Искра Баева е доцент по съвременна световна история в ИФ на СУ “Св. Климент Охридски”. Занимава се с проблемите на Източна Европа след Втората световна война. Автор е на книгите: “Източна Европа след Сталин 1953-1956”; “България и Източна Европа”; в съавторство с Евгения Калинова: “Българските преходи 1939-2002” С., 2002 (и на френски език в издателство Арматан); “Следвоенното десетилетие на българската външна политика 1944-1955” и др. Главен редактор на сп. “Ново време” (1993-2000 г.).
България става част от Източния блок по волята на победителите във Втората световна война. Тя влиза в съветската „сфера на влияние“, без да й е поискано съгласие за това. Този извод обаче не означава, че не са съществували вътрешни предпоставки за подобно развитие. За разлика от източноевропейски страни като Полша, Унгария или Румъния в България съществува ясно изразена русофилска традиция, обусловена от Руско-турската война (1877-1878 г.), която възражда изчезналата в края на ХIV в. българска държава.
Друга специфика са сравнително силните обществени нагласи за дълбоки социални промени. Те проличават още в края на Първата световна война, когато военното поражение предизвиква първо Войнишкото въстание от есента на 1918 г., а после и дълбоката промяна в политическата система. При първите следвоенни избори българите наказват традиционните партии и дават гласовете си за онези, които дотогава не са упражнявали властта и които обещават кардинални промени: Българският земеделски народен съюз (БЗНС) и Българската комунистическа партия (БКП). След 1919 г. в България започва уникалният политически експеримент – опитът на земеделския лидер Александър Стамболийски да изгради аграристично общество(1). Опитът завършва трагично с военния преврат от 9 юни 1923 г. и жестокото убийство на Стамболийски, но паметта за краткотрайното „народовластие“ остава и поддържа революционните нагласи в България в целия междувоенен период, определян от някои социолози като „студена гражданска война“.
Значителният революционен потенциал отличава България и в годините на Втората световна война, когато страната става съюзник на Третия райх с надеждата да обедини населените с българи земи. Независимо от съюзническите си задължения към Германия и временното присъединяване на македонските и тракийските земи, след 22 юни 1941 г. българската левица успява да изгради съпротивително движение, организиращо не само саботажи и убийства на видни прогермански политици, а и партизански отряди. Няма друга държава, членуваща в Тристранния пакт, която да създава и поддържа антифашистка и антинацистка съпротива в целия период от лятото на 1941 до есента на 1944 г.(2) Разбира се, веднага трябва да се направи уговорката, че българската съпротива е в пряка връзка със Съветския съюз, доказателство за което е началната дата на съпротивата, неслучайно съвпадаща с началото на Германо-съветската война, и преобладаването на комунистите в ръководството й. Въпреки това, наличието на няколко хиляди партизани и участници в градски бойни групи показва решимостта на немалка част от българите да се борят за кардинална обществено-политическа промяна. Това са преди всичко привържениците и симпатизантите на земеделските и комунистическите идеи.
Новата власт в България, олицетворявана от Отечествения фронт (ОФ) (3), е установена на 9 септември 1944 г. с помощта на военен преврат, но след като на 5 септември Съветският съюз обявява война на България. Действащата държавна администрация не оказва никаква съпротива при завземането на властта по места от партизаните и нелегалните структури на ОФ, което показва и липсата на вътрешна и външна подкрепа както за прогерманския режим, така и за създаденото на 2 септември умерено демократично правителство(4).
Въпреки че новото правителство е оглавено от представителя на центристката формация „Звено“ Кимон Георгиев, водеща роля играят комунистите. Техни са и идеите за икономически реформи, обявени в първата програма на правителството на ОФ от 17 септември 1944 г. Те предвиждат: „премахване на стопански и социално вредното посредничество“, „премахване на частните стопански монополи и привилегии“, „учредяване на държавни монополи за износния тютюн, за зърнените храни и други земеделски произведения, за петрола, за вносното желязо и химикалите, за застрахователното дело, за вноса на монополни от чужбина стоки“, „премахване на паразитната индустрия“, „създаване индустрия, която да произвежда нужни за масовата консумация на населението предмети“, „създаване на планово и свързано действие в банково-кредитните институции“, „всестранно и действително насърчаване на кооперативното дело“(5).
Лесно може да се забележи, че първата правителствена програма не съдържа предложения за драстични икономически промени, а е мотивирана по-скоро от желанието да се демонстрира грижата към дребните и средните производители и консуматори чрез замяната на частните монополи с държавни и чрез поощряване на традиционното за България кооперативно движение. Същевременно всички политически сили, участващи в правителството на ОФ, са убедени в необходимостта от ускорено икономическо развитие на страната, изостанала не само от развитите западноевропейски държави, но и от централноевропейските Чехословакия, Полша, Унгария. Механизмите за ускоряване на икономическото развитие традиционно за България се търсят във възможностите на държавата да направлява и подпомага икономиката (6). Затова нито една от съществуващите политически сили не се противопоставя на идеите на комунистите за централизация и одържавяване на индустрията.
