капацитет за работата и мащабите, наложителни в Ирак. Въпреки тези резултати Централното командване прие идеята следвоенен Ирак да бъде администриран от Държавния департамент. Военните така и не обясниха на президента сериозността на предизвикателствата, свързани със стабилизацията на страната.
След като не успяха да си представят условията на сраженията в Ирак, американските генерали не успяха да се приспособят към изискванията на сраженията с бунтовници. Теорията на борбата с бунтовници предписва да се осигури непрекъсната сигурност за местното население. Въпреки това през по-голямата част от войната американските сили в Ирак бяха дислоцирани в големи бази на предна линия, изолирани от иракчаните, и съсредоточени върху залавянето и избиването на бунтовници. Теорията на борбата с бунтовници изисква засилване на институциите на страната домакин, така че да са в състояние да осигуряват безопасност и други основни услуги на населението. Американските генерали се отнасят към усилията да се създадат екипи на прехода, които да развият местни сили за сигурност и екипи за възстановяване на регионите и предоставяне на основни услуги като към второстепенна задача и никога не осигуряват хора в количество и с качество, гарантиращи успеха.
След като изпратиха в Ирак твърде малко войски, без кохерентен план за следвоенна стабилизация, американският генералски корпус не успя да опише точно интензивността на бунта в страната пред американската общественост. Групата за изучаване на Ирак заключи, че „насилието в Ирак значително се съкращава в докладите“. Групата отбелязва: „Един ден през юли 2006 г. се съобщава за 93 нападения или актове на значително насилие. Внимателното проучване на съобщенията за този ден обаче показват, че всъщност са станали 1100 акта на насилие. Трудно се прави добра политика, когато информацията систематично се събира по начин, който минимизира несъответствията с политическите цели.“ При борбата с бунтовници сигурността на населението е най-важната мярка за ефективност. В продължение на повече от три години американските генерали не престанаха да твърдят, че САЩ имат напредък в Ирак. За иракските цивилни граждани обаче всяка следваща година носи повече смърт от предишната. Поради причини, които още не са ясни, генералитетът на Америка подцени силата на врага, надцени способностите на иракското правителство и силите за сигурност и не предостави на Конгреса точна оценка на условията в Ирак. Наред с това, американските генерали не разясниха както трябва стратегическите рискове от съсредоточаване на толкова голяма част от сухопътните сили на страната само с един оперативен театър.
Интелектуалните и моралните провали, които са едни и същи за генералите от Виетнам и тези от Ирак, представляват криза на американския генералитет. Всякакви обяснения, които прехвърлят вината на отделни индивиди, са недостатъчни. Никой лидер, цивилен или военен не е виновен за провалите във Виетнам или Ирак. Различните военни и цивилни лидери в двата конфликта произведоха близки резултати. И в двата конфликта корпусът на висшите офицери, който би трябвало да съветва политиците, да подготвя войските и да провежда операциите, не се справи с тези функции. За да разберем защо САЩ понасят поражение от по-слаб враг за втори път в рамките на едно поколение, трябва да разгледаме структурните въздействия, които формират нашия генералитет.
Генералите, от които се нуждаем
Най-проникновеният анализ на провалилите се генерали идва от „Генералитетът – болестите и техните лекове“ на Дж. Ф. С. Фулър (J.F.C. Fuller, Generalship: Its Diseases and Their Cure.) Фулър е бил британски генерал-майор, който е видял първите опити за танкови сражения през Първата световна война. Открил е три общи характеристики на големите генерали – кураж, творческа интелигентност и физическа годност.
Нуждата от интелигентни и смели генерали с въображение е очевидна. За големия генерал е особено важно да разбира по-широките аспекти на войната. Едно изследване обаче на три- и четиризвездните генерали показва, че само 25% са защитили по-високи степени в областта на социалните и хуманитарните науки в цивилни учебни заведения. Теорията на борбата с бунтовници твърди, че знаенето на чужди езици е от основна важност за успеха, но все пак само един от четирима армейски генерали знае чужд език. Докато физическата смелост на американските генерали не подлежи на съмнение, по отношение на моралната им смелост няма такава увереност. С някакъв почти сюрреалистичен език, професионалните военни оправдават неотдавнашната си неискреност с потискащия управленски стил на цивилните им господари. Сега, след като обществеността е пряко ангажирана с кризата в Ирак, някои от нашите генерали отново откриват, че могат да говорят. Може да се окаже, че са чакали прекалено дълго.
