Тази година нямаше митинги и шествия по случай Деня на труда и на международната работническа солидарност, но по идея на европейските социалисти се проведе онлайн дискусия в подкрепа на работещите, която проследиха повече от 250 000 души
„Ние, социалистите, носим днешния ден в сърцата си. И помним, че хората не са просто числа, а пазарите трябва да бъдат регулирани. Че солидарността е преди конкуренцията. Денят на труда ни напомня за нашите корени. Всичко започна през XIX век, когато работниците поискаха 8-часов работен ден, а правото на труд, достойно заплащане и достоен живот не ни бяха дадени даром. Извоювахме ги! 150 години по-късно нашето послание е все по-актуално – солидарността е по-нужна от всякога! В Деня на труда ние се гордеем с това, което сме, с постиженията си и с това, което искаме да постигнем!“
„Срещата ни е страхотно преживяване, което за пореден път показа, че сме обединени от нашите ценности по пътя за справяне с кризата. Изправени сме пред огромно предизвикателство – за човечността, за бъдещето на социалната държава и за икономиките ни. От нас зависи да работим заедно, за да осигурим по-добра перспектива за всеки европейски гражданин. Всички сме на прага на сериозни икономически сътресения. Всички сме жертви на тази криза. Безработицата ще расте. Вероятно ще има сериозно социално напрежение. Затова трябва да останем заедно. Да създадем един силен, амбициозен, навременен и мащабен Европейски план за възстановяване.“
Така Сергей Станишев откри организираната от ПЕС онлайн дискусия, посветена на 1 май и на мерките за справяне с последиците от пандемията от коронавирус. В нея се включиха левите комисари: Франс Тимерманс, Паоло Джентилиони, Никола Шмит, Елиза Ферейра, Хелена Дали, Илва Йохансон, Марош Шефчович, Юта Урпилайнен и Жозеп Борел. Своето виждане споделиха и председателят на ЕП Давид Сасоли, лидерът на групата на социалистите и демократите в ЕП Ираче Гарсия, както и премиерът на Испания Педро Санчес. От името на Европейската конфедерация на профсъюзите генералният секретар Лука Византини очерта предизвикателствата пред работещите и предупреди, че вече има 45 млн. души трайно и временно безработни в Европа.
Жозеп Борел: „Това е точка на пречупване в историята на човечеството. Задава се криза с библейски размери! Демократичните ценности стават жертва на пандемията.“
В емоционална реч върховният представител на ЕС Жозеп Борел предупреди: „Солидарността е дума, която много лесно се хвърля в пространството. Превръща се в анти-дума, лишена от смисъл, защото все по-често се използва като символ на съжаление и съчувствие. Но съчувствията не са достатъчни. Необходими са действия. Тази криза ни предоставя възможността да покажем какво наистина означава солидарността. Първо солидарност между европейските народи, а след това и с останалия свят.
Трябва да сме наясно с възможните последствия от кризата. Първият риск е, че неолибералните ценности могат да бъдат наложени още по-силно в обществата ни. Едва преди няколко месеца мнозина заговориха за Зелената сделка, за края на капитализма такъв, какъвто го познаваме. Сега всичко това се забрави.
Втората заплаха е отслабване на демократичните ценности. Авторитаризмът отново се завръща. И то не в някоя страна накрая на света, а точно тук, в Европа. Демократичните ценности вече стават жертва на пандемията.
Третата заплаха е идеята за завръщане към стария модел на растеж. Да се завърнем към консуматорството, в най-чистия му вид, без да се съобразяваме с климатичните промени. Това е сигурен път към друга, още по-страшна катастрофа.
Сценарият, за който трябва да се борим, е промяната на модела на растеж, на социалните отношения, налагане на нов модел на солидарност между нас и останалия свят. Кризата е добър повод да тръгнем по този път. Защото много неща, които досега бяха норма, днес се поставят под въпрос. Ясно е, че не можем да продължим по старому. Това е точка на пречупване в историята на човечеството. Европейците, и най-вече социалистите, имаме особена отговорност. Ако не покажем солидарност между нас, между европейците, би било много трудно да наложим този модел в света.
Големият дебат днес в Европа е под каква форма да бъде тази солидарност. Просто помощ за получаване на заем или истинска солидарност, разпределяне на тежестта, която за някои държави е много по-голяма, отколкото за други. Очаква ни криза с библейски размери. Това е най-подходящият момент да насочим усилията си там, където са и нашите ценности. И да помним, че историята ще ни съди!“
Елиза Ферейра: „Кохезията трябва да бъде укрепена и да бъде в центъра на Плана за възстановяване.“
По време на дискусията европейските социалисти се обединиха около необходимостта от мащабен Европейски план за възстановяване, базиран на кохезията, чрез който да бъдат намалени различията вътре в ЕС. Елиза Ферейра (комисар по сближаване и реформи) отбеляза, че „икономическото възстановяване след кризата не трябва да бъде за сметка на увеличаване на дисбалансите и неравенствата както в отделните държави в ЕС, така и между тях. Последствията от пандемията се усещат много повече в някои региони, отколкото в други. Някои държави предлагат мощно финансиране в отговор на кризата, но други просто няма как да си го позволят. Кохезията трябва да бъде укрепена и да бъде в центъра на Плана за възстановяване.“
Паоло Джентилони: „Не можем да си позволим нова Студена война между наши приятели и партньори и Китай.“
„Тази криза е съвсем различна от кризата преди 10 години. Тогава отговорът на Европа беше – имаш проблем, получаваш кредит с много тежки условия. Днес обаче всички европейски държави са засегнати и затова трябва да направим нещо, което досега не сме правили – общ, сериозен, достатъчен и съгласуван отговор. Това са характеристиките на Спасителния фонд, от който Европа се нуждае днес.
Трябва да заздравим европейския проект, защото няма друг глобален актьор, който да може да се справи с тази задача. Да защитим социалната държава, мултикултурализма, върховенството на закона и диалога между нас. Не можем да си позволим нова Студена война между наши приятели и партньори и Китай. Светът ще се нуждае от нова и много по-силна Европа след тази епидемия“, предупреди комисарят по икономика Паоло Джентилони.
„Днес повече от всякога трябва да поддържаме и отстояваме идеологическите основи на нашето европейско политическо семейство. Предстои ни възстановяване. Не се съмнявам, че ПЕС ще работи неуморно за бъдеще, което да отразява нашите основни принципи и ценности, които тази пандемия само допълнително подсили. Имаме нужда от дигитални и модерни икономики, които осигуряват добри и стабилни работни места за всички, особено за младите. Трябва да обновим индустриите в нашите страни, да настояваме за фискална справедливост, за да можем да осигурим социална справедливост“, категоричен бе премиерът на Испания Педро Санчес.
Франс Тимерманс: „Да инвестираме в модерни, дигитални и зелени работни места! Грешните инвестиции днес ще бъдат плащани двойно от децата и внуците ни.“
„Това е предизвикателството пред нашето поколение от Втората световна война насам! Няма гаранция, че ЕС ще оцелее, че ще продължим да имаме обща валута, че национализмът няма да ни превземе. Но имаме рецепта. И тя е солидарността. Преди 150 години на нашите дядовци им е изглеждало не по-малко невъзможно, но те са се борили за 8-часов работен ден, за пенсионни и здравни осигуровки, за равно и достойно заплащане. Сега ние сме наред – да покажем солидарност между поколенията, между жените и мъжете, между държавите в и извън ЕС!“
„Зелената сделка е крайъгълният камък на нашата работа. Не само като начин за борба с климатичните промени, но също и като стратегия за растеж, която да ни помогне да излезем от тази криза и да ни подготви за бъдещето. Трябва да мобилизираме целия политически потенциал, както и необходимите средства, за да инвестираме в икономиките си така, че хората да не загубят работата си. А ако все пак това се случи, да могат да намерят друга работа достатъчно бързо. Ако насочим средствата, които ЕС ще предостави за борба с коронавируса, към грешните звена, когато климатичната криза стане още по-голяма, няма да можем да се справим и ще трябва да оставим тежестта от нея върху децата и внуците ни. Ето защо днес сме натоварени с огромната отговорност да гарантираме, че стъпките, които ще ни изведат от кризата, ще отворят вратите към едно по-добро бъдеще“, заяви вицепрезидентът на ЕК Франс Тимерманс.
В същата посока беше и изказването на комисаря по междуинституционални отношения и перспективи Марош Шефчович: „През последните дни и седмици често се връщам към разговорите, които съм водил с много млади хора, както и с миньори от Полша за бъдещето на трудовия пазар. С младежите говорихме за това колко динамична е ситуацията, как само допреди 10 години топ 10 от днешните професии не съществуваха; с миньорите пък обсъждахме, че трябва да се готвим за бъдещето, не бива да има изоставени и трябва да се фокусираме върху преквалификацията и новите професии. Честно казано, тогава изобщо не предполагах какво може да ни сполети. Сега трябва масирано да инвестираме във възстановяване; необходима ни е изключителна координация и сътрудничество.“
Давид Сасоли: „Спасителният план ще бъде гръбнакът на европейското икономическо и социално прераждане. Ние не искаме рестарт, а ново начало, така че да положим основите на нов модел за развитие, който да се справи с бедността и неравенствата; да е по-справедлив и екологично устойчив.“
„Днес е един много специален, но и много труден Ден на труда. Много работници са принудени да си останат вкъщи, други са загубили работата си или поддържат жизненоважни услуги за европейските граждани и общества, а някои са в болниците и здравните заведения и се борят с пандемията. Именно тези хора, които изпълняват задълженията си дори в такива тежки времена, ни дават надежда за един по-добър свят, но и ни напомнят за огромната отговорност, която носим. Те не са герои, те са хора като нас, европейски граждани, които са избрали правилната страна, те са на страната на солидарността и на човешкото достойнство. И сега, когато наближава времето за ново начало, не бива да ги забравяме. Работните места и безопасността трябва да бъдат в центъра на всичките ни усилия“, категоричен бе председателят на ЕП Давид Сасоли.