В съответствие с политическата еволюция, чието най-ярко проявление е първата международна комунистическа конференция в Шкларска Поремба през септември 1947 г.,
налагането на съветския модел в икономиката
става все по-видимо. В края на 1947 г. – само три месеца след създаването на Коминформбюро и десет месеца след подписването на мирния договор, в България е осъществена всеобхватна национализация на промишлеността и финансово-кредитните институции. На 23 декември 1947 г. са национализирани 6100 предприятия, а на 26 декември с. г., и банките (7). Благодарение на тези и други законодателни актове през 1948 г. делът на „обобществения“ сектор (държавен и кооперативен) нараства до 91,7% (8).
Друга стъпка по „проверения вече път“ на съветската индустриализация е приетият на 1 април 1947 г. Двегодишен план за възстановяване и развитие на народното стопанство (1947-1948 г.). Той предвижда преди всичко изграждането на нови промишлени предприятия (53 на брой) с цел ускорена индустриализация (9). Пак по съветски образец е създаден нов централизиран орган за ръководство и планиране на българската икономика – Държавен планов комитет, както и нови отраслови министерства – на електрификацията и мелиорацията, на мините и подземните богатства и др. Като прибавим и участието на България в учредяването на Съвета за икономическа взаимопомощ (СИВ) в началото на 1949 г., става ясно, че следвоенна България продължава своя път към модернизацията (по който е тръгнала след Освобождението от 1878 г.)(10), само че в новите условия тя вече върви след новия политически и икономически господар в Източна Европа – Съветския съюз.
Чувствам се длъжна да направя още едно уточнение. Съветската доминация във вътрешната, външната и икономическата политика на следвоенна България е безспорна, но тя не бива да се възприема единствено и само като задържащ развитието фактор, каквато е преобладаващата тенденция в историографията след 1989 г. За разлика от по-развитите страни в Източна Европа – най-ярък е примерът на Чехословакия, в България съветският път за ускорена модернизация определено дава положителни резултати. С други думи, България е между страните, за които е валидно казаното от Ерик Хобсбом в края на ХХ в.: „Съветският комунизъм на първо място става програма за трансформиране на изостаналите страни в развити. Концентрацията и ултрависоките темпове на икономическо развитие не остават без влияние дори и върху развития капиталистически свят в епохата, когато той изживява катастрофа и отчаяно търси пътища за възстановяване на икономическия си динамизъм. Този модел в още по-голяма степен отговаря на проблемите на страните от света извън Западна Европа и Северна Америка, повечето от които могат да разпознаят собствения си образ в аграрната изостаналост на Русия.“ (11)
България е разположена извън Западна Европа и преди всичко по исторически причини не е успяла да се модернизира до Втората световна война. Източноевропейският политически елит посреща ХХ в. с ясното съзнание, че трябва да потърси пътища за ускорена модернизация – преди всичко с механизмите на етатизма. Алтернативен път предлагат болшевиките, осъществили Октомврийската революция от 1917 г. в Русия, и започнали ускорена индустриализация в края на 20-те години. Едно от обясненията за победата на Съветския съюз над Третия райх е свързано именно с резултатите от съветската индустриализация, а победата над такъв могъщ противник естествено превръща СССР в привлекателен модел за ускорено икономическо развитие и за българските комунисти, които имат и идейно-политическа нагласа да следват пътя на СССР.
Въздействие оказва още един фактор, който често се пренебрегва – геополитическият. Българската предвоенна модернизационна стратегия е изградена върху близкото икономическо сътрудничество с Германия и с други западноевропейски страни – главно Франция. Резултатите от войната обаче трайно прекъсват реализирането на тази стратегия: Германия е победена и временно изчезва от политическата карта на Европа, а Франция запазва мястото си сред великите по-скоро по милостта на „тримата големи“, отколкото заради собствените си заслуги.
Така следвоенна България губи основните си търговски партньори, отношенията й със западните победители бързо се влошават – както заради българския отказ да се компенсира национализираната чуждестранна собственост, така и заради настъпилата Студена война между Запада (САЩ и техните съюзници) и Изтока (СССР и неговите нови сателити). В новата геополитическа ситуация България е принудена да потърси и получава съветска икономическа помощ.
Първата търговска спогодба между двете страни е подписана през март 1945 г. и е последвана от преориентирането на българските външнотърговски връзки от Запад на Изток (12). Горният извод се отнася и до отношенията с другите източноевропейски държави, с които до 1947 г. са подписани двустранни спогоди и които постепенно заемат 80% от българския външнотърговски обмен (13). Когато прибавим и съветския натиск върху източноевропейските държави да не се включат в „Плана Маршал“, могат да се очертаят икономическите последици на следвоенния политически императив (14).
Новият етап на модернизационния процес в България започва в края на 40-те години. Тогава изцяло овладяното от комунистите българско правителство си поставя амбициозната задача „за десет-петнадесет години да постигнем това, което други народи са направили за столетия“. Повратният момент настъпва в края на 1948 г., когато на Петия конгрес на БКП Георги Димитров обявява задачата България да започне изграждането на социализъм (15). Сърцевината й е
индустриализацията
Тя се осъществява през следващите десет години чрез два петгодишни плана (1949-1953, 1953-1957 г.). Те предвиждат максимално развитие на отраслите от група „А“ – енергетика, металургия, машиностроене и тежка химия. Едва след смъртта на Сталин през 1953 г. при втората петилетка съотношението на показателите се променят в полза на групата „Б“, благодарение на наложения и в България „продоволствен курс“ на новия съветски премиер Георгий Маленков.
С направеното през първите две петилетки са поставени основите на новия икономически път на България. Той може да се обобщи по следния начин:
• изградена е широка енергийна база;
• новопостроените ТЕЦ и ВЕЦ през 1957 г. дават 10 пъти повече електроенергия от произведената през 1939 г. и почти пет пъти от онази през 1948 г.;
• рязко нараства добивът на желязната и оловно-цинковата руда;
• изградени са основните промишлени мощности на черната металургия (завод „Ленин“ в Перник) и на цветната металургия (Оловно-цинковият завод край Кърджали и Медодобивният край Пирдоп);
• развива се химическата индустрия и производството на строителни материали.
Основната насока в индустриализацията е машиностроенето. Ръстът на промишлената продукция (32 пъти повече през 1956 г. в сравнение с 1939 г.) се дължи на новите машини, апарати и резервни части, като несъмнено важна роля в постигането на тези впечатляващи резултати играе и включването на България в СИВ. Благодарение на принадлежността си към новата икономическа общност България получава изгодно кредити, суровини, машини, получава достъп до нови пазари. Една от най-ярките прояви на предимствата на СИВ за България е първият (останал до 2007 г. и единствен на българския бряг) мост над р. Дунав между градовете Русе и Гюргево. Изграждането на този „Мост на дружбата“ започва през март 1952 г. и завършва на 20 април 1954 г. Той е многостранна финансова инициатива, а от търговско-транспортните изгоди на моста се възползват повечето източноевропейски страни (16).
Постигнатото с двете петилетки дава възможност на БКП на поредния си Седми конгрес, проведен между 2 и 7 юни 1958 г., да обяви, че са изградени „икономическите и културните основи на социализма“ и че „сега социализмът напълно господства в цялото народно стопанство – в промишлеността, транспорта, строителството, търговията, кредита и селското стопанство“ (17). Първата фаза на трансформационния процес (първоначалната индустриализация) предизвиква значителни
социално-демографски промени
Следвоенна България наследява огромна селска маса, която предопределя и централното място на селскостопанския сектор, произвеждащ три четвърти от БВП (18). Първите две петилетки, поставили си за цел да се „изградят основите на социализма“, означават и промяна в съотношението селскостопанско – градско производство, а оттам и между селското и градското население. Тя е постигната чрез ускорени темпове за изграждане и разширяване на добивния сектор и на промишлените предприятия, което, както и в Съветския съюз, става за сметка на аграрния сектор, оставен на заден план в инвестиционната политика на всеобхватната държава. Тази обща тенденция не се променя принципно през целия период до 1958 г., въпреки „продоволствения курс“, характеризиращ втората петилетка и изискващ специално внимание към селското стопанство.
По време на Третото българско царство (както се нарича българската държава от 1878 до 1944 г., въпреки че монархията е ликвидирана едва през 1946 г.) страната запазва традиционната си структура на аграрна държава. Едва ускорената следвоенна индустриализация поставя началото на бързи промени в демографската структура. За започналите големи строежи е нужна многобройна работна ръка, набирана преди всичко от селата, за което съдейства и насилственото коопериране на земята, дезангажирало немалко селяни от традиционния поминък. Само в периода 1953-1956 г. сменят своето местожителство 613 247 души (19), което е малко над 8% от общия брой на населението. За десетте години между 1946 и 1956 г. градското население нараства с 8,9%, докато в предходния четвърт век (от 1920 до 1946 г.) е нараснало едва с 4,8% (20). Превръщането на селското население в градско става както чрез прииждане на селяните в градовете заради големите строежи, така и чрез създаване на нови градове. Изцяло с труда на бригадири е изграден Димитровград, докато други селища получават статут на градове заради значението си на производствени центрове или заради механичното нарастване на населението – в периода само до 1953 г. градове стават Велинград, Марица, Мездра, Мадан.