Нито изпълнителната власт, нито самите служби биха успели да се справят с недостатъците на американския генералитет. Всъщност, тенденцията изпълнителната власт да търси отборни играчи с учтиви маниери и да ги назначава за висши генерали е част от проблема. Службите носят не по-малка вина. Системата, която създава нашите генерали, не си дава труда да възнаграждава творческото мислене и моралния кураж. Офицерите достигат висшите щабни чинове, преминавайки през едни и същи етапи в кариерата. Висшите генерали, действащи и пенсионирани, са най-важните фигури, които определят потенциала на даден офицер да се издигне до щабна длъжност. Възгледите на подчинените и равните на офицера не играят роля за напредъка му в кариерата. За да се издигне, е достатъчно да се хареса на началниците си. В система, в която висшите офицери одобряват за повишение хора, които приличат на самите тях, са налице силни фактори, насърчаващи конформизма. Неразумно е да се очаква, че офицер, който в продължение на 25 години се е нагаждал към очакванията на институцията, към края на четвъртото си десетилетие ще започне да се проявява като новатор.
Ако Америка желае генералите й да са хора с творческа интелигентност и морален кураж, трябва да изработи система, която възнаграждава тези качества. Конгресът може да създаде съответните стимули, като упражни контролната си функция в три области. Първо, трябва да промени системата за подбор на висшите офицери. Второ, контролните комисии трябва да прилагат повишен контрол върху генерирането на необходимите средства и прилагането на подходящите начини при използване на военна сила. Трето, Сенатът трябва да държи отговорни чрез правото си за утвърждаване тези офицери, които не успяват да постигнат целите на политиката на приемлива цена – жертви и материални загуби.
За да се подобри творческата интелигентност на нашите генерали, Конгресът трябва да промени системата за повишение на офицерите така, че да възнаграждава уменията за адаптиране и интелектуалните постижения. Конгресът трябва да изисква от въоръжените сили да въведат цялостна оценка, от всички посоки както за полевите, така и за щабните офицери. Младшите офицери и подофицери често се адаптират първи, защото понасят последствията от лошата тактика съвсем непосредствено. Те са и по-слабо обвързани с организационните норми и по-слабо засегнати от организационни табута. Младшите лидери могат да дадат ценни мнения за ефективността на началниците си, но съществуващата сега система за повишаване изключва тези преценки. Включването на оценките на подчинените и равните по звание в основанията за решаване на напредъка в кариерата би довело до появата на офицери, които са по-готови да се адаптират към променящите се обстоятелства и по-трудно биха изпаднали в конформизъм с остарели практики.
Конгресът също би трябвало да промени системата за повишаване на офицерите така, че да възнаграждава интелектуалните постижения. Сенатът би трябвало да проверява образованието и професионалните публикации на кандидатите за три- и четиризвездни звания, като част от процеса на утвърждаването им. Сенатът никога не би одобрил кандидат за Върховния съд, който не е завършил право или не е писал правни мнения, обаче редовно одобрява генерали с четири звезди, които нито имат хуманитарно или социологическо образование, нито говорят чужди езици. Висшите офицери трябва да си представят какви ще са бъдещите конфликти и какви възможности трябва да имат САЩ, за да победят в тези конфликти. Трябва да са в състояние да разбират и взаимодействат с хора от други култури. Сериозните интелектуални постижения в миналото и говоренето на чужди езици са ефективни показатели за потенциала на даден офицер да стане висш военачалник.
За да възнаграждава моралната смелост на нашите висши офицери, Конгресът, като част от контролните му функции, трябва да започне да задава трудните въпроси за средствата и начините за водене на война. Някои от отговорите ще бъдат стряскащи, което, може би, е причината Конгресът да не ги задава и генералите да мълчат. Конгресът трябва да изиска откровена оценка колко пари и хора ще трябва да отдели следващото поколение, за да може да изтръгне победа в Дългата война. Заради нужните средства може да се наложат финансови ограничения върху популярните вътрешни приоритети. Количеството и качеството на нужния личен състав може да постави под въпрос жизнеспособността на изцяло доброволната армия. Конгресът трябва да преразгледа разпределението на наличните ресурси и да изиска приоритетите при държавните военни поръчки да отразяват най-вероятните заплахи, пред които ще се изправим. Конгресът също толкова строго трябва да гарантира, че начините за водене на война ще допринасят за прекратяване на конфликта в съответствие с целите на националната политика. Ако нашите операции създават повече врагове, отколкото побеждават, никакви сили не са в състояние да удържат победа. Сегашните опити за контрол се оказват неадекватни, тъй като позволяват изпълнителната власт, службите и лобистите да представят информация, която понякога е непълна, неточна или подбрана по целесъобразност. Упражняването на адекватен контрол би наложило членовете на Конгреса да се научат да задават правилните въпроси и да добият куража да следват истината, където и да ги отведе.
Накрая, Конгресът трябва да подобри отчетността, като упражни малко използваното си правомощие да утвърждава ранга, при който се пенсионират висшите офицери. По закон Конгресът трябва да утвърди офицерите, които се пенсионират с три или четири звезди. В миналото това задължение се използваше само формално, с много малко изключения. Генерал, който допуска да се разрази огромен скандал с нарушаване на човешките права или значително влошаване на сигурността, трябва да се пенсионира с по-ниско звание от генералите, които са отличени за службата си. Генерал, който не предостави на Конгреса точна и честна оценка на стратегическите вероятности, би трябвало да понесе същото наказание. При сегашното положение редник, който загуби карабина, понася много по-тежко наказание от генерал, който е загубил война. Като упражни правомощието си да утвърждава званията на пенсиониращите се генерали, Конгресът може да възстанови отчетността и отговорността на висшите военни лидери.
Смъртна опасност
Тази статия започна с укора на Фредерик Велики към офицерите му, задето не се замислят за по-дълбоките аспекти на войната. Нововъведенията на пруския монарх превърнали армията му в страшилището на Европа, но той си е давал сметка, че противниците му се учат и адаптират. Фредерик се опасявал, че генералите му ще овладеят неговата система за водене на война, без да се замислят за непрекъснато променящата се природа на войната и по този начин ще изложат сигурността на Прусия на риск. Тези опасения се оказали пророчески. В битката при Валми, през 1792 г., наследниците на Фредерик били спрени от френската гражданска армия, събрана от кол и въже. През следващите четиринайсет години генералите на Прусия приемали, без много-много да му мислят, че войните на бъдещето ще са като войните от миналото. През 1806 г. пруската армия се отправила в строен марш към поражение и катастрофа в ръцете на Наполеон при Йена. Пророчеството на Фредерик се сбъднало. Прусия станала френски васал.
Ирак е американският Валми. Американските генерали бяха спрени от вид война, за който не са се готвили и не разбират. В годините след войната в Залива от 1991 г. те се специализираха в един вид война, без особено да се замислят за променящата се природа на войната. Навлязоха в Ирак, приемайки, без да се замислят, че войните на бъдещето ще приличат на войните от миналото. Малцината, които видяха ясно колко уязвими сме за тактиката на бунтовниците не казаха и не направиха кой знае какво, за да се подготвим за тези опасности. Както и при Валми, поражението, колкото и да е унизително, няма само по себе си да доведе до национална катастрофа. Вече е късно, но не е прекалено късно, за да се подготвим за предизвикателствата на Дългата война. Все още имаме време да подберем генерали, които са в състояние да си представят бъдещите конфликти и моралния кураж да съветват цивилните политици относно подготовката, необходима за нашата сигурност. Правомощията и отговорността за откриването на тези генерали са на Конгреса на САЩ. Ако Конгресът не реагира, трябва да очакваме своята Йена.
Бележка
(1) Андрю Ф. Крепиневич-младши е анализатор на отбранителната политика, понастоящем изпълнителен директор на Центъра за стратегически и бюджетни разчети. В книгата си „Армията и Виетнам“ (The Army and Vietnam), твърди, че Съединените щати биха спечелили войната във Виетнам, ако армията е възприела умиротворителна стратегия с малки подразделения в селата на Южен Виетнам, вместо да провежда операции по издирване и унищожение в джунглите. В наши дни критикува подходите за борба с въстаници, които се прилагат във войната в Ирак.
http://www.armedforcesjournal.com/2007/05/2635198
Превод Владимир Германов