Политиката на тоталния компромис в света на глобализма
Ще задържа малко по-подробно вниманието върху някои промени, настъпили след февруари 1997 г. в дейността на БСП, както и в общодържавната политика.
Преди всичко тогава започна интензивна смяна на външнополитическия курс. Левицата престана да опонира на президента Стоянов, който първи заговори за новата геополитическа ориентация – идеал на България. Соцпартията възприе тезата, че ако България иска да просперира, тя трябва да се “съгласи” с участта си на сателит на световния хегемон.
Десницата още след 1989 г. заяви ясно своята атлантико-европейска ориентация. БСП обаче дълго време лъкатушеше между обявяването на Русия за стратегически партньор и фактическото си придвижване към западния свят. В началния период след февруари 1997 г. ръководството на соцпартията наклони везните към Европа и Европейския съюз за сметка на отслабване на отношенията с Руската федерация. Едва на втория етап – в края на 90-те и началото на новия ХХI век – откровено се наложи ориентация, идентична с тази на Съюза на демократичните сили: главният стратегически съзник и покровител на България стават Съединените американски щати!
Добре е да се проследи пътят на тази еволюция. Първоначално образецът за следване от ръководството на БСП беше Герхард Шрьодер и центристката позиция на германските социалдемократи между “третия път” на Блеър и социалната визия на французина Жоспен. После чувствата се пренесоха към английския ландшафт и в пример за соцпартията се превърна Тони Блеър. Едва след това, а може би успоредно, БСП формулира, че нейната външнополитическа задача е да вкара България изцяло в орбитата на американските интереси. Тъй като по такъв начин се обезпечават националната сигурност и социалното благоденствие. Такава е истинската картина, ако премахнем от нея грима за разкрасяването й.
Промяната на външнополитическия курс не премина без известна съпротива на низово партийно равнище. Но съгласно обичайното право от десетилетия в БКП и БСП подобни емоционални реакции не трогват ръководствата. В резултат на обсъждания и гласувания на партийни пленуми и конгреси политиката на Виденов за постепенно влизане в НАТО беше отхвърлена и вместо нея се одобри политиката за форсирано членуване в Северноатлантическия пакт, с акцент върху един детайл – БСП е по-последователен привърженик на присъединяването на отечеството ни към НАТО в сравнение със СДС, нейният принос в това отношение е по-значим.
Смениха се приоритетите на БСП: Европа зае втора позиция сред съюзниците на България, а Русия се нареди в големия списък на евентуалните ни партньори по света.
Подобно развързване на политико-историческия възел, съдбовен за всеки пореден етап от живота на БКП и БСП, е знак за гигантска метаморфоза на една от най-авторитетните социални партии във вековна славянска и православна страна на Балканите.
Не толкова видимо, но достатъчно категорично е неафишираното раздалечаване от континенталната социалдемокрация в полза на английския лейбъристки модел на външна политика, отражение на американската доктрина за световно господство.
Останалите подробности от историческата фабула протекоха без сътресения, макар и с трогателни сцени на извинения, на душевни колебания и раздвоение между интимните копнежи на “Аза” и неговата посветеност на народните интереси, които “диктуват” участие в иракската война или разполагане на американски военни бази на българска територия.
Тази промяна в конструкцията на външната политика през следващите години доведе до преоценка на войната срещу Югославия; до участие в антируски съвещания като това на ГУАМ (във Вилнюс); до внос на оръжие за Грузия – зона на новите американски интереси, към което Руската федерация е крайно чувствителна и др.
Новият курс повлия върху доктрината за национална отбрана, според която България – в отличие от своите натовски съседи – изцяло предоставя въоръжената си защита на НАТО. Предвидено е българската армия да се подготвя за изпълнение (главно) на полицейски функции в горещи точки на земното кълбо. Ние и сега осигуряваме военни и полицейски части в Афганистан, Ирак, Босна, Косово, а утре може би и в Ливан, Сирия или Иран.
Като включим в този регистър на подчиненост на САЩ и разполагането на военните бази, проумяваме какви са резултатите или част от преустройствата във външната политика на България, благодарение на изменения международен курс на БСП.
Разбира се, тук възниква още един проблем. Е, добре, приемаме, че мнозинството от привържениците на БСП се противопоставя на подобно провеждане на външната политика? А възможно ли беше да се продължи курсът на соцпартията до 1997 г., белязан от известна неопределеност и противоречивост, но пък съхраняващ перспективата за равнопоставени отношения със Запада и Изтока.
През онзи период аз бях привърженик на идеята България да не влиза във военни блокове. На съответния конгрес на БСП даже гласувах, заедно със значителна група делегати, против предложението на ръководството партията да подкрепи влизането на България в Северноатлантическата организация. Междувременно бях провел редица разговори с чужденци социалисти, авторитетни представители на европейски социалдемократически партии. От техните изявления проумявах, че е неизбежно бъдещето ни членуване във военната организация, че ние, както казваха те, е невъзможно да не последваме останалите страни от бившия социалистически лагер в Централна и Източна Европа, които са станали първо членове на НАТО, а после и членове на Европейския съюз. Те изтъкваха в прав текст, че това е световен процес, намеквайки за договорености между великите сили по повод трансформирането на техните влияния в определени региони на планетата.
И наистина, едва след като България започна да членува в НАТО, Европа погледна по-благосклонно на приемането ни в Европейската общност (иначе факт е, че по време на управлението на Демократичната левица България за първи път подаде молба да бъде приета в Европейския съюз, а към министър-председателя се формира управленски орган за Европейска интеграция със специални пълномощия).
Изтъквам тези подробности, за да се види, че въпреки наличието на основателни контрааргументи, ръководството на партията – подложено на външен натиск – не е можело да не прави паралели между съдбата на Югославия, от една страна, и съдбата на Полша, Чехия или Унгария, от друга. Излиза, че както едните от участниците в полемиката са имали доводи за своите твърдения, така и другите са противопоставяли реализма на своето мислене.
Сега, когато нещата вече са “свършени” и сме наясно, че 10 януари беше организиран и изпълнен във формата на антидържавен преврат главно поради външнополитически съображения, че смяната на ръководния екип на соцпартията означаваше рязък завой във външната ни ориентация, би ми се искало да оценим отново “позитивите” и “негативите” на външнополитическия компромис.
Аз продължавам да смятам, че Първанов трябваше да запази елементи от външнополитическия курс на БСП след 1990 г., който не предвиждаше ускорено влизане в НАТО и държеше отворени вратите за по-тясно сътрудничество с Русия. Дълбоко погрешен е възгледът за ролята на компромиса като безропотно изпълнение на волята на по-силния в момента! Свидетели сме как понастоящем държави-членки на НАТО и от ЕС – за разлика от България – провеждат относително самостоятелна политика, воюват по-последователно за съхраняване на централни звена от своя суверенитет, заемат позиции в съответствие с националния си интерес.
България през периода след януари 1997 г. можеше по примера на други държави-членки на НАТО, да не участва във войната в Ирак, да не допуска разполагането на американски бази на наша територия, да не разоръжава армията ни, да не унищожава свръхсъвременните си ракети, да стои настрани от провокациите на ГУАМ, да не изпраща оръжие за Грузия.
Можеше по-гъвкаво да провежда външната си политика между континентална Европа и САЩ, Великобритания или Русия. Накратко, да не се превръща в пудела на Буш на Балканите.
Стремя се да бъда обективен. Да не се поддавам на емоции и пристрастия. Както се вижда, във връзка с 4 февруари 1997 г. и новата външна ориентация след това, изказвам редица “за” и “против”, отбелязвам разнопосочността между благородните пориви и грубата действителност. Същевременно се противопоставям на безпределните компромиси, които извеждат до съглашателства.
В българската политика през ХХ в. има не един или два примера на подобна тотална компромисност, която е обвързвала България към силния съюзник-покровител по начин, по който тя губи достойнството и елементарната си самостоятелност, ставайки пленник на чужди прищевки и авантюри. А после, след поражението или отдръпването на покровителя й, се е налагало да се разплаща с живота на своите синове, с територията на своето отечество, със своя авторитет в международните отношения.
Понастоящем българските политици се движат по подобен коловоз на “слепите” компромиси. А това на един следващ, не толкова късен етап, ще наложи изработването на нова външна политика с цената на тежки равносметки.
Една от тези равносметки ще се отнася до обременените политически, икономически и търговски връзки с Русия, със страните от Близкия изток и Централна Азия. Другата ще отразява шока от непоносимите за икономиката на България цени на газа и нефта. Третата равносметка ще бъде свързана с последиците от безразсъдното съучастие в чужди войни и разполагането на чужди бази. Четвъртата ще рефлектира върху мястото ни в Европейския съюз и контактите с държавите от континентална Европа.
След 1 януари 2007 г., ако българските политици все още притежават разум, ще им се наложи да трансформират идеята за “големия компромис” и за “националната легитимация” по посока от САЩ към Европа.
Политиката може да бъде определена и като реалност на свършените факти. Безспорно ръководството на държавата, в това число и ръководството на БСП, участваха активно в основното коригиране на външнополитическата ориентация на България. На нашите упреци във връзка с пропуснатите възможности и несъобразяването с националните интереси тези политици са в правото си да настояват, че са осигурили – чрез компромиси и съглашателства – по-бързото приемане на нашата страна в Европейския съюз. По този начин са предотвратили опасностите от конфронтации с велики сили, които и без това е трябвало да диктуват националната ни участ.
Въпреки тези съображения е нужно да подчертаем неубедителността на тезиса за фаталната предопределеност на политическия и историческия път на отечеството; да посочим перспективите на онази политика, която отчита особеностите на националното ни развитие.