Процесът на урбанизация започва в първия етап на индустриализацията и това е само началото. Въпреки опитите за намаляване на темповете през втората петилетка, увеличаването на градското население не спира – за последвалите 1956 г. девет години то нараства вече с 13% и през 1965 г. се приближава до половината от населението (46,5%), за да ги достигне в началото на 70-те години (21).
Механичното увеличаване на градското население води след себе си големи промени в начина на живот и работа на новите граждани, а изправя властите пред нови предизвикателства. Първият проблем е необходимостта бързо да се изградят голям брой жилища, при това върху минимална площ (повечето градове са в котловини или в полупланински райони). Моделът за заселване на големите градове от македонски бежанци след двете национални катастрофи (1913 и 1919 г.) не може да се приложи след войната, тъй като той залага на личната строителна инициатива и е много неефективен – малките къщички с дворове не могат да поемат новия висок прилив на население. Разрешение на проблема е намерено в държавно-кооперативното жилищно строителство в началото на големи жилищни кооперации, а после и на т. нар. жилищни комплекси, където традиционните улици са заменени с обособени жилищни блокове, обградени от тревни площи.
Специално правителствено решение от 1957 г. насърчава строителството на кооперативни и индивидуални жилища (с помощта на жилищно-спестовни влогове), благодарение на което сградният фонд в София нараства с една трета в годините след 1944 г. Новите жилищни комплекси получават и съответни имена с национално-политическо звучене: „Владимир Заимов“ (осъден на смърт за сътрудничество със съветското разузнаване), „Девети септември“ (националният празник 9 септември 1944 г.), „Ленин“, „Гео Милев“ (писател и поет модернист, убит от десни офицери през 1925 г.), „Красна звезда“, „Свобода“, „Малчика“ (псевдоним на младежки деец, загинал в съпротивата) (22).
Благодарение на стимулираното от държавата (макар в повечето случаи финансирано и от гражданите)
жилищно строителство
първото поколение граждани се радват на нови за тях блага на цивилизацията като тоалетна и баня вкъщи, централно отопление и топла вода. Градският живот променя и светоусещането им: те или по-скоро децата им се радват на много повече свободно време, което могат да запълнят с новите градски културни развлечения – кино, театър, оперета, дори опера и балет. Връзката с културната традиция на селото се осъществява от читалищата, разполагащи с големи библиотеки, организиращи чествания, сказки и вечеринки, прожекции на филми, курсове и кръжоци (предимно за деца) по чужди езици, музика, рисуване, танци, туристически дружества, драматични състави и много други инициативи. Читалищата са разположени по квартали и съчетават новия градски културен модел на отчуждение и анонимност (на които се дължи нежеланието да се поддържа чистотата в общите помещения и междублоковите пространства) с традиционния – за колективно реализиране на интереси и дейности. Властта стимулира втория модел с помощта на нови инициативи като т. нар. ленински съботници – задължението за всички жители в определени дни с доброволен труд да почистват и облагородяват околното пространство; т. нар. другарски съд – колективно разглеждане и осъждане на действия, нарушаващи обществения ред, но не и законите; задължително членство в кварталните организации на ОФ. Елементите на насилствено социализиране са характерен елемент от онази специфична модернизация, която характеризира държавния социализъм от съветски тип.
Още първото десетилетие на ускорената индустриализация демонстрира и някои от породените от нея проблеми. Централизираното планиране стимулира индустриализацията, защото може да осигури мащабни инвестиции в промишлеността, но развитието се оказва силно зависимо от политическите промени, импулсите за които обикновено идват от центъра в Москва, и то в зависимост от хода на голямото противопоставяне между Изтока и Запада. Така през 1950 г. Корейската война довежда до рязко нарастване на инвестициите във военната и тежката промишленост, докато настъпилото разведряване след смъртта на Сталин през 1953 г. измества вниманието от тежката индустрия към селското стопанство, леката и преработвателната промишленост. Пример за
социално-икономическите проблеми, предизвиквани от политическия императив
дава първият икономически поврат от средата на 50-те години. „Продоволственият курс“ е посрещнат добре от населението и дава необходимата глътка въздух (инвестиции) на селото, но предизвиква голямо объркване в планирането: строителството на вече започнати предприятия е преустановено, а като следствие се появява и неочаквана градска безработица (23).
Изобщо наличието на безработица противоречи на идеологическото положение, залегнало и в член 73 на българската конституция от 1947 г.: „Гражданите имат право на труд. Държавата осигурява осъществяването на това право на всеки гражданин…“ (24) Нещо повече, градската безработица от 50-те години се оказва напълно сравнима с равнището й от икономическите кризи в предвоенния период – през 1956 г. тя надхвърля 120 хил. души при общ брой на работещите в промишлеността, строителството и транспорта 638 940 души (25), което означава, че без работа остават около 17% от трудещите се в тези сектори. Нехарактерният за първоначалната социалистическа индустриализация проблем с безработицата е допълнително задълбочен от вече изграждащия се нов социално-културен модел, включващ еманципацията на жените в семейството и тяхната професионална реализация.
Първият рефлекс при борбата с безработицата е жените да се върнат обратно вкъщи към домакинската работа, но това решение трудно може да се реализира. Не само защото повечето жени не желаят отново да се затворят вкъщи и да бъдат финансово зависими от съпрузите си, но и защото системата на заплащане е променена така, че за издръжката на семейството са необходими заплатите и на двамата родители. Еманципацията е сред характеристиките на модернизацията, но докато в западните индустриални страни жените дълго са се борили за равни права с мъжете, в социалистическите държави равноправието е провъзгласено от новата власт и се възприема като подарено и дори насила наложено. Чл. 72 на първата републиканска конституция от 1947 г. уточнява: „Това равноправие се осъществява, като на жената се осигурява наравно с мъжа правото на труд, за равен труд – равна заплата…“ (26) Този конституционен запис става пречка за опитите жените да се върнат вкъщи, за да се преодолее безработицата. Усетили предимствата на професионалното развитие, повечето български жени не желаят да се откажат от него и се налага властите да се обърнат към партийните активисти с молба да накарат жените си да освободят заеманите длъжности.
Неочакваните последици от възприетия като спасителен за след-Сталиновия политически екип „продоволствен курс“ принуждава новия лидер Тодор Живков да потърси нови икономически решения. В този случай, както и при много други по-късно Живков проявява своето умение да решава проблемите не чрез предварително изградена стратегия, а чисто прагматично чрез изпробване на различни решения и поучаване от грешките.
В началото на 1957 г. България се договаря с по-развитите страни Чехословакия, ГДР и Съветския съюз „да се използват рационално благоприятният климат и почвени условия и опита на трудещите се в НРБ за развитие на селскостопанското производство в областта на производството на пресни и преработени плодове и зеленчуци“ (27). Тази специализация би трябвало да пренасочи излишната градска работна ръка към селата, но това се оказва невъзможно с административни мерки. Бившите селяни предпочитат да бъдат безработни в градовете, отколкото да работят в селата. Затова първоначалното съгласие на България да се специализира в аграрния сектор на СИВ не се оказва удачно за българската икономика.
Животът в града открива пред бившите селяни нови възможности да се възползват от благата на цивилизацията, свързани с градския бит, както и да осигурят за децата си по-голяма социална мобилност, главно с помощта на образованието и на свързаните с него обществено-политически структури (чавдарска, пионерска, комсомолска и партийна организация). Това време ражда и поговорката „Учи, за да не работиш!“ (тя очевидно е измислена от новите граждани с техния все още селски манталитет, според който „труд“ е само физическият, докато умствената и административната дейност не се възприемат като трудови).
Големият проблем с градската безработица, съчетан с естествения за социалистическата държава стремеж към всеобхватен политически контрол върху населението, води до засилени ограничения за заселване в големите градове с помощта на т. нар. жителство. През 1958 г. е разширен обхватът на Наредбата за временни ограничения в приемането на нови жители, като към ограниченията за основните градове София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора и Плевен са прибавени и повечето окръжни центрове: Благоевград, Толбухин (дн. Добрич), Враца, Коларовград (дн. Шумен), Пазарджик, Димитрово (дн. Перник), Казанлък, Сливен, Ямбол, Габрово, Търново (дн. Велико Търново), Димитровград, Кърджали, Хасково и Горна Оряховица (28).
Направляваната социалистическа модернизация не се ограничава само до развиващата се индустрия и градския бит. Много съзнателни усилия са положени и за
модернизацията на селата и селскостопанското производство
В резултат е завършена електрификацията на селата, кооперирането на земята, в което България е „първенец“ в Източния блок, довело до замяната на традиционните методи и средства за обработка на земята с модерни агрометоди и с ефективни селскостопански машини. Немалка роля за развитието на българското земеделие играе и мащабната програма за изграждане на напоителни системи.
Условията за модернизация на селскостопанското производство са обсъдени и приети на пленум на ЦК на БКП на 11 ноември 1958 г.(29). Вярно е, че те са част от характерния за социализма волунтаризъм, който в случая обявява, че чрез скокообразно развитие може да се изпълни петилетката за три години. Независимо от нереалистичния характер на задачите, усилията за изпълнението им се отразяват положително върху селото.
Електрификацията е последвана от благоустройство и канализация, селяните се замогват, изграждат нови модерни домове, държавата инвестира в изграждането на нови кметства, училища, културни домове (в които се помещават читалище, кино, драмсъстав и други форми на самодейност), медицински центрове (в по-големите села болници). Официално обявената цел е да се осигури безплатното образование и здравеопазване, да се направи културата достъпна за всички и да се изравни равнището на живота в селото с това в града. В следващите десетилетия към тези цели се добавя и стремежът да се задържи миграцията на селяните към града, а оттам и нарастващия демографски проблем. Независимо от разликата между цели и реализация, както и от високата цена (откъсването на селяните от собствеността върху земята) за българското село епохата на социализма съвпада с неговата модернизация.
Политическият опит от 50-те години българската икономика да се преориентира от промишления към аграрния сектор приключва бързо. И то не защото новото партийно ръководство с Живков не иска да се подчини на идващите от Москва указания, а защото внезапното преустановяване на индустриализацията предизвиква огромни икономически и социални проблеми. Протоколите от заседанията на СИВ показват, че по-развитите страни (ГДР, Чехословакия, Полша, Унгария) предпочитат разположените на юг България, Румъния или Албания да се специализират в аграрното производство, но не успяват да получат съгласието на балканските страни, тъй като световните цени на селскостопанските стоки са многократно по-ниски от тези на промишлената продукция. На Осмата сесия на СИВ, проведена в Москва между 10 и 13 декември 1957 г., България се опитва да се пребори за запазване на трайните цени в СИВ, които да не следват спадането на аграрните цени на световния пазар, но остава изолирана и е принудена да се примири (30).
Неуспехът с цените показва на българските икономисти и политици, че единствената възможност за развитие е България да получи от СИВ промишлена специализация. На 27 януари 1958 г. на заседание на Политбюро на ЦК на БКП категорично е заявено: „Това е указание, че по тая линия възможностите са ограничени, независимо че изниква и въпросът с естествения прираст на населението. Следователно основен път за разрешаване на проблемите е по-натъшното индустриалиазиране с високи темпове на страната. Като първа възможност се очертава добивната промишленост… втората възможност е преработвателната промишленост.“ (31) Така индустриализацията отново става императив за следвоенната българска икономика.
След политико-икономическия поврат през втората половина на 50-те години вече не се оспорва необходимостта от индустриализиране и модернизиране на България. Споровете обаче не затихват, а тръгват в друга посока.
От 60-те до 80-те години вниманието е съсредоточено върху механизмите за ускоряване на развитието, при което става дума не за следването на съветския опит, а за
усвояване на западния опит
В средата на 60-те години в целия Източен блок започват икономически реформи, насочени към разширяване на отричаните преди това пазарни механизми и индивидуално стимулиране, чиято последица неминуемо е социалното разслоение (макар и неголямо заради ограниченията върху частната собственост) (32). Необходимостта от промени е мотивирана с изчерпване на екстензивните възможности за развитие (изграждането на нови предприятия) и необходимостта от интензификация с помощта на новите постижения на науката и техниката.
Верни на революционната си реторика, властите в Източна Европа наричат нарастващото участие на науката и техниката в реалното производство научно-техническа революция и тя става една от постоянните държавни цели, като съчетава революционно-реформаторския патос с просветителската идея за ролята на науката и техниката в обществото.
Всички опити за ускоряване на икономическото развитие през последните три десетилетия от съществуването на държавния социализъм в България са обърнати на Запад. Така е и през 60-те години, когато се търси отварянето към световния пазар. Така е и по време на разведряването през 70-те години, когато е преодоляно стъписването от Пражката пролет’68 и масово се създават смесени компании, регистрирани в западни държави с цел да се развият нови производства, да се потърсят свободни пазари за българските стоки и да се добият умения за привикване към условията на свободна конкуренция(33).
През 80-те години чрез смесените предприятия се правят опити за заобикаляне на ограниченията на КОКОМ, наложени от Втората студена война, като в центъра на вниманието продължава да бъде Западът (34).
Последният опит за икономическа модернизация на България е започнат в средата на 1987 г. в условията на реформаторски натиск от страна на новия съветски лидер Михаил Горбачов. Тогава Т. Живков лансира т. нар. Юлска концепция, която предвижда механизми за въвеждане на пазарен капитализъм при запазване на политическия монопол в ръцете на БКП (35). Този опит е прекъснат не по икономически, а по политически причини със свалянето на Живков от власт на 10 ноември 1989 г. Този акт всъщност поставя началото на прехода на България от държавен социализъм от съветски тип към пазарна икономика и политически плурализъм от западноевропейски тип.
Резултатите от социалистическата модернизация са видими – до 1989 г. България изцяло променя облика си. От аграрна страна тя се превръща в урбанизирана държава с 67% градско население, основната част от БВП се произвежда от промишлеността, всяко семейство притежава радиоапарати, телевизори и хладилници, неграмотността е преодоляна дори и в такива проблемни групи като циганското население, цялото българско население е обхванато от здравната система и е здравно и пенсионно осигурено. Вярно е, че равнището на живот не е много високо, но през 1989 г. то е 45% от средното в тогавашната Европейска икономическа общност, докато в началото на 2007 г. все още е 33%, въпреки присъединяването на България към Европейския съюз.
Не по-малко видими са обаче и недостатъците на социалистическата модернизация. Още в годините на социализма се проявява и предизвиква загриженост демографската криза. В края на 1967 г. ръководството на БКП посвещава специално обсъждане на намаляващата раждаемост, на което като основни причини са посочени най-значимите придобивки на модернизацията: индустриализацията, еманципацията, намаляването на детската смъртност (36).
Сред специфичните недостатъци на социалистическата модернизация е нейната прекомерна политизация, затрудняваща свободното развитие и икономическата ефективност. В крайна сметка загубеното от Съветския съюз икономическо състезание със Съединените щати довежда до рухване на системата в целия Източен блок, респективно и в България.
След поврата от ноември 1989 г. въпросът вече е кое от постиженията на модернизацията ще се запази и как в новите демократични условия ще еволюира българското общество. Патерналистичният характер на социалистическата модернизация създава и друга опасност – повечето от постиженията й са обявени и реализирани отгоре, от властта, без да са поискани и извоювани от гражданите, затова след рухването на системата те се интерпретират като част от нея, а не от гражданското общество.
Рухването на държавния социализъм в цяла Източна Европа предизвиква вълна от антикомунизъм, който определя цялата следвоенна модернизация като елемент от комунизма. В България процесът се забавя, тъй като на първите демократични избори от 10-17 юни 1990 г. абсолютна изборна победа печели БСП, както се преименува през април 1990 г. на БКП, но разграждането на системата не може да бъде избегнато. Забавянето довежда дори до по-голямо ожесточение след 1992 г., когато започва мащабният опит за реставрация на предвоенните отношения. Наред с реституцията (възстановяване на собствеността отпреди национализацията от 1947 г.) започва широка пропаганда, идеализираща предвоенната система в България, в хода на която губят легитимността си много от постиженията на модернизацията.
На вълната на реставрацията в българската постсоциалистическа ситуация се утвърждават неограниченият индивидуализъм, неолибералните ценности, съчетани с ксенофобски национализъм и религиозни предразсъдъци, за сметка на хуманизма, социалната справедливост, еманципацията и социалната държава (37). С други думи, постиженията на модернизацията отстъпват на предмодерни идеи и практики. Затова най-големият минус на социалистическата модернизация се оказва тясната й връзка с политическия модел на социализма, рухването на който повлича със себе си и много от постиженията й.
Бележки
(1) След Първата световна война аграризмът се възприема като среден „трети“ път между капитализма и социализма. Върху тази теза изгражда своята „съсловна теория“ и Александър Стамболийски. Той се оказва единственият от всички източноевропейски аграристи, който получава възможност да реализира теорията си: Танчев, Е. Държавно-правните възгледи на Александър Стамболийски. София, 1984; Петрова, Д. Самостоятелното управление на БЗНС 1920-1923. С., 1988; Баева, И. Аграризмът – реформистка идеология за преустройството на света – История, № 5 – 6, 1992, 97-103; Аграризмът като идеология на селските движения в България и Полша до Втората световна война – Годишник на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Исторически факултет, Том 84-85, С., 1999, 183-210.
(2) Народът против фашизма 1939/1945. Исторически очерк за антифашистката борба на българския народ по време на Втората световна война. София, 1983; Втората световна война, България и следвоенният свят. Военно издателство, 2005; Втората световна война и България, 1939-1947. ИК „Жажда“, Сливен, 2006.
(3) Идеята за създаване на широка коалиция е лансирана от българския комунист Георги Димитров още на Седмия конгрес на Комунистическия интернационал през лятото на 1935 г. (Димитров, Г. Съчинения, Т. 10, 25-192) Тя обаче е осъществена едва когато на 17 юли 1942 г. радиостанция „Христо Ботев“, излъчваща от Съветския съюз, предлага Програма за създаване на Отечествен фронт. Въоръжената борба на българския народ против фашизма (1941-1944). Документи. София, 1962, с. 122.
(4) Най-пълно процесът на превземане на властта е проследен в: Петрова, С. Деветосептемврийската социалистическа революция 1944. София, 1981.
(5) Народна демокрация или диктатура. Христоматия по история на България 1944-1948. София, 1992. Съст. Л. Огнянов, М. Димова, М. Лалков.
(6) За периода преди Втората световна война тази икономическа обусловеност е анализирана от икономиста Румен Аврамов. Аврамов, Р. Стопанският век на България. София, 2001.
(7) Преди индустриализацията присъствието на държавния сектор в промишлеността не е голямо: 28,9% от заетите лица и 33,5% от стойността на произведената продукция. Марчева, И. Индустриалната политика в България (1944-1958). В: Страници от българската история. Събития, размисли, личности. Т. 2. София, 1993, с. 117.
(8) Пак там, с. 118.
(9) Златев, З. Двегодишният народностопански план (1947-1948). – Векове, 1980, кн. 5, 17-31.
(10) Засилената роля на държавата при опитите за модернизация се проявява още при управлението на Стефан Стамболов (1887-1894), възприеман от много български историци като „български Бисмарк“.
(11) Hobsbawm, Eric. Age of Extremes. The Short Twentieth Century 1914-1991., Abacus, 1994, р. 376.
(12) Златев, З. Българо-съветски икономически отношения (1944-1958). С., 1986, 30-43; Калинова, Е. Преориентацията на българската външна търговия (септември 1944-1949 г.) – В: Българо-германска научна конференция. София, 2000; Марчева, И. За някои аспекти на българо-съветските търговско-икономически отношения след Втората световна война. – Минало, 1997, кн. 2, 77-84.
(13) Златев, З. Внешняя экономическая политика Болгарии (1944-1949). – Bulgarian Historical Review, 1996, vol. 2, 56-92.
(14) Никова, Г. Планът Маршал, европейските сили и България. – Исторически преглед, 1993, кн. 4-5, 63-66.
(15) Пети конгрес на Българската комунистическа партия, 18-25. ХII. 1948 г. Стенографски протоколи. София, 1949, 147-158.
(16) В построяването на моста се включват правителствата на България, Полша, Румъния, Съветския съюз, Унгария и Чехословакия. България получава съветски кредит, а другите три централноевропейски приятелски страни участват в българо-румънската организация „Дунав-мост“. Баева, И, Е. Калинова. Първото десетилетие на българската външна политика, 1944-1955. София, 2002, 157.
(17) VII конгрес на Българската комунистическа партия. Стенографски протокол. София, 1958, с. 37, 620.
(18) Според преброяването от 1946 г. в селата живеят 75,3% от българското население.
(19) Марчева, И. Социални измерения на урбанизацията в България след Втората световна война. – Balkanistic Forum, 2`97, 124.
(20) Статистически справочник. София, 1998, с. 5.
(21) Пак там.
(22) Централен държавен архив (ЦДА), оп.6, а.е. 3585, л.61-79.
(23) Tomaszewski, J. Bulgaria 1944-1971. Trudna droga do socjalizmu. Warszawa, 1989, 216-230.
(24) Български конституции и конституционни проекти. София, 1990, с. 50.
(25) Марчева, И. Социални измерения на…, с. 130.
(26) Български конституции и…, с. 49.
(27) ЦДА, ф.1 Б оп.6, а.е. 3234, л.173-175.
(28) Официалният мотив е рязко нарасналият брой на населението им след 1946 г., но истинската причина е борбата с градската безработица. Пак там, л. 84-91.
(29) Пак там, оп.5, а.е. 357, л.2-30.
(30) Живков не успява да защити своята позиция не само в СИВ, но и в преки преговори със съветското ръководство. ЦДА, ф.1 Б, оп.6, а.е. 3471, л. 9-13; а.е. 3523, л.6-14; а.е. 366, 26-32.
(31) Пак там, а.е. 3523, л. 9-10.
(32) Българската икономическа реформа е обсъдена и одобрена в средата на 60-те години. ЦДА, ф. 1 Б, оп. 34, а.е. 16 (29 октомври – 9 ноември 1965 г.), а. е. 30 (26-28 април 1966 г.).
(33) През 1973 г. е създаден специален „фонд за финансиране на задграничните дружества“, в който постъпват 20% от печалбите на задграничните дружества. Създадени са общо 295 дружества в развитите и развиващите се страни. За тях на 25 февруари 1983 г. е издадено специално Постановление на Министерския съвет. Биков, Р., М. Мицев, Н. Начев. Икономическата криза в България: причини и последици. София, 1992, 121-122.
(34) Дори и когато става дума за по-тесни връзки с далекоизточна Япония. Вж.: Дойнов, О. Спомени. София, 2002.
(35) ЦДА, ф. 1 Б, оп.65, а.е.83, оп.68, а.е. 3541.
(36) Пак там, оп.34, а.е.89, л.43-45.
(37) Манчев, Б. Посткомунистическата ситуация: три години по-късно. В. „Култура“, 9 март 2007 г., бр. 9.