Серж Алими е директор на френския месечник Le Monde diplomatique
СЛЕД като тази трагедия отмине, дали всичко ще започне отначало, както преди? От тридесет години насам всяка криза подхранва неразумната надежда за връщане към разума, за осъзнаване, за край на безумието. Измисли се самоизолацията, после преобръщането на социално-политическата динамика, в която всеки би трябвало да е видял задънените улици, в които ни водят, и да е разбрал заплахите (1). Борсовият крах през 1987 г. трябваше да спре разрастването на приватизациите, а финансовите кризи от 1997 г. и 2007-2008 г. да разколебаят щастливата глобализация. Не стана така.
Атентатите от 11 септември на свой ред предизвикаха критични размисли за американското високомерие и жалостиви въпроси от рода „Защо ни мразят?“ Това също не продължи дълго. Защото дори когато се движат в правилната посока, идеите никога не са достатъчни, за да спрат адските машини. Трябва непременно да се намесят хората. И тогава е по-добре да не сме зависими от управниците, виновни за бедствието, макар че тези пиромани знаят как да се преструват, да се приспособяват към всички инициативи, да претендират, че са се променили. Особено когато и техният живот ‒ подобно на нашия ‒ е застрашен.
Повечето от нас не са преживели пряко война, нито военен преврат, нито комендантски час. Но в края на март 3 милиарда души вече бяха затворени, понякога в ужасно лоши условия. Повечето от тях не са писатели, съзерцаващи цъфналите камелии край вилите си. Каквото и да се случи в следващите седмици, коронавирусната криза ще бъде първата глобална тревога за нашето съществувание. Това не се забравя. Политиците са принудени да го вземат предвид, поне частично.
Европейският съюз току-що (2) обяви, че отменя бюджетните си правила. Президентът Макрон отложи пенсионната реформа, която щеше да засегне болничния персонал. Конгресът на САЩ гласува да бъде изпратен по един чек на повечето американци. Но преди малко повече от десет години, за да спасят своята закъсала система, либералите вече приеха едно огромно покачване на дълга, фискални стимули за бюджета, национализации на банки, частично възстановяване на контрола над капиталите. После строгите икономии им позволиха да си върнат онова, което бяха изпуснали по време на планетарното „да се спасява който може“. И дори получиха определени „аванси“: трудещите се работят повече, по-дълго и при още по-лоши условия, „инвеститорите“ и рентиерите плащат по-малко данъци. Гърците платиха най-висока цена за това преобръщане, когато в своите държавни болници, изпаднали в окаяно финансово състояние и недостиг на лекарства, наблюдаваха как се завръщат болести, които смятаха за изчезнали.
Така че това, което в началото изглежда като правилния път, може да се превърне в „шокова стратегия“. През 2001 г., час след атаката срещу Световния търговски център, съветничката на един британски министър изпрати писмо до висшите чиновници в своето министерство: „Това е много добър ден, за да извадим отново и да прокараме гладко всички мерки, които трябва да вземем.“ Тя едва ли задължително е мислила за продължаващите ограничения, които ще бъдат наложени на публичните свободи под претекст за борба срещу тероризма, още по-малко за войната в Ирак и за нечуваните катастрофи, които това англо-американско решение ще причини. Двадесет години по-късно не е нужно да бъдеш поет или пророк, за да си представиш каква „шокова стратегия“ се заформя.
Логична последица от „Останете си вкъщи“ и „Стойте на разстояние“ е, че цялото ни общуване рискува да бъде разстроено от бързата дигитализация на нашите общества. Санитарната принуда ще направи още по-остър или съвсем остарял въпроса можем ли да живеем без интернет (3). Всеки трябва да носи в себе си документи за самоличност, скоро мобилният телефон ще бъде не само полезен, но и необходим за целите на контрола. И тъй като монетите и банкнотите са потенциален източник на зараза, банковите карти, превърнали се в гаранция за публичното здравеопазване, ще позволяват всяка покупка да бъде класирана, регистрирана и архивирана. „Социален кредит“ по китайски или „капитализъм на надзора“, историческата загуба на неотменимото право да не се оставят следи при преминаване, когато не се нарушава никакъв закон, се настанява в нашето съзнание и в живота ни без никаква друга реакция, освен една юношеска, незряла изненада. Преди коронавируса вече беше станало невъзможно да се качиш на влак, без да покажеш социалното си положение; за да банкираш онлайн, трябва да дадеш номера на мобилния си телефон; ако се разхождаш, гарантирано ще бъдеш сниман. С тази санитарна криза беше направена още една крачка. В Париж дронове наблюдават забранените зони; в Южна Корея сензорни термометри сигнализират властите, ако температурата на някой жител е опасна за общността; в Полша гражданите трябва да избират дали да си инсталират мобилно приложение в телефона, чрез което да ги проверяват стоят ли си вкъщи, или да се подложат на изненадващи полицейски визити в дома им (4).
