ВРЕМЕТО НА ТОЗИ ДРЕВЕН РЕЖИМ ПРИКЛЮЧВА

0
195

 Удо Булман е председател на  Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент

 

 Прекалено дълго нашите политически и икономически елити си затваряха очите пред грубите несправедливости. Резултатът е общество с непоносими неравенства, концентрация на власт и богатство, пренебрегващо естествените ограничения на планетата, и твърде много изоставени хора.

 

Броени месеци преди изборите за Европейски парламент нашата битка за една коренно различна Европа е в разгара си. Това е борба от екзистенциал­но значение. Само ако се промени из основи и поеме по пътя към устойчиво общество, което ще се грижи да осигури добруването на всички, Европейският съюз ще бъде способен да оцелее и да се справи с предизвикателствата на нашето време.

Има нещо фундаментално сгрешено в нашия икономически и социален модел. Прекалено дълго мнозинството от нашите политически и икономически елити си затваряха очите пред грубите несправедливости, които се издигаха наоколо, и избраха да вярват в митове, в „теорията на просмукването“, например. Резултатът е общество с непоносими неравенства, концентрация на власт и богатство, пренебрегващо естествените ограничения на нашата планета. В това общество твърде много хора са изоставени.

Времето на този древен режим приключва. Явления като протестите на „жълтите жилетки“ във Франция не само показват, че нашият икономически модел е прогнил, но и че не успява да се справи с предизвикателствата, които са на дневен ред.

Подобни събития потвърждават, че нуждата за признаване, включване и равенство в обществата ни е огромна и не търпи отлагане. Нашите граждани и работници са бесни от факта, че трябва да бъдат единствените, които изпитват тежестта на продължаващите трансформации, като например прехода на икономиките ни към екологични модели, докато мултинационалните компании, технологичните гиганти и мегакорпорациите  не допринасят почти с нищо за опазване на планетата, от чието частично унищожение са спечелили.

Холистичен модел

Добрата новина е, че икономическите и социалните модели могат да бъдат променени. Ние, прогресивните сили, вече  успяхме да изградим един различен модел след Втората световна война, така както консерваторите оформиха културната и икономическата парадигма, възникнала през 80-те години. Днес отново е дошло време да посрещнем предизвикателството. В противен случай рискуваме да дадем шанс на нелибералните сили да наложат на нас и нашите деца нов режим на омраза, страх и хаос.

Нашата визия е за един холистичен модел, в който предизвикателствата на нашето време не могат да бъдат разглеждани поотделно. Това, от което се нуждаем, е интегриран подход, който ще осигури благоденствие на всеки отделен индивид, като същевременно запазва бъдещето на нашата планета.

Такъв модел на устойчиво равенство трябва да бъде новият компас, който да послужи за предефиниране на социалдемократическите послания и парадигми. Опирайки се на невероятната възможност, която ни даде Програмата на ООН до 2030 г., нашата Група на социалистите и демократите в Европейския парламент създаде цялостна пътна карта за бъдещето на континента в своя Доклад за устойчиво равенство.

Прагматична визия,
съдържаща 100 конкретни политически препоръки

Докладът ни, ако бъде изпълнен, ще означава реално скъсване с настоящето. Защото няма нищо по-несправедливо от това на богат континент да има 28 милиона деца, страдащи от недостиг на качествена храна, подходящи жилища, образование и здравни услуги, ние предлагаме Детската гаранция, която на свой ред да задължи държавите членки на ЕС да гарантират достъпа на непълнолетни до такива основни и от първа необходимост блага и услуги. Ние правим това, защото знаем, че няма нищо, което да носи по-голяма устойчивост, от ново поколение, което има възможността да развие пълния си потенциал за едно по-справедливо, по-демократично и ефективно осигуряващо всички необходими ресурси общество.

Друго наше основно изискване е стратегията за справедлив преход в подкрепа на справедлива трансформация към ресурсно-ефективен модел на производство и потребление в Европа. Технологичните иновации и дигитализацията могат да доведат до по-малко неравенства, ако се управляват правилно, и няма причина, например, енергийният преход да не донесе със себе си и по-добри работни места в бранша или да намали броя на бедните хора, които студуват през зимата. За тази цел Европа трябва да мобилизира всички налични ресурси, да ги използва целенасочено и да инвестира в собственото си, по-светло бъдеще.

Превръщането на Пакта за стабилност и растеж в Пакт за устойчиво развитие за насърчаване на инвестициите в социалния и екологичния напредък също е от ключово значение за нас. Целта на демократичната политика е да се грижи за благосъстоянието на гражданите – визия, която е несъвместима с политика, насочена единствено към фискалните цели. Европа трябва най-накрая да изостави тъмните дни на заблудената догма на строгите икономии и да разбере, че едно равно, ресурсно ефективно и овластено общество е и по-добро общество, и финансово по-устойчиво.

В основата на програмата е идеята за овластяване. С нашите предложения ние се стремим да дадем възможност на обществото да се изправи срещу тъмните сили, които в момента застрашават да доведат до неговия социален, икономически и екологичен срив. Ние искаме да дадем възможност на хората гласът им в политиката да бъде чут, в профсъюзите и в публичния дискурс, за да могат те да изградят заедно своето, нашето собствено бъдеще. Това начинание е от ключово значение за действията на нашата група в предстоящата кампания и след това.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук