Чавдар Добрев, професор, д-р на изкуствознанието, завършил Будапещенския университет. Автор е на монографичните книги: „Лирична драма“, „Забранените плодове на познанието (Емилиян Станев)“, „Реализмът на Вахтангов“, „Всекидневният Леон Даниел“ и др. Публикувал е книги с публицистика: „И видях друг звяр“ (Московски дневник), „Проиграната демокрация“, „Театърът перестройка“, „Харта на унгарския социалдемократ и българската пътека“. Автор е на стихосбирките „Окосена болка“, „Сфера“ и „Камбанен свод“. Превел е избраните творби на най-значимия унгарски поет през ХХ век Ендре Ади „Начело на мъртвите“.
Предисловие към десетгодишнината от антидържавния преврат на 10 януари 1997 г.
Изминаха десет години от 10 януари 1997 г. – деня, когато бе нападнат и опожарен парламентът на Република България и фактически подсигурена насилствената смяна на законно избраната изпълнителна власт и разпускането на 37-ото Народно събрание. Тази дата е от особено значение в новата история на България, тъй като след нея настъпиха кардинални промени в обществено-политическия живот, наложена беше нова геостратегическа ориентация на страната, която преобърна облика на традиционната ни външна политика през ХХ в., насоките в културно-историческите ангажименти на българина през вековете.
Странно е днешното единодушие на дейците на БСП и на десницата във връзка с 10 януари 1997 г. като знаменателен ден, в който народният протест достига връхната си точка срещу една упадъчна правителствена политика в името на демокрацията и прогреса. Десницата поначало дефинира представата за 10 януари, трактувайки го като избухване на народно въстание, което чрез улични вълнения (атаки срещу парламента; овладяване на сградата му; хвърляне на павета срещу депутатите на управляващата Демократична левица; използване на запалителни течности; издигане на барикади и пр.) реализира народната воля за прелом в съдбата на България.
Ръководството на БСП, от своя страна, оценява 10 януари като логичен финал на една провалена политика на собствената партия, предизвикал вълните на народното недоволство. Този извод се прави още през лятото на 1996 г. от вътрешнопартийната опозиция в соцпартията (така наречените крила на Андрей Луканов и Александър Лилов), която от онзи исторически момент оглави битката за снемането на Жан Виденов от власт – през този период министър-председател на България и председател на БСП.
Не е случайно, че след като завладяха основни позиции в соцпартията (януари-февруари 1997 г.), тези кръгове първи заговориха в публичното пространство за тоталния провал на правителството на Демократичната левица, и по-конкретно на Жан Виденов. Така те увенчаха с политически ореол системната си дейност през втората половина на 1996 г. за дестабилизация на собственото си управление. Коректността ме задължава да вметна, че единствен Николай Добрев няколко месеца след 10 януари в интервю за столичен всекидневник квалифицира 10 януари като антидържавен преврат, в рязък дисонанс с оценките на по-голямата част от членовете на Бюрото на БСП начело с Георги Първанов.
Справедливостта изисква да добавя още, че водещата роля при дискредитиране на лявото правителство изпълни малочислената групировка на Луканов, която притежаваше солидни позиции в бизнессредите (Илия Павлов, Емил Кюлев и др.), в медиите (радио “Дарик”, часовите вестници, основните електронни държавни и частни медии), в управляващите среди на Русия, САЩ и Западна Европа. Докато привържениците на бившия председател на партията – Лилов, макар и да са сред инициаторите на радикалните промени в по-голяма или по-малка степен, също бяха шокирани от размера на вандалските изстъпления, дори лично пострадаха от тях.
Политическата сила, която оглави преврата, беше Съюзът на демократичните сили начело с нейния председател Иван Костов. Но тогава ситуацията се разви така, че равностоен се оказа “приносът” и на новия президент Петър Стоянов, както и на софийския кмет Стефан Софиянски. А също на “силоваците” Евгений Бакърджиев и Красимир Каракачанов.
Превратът и начинът на неговата подготовка – неколкодневни манифестации по централните улици и площади с лавинообразното им нарастване; преминаването от репертоара на мирните към немирните средства; пропагандното им покритие от националните и световните медии – показваше, че етапът на нежните революции се заменя от друг тип революции, които на първи план преследват вътрешни цели, а всъщност осъществяват нови геополитически обвързаности с чужда велика сила – тази на САЩ. Явно България тогава е представлявала звено от политиката на САЩ за стъпването им в Източна Европа и на Балканите и за тяхното овладяване като полигон във връзка с американските интереси в Каспийския басейн, Близкия изток и Русия. Парадоксът е, че в подготовката на 10 януари участваха и водещи политици на Русия, някои от тях подвластни на рефлекса си на обслужващ персонал на Вашингтон, а други – на новопокръстения си антикомунизъм.
По-късно, когато тези революционни акции започнаха да се мултиплицират и в други държави, отношението на руснаците видимо се промени. Ако в Белград те направиха всичко възможно да съхранят “неутралитет” спрямо агресията на НАТО и само за пред руския народ демонстрираха солидарност с “братята сърби”, то по време на проамериканските революции в Грузия, Украйна и Узбекистан, на активизирането на ГУАМ* и пр. (тогава се видя откровената антируска насоченост на “народните протести”), ентусиазмът на официална Русия започна да отслабва. А и политиката на Владимир Путин се сблъска с опита на “революционерите” да пренесат дестабилизацията върху руска територия с намерение огромните руски природни богатства да се превърнат в суровинен резерв на световния хегемон.
Следователно 10 януари 1997 г. е своеобразен преход от нежни към ненежни революции. Той би трябвало да се разглежда в контекста на една политика, която цели стратегически важни европейски и азиатски територии да се превърнат в протекторати на САЩ.
На този въпрос неведнъж съм се спирал в свои публикации. Наблягал съм на факта, че ръководството на БСП до средата на декември 1996 г. (на 22-23 декември стана изборът на Георги Първанов за председател на БСП) не възприемаше докрай новия световен ред, симпатизираше и на идеята за строителство на независима национална държава, настояваше за постепенно, сравнително по-забавено присъединяване към НАТО. В статията “Денят, който обезсмисли демокрацията” (“Нова зора”, 7.01.2003 г.) написах дословно: “Жан Виденов не успя (а и не искаше) да наложи на своята партия със сила курса към НАТО. Той се съобразяваше със становището на преобладаващата част от партийните членове и съмишленици, а те не приемаха радушно член-ството на страната ни в Северноатлантическия пакт. За ръководството на НАТО обаче от жизнено значение беше най-голямата политическа сила у нас да промени коренно политиката си към пакта. С оглед на плановете за разширяване на НАТО за укрепване на южното му крило, ставаше все по-наложително Жан Виденов и Демократичната левица да си отидат от политическата сцена. А мястото им да заемат сговорчиви спрямо ценностите на новия световен ред ръководители на соцпартията. Това означаваше, че Жан Виденов с непо-следователната от гледна точка на САЩ политика се превръщаше в излишен. Т.е. Картаген трябваше да бъде разрушен. Повлияха също приготовленията около предстоящата война на Балканите. САЩ получаваха огромни изгоди от намесата си в Косово и от войната срещу Югославия. Победата в тази война им позволяваше да доминират изцяло на Балканите, слагайки ръка върху стратегически зони. Ето защо САЩ се нуждаеха от сигурни съюзници.”
В такъв аспект подчертавам закономерността и сякаш фаталната неотменимост на преврата от 10 януари. Разбира се, освен външни имаше и сериозни вътрешни причини, които повлияха на сравнително масовия характер на манифестациите и щурма в София. В редица отношения политиката на правителството на Жан Виденов се провеждаше недостатъчно ефективно. Нямаше ясна визия за пътя, по който България ще върви. Приватизацията се забавяше, а в същото време кооперативната, държавната и акционерната собственост не получиха активизиране. Криминалната държава усети опасностите, които я заплашват, ако правителството на Демократичната левица остане на власт. Макар че това правителство нямаше ресурси да пречупи гръбнака на организираната престъпност, а и немалко ръководни фактори вече се бяха сраснали с криминализацията на преходния период. Позволи се да продължи изтичането на капитали, без да нараства обемът на българските и чуждите инвестиции. България не успя да от-крие своя солиден външен партньор, който да гарантира независимото й развитие. Министър-председателят Виденов се оказа недостатъчно комуникативен и гъвкав в контактите си със съидейници и опозиция, малко склонен към необходимите компромиси. Неговата некорумпираност не беше в състояние да компенсира люшканията между либерално и социално мотивирана политика.
А и ситуацията, в която Виденов беше поставен, увеличаваше неговото затруднено положение. Ако непосредствено след 10 ноември 1989 г. в БСП беше установено двувластие (икономическата и финансовата власт в ръцете главно на сподвижниците на Луканов, а идеологическата – в поддръжниците на Лилов), при Виденов се получи тривластие: двете основни партийни сили съхраниха, макар и леко стъписани, своите позиции, като за равностойно място започнаха да претендират и кадрите, обединени около партийния лидер Виденов.
По време на управлението си (1995-1997) Жан Виденов се опита да премахне това “тройно” упражняване на партийна и държавна власт. Но се оказа твърде безпомощен, за да постигне надмощие в конфликта с хора, овладели БСП след 10 ноември 1989 г. Той сякаш не разбираше, че политиката се състои от варианти на възможното и че за всяка победа в нея се изисква използването на богат инструментариум от преки и обходни действия – с главни и периферийни привърженици и противници, със съчетаване на краткосрочни и дългосрочни съюзи и пр.
Възниква въпросът: И все пак предопределено ли беше падането на Демократичната левица от власт? Според мен – не! Независимо че чуждестранният натиск нарастваше, опозицията извън БСП набираше скорост, а вътрешнопартийната опозиция правеше явни опити за консолидиране. Необходимо беше обаче Жан Виденов да подплати призива си за отхвърляне на перестроечната политика с ефикасни действия, които не последваха. Той можеше по-решително да се намеси в работата по подобряване на утежняващата се икономическа ситуация, още повече че обективните показатели тогава не предвещаваха дълбока криза. Въпреки реалния банкрут на редица банки едва ли трябваше да се пристъпва към тяхното неподготвено ликвидиране, както се получи с Първа частна банка. Налице бяха достатъчно резерви, за да се предотврати изкуствено предизвиканата зърнена криза.