Примерите, които соча във връзка с прекомерната обвързаност към САЩ, в никакъв случай не призовават към провокативно отдалечаване от световния хегемон. От друга страна обаче, унизително е нашата държава да бъде поставяна в положението на услужлив лакей на всемогъщия господар.
Олигархическият капитализъм и заявките му в политическото пространство
10 януари 1997 г. сложи отпечатък и върху вътрешната политика. Левицата, която в края на 80-те и началото на 90-те се ангажира със строителството на пазарна икономика, взе участие в създаването на програмата “Ран-Ът”, помогна за генезиса на номенклатурния капитал, отстояваше неговите интереси, след антидържавния преврат получи възможности да поддържа и провежда дясна икономическа политика, без да прибягва към леви идеологеми.
До януарския Рубикон левицата употребяваше термините “пазарна икономика” вместо капитализъм, “възстановяване на правата на частната собственост” вместо първоначално натрупване на капитала и т.н. След тази дата подобно мимикриране стана ненужно.
Кръгът на Луканов в този смисъл е по-реалистично настроен от други типажи на соцпартията, които във времето на възкресените Растиняковци непрекъснато уреждат “сантиментални пътешествия”. Аз смятам, че подходът на Лукановия кръг беше повече съобразен с действителността, тъй като отрече ефекта на доминото (скриването на истината).
Вариантът, който се разигра след 10 януари 1997 г., посвоему е неповторим. Заложи се върху наследени нагласи на левите привърженици (дисциплинираност, безпрекословно доверие в решенията на ръководните органи, абсолютен авторитет на лидера), за да бъде осъществена трансформацията на държавната собственост и присвояването й от бъдещите олигарси – български и чуждоземни.
След 10 януари 1997 г., в пиковия момент на приватизацията, за олигархията беше по-изгодно управлението на страната да бъде поверено на десницата
Да се върнем към основните направления в доктрината на кръга “Луканов” още от началото на 90-те (с положителните и отрицателните качества). Не може да се отрече, че този кръг беше най-безкомпромисният критик на режима на Тодор Живков. Извън личните противоречия между Живков и Луканов в случая изпъкват и по-общи принципи. Дейците от кръга на Луканов най-активно съдействаха за идването на 10 ноември 1989 г. Те бяха осъзнали и успяха да внедрят своите възгледи в обществото, които отговаряха на актуални анализи и обществени настроения: зрелият социализъм е в дълбока криза; използва насилието за решаване на обществени задачи, които изискват консенсус; загърбва механизмите на пазара; свободата на словото и печата е прекалено ограничена; издигат се на ръководни длъжности хора без интелектуален потенциал; твърде голяма е социалната уравниловка; няма плурализъм в управлението; изборната система не е действителна; управлението принадлежи само на една партия.
Кръгът “Луканов” издигна два лозунга, сами по себе си правилни: Борба за свобода! Борба за демокрация!
Но като автори на революция от “върховете” и хора, далечни на жизнената практика, приближените на Луканов избраха най-погрешния път за осъществяване на социалните необходимости. Те възприеха и по-нататък проведоха реформи, копирайки идеологията на руската демоклатура, нейната идея за преход от социализъм към капитализъм с акцент върху олигархическия му характер.
В тон с този тип влияние се открои социалната им корист. По подобие на руските си събратя и българските автори на революцията от високите етажи на управлението решиха, че преустройство на социализма вече е невъзможно. Единствената историческа посока е тази на капитализма.
Това ги устройваше: съхраняваше интересите им, дори прекалено. Собствеността, с която боравеха и ръководеха, премина в техни ръце, те вече можеха да си я купуват и продават, а децата и внуците им да я наследяват.
Тази схема, конструирана в кръга на Горбачов и доразвита от обкръжението на Елцин, устройваше и Запада. Избягваха се трусовете, които извеждат до неочаквани изходи. Циментираше се обществената стабилност, “истаблишмънтът”. Новата номенклатурна класа от капиталисти, благодарение на новия си интерес, щеше трайно да защитава своите огромни придобивки, т.е. основите на капиталистическата формация.
В този начин на мислене се корени “дясното” в политиката на българската левица. Но това “дясно” се роди с пороци! След известно раз-двоение между държавния и олигархическия капитализъм се предпочете форматът на олигархическия капитализъм.
Държавният капитализъм предполага класа от едри, средни и дребни собственици, които в голяма степен са зависими от държавата и нейното управление. Държавата не се разрушава, не е лош стопанин. Тя моделира развитието за определен исторически период. Бди за пресичане на корупцията и престъпността. Пълномощията на президента или парламента са по-категорично определени. Държавата притежава значителен дял от общонационалната собственост и пр.
Предпочетената форма на олигархичната държава предполага друго: разрушаване на държавния механизъм, на икономическите лостове на държавата (държавата е лош стопанин!); изпомпване на предприятията; ликвидиране на предишната промишленост и селско стопанство; премахване на контролните органи или тяхното обезличаване; създаване на икономически, финансови и силови групировки. А това повлече след себе си социален и морален упадък, ескалира корупцията и безнаказаността. Надеждата на такива архитекти на прехода бе, че след две или три десетилетия, когато старата държава бъде окончателно разрушена, ще се започне градежът на цивилизована общност от наследниците на днешните новобогаташи, завършили престижни университети и колежи на Запад. Накратко: чак тогава наложеният латиноамерикански образец на капитализъм ще го смени капитализъм, сходен с този в развитите западни държави.
Копнежът по развития капитализъм не се сбъдна. И това беше естествено. Надделяха хищността, необразоваността и пределният егоизъм на новите капиталисти, които бързаха час по-скоро да заграбят и препродадат държавната и кооперативната собственост, да си осигурят печалба в момента, да вложат внезапно придобитите капитали в консумативи, охолен живот, строителство на вили и разкошни жилища, в прахосване на средства за луксозно битие и пр.
Така очакването, че ще се формира производителен слой от капиталисти, се препъна в практиката на капитал, който извън криминалния си характер, се отличава и с всичките белези на паразитното, не-производително осъществяване. Така вместо в Швейцария, България се озова в потъналите в мизерия краища на третия свят. Тя загуби и последните остатъци от предишното си промишлено развитие, вече години наред не успява да привлече по-богат поток инвестиции от чужбина, да накара новия икономически елит да влага средства в модернизацията на страната.
Едва ли тези процеси са били планирани предварително. Но факт е, че тъкмо по този начин се развиха нещата. В тази разрушителна ситуация политическият ни елит предпочиташе да не поглежда в дълбочината на обществената деградация и на стопанския упадък, а рисуваше красиви пейзажи от едно имагинерно, безконфликтно бъдеще.
В избора на олигархически вместо държавен капитализъм изигра роля и страхът на формиращата се буржоазна класа. Тя разбираше, че държавният капитализъм е съпоставим с държавния социализъм и на един следващ етап би могъл да осъществи “конвергенция” на двата типа социално управление.
Обобщено: кръгът на Луканов (тук се побира не просто една група хора, а същината на номенклатурния капитал, типологията на дадено схващане за човека и обществото), повдигна немалко важни проблеми на социалното развитие, но в практиката ги осакати и изврати. Идеята за гражданското общество, може би най-продуктивният израз на демокрацията, я обрече на гибел чрез отказ от простото народно воле-изявление, чрез стимулиране на фондации и фондове, които се издържат от чужбина, най-вече от САЩ. Фондации и фондове, които работят за обезсилване на националната култура и идентичност, за замяна на националната с етническата държава, за медийното манипулиране на населението (кабинетът “Луканов” първи покани с държавна субсидия фондацията “Отворено общество” на Дж. Сорос). Този кръг моделира свободата така, че да бъде далеч по-щедра към шепата свръхбогати и престъпниците, отколкото към бедните и порядъчните граждани. Същото е с обществения контрол, който се превърна в липса на контрол. Или с демокрацията, обърнала гръб на прякото народно волеизявление.
Известно е, че лявата политика се базира върху онова, което е произведено и върху справедливите критерии на разпределението (преразпределението). Тя зависи от формата на данъците и от процентите, които държавата преразпределя. Смята се, че десницата, когато е на власт, изтегля напред производството, докато победилата левица се занимава с преразпределението.У нас, поради криминалния произход на капитала и установяването на олигархичен тип икономика, такива процеси кристализират като половинчати, затъмнени и изкористени.
През последните шестнайсет години към всяко българско правителство е отправян упрек, че провежда дясна политика. И Жан Виденов го критикувахме за уклони към дясно управление, макар по-късно да ни беше доказвано колко “лява” била неговата политика. Създаде се даже теория за фатално предопределената дясна политика на прехода. Сиреч, който се отклони “наляво”, реши да преформатира косвените данъци или да отделя по-голям процент от бюджета на държавата за социални нужди, образование и здравеопазване, го очаква провал.
В България наистина непрекъснато се отнемат парите за социални дейности, което си е дясна политика. Но какво става с производството?! То не се придвижва рязко напред, както се очаква от дясното управление, напротив, рязко спада в сравнение с 80-те години. За олигархията, чийто девиз е да придобива колкото е възможно по-голям обем капитали и за по-кратко време, Международният валутен фонд се оказа своеобразен “вечен двигател”.
Той не настоява, не се интересува дали производството расте, но превърна в талмуд*** съхраняването на паричната маса на общонационално равнище (за всяка една конкретна година).
Откъде идват парите, които са изчезнали или не достигат? Идват от увеличените цени на стоките, от намаленото потребление, от свитите разходи за образование, здравеопазване и социални дейности, от непрекъснатото обедняване на населението, от съкратените средства за личен комфорт (облекло, жилища и пр.).
Олигархическият капитал, който черпи сила от разграбването на държавната и кооперативната собственост, деформира всяко традиционно разбиране на “дясно” и “ляво”, за кауза, в унисон с идеите на европейските социалистически, социалдемократически, народни, консервативни и либерални партии. Успеем ли да вникнем в непоклатимостта на това положение (то действа, докато олигархическият капитал се разпорежда с пакета от акции на националното ни битие), ще проумеем защо и как, по какъв начин обсъжданото от нас “ляво” мислене съвпада поразително с политиката на десните български партии!
Управлението на Иван Костов, което олицетвори резултатите от 10 януари 1997 г., реализира няколко насоки на дясна политика от български порядък, която предизвикваше реакцията на лявата парламентарна опозиция не толкова като насоки, колкото като частни моменти от изпълнението на социалния проект. Наред с провъзгласеното приемане на България в НАТО като национален идеал, правителството на Иван Костов успешно проведе курса към всеобхватна приватизация.
В това отношение дълбок конфликт между възгледите на левицата и десницата нямаше, тъй като тезисът за равнопоставеност на видовете собственост отдавна беше надживян от прагматичния и делови разум на Лукановистите (повтарям – имам предвид не толкова личностите, колкото интересите на номенклатурния капитал).
Това, че от двайсетина милиарда долара (такава е цената на раздържавената собственост) в хазната влязоха едва два или три милиарда, е едната беда. По-застрашителното е, че в България едрата частна собственост се разрасна в непоносимо огромни размери, даже за представите на капиталистическа Европа. Акционерната, кооперативната, камо ли държавната собственост загубиха елементарните си шансове за конкуренция и оцеляване. Такова брутално нашествие на крайния и разгулен икономически либерализъм противоречи на традициите в нашата страна, но и на характера на модерното буржоазно развитие.
Тази жажда за притежаване, за отнемане от държавата на реалните й икономически, контролни, в последна сметка и политически функции, произтича от парвенюшката себичност на новата класа на капитала. У нас тя се структурира от три елемента: номенклатурен капитал, новооформил се капитал през последните шестнайсет години и реститутски капитал, който е най-анемичен.
Какви явления допълнително изпъстриха картината на прехода?
След 10 януари 1997 г. се разрасна срастването на капитала с политическата класа. Очерта се стремеж да бъде “реабилитиран” криминалният капитал, без да намаляват дяловете на сивата и черната икономика.
Публичната критика спрямо политиците стана твърде безпардонна, но без видим ефект. Същевременно уникалното е, че тази публична критика не засегна едрите капиталисти и тяхната дейност остана за обществото забулена в мрак. Доколкото все пак се процеждаха моменти на критичност, те целяха да разкрасят образа на обогатилия се обществен персонаж като морален строител на нова България.
Би трябвало да се предполага, че като продължение на десетоянуарската политика в България още дълго време (въпреки санкциите от Европейския съюз) няма да се разследва произходът на бързо придобитото богатство, на незаконните доходи, обществото ще бъде лишавано от информация как се изпълняват договорите по приватизацията, какъв е следприватизационният контрол, каква част от икономиката и финансите принадлежи на националния или чуждестранния капитал, какви български капитали са изнесени в чужбина и т.н. и т.н. Въпросът е, че ако по отношение на чиновническия апарат (и на най-високо равнище) има изгледи за упражняване на контрол и санкции, то криминално създаденият капитал ще продължи да бъде саниран, толериран и охраняван.
След 10 януари 1997 г. ръководството на лявата партия, отказвайки се от заварени ценности, възприе, че едно такова “дясно” протичане на прехода е целебно за страната, че социално обезболяващите лекарства – при реализацията на този обществен проект – са предназначени единствено за успешното извършване на “социалната операция”. Тук са заложени два социални механизма: единият е предназначен да смекчава (“приплъзва”) най-крайните и най-агресивни изяви на прехода като поголовна експлоатация на трудовите хора. Вторият – да спомага за по-бързото приключване на прехода-кражба, за да дойде историческата спирка на свободата, справедливостта и солидарността.
Превърнало се е вече в клише наблюдението, че членовете на соцпартията са жертви на прехода, че те понасят непосредствено неговите последици, подложени са на социален геноцид. И че ръководството на БСП след 10 януари 1997 г. е намерило смелост (гражданска и партийна) – поемайки отговорностите на прехода – да свърши нужната черна работа, да влезе в конфликт с временните интереси на членската маса, с носталгичните й настроения и консерватизъм. Така ръководството далновидно осъществявало стратегическите интереси на Левицата и трудовия народ. Всъщност тази формулировка би могла да се изпълни със съдържание, ако синтезираше наемния труд, ако побереше в себе си най-доброто от различните представи за индивида и обществото в БСП и лявото пространство.
10 януари 1997 г. постави началото на нови процеси в българския живот. По-точно, тази дата разкри хоризонти пред активното строителство на олигархичен капитализъм, при ожесточено изтласкване на държавата от и без това отслабените й позиции в икономиката и политиката. В подобен план се създадоха предпоставките за разгръщане на концепцията на кръга “Луканов” във връзка със своеобразието на българския преход. Понеже и “дясното”, и “лявото” кореспондираха по твърде сходен начин с олигархичните среди, през последните десет години зачестиха съвпаденията между лявата и дясната политика.
Историческата необходимост от замяна на олигархическия капитализъм с държавен капитализъм
Преди 10 януари 1997 г. основният пропагандатор в БСП за подчиняване на партийните интереси на националните беше Обединението за социална демокрация, чийто скрит двигател се явяваше бившият министър-председател Луканов. Какво предполагаше отстояването на “националното единство” за сметка на партийния егоизъм в такава трактовка?
В тяхна (на членовете на вътрешнопартийното движение) интерпретация това означаваше туширане на противоречията между наемния труд и едрия капитал в името на строителството на ново буржоазно общество. Означаваше раздяла с илюзиите по социалната осигуреност през социализма, но и регламентиране на процесите, протекли под формата на криминализиране на прехода.
От друга страна, предполагаше известно сближаване, даже унифициране на програмите на левицата и десницата, което пък можеше да се легитимира като предпоставка за общи управленски проекти и екипи. Левицата трябваше да одеснее, а десницата да олевее, срещата им трябваше да се състои някъде в политическия “център”. Променената политическа панорама можеше – според този възглед – да синхронизира по-добре конфликтните зони във външната политика, както и утвърждаването на модела на олигархичния капитализъм.
Какво е необичайното, но и специфичното в този модел?
Окончателно се възприемаше постановката за държавата като лош стопанин. Тя трябваше да се раздели с всичката собственост, каквато притежава. Вече не подлежеше на съмнение, както по-рано, необходимостта да бъдат приватизирани структуроопределящите дялове на националната икономика – енергетика, комуникации, крупни промишлени обекти, банкова система, природни богатства. Предишната “илюзия”, че могат да се потърсят и “по-меки” варианти за такова преобразуване – държавата държи основния пакет от акции, – отпадаше напълно. По такъв начин се построи магистралата на крайния икономически либерализъм, който определя микроскопична роля за държавното начало.
Втората метаморфоза се състоеше в коренно промененото моделиране на релацията национален – световен (глобалистичен) капитал. На националния капитал се предоставяха промишлени мощности за “обезкостяване” (ограбване), както и възможността да транспортира връщането на изнесено национално богатство зад граница, или да бъде местният агент на големи чуждестранни компании и монополи.
Сума сумарум: България бе притеглена окончателно към икономическата политика на глобализма, която не признава национални граници при свободното движение на капитали – финанси, информация и хора. Един от първите белези на тази радикална трансформация беше масовото, почти стопроцентово преминаване на българските банки във владение на чуждестранни собственици. Тук аз не обсъждам кое е добре и кое зле, кое е световна тенденция и кое ограничен, местен предразсъдък. Настоявам обаче, че това се случи, че то стана шаечна реалност, че е мощен лост за въздействие върху политиката и политическата ориентация.
Не бива да се учудваме, че през изминалите шестнайсет години нито едно българско правителство не успя да спре ограбването на икономиката ни като форма на държавна собственост, при прехода й в частно владение, в новото й състояние на крупна частна собственост. Напротив, всяко от правителствата виждаше панацея в лишаването на държавата от собственост. Подчиняваше се на тезиса, че държавата е лош стопанин по дефиниция. Търсеше изход от стопанските противоречия и кризи в приватизацията – масова или касова.
Едни от правителствата могат да бъдат обвинявани, че са били по-благосклонни към корупцията, че са толерирали използването на държавната власт заради користни интереси, други могат да бъдат оценени като по-строги защитници на общонародните потребности. Но това в никакъв случай не обезстойностява основната констатация: начините за подем на българската икономика се търсеха изключително в приватизацията и в нищо друго!
Дори и не е поставян на практика въпросът дали държавата би могла да притежава основни дялове от националното богатство и сама да действа ефикасно като собственик в новите буржоазни отношения, да се превърне в производителен фактор, в равностоен конкурент на частния сектор. Би ли могла държавата да има някаква полза и производителна енергия, или загубите са фаталистично предопределени? Общоприето е, че държавата трябва да се ограничи с другите си функции, тъй като било пагубно за икономическата мощ на страната, ако тя се занимава със стопански дейности.
В същото положение е поставена кооперацията като притежател на собственост. И тя априори се определя (въпреки сантименталните евфемизми) като непроизводителна, по-малко производителна, като остатък от минали икономически форми, които е добре да бъдат отрязани като заболял апендикс. Вярно, положиха се усилия – чрез масовата приватизация – кооперативната собственост да бъде заменена с акционерната собственост. Но това фактически не се осъществи.
Не бива да се възприема като резултат на безпомощност, че у нас законодателно не бяха гарантирани правата на акционерите; че не бяха поставени спирачки пред преминаване на акционерната собственост във владение на ръководителите на новите икономически формации; че следприватизационният контрол продължава да е равен на нула. Толкова ли са безсилни контролните органи, та да не знаят, че жизнеспособни предприятия се ликвидираха и ликвидират поголовно, че модерните съоръжения и машини се продават в чужбина, че грубо се нарушават приватизационните договори и задължения, че не се инвестират средства за обновяване и пр., и пр.? Знае се, разбира се, знае се отлично. Знае го и съдебната система.
Видими резултати няма. Има медийни престрелки след всеки пореден парламентарен избор. Кандидатът за властта обещава щедро как ще преодолее порока. След спечелване на изборите обаче изпълнителната власт разбира, че е по-слаба и зависима от хората на парите, че всяка борба (да не говорим за битка) с тях е обречена не просто на неуспех, но и на снемането от власт (благодарение на добре финансирания “народен протест”). А сред политиците, както е известно, наивниците се броят на пръсти (и правилно!), пък и никой не е готов да си слага главата в торбата.
Брехт казваше, тежко му на онзи народ, който се нуждае от герои. Ще повторя същото. Тежко ни, ако очакваме чудото от героя. Нужно е да се създаде система, която да предотвратява принудителната ситуация на очакване на спасителя, на месията.
Болезненото е, че не само кръгът на Луканов, но и неговите опоненти в средите на левицата отдавна са забравили обещанието си за равнопоставеност на трите вида собственост – частна, държавна и кооперативна. Залагат изцяло надеждите си за икономическия подем, дошъл от частната собственост, главно от едрата частна собственост. Първоначалните вопли на Обединението за социална демокрация в БСП, отнасящи се до формирането на солидна средна класа, отдавна са част от “църковен церемониал”, а не от правенето на национална политика.
10 януари 1997 г., така излиза, отвори широко дверите на крайния либерализъм. Той фактически ограничи до минимум възможностите за удовлетворяване на социалните потребности на обществото. Предпостави разделянето на българите на две категории: свръхбогати и милиони свръхбедни, а между тях пустиня.
Очакванията, че новите едри капиталисти ще започнат бързо да възстановяват икономиката, не се сбъдват. Чуждите инвеститори и те в голямата си част успяха да се приспособят към домашните условия – особено тези от ареала на Балканския полуостров. Модернизацията на промишлеността все още пърха като екзотична птица, годна за луксозен обстрел.
Колкото и да е парадоксално, това пренареждане на приоритетите, по-точно, превръщането им в свойства на олигархическия капитализъм, доведе и до две табута в исторически план: за криминалния генезис на прехода не се говори, обгръща го пълно мълчание. Всяко напомняне, че прекрасният жених е вътрешно непълноценен, се придружава с гробна тишина или с гневни упреци в гнил консерватизъм и политически реваншизъм.
Макар че тази забрана на дискусията относно порочния произход на новия капитал не е нужна даже на политическите му агенти: само с помощта на публичен дебат би могло да се прецени каква част от този капитал може да бъде “реабилитирана” чрез данъчна “кръвнина”, и каква част подлежи на преследване като криминално функционираща. А това ще даде тласък на икономическите приливи, ще създаде в обществото по-значима убеденост в закона, в мерките, които се вземат срещу факторите, които изцяло отхвърлят моралните ангажименти на промишления и финансовия елит.
Второто табу се отнася до 45-годишния период на социализма. След януарския метеж от 1997 г. този период вече по-определено се възприема като негативен за историческия ни развой. Общата присъда на левицата за времето на социализма се приближи до тази на десницата. На първи план пред националната аудитория се “прожектират” упражняваното насилие, ограничаването на гражданските права, кризите в икономиката, насилственото коопериране, тоест “лошият спомен” от социализма. И само под сурдинка се изтъква, че 45-те години социализъм са време на модернизация в икономиката, на етапи, характеризиращи относителната свобода на гражданите и словото, че социалното положение на българите беше добро и стабилно, че българското изкуство и култура постигнаха големи успехи.
Споменава се, но бегло, че България се нареждаше на много по-предно място в класацията на развитите страни, че външнотърговският ни баланс не беше така деформиран, както сега, че властта не допусна въвличането на държавата ни във войни, че мирът беше съхранен в течение близо на 50 години. Не се прави вече същностно различие между насилието, упражнявано през 50-те години, и насилието, упражнявано през 60-те, 70-те и 80-те години.
Този тип политическо поведение на леви и десни политици обезпечава равнище за такова общонационално помирение, което е в ущърб на историята и на наследствата, възприемани и доразвивани от лявото движение, създават се предпоставки за стимулиране на “хамовия” комплекс в левицата.
Не призовавам към носталгия по миналото, не правя опити за украсяване на насилието, на еднопартийното управление, не омаловажавам и потъпкването на гражданските права. Съвременният социализъм е призван да извлече исторически поуки от срива на социалистическата система в СССР и Източна Европа. Никога повече не трябва да разделяме справедливостта от свободата. Никога повече законът не бива да се превръща в заложник на самовластието. Съдбовно вредно е поставянето на народния интерес в угода на избрано малцинство от елит, което в последна сметка се изражда. Номенклатурният слой, опазил в себе си – и на биологическо равнище – генната информация на хищния собственик (на жестокия притежател), извън всичко останало, е плод и на такова социално израждане.
И така, имам предвид не рефлексите на носталгика. А друго, онова, което е свързано с ценностните завоевания, с придобивките на българина през изминалия ХХ век в този план и през неговата втора половина. Имам предвид приносите и историческата воля на нашите сънародници да се преборят с необразоваността, да стабилизират здравеопазването, да подадат ръка на жертвите на живота, да не разчитат единствено на частната благотворителност, а на дееспособността и хуманизма на държавата като гарант за социална сигурност.
Една от причините десницата да загуби днес влияние е нейната жажда за исторически реванш, отхвърлянето на всичко позитивно от времето на социализма, облягането върху психологията и настроенията на онези малки човешки групи, чийто девиз е: “Да заличим и последната следа от противния социалистически период.”
По-нелогично обаче е поведението на левицата. Това се вижда и с просто око. При обсъждане на проблема с досиетата левият елит с охота възприе невярното определение за социалистическа България като полицейска държава. Същевременно ритуалите и знаците, свързани с историята на лявото движение, постепенно изчезват. Намаляват рязко партийните празници, с изключение на празненствата на Бузлуджа. Девети септември все повече избледнява в партийния календар. Ръководители на БСП по всякакъв начин се мъчат да покажат, че участват по принуда в такива “отживелици”. Георги Димитров на всеослушание е превърнат в обект за осмиване, неговият мавзолей беше разрушен, но всички тези явления не предизвикват особена реакция в левите върхове.
Да сте чули оценка на антифашистката борба от нови позиции като велик европейски акт на български патриоти? Да е обсъждана в нов исторически контекст неповторимата роля на СССР като участник в световната коалиция против фашизма? Нещо за подвига на “подводничарите” или “парашутистите”? Не отслабна ли отпорът на лявата интелигенция срещу произвола, упражняван върху революционната линия в новата българска литература и култура? И Първи май става все по-камерен, заприличва все повече на сбор в селце със затихващи функции. Даже розата, която замени петолъчката, сърпа и чука, излиза от обръщение.
Какво става ли?
Идеята за помирение, за национално единство се възприема преднамерено като загуба на памет и по-бърза адаптация към конюнктурата. Помнят се жестокостите през ранния социализъм у нас, но не се помни нищо, свързано с генезиса на криминалния капитал. А това се отразява върху обществения климат и върху идентичността на левите партии и движения.
Разбира се, възникват актове на съпротива срещу едностранчивостите, но те са ограничени и стихийни, за да представляват препятствие пред политиката, която работи за стопяване на различията между леви и десни формации, в полза на безгръбначния интерес.
Неведнъж съм подчертавал, че понастоящем социализмът е по-далечна цел за осъществяване и всяка спекулация с налагането на социализма, сега и в този момент, е неплодоносна. Защото е исторически безперспективна като близко бъдеще! Но не така безперспективна е борбата за преминаване от олигархически капитализъм към държавен капитализъм. Политиката на укрепване функциите на държавата като собственик и за контрол, за промени в съотношенията между глобален и национален капитал, за ново регулиране на взаимоотношенията между привилегирования елит и народа като суверен. Имат перспективи и реформите в избирателната система (с отдаване на по-голямо значение на мажоритарния принцип), целесъобразни са промените в статута на президентската власт, тъй като парламентарната власт не е на равнището на собствените си отговорности.
Изникват и други проблеми, които не търпят отлагане: местно и централно управление, социални дейности, скъсяване на разстоянието между научно-техническия прогрес у нас и в развитите държави на Запад и на Изток. Може би след влизането ни в ЕС ще се появят повече възможности за комуникиране и с държави, които не спадат към любимите партньори на задокеанския ни брат.
Нов парадокс. Струва ми се, че реализирането на прехода от олигархичен към държавен капитализъм би могло да създаде по-стабилна основа и във взаимоотношенията между левицата и десницата, би стабилизирало позициите на онези техни представители, които разбират значението на историческата необходимост да бъде преодоляна фазата на олигархическия капитализъм.
Без решаването на тази историческа задача ще бъдат запушени изходите към следващите, също исторически обосновани преходи и промени в обществото. Ще бъде решително затруднено участието на България в Европейския съюз като жизнеспособен и авторитетен партньор. Ще се трупат противоречия, които ще отслабват левицата и десницата като взаимно контролиращи се сили, като партньори и опоненти.
В някои отношения 10 януари ускори процесите в обществения живот, изигра и позитивна роля – това е така. Но главното, което донесе, са осигурените терени за безпрепятствено развитие на крайния либерализъм и на буржоазната олигархия. Сега е особено нужно да се намери новата посока на икономическото и духовно ускорение, новата пресечна точка на обществените интереси, новото градивно съдържание на демократичните процеси, съобразени с националната ни специфика.
Край на втора част