По време на бедствия подобни устройства за наблюдение се ползват с популярност, но те винаги надживяват условията, които са ги породили. Очертаващите се икономически сътресения утвърждават един свят с все по-ограничени свободи. За да се избегне заразата, милиони магазини за хранителни стоки, кафенета, кина, книжарници в цял свят бяха затворени. Те нямат услуга за доставки по домовете, нито шанс да продават виртуално съдържание. След кризата колко от тях ще могат да отворят врати отново и в какво състояние ще се окажат? За сметка на това обаче сделките ще бъдат много по-щастливи за търговски гиганти като „Амазон“, който се кани да открие стотици хиляди работни места за шофьори и товарачи в складовете. Или пък за „Уолмарт“, който обявява допълнителен набор на 150 000 „съдружници“. Кой по-добре от тях познава нашите вкусове и предпочитания? В този смисъл кризата с коронавируса може би е генерална репетиция, която предвещава разрушаване на последните огнища на съпротива срещу дигиталния капитализъм и появата на едно безконтактно общество. (5)
Освен ако… Освен ако гласове, жестове, партии, народи, държави не объркат този предварително написан сценарий. Често се чува: „Политиката не ме засяга“. До деня, когато всички ще разберат, че политическият избор принуждава лекарите да класират болните на такива, които ще се опитат да спасят, и други, които ще решат да жертват. Сега сме в това положение. Това е още по-вярно за страните от Централна и Източна Европа, за Балканите и Африка, чийто медицински персонал от години емигрира към по-малко застрашени региони и където работата е по-добре възнаградена. Тук отново не става дума за избор, продиктуван от законите на природата. Днес без съмнение разбираме по-добре това. Изолацията е също и време, когато всеки се спира и се замисля…
Загрижен, че трябва да действа. Още сега. Защото противно на казаното от френския президент, вече не става въпрос „да се преразгледа моделът на развитие на нашия свят“. Отговорът е ясен: той трябва да бъде променен. Още сега. И тъй като „да се делегира на други грижата за нашата сигурност, е лудост“, нека престанем да страдаме от стратегическа зависимост, за да запазим един „свободен и неизкривен пазар“. Макрон анонсира „решения за прекъсване“ на съществуващата практика. Но той никога няма да вземе тези, които се налагат. Не само за временно прекъсване, но и за окончателно денонсиране на европейските договори и на споразуменията за свободна търговия, които пожертваха националния суверенитет и издигнаха конкуренцията като абсолютна ценност. Още сега. Всички вече знаят какво ни струва да зависим от разпънати по целия свят търговски мрежи, които оперират без запаси, и да им поверим снабдяването на една закъсала държава с милиони санитарни маски и фармацевтични продукти, от които зависи животът на болните, на медицинския персонал, на доставчиците, на касиерките. Всички знаят също какво струват на планетата обезлесяването, делокализациите, затрупването с отпадъци, постоянната мобилност ‒ Париж приема 38 милиона туристи всяка година, или седемнадесет пъти повече от броя на жителите си, и публично се радва на това.
Протекционизмът, екологията, социалната справедливост и здравеопазването са свързани. Те съставляват ключовите елементи на една политическа антикапиталистическа коалиция, достатъчно мощна, за да наложи, още сега, една коренно различна програма, една истинска „програма за прекъсване“.
Le Monde diplomatique
април 2020
Превод Венко Кънев
(1) Вж. Serge Halimi, „Le naufrage des dogmes libéraux“ (Корабокрушението на либералните норми), Le Monde diplomatique, октомври 1998, и Фредерик Лордон, „Денят, когато Уолстрийт стана социалистически“, Монд дипломатик, октомври 2008.
(2) Статията отразява предприетите действия от различните институции и правителства към 20 март 2020 г. Последващите развития само потвърждават основните изводи на автора – бел. ред.
(3) Вж. Julien Brygo, „Peut-on encore vivre sans Internet?“ (Можем ли още да живеем без интернет), Le Monde diplomatique, август 2019.
(4) Cf. Samuel Kahn, „Les Polonais en quarantaine doivent se prendre en selfie pour prouver qu’ils sont chez eux“ (Поляците в карантина трябва да се снимат, за да докажат, че са си вкъщи), Le Figaro, 24 март 2020.
(5) Craig Timberg, Drew Harwell, Laura Reiley et Abha Bhattarai, „The new coronavirus economy: A gigantic experiment reshaping how we work and live“, The Washington Post, 22 март 2020.