Допуснаха се груби грешки в предизборната президентска кампания, за които основна вина носи вътрешнопартийната опозиция, но наред с тях и председателят на БСП. През този период, въпреки правотата на своята позиция по отношение на “Газпром”, Виденов бе длъжен да подходи многоходово към руските партньори. Обективно стопирането на проекта Бургас – Александруполис обслужи геостратегическите интереси на САЩ за отстраняване на Русия от територията на Балканите. Това, че и руското държавно ръководство носи своя съществен дял от “греха”, едва ли изкупва българската част от същия “грях”.
С оглед на международната и вътрешната обстановка беше за предпочитане през втората половина на 1996 г. да се пристъпи към разделяне на постовете председател на БСП и министър-председател. Възможностите за диалог щяха да се подобрят, ако начело на правителството застанеше друга личност вместо Виденов, който обаче трябваше да запази ръководната си функция на председател на БСП. Самият аз през октомври във в. “24 часа” предложих акад. Сендов да оглави кабинета. Това бе наложително не толкова по стратегически, колкото по тактически съображения, дублаж на Лениновата максима: крачка назад, две напред.
И още две възможности бяха пропилени: на конгреса на БСП през декември1996 г., когато Виденов – необяснимо защо – се отказа решително и от двата поста: на партиен председател и на премиер, и когато новото ръководство на соцпартията закъсня с формирането на втория ляв кабинет, попадайки в не толкова остроумно заложения капан от президента Желю Желев.
Тези, а и други актове, не се осъществиха не само поради дейността на вътрешната опозиция, не само поради натиска на великите сили и преди всичко на САЩ, но и поради грешки на тогавашното партийно ръководство (в това число характерологичните черти на Виденов, както и невисоките анализаторски и провиденчески качества на близкия му екип от сътрудници в Бюрото на БСП и най-вече в Министерския съвет). Вместо това ясни контури започна да получава политиката на самоизолация. Не се намираха подходи и за пресичане на изкуствено предизвиканите кризи с цел омаломощаване и подриване авторитета на правителството.
Така или иначе се стигна до конгреса на БСП на 22 декември 1996 г., на който Виденов ненадейно и несъгласувано с Бюрото и Висшия съвет подаде оставка. Предложи Николай Добрев за свой заместник, а след отказа му направи второ предложение – Георги Първанов да е бъдещият председател.
Цяла нощ продължи заседанието на Висшия съвет, на което Виденов беше настоятелно молен от мнозинството на ВС да не си подава оставката. Той остана непреклонен. За мнозина от участниците в конгреса и до ден-днешен не е ясно, защо след отказа на Николай Добрев Виденов не предложи за свой заместник в соцпартията другия равнопоставен по престиж ръководител Красимир Премянов, човек с делови качества и практически опит (освен това зам.-председател на БСП и ръководител на парламентарната група на Демократичната левица). Можеше да прибегне и към вариант на партиен ръководител, на когото има пълно доверие. Сред по-младите депутати и членове на ВС такъв беше Иван Атанасов.
Виденов обаче се насочи към Георги Първанов, който, макар и зам.-председател на БСП, предпочиташе да стои в сянка и да оставя на останалите си колеги да носят тежестите на управлението. Алогичното поведение на Виденов на този конгрес и понастоящем буди интерес, особено що се отнася до мотивите. Има няколко хипотези.
Едни се придържат към мнението, че Виденов е действал под влиянието на емоции, надделели са обидите, първичната му реакция да “накаже” с помощта на “самоизгаряне” организаторите на атаките срещу него. А като подсъзнателен рефлекс: реалната оценка да се появи по-късно, когато се наложи наследниците му да бъдат сравнявани с неговите приноси.
Други смятат, че Виденов не е могъл да се раздели от една представа за ефикасността на властта в новите демократични условия (практикувана и от западните социалдемократи): председателят на партията след изборна победа става ръководител и на правителството, което обезпечава приемственост, последователност и ефикасност на провежданата политика.
За трети Виденов е подал оставка под чуждестранен натиск. В определен момент е разбрал, че великите сили отказват поддръжка на кабинета, което означава, че в бъдеще ще прилагат и форми на бруталния диктат. Тълкува се, че при отказ да подаде оставка, Виденов го е очаквала съдба, сходна с тази на Милошевич.
Споменах факта на подготвяната война в Косово и неприемливия за балканската политика на САЩ кабинет на Демократичната левица. Елцинова Русия, заради проблеми с преноса на нефт и газ през България, а и заради контраперестроечната философия на българския министър-председател, също настояваше за смяна на Виденов. В късната есен на 1996 г. у нас пристигна зам.министър-председателят на правителството на Русия генерал Лобов, за когото се предполага, че е провел нелицеприятен диалог с “момчето от Пловдив”.
На партийния конгрес Виденов беше освободен и от двата поста (самоосвободил се!). Председател на БСП стана Георги Първанов, а за министър-председател бе предложен Николай Добрев. Това се случи в последната декада на декември, като в самия финал на годината се появиха първите лястовици на запланувания антидържавен преврат – манифестации на около петдесетина млади хора пред централата на “Позитано”, които хвърляха камъни и викаха лозунги против властта и БСП.
Никой обаче не взе мерки срещу инцидентните и извънредно микроскопични първи опити за борба срещу управлението на Демократичната левица! Кабинетът продължаваше да заседава под формата “временен” начело с Жан Виденов. В началото на януари Николай Добрев взе отпуска, за да подготвя състава на бъдещото правителство (вместо него длъжността му я пое, също “временно”, главният секретар на МВР Георги Ламбов). Първанов започна да ръководи БСП, заемайки в повечето случаи ролята на наблюдател на стартовите прояви на левицата и опозицията.
Моето впечатление е, че още от началото на януари 1997 г. ръководството на БСП и правителството на Демократичната левица прекалиха с поведението си на “регистратори” на събитията. Не се обръщаше внимание на тревожните предупреждения по повод на нарастващата сила на колективните опозиционни инициативи. Виденов гледаше на веригата от събития в качеството си на “временен” правителствен ръководител, който всеки момент очаква да поеме глътката въздух, като човек, освободил се от дотогавашните си задължения. Първанов не бързаше да се натовари с отговорностите на партиен председател. Николай Добрев си оставаше затворен в своя кабинет в Министерството на вътрешните работи, правейки схеми за новия кабинет. Но и усещайки как БСП не получава международна подкрепа: как и от Русия, и от Запад настояват не той, а друго конкретно лице от основните ръководители на соцпартията да получи поста на министър-председателя. Това не можеше да не всее несигурност у него на фона на засилващата се вълна от недоволства. Намесвали са се и сравнително сложните му отношения с Виденов като довчерашен негов заместник в партията и възлов министър във все още функциониращия кабинет на Демократичната левица.
В обстановката на потискащо безвремие във върховете на левицата на 10 януари придойде мощното “цунами” с атрибутите на разрушително действие за насилствено, “революционно” отнемане на държавната власт.
И така, какво се случи?
Случи се това, че бе пропиляно ценно и невъзмездимо време до 10 януари 1997 г., когато все още беше възможно да се предотврати превратът. След това нещата тръгнаха по наклонената плоскост и вече не можеха да бъдат спрени разрушителните процеси. В такъв план плод на илюзии е, че ситуацията би могла да се обърне през втората половина на януари и началото на февруари.
Основните преображения във външнополитическия и вътрешен курс на БСП се състояха не на 4 февруари 1997 г., а преди тази дата.
4 февруари 1997 г. – неизбежна последица на ситуацията “От ума си тегли”
Съществуват спорове относно значението на датите 10 януари 1997 г. и 4 февруари 1997 г., когато Първанов и Добрев връчиха на новия президент Петър Стоянов отказа от съставяне на второ ляво правителство и отвориха възможностите за съставяне на временен кабинет и провеждане на предсрочни избори през април с.г. Продължавам да стоя на становището, че фактическата дата, на която беше загубена властта (извършен бе превратът), е 10 януари, а 4 февруари – това е болезнената и неизбежна последица от вече случилата се “катастрофа”, от реално загубените позиции в държавата и обществото, от срива, реализиран в течение на цял месец. 10 януари не представляваше историческа предопределеност (можеше да бъде избегнато “произшествието”), докато 4 февруари регистрираше пренеприятните за БСП консумирани факти: чрез “договор” се предотвратяваше опасността от масово насилие в страната.
На 10 януари 1997 г. БСП показа, че е прекалено разединена, хаотично действаща, че в нея има сили, които са безпомощни, други, които постъпват бездарно в трудната и преломна ситуация, трети, които са съучастници в преврата против управлението на собствената си партия, на собственото си правителство, работят за дискредитиране и унижаване на тогавашния елит на българската левица. След 10 януари не бяха положени усилия от страна на БСП и изпълнителната власт за преодоляване на вакханалията, за активизиране на партийните членове и симпатизанти, както и на органите на реда. Безполезно бе на 4 февруари 1997 г., след като си загубил питомното, да тръгваш да гониш дивото!
Истинската дискусия днес би трябвало да се води не за това трябваше ли да се връчи на 4 фeвруари отказът от съставяне на второ ляво правителство?! А за друго – как и по какъв начин се допусна през януари 1997 г. ескалацията на първообразеца на “оранжевата революция”** у нас? Доколко колективна и доколко индивидуална е вината за парализата през януари? Обслужвани ли са чуждоземни интереси и корупционни практики чрез пасивността, финансовата и политическата криза чрез девалвацията на лева? Що за партийно единство и морал са тези, които допускат, в името на разчистване на терени, определени лица от левия елит да стават явни или неявни сподвижници в извършването на антидържавен метеж?
Като член на Висшия съвет и депутат през януари 1997 г. се опитах да сигнализирам (заедно с депутатите Дончо Атанасов и Георги Аврамов) за бедите, които ни очакват. Отзвук нямаше или почти нямаше.
В средата на януари се изказах на пленум на ВС, където споделих безпокойството си от крайно тревожното положение. Нарочно наблегнах на неблагополучията в управлението ни, за да светне предупредителната лампичка – наличието на застрашителна икономическа и финансова криза през януари 1997 г.; осъществяването на приватизацията и реформите в неблагоприятна социална среда; принудата БСП да провежда дясна политика; проблемите с въвеждане на валутния борд и др. Но същевременно изразих учудването си, че някои членове на ръководството ограничават критиката си само върху последните две години, а не обхващат целия период на преустройството, и по-специално наследствата, завещани от кабинета на А. Луканов.
Подчертах също, че “левицата не може да остава на власт, оградена от полицейски кордони. Такава участ не е за завиждане.” Не е възможно политиката на БСП да се изгражда само върху защитата на честта на пагона и да се съставя ново (второ) ляво правителство след януари 1997 г. с цената на неговия скорошен провал (ще се повтори “сегашното” положение, но с далеч по-отчайващи резултати).
На 2 февруари 1997 г. – два дни преди връчването на правителствената оставка, се проведе драматичен пленум. На този пленум развих съображения, които и сега мисля, че са мотивирани и по същество означават препоръки към ръководството да прояви реализъм. Макар и да останах в малцинство, историческата предвидливост не клонеше към мнозинството членове на ВС, което гласува за ново правителство на Демократичната левица.
Ще си позволя да цитирам текста на изказването си от 2 февруари 1997 г., тъй като проблемите, които поставях, въпреки че в онзи момент бяха предмет на спорове, в много отношения са валидни и с оглед на днешните реалности:
“Уважаеми другарки и другари,
Дами и господа,
С истинско човешко безпокойство следя събитията в България, сравнявам ги със своя жизнен път, с всичко, в което съм се клел, вярвам и очаквам. Както вие самите, и аз съм убеден, че този път анализът и на другаря Първанов, и на другаря Добрев е пълен с реалности, с истини, които, колкото и да желаем, не можем да избегнем. Днес действително е последният ден, когато все още имаме възможност да застанем лице в лице с истината на живота и да направим горчива равносметка. Страната ни е изправена – и това го казвам като писател – пред критична икономическа и социална ситуация, която дълбоко ме тревожи, заредена с взрив и масирано нарушаване на гражданския мир, дай Боже, да не е война. Хората просто казват, че са уплашени за елементарното си съществуване. Танцът на долара е наистина див, варварски, нещо като примка на шията. Магазините и пазарите се опустошават не защото гражданите са богати, а защото предчувстват, че утре ще бъдат още по-бедни и още по-нещастни, още по-подгонени и още по-изоставени. Кръстовищата и основните пътни магистрали, както добре знаете, се окупират, за да засилят суматохата, която и без това е очевидна. Като човек на перото изпитвам срам, че съм принуден да виждам картини на социални деформации, които се свързват с управлението на Демократичната левица, с нашето управление.
Финансовата и икономическата дестабилизация е достатъчно всеобхватна и е достатъчен атестат освен за всичко останало и за бездарието на управляващите, за да се опитаме да я гримираме. Обещаваме преди парламентарните избори едно – аз вярвах в това, а стана друго. Заприличахме на лъжливото овчарче, на което все по-малко вярват. Докарахме я до пълна зависимост от международните финансови босове, убеждавайки се, че те единствени са нашите меценати и попечители, наши спасители. Доказахме, че сме подвластни на идейната еклектика. Неслучайно вместо да се оправяме с държавата, ние повече от две години разчистваме вътрешнопартийните си взаимоотношения. Не намерихме сили да кажем на народа си, че в пазарните условия искаме да строим цивилизован капитализъм, а не капитализъм като в развиващите се страни. Нямахме смелост да посочим, че генезисът на реформата след 1989 година бе свързан пряко с интересите на мафиотския капитал. В тези първоначални години беше начертана схемата на Великата криминална революция. Корупцията беше заклеймявана, без дори да се направи опит да се посекат нейните корени.
И през нашето управление “сенчестата” икономика остана на кръстопът. Тя продължи да се разраства въпреки анатемите. От друга страна, не се сключи граждански договор за трансформиране на паразитно-търговския капитал в производствен. Заричахме се, че никой от нас не би могъл да управлява по-добре държавната собственост – излъгахме се. Приватизацията я започнахме със закъснение. Последните три месеца са месеци на странна управленска парализа и летаргия. Наблюдаваме жизнените процеси като дачниците на Горки. В края на ноем-ври 1996 година имахме възможност и за втори кабинет на Демократичната левица. В края на декември 1996 и началото на януари 1997 година, макар и с намалени шансове, подобен кабинет можеше да се състави. Днес обаче, в началото на февруари 1997 година, тези шансове за наш кабинет според мен са пропилени. Срещу нас се разраства социално недоволство. Позволихме с атаката срещу парламента в България всичко да бъде позволено – по израза на Достоевски – извън законите. Опозицията оглави най-мощното протестно движение през последните седем години, изучила превъзходно технологията на уличния метеж и преврат, формулирана през двайсетте години от Лео Троцки.
Оказа се, че у нас левицата вече не е в състояние да въведе самостоятелно валутен съвет, както си въобразяваме. Опитът за такива уж народополезни деяния ще я доведе до банкрут, за който стотиците хиляди привърженици ще платят висока цена.
Вярно е, че обединената опозиция трябва да поеме своя много, много тежък, антинационален дял от отговорностите за положението през последния месец. Но вярно е също, че нашето бездействие, обърканост, пасивност до ден днешен са също равностойни на историческа виновност.
Аз съм песимист относно перспективите, както се вижда, на ново правителство на Демократичната левица. Зрелостта на една партия в такива тежки, почти отчайващо тежки положения се проявява в обективния и безпощаден анализ, в умението да направи стъпка назад, за да преживее труса, но и катарзиса, за да оцени трезво себе си и обществото.
На последното заседание на последния ни извънреден конгрес предупредих – може би прекалено емоционално, – че има опасност бъдещото правителство на България да бъде конструирано от идеолозите на погрешния преход, или пък да бъде заложник на една или две икономически групировки. Бих искал моят тогавашен вопъл да е бил изблик на субективност, макар че едва ли е точно така.
Що се отнася до частните икономически формации, не възроптах срещу съществуването им, а главно против директното им обличане с права на държавни монополисти.
От друга страна, не смятам, че другарят Николай Добрев трябва да бъде обречен за ролята на камикадзе като държавен мъж, общественик и личност.
Сума сумарум, една политическа сила, която е получила незадоволителна оценка за управлението си, не може да намери достатъчно силни аргументи, за да се яви отново на поправителен изпит в образа на ново правителство. Левицата сама, отделно, самостоятелно в никакъв случай не бива да се ангажира с политиката на Международния валутен фонд и Световната банка при липса на национално съгласие за нейното провеждане. Нима не е ясно, че без такъв национален консенсус и левицата, и десницата поотделно ще се провалят? Нима не е ясна тревогата от по-сетнешното спояване на политическата със социалната вълна и акция? Нима в такава степен ни липсва чувство за самосъхранение на лявото движение в България? Нима , ако вместо бодряческото самочувствие предпочетем жестоката истина, нашите съмишленици ще се разминат напълно с нас? Нима страхът от репресии в момента ще заглуши представата за далеч по-драстични репресии в един по-късен етап на окрупнените нерешени проблеми?
Най-добро за отечеството ни е съставянето на коалиционен кабинет с независим, подкрепен широко от политическите сили министър-председател. Оказа се, че това е трудно и невъзможно. Ако това не е възможно, никак не приемам, че е еретично допускането на служебен кабинет с разширени пълномощия, в който да участват по споразумение представители на Демократичната левица. Затова аз съм за третата възможност, която предложи другарят Първанов. Изборите в края на март или малко по-късно за нас са малко по-благоприятни (каква ли дата би била благоприятна в такава обстановка?). Да, те са по-благоприятни за левицата, отколкото изборите в късен период!
Другарят Николай Добрев го слушахте внимателно, аз го слушах много внимателно, струва ми се, че той каза неща, които тежат. Днес все още можем да избираме между няколко възможности. Утре ще тръгнем по път, който, недай си Боже, би могъл да ни изведе в едно историческо мочурище и това ще тежи!”
Полемиките за това дали 4 февруари представлява необоснована капитулация, или е историческа необходимост, продължават и понастоящем. Немалко социалисти определят този акт като “предателство”. Както проличава, моето мнение е по-различно.
Аз и сега смятам, че проблемът се съдържа във времето до 4 февруари. Отговорността за сдаването на властта е нужно да се поеме от тогавашното ръководство на БСП начело с Георги Първанов, но и от правителството с временен статут, оглавявано от Виденов. Разбира се, причините, както подсказах, са далеч по-дълбоки и многостранни, те са от вътрешно и международно естество.
Истинската промяна на партийния курс се случи след 4 февруари 1997 г. Тя е свързана със събития и лица, появили се през февруари и следващите месеци и години. Така политиката на необходимия и неизбежен компромис се трансформира в политика на добре осъзнатите и не всякога необходими и неизбежни компромиси.
Илюзии, интереси и преображения в лявото политическо пространство
Давам гласност на спора относно значението на датите 10 януари и 4 февруари 1997 г., тъй като в началото на февруари бях за правителствената оставка и в този смисъл се различавах от мнението на по-голямата част от членовете на ВС, които считаха акта на 4 февруари за предателски.
Но още през февруари настъпиха резки промени в насоките на работа на партийното ръководство, които силно ме озадачиха.
На първо място, възмути ме скорострелното сатанизиране на бившия председател на БСП и министър-председател Жан Виденов. През февруари се появиха крайно несправедливи оценки в кулоарите на “Позитано” и в левия печат за Виденов като единствен виновник и крупен мафиот. След това се разбра, че става въпрос за организирана кампания. Вместо да се анализира дейността на кабинета на Демократичната левица, започна се лепене на етикети. Призивите на партийната членска маса да се даде оценка на правителството, бяха отпращани в трета глуха: в замяна на това заклеймяването на Виденов се засили неимоверно. Позоряха го за “провал на управлението”, за връзки с кръга “Орион”, за престъпни действия, без да бъде привеждано нито едно доказателство. И това го вършеха негови партийни другари, с които той само преди няколко дни или месеци бе работил заедно и помагал за тяхното придвижване напред.
Симптоматично е, че тази битка срещу Виденов я оглавиха активисти от Движението за социална демокрация (отличи се особено Андрей Райчев), но лептата си даде и напусналият БСП през февруари 1997 г. Николай Камов – дългогодишен член и говорител на същата партия. Това показваше двойните стандарти – лицемерие и задкулисни интереси, на новосформиращия се елит. И нямаше нищо общо с рекламираната привързаност към европейската социалдемокрация.
На няколко пленума през февруари (и след това непосредствено) остро реагирах на такова поведение и на такъв пагубен за всяка партия “ритуал” на раздяла с предишния си лидер. Оределите привърженици на Александър Лилов, които допреди декемврийския конгрес действаха заедно с кръга на Луканов за детронирането на Виденов (подписаха съвместно известното писмо на 19-те през ноември 1997 г.), сега започнаха да играят второстепенна роля. Изглежда, че новото съюзяване между перестроечния ръководен слой и номенклатурния капитал се нуждаеше повече от контакти с “лукановистите” и по-малко с “лиловистите”.
На второ място, още през февруари 1997 г. се забелязаха симптомите на неприкрито “заиграване” с президента Петър Стоянов и СДС. Вместо БСП да произнесе своята присъда за антидържавния преврат, за недемократичната роля в него на Петър Стоянов, Желю Желев, Иван Костов и Стефан Софиянски; вместо да осъди упражненото улично насилие, вдъхновено от конкретни среди у нас и в чужбина, Българската социалистическа партия и нейният ръководител възприеха трайното поведение да премълчават подобни факти.
Тук не мога да отмина двойната и коварна роля на Желю Желев в края на 1996 г. и началото на 1997 г. – в разрез със задълженията си на президент той създаде изкуствени спънки пред съставянето на ляв кабинет в първата десетдневка на новата 1997 г. Или случаят с полагането на клетвата от новия президент Стоянов в парламента: церемонията се състоя непосредствено след варварското опожаряване на Народното събрание и физическото насилие над леви депутати. Вместо да изкаже своя протест, ръководството на БСП задължи парламентарната си група единодушно да гласува за новия български президент.
Допускам, че с подобни действия се е целяло преодоляване на неконтактността на Виденов като ръководител. За съжаление отваряше се врата за безпринципните компромиси.
Убеден съм, че най-сериозното достойнство на Първанов са неговата диалогичност, комуникативност, широта на възгледите, подвижността му като политик. Слабостта му е, че при него липсва спирачка пред тоталните компромиси, което означава само по себе си загуба на кауза. Характерно е, че във връзка с подготовката на листите за парламентарните избори през април 1997 г., тъкмо при тяхното подреждане, се прояви селективност, еднозначна с чистка на кадрите, намиращи се през последния период по-близко до бившия вече председател. Тази избирателност не засегна дейците на БСП, които бързо смениха убежденията си. Още по-странен бе недостигът на увереност в изборната победа: свалиха гарда преди да започне предизборното съперничество между политическите сили. Изникна подозрение дали целенасочено не се работи БСП да заеме втора позиция, подсигурявайки служебна победа на СДС. Дали всичко това не е свързано с идеята за малката, но добре кадрувана партия, която се отказва от масовия си характер.
Какво се случи в БСП след януари 1997 г.?
Най-важната последица се състоеше в това, че цялата власт в БСП попадна в кръга на вече покойния Андрей Луканов: политици, политолози, бизнесмени, журналисти, бивши военни и полицаи (така нареченото генералско движение). По такъв начин за първи път след 1989 г. в соцпартията изчезна двувластието, сложен беше кръст и на опита на Виденов да формира идеология на контрапреустройството чрез стопиране на Великата криминална революция (по термина на С. Говорухин).
В някаква степен това отвоюване на цялата партийна власт беше логичен резултат от почти десетгодишния развой на БСП. Луканов предвидливо заложи на създаването на капиталистическа класа от представители на бившата номенклатура и техния обслужващ ги персонал и този залог се оказа базов. Стремежът на Лилов да произвежда идеология трябваше да отстъпи позициите си в политиката. Идеите на Жан Виденов – те се основаваха върху премахване на формите на дивия капитализъм; върху използване на средствата на държавния капитализъм за подем в икономиката и за заличаване на огромните различия между бедни и богати; върху разобличаване на фалшификатите на преустройството и преразглеждане на придобитата по незаконен (криминален) път собственост и капитали – срещнаха огромно противодействие във върховете на БСП, както и сред икономическия и финансовия елит.
В какво се състоеше правенето на политика по време на демократичния преход, според привържениците на Луканов?
При тях получи плът и кръв идеята за строителство на капитализъм, основана на изкуственото формиране на капиталисти. Голямата задача – в контекста на тяхното виждане – се изразяваше в мълниеносно преминаване на държавната собственост в частни ръце: в документите на Обединението за социална демокрация (към БСП) се пишеше за необходимостта от стимулиране на “средна класа”, но в действителност се залагаше на едрия капитал. “Кражбата” се узаконяваше, когато е крупна и спомага за заличаване на спомена за “равенството и братството” от времето на социализма.
Лилов държеше на своеобразния “хибрид” между “ляво” и “дясно” в политиката под лозунга, че БСП е лява европейска партия. Кръгът на Луканов обаче откровено възприемаше себе си като адепт на дясната политика и не заиграваше със социалния сантимент! С известни модификации това разбиране за прехода и преустройството на обществото може да се открие в програмата “Ран-Ът”. Лукановият кръг предполагаше, че след трескавото ликвидиране (фактическо) на държавната и кооперативната собственост новите капиталисти, макар и с криминален произход поради класовите си интереси, ще се посветят на производството, ще бъдат принудени след разрухата на икономиката да я обновяват, а като резултат ще се повиши и благосъстоянието на българина, ще започне стабилизиране на “средната класа”.
Най-интересна е еволюцията на кръга Луканов в областта на външната политика. В началото на 90-те този кръг демонстрираше неприкрито русофилство и дълбоките си връзки с новите ръководители на перестроечна Русия, главно Елцин. Не след много обаче възприе идеологията на европеизма и проамериканизма. Това, колкото и да е парадоксално, се съгласуваше с водещи политици на Русия, които олицетворяваха американския интерес на руска почва.
И днес остава загадка защо този кръг спря избора си върху Георги Първанов за овладяване на основните партийни и държавни лостове? Първанов не принадлежеше към тези среди, издигна го в партийната сфера по-скоро Лилов. Известен беше с тактичността и изчаквателното си поведение в партийния живот, отличаваше се с трезва разсъдъчност, както и с известна инертност като ръководител. Интересен епизод: през ранната есен на 1996 г. група депутати от Демократичната левица (65-66 души) подписахме писмо до Бюрото на БСП да бъдат освободени – поради неефективна дейност и опасност от загуба на президентските избори, – членовете на предизборния щаб и неговия председател Георги Първанов. Предложихме техните задължения да бъдат поети от Бюрото на партията начело с Виденов. Обяснение за възхода на Георги Първанов след януари 2000 г. потърсих в политическия портрет “Момче от народа”, който публикувах през 1999 г. във в. “Нова зора”, а по-късно в двутомника “Ранено време”. Ето един от пасажите:
“Мнозина смятаха, че Първанов повече тежнее към Лилов, понеже се занимава с идеология. Той обаче изненада всички, като се приюти в кръга на икономиста Луканов. Беше преценил, че този кръг е по-мощен в държавата и може по-добре да обслужва кариерата му.
Но и кръгът на Луканов беше проучвал внимателно характера и политическите качества на Първанов. Този кръг остро се нуждаеше да разкъса плътните завеси, които го разделяха от новите процеси. Създаваше се впечатление, че нагоре го изтласква някакъв кръжец на “партийната аристокрация”, съставена от синове и дъщери на старата номенклатура, обявили се поради конюнктурата за новатори. Явно беше, че нараства разликата между изтънчените, високо образовани, израсли в чужбина кадри и масата от трудовите низини. Кръгът срочно се нуждаеше от свежа кръв, от прилив на простонародна енергия, за да не изчезне от политическия хоризонт. Трябваше му формален вожд, който е достатъчно разумен, за да изпълнява препоръките, които му се внушават.
Георги Първанов се оказа като принца от приказките. Произхождаше от бедно селско семейство. Израснал в лишения – оскъден е Пернишкият му край, – той със собствени сили се издига до подготвен историк в Института по история на БКП. Георги Първанов се появява в политиката като неуспял кандидат за депутат на Отечествената партия на труда. Биографията му на националист бе добре дошла за определени леви среди, критикувани заради дефицит на патриотизъм.
От друга страна, Първанов постъпва в сравнително по-късен период в БКП. Той няма закваската на много от младите кадри, издигнати след 10.11.1989 г. Не е замесен в тъмни сделки, ползва се с името на уравновесен, некорумпиран. Би трябвало да е неопитен в кариеристичните игри и да страда от комплекси за ефектна реализация. Би трябвало да се нуждае и от своя Вергилий при онова пътуване през деветте кръга на ада в политическия живот. Така някога аристократите са се женили по интерес за дъщери на богати търговци, а дъщерята на заможния еснафин Безсеменов от “Еснафи” на Горки ухажва грубия, но силен работник Нил. Ако старата соцсистема беше намерила адекватния си ръководител в лицето на Човека от народа, елитарните кръгове се сдобиха – сключвайки с Първанов брак по сметка – със своето Момче от народа.”
Първият признак, че отплува към други брегове, Първанов даде чрез солидаризирането си с критиката към Виденов и неговото сатанизиране – човека, който го посочи и предопредели за поста председател на БСП. Всички очакваха, че омразата към Виденов се репрезентира от кръга на Луканов, още повