Тодор Славов e координатор на кампанията срещу генно-модифицираните организми в екологично сдружение “За земята”. Сдружението участва в коалиция “България – зона свободна от генно модифицирани организми” , която включва над 20 организации, партии и неформални групи, редица известни учени и хиляди граждани.
Кое ви кара да бъдете толкова крайно негативно настроени към ГМО?
Генно-модифицираните организми водят до здравни проблеми, включително много тежки заболявания, смъртни случаи, алергични реакции. Това стана ясно в процеса на събиране на информация, който започнахме като организация. Тези неща могат да се намерят в Интернет. Даже на дебат, организиран от нас, някой каза, че ако в Google напишеш “генно-модифицирани организми, вредни за здравето”, излизат над 700 000 заглавия. Ако напишеш “полезни страни на генно-модифицираните организми”, излизат около 1500 заглавия.
Това, което също ни дразни като организация, е, че институциите, и в частност Агробиоинститутът, който трябва да информира обществото и взема пари за това, представят информацията много едностранчиво и на всичкото отгоре невярно, като твърдят, че изобщо няма вредни въздействия.
Какви може да са причините за това?
Икономически. Всички знаят, че те работят по поръчки на “Монсанто” и са най-добре платеният аграрен институт в България. И още, техният бюджет надхвърля бюджетите на всички останали институти, взети заедно. Това е и връзката с проектозакона, разработен от техни специалисти. Което е абсурдно, защото те са заинтересована страна по този проектозакон. Явно обаче е въпрос на лобиране и на концепция на Министерството на земеделието и горите, които са предложили проектозакона в Народното събрание.
Никой ли не поиска становището на коалиция “България – зона, свободна от генно-модифицирани организми” при разработването на този проектозакон?
За самото разработване на проектозакона, за който между другото са дадени един милион евро от Обединените нации, е било отказано участието на една от организациите, влизащи в коалицията. Проектозаконът е бил разработен при закрити врати. На всичкото отгоре на страницата на Министерството на земеделието и горите стои стар вариант на проектозакона, т.е. различен от този, който беше предложен на първо четене.
Искам да направя уточнение, че коалицията се създаде след първото четене на закона като реакция на подмолния начин, по който се опитаха да го прокарат. Благодарение на това, че ни се даде възмож-ност да участваме в заседа-нията на Комисията по окол-на среда в парламента, се случиха положителни проме-ни между първо и второ четене.
Удовлетворява ли ви сегашното състояние на проектозакона?
Има промени, някои от които са значителни, но все още съществува главата “Освобождаване в околната среда на генно-модифицирани организми”, което нас много ни притеснява. Освен това не са отразени новите евро-пейски директиви. Твърди се, че те ще бъдат отразени в законите, касаещи фуражите и храните. Ние ще изчакаме окончателния вид на закона и тогава ще кажем дали ни удовлетворява или не.
Какви мерки ще предприеме коалицията?
Зависи как ще се развият нещата. Принципно смятаме да се обърнем към Европейската комисия, ще информираме и обществото, за да реагира по някакъв начин.
И все пак, има ли конкретни случаи, които да илюстрират вредата от ГМО?
Има няколко класически случая, които са доказани, като например през 1989 г. смъртните случаи от триптофон. Доказани са чрез съдебни дела срещу фирмите, създали тези организми. Делата са били спечелени. В тях са се изказали учени-експерти. Някои имунни реакции се получават дори след консумацията на царевичен чипс. По подобен начин досега са били изплатени на граждани чрез съдебни дела няколко десетки милиона от фирмата “Монсанто”. От 2002 г. е забранена БТ царевицата, която преди това е била разрешена за консумация. Забраниха я поради заболя-вания, причинени на 44 души.
Защо тогава тяхното производство е разрешено в САЩ? Как американ-ското общество допуска това?
Американското общество като цяло изобщо няма представа за какво става въпрос, тъй като по техните закони не е задължително да се изписва на етикета какви са тези продукти и те ги консуми-рат, без да са наясно. Напоследък обществената реакция се засилва все повече и много области се обявяват за зони, свободни от генно-модифицирани организми, чрез местни референдуми. Броят на тези области се увеличава. Включително някои вериги от магазини биват заставени от своите клиенти да не приемат за продажба генно-модифицирани организми.
Не бихте ли се съгласили с това производство, ако гражданите имат информация и право за избор?
Не, не сме съгласни с това производство, защото генното инженерство на висшите растения не е прецизно като генното инженерство на микроорганизмите и е доказано, че е вредно. Това е равносилно на производството на отровни вещества. По принцип генно-изменените храни са пример за биозамърсители. Т.е. все едно да ме попитате дали сме съгласни някой да произвежда биоотрови – не, не сме съгласни и ще се борим това да се спре.
Това е въпрос и на участие на гражданите – колкото повече гражданите изразяват своята позиция против, толкова повече на политиците ще им стане ясно, че обществената нагласа е негативна. Ако, разбира се, има хора, които искат да консумират генно-модифицирани продукти, ние нямаме право да ги спираме да го правят.
Как бихте коментирали това, че ЕС вдигна мораториума върху генно-модифицираните продукти?
Това става под натиска на Световната търговска организация. Концепцията се смени – сега се дават разрешения за отделния продукт. Мораториумът се вдигна поради санкции, наложени от СТО, вследствие оплакване на “Монсанто”. Само за 2002 г. американските фермери са претърпели 300 млн. долара икономически загуби, защото европейците не искат генно-модифицирана царевица и пшеница и въобще всякакви продукти на генното инженерство. Това е ясен пример за глобализацията и как големите компании влияят върху политиката на държавите.
На България й предстои присъединяване към ЕС. Как виждате развитието на въпроса тогава?
Ако България се обяви за зона, свободна от генно-модифицирани организми, за да не се замърсят с генно-изменен материал традиционните й култури и да се развиват екологичното земеделие и туризъм, това ще бъде най-доброто за нея.
Позиция на коалиция “България – зона, свободна от ГМО”
В период на предстоящо окончателно гласуване на проектозакона за генно-модифицираните организми (ГМО) в парламента коалицията не е променила позицията си и стои зад Декларацията си от 18.03.2004 г.
Проектозаконът трябва да отразява интересите на гражданите и затова е необходимо преработването му с участието на обществеността и след обществено обсъждане, проведено след реална и мащабна информационна кампания за ползите и вредите от ГМО.
Продължаваме да сме убедени в необходимостта от въвеждане на мораториум (забрана) върху разпространението, продажбата и отглеждането на ГМО, както и на предлагането на храни и фуражи от генно-модифицирани висши растения на пазара. Този мораториум е необходимата и минимална стъпка за предпазване на българското земеделие, околна среда и здраве на гражданите до изграждане на капацитета на контролиращите органи и наличието на лицензирани независими лаборатории, както и до наличието на мащабни и дългосрочни изследвания, доказващи безопасността на ГМО за човека и природата.
Същевременно отчитаме положителните резултати от работата на Комисията по околна среда в парламента, която допусна участието на неправителствените организации и направи сериозни промени в проектозакона в рестриктивен дух. Самият закон отразяваше тенденциозно интересите на неговите фактически разработчици от Агробиоинститута, чието участие е нередно предвид факта, че институтът работи и по поръчки на биотехнологични корпорации и получава дарения от американското правителство, известно като основен поддръжник на тези корпорации и ГМ технологиите. Необяснимо е също поведението на експертите от министерствата на земеделието и горите и на околната среда и водите като вносители на проектозакона и отговорни за неговата хармонизация, които бяха предложили неточни и некоректно съкратени цитати от европейски директиви и регламенти.
Все още проектозаконът не отразява най-новите европейски директиви и регламенти, споменати в Декларацията на коалицията, и има разрешителен характер. Коалицията смята, че ГМ технологията, прилагана върху висши растения, не е достатъчно развита и доказано безопасна, за да се освобождават ГМО в околната среда и да се предлагат за консумация.
В този дух коалицията ще продъжи да се бори за забрана на ГМО в България и ЕС.
10 септември 2004 г.
Материалите за ГМО са подготвени с любезното съдействие на екологично сдружение “За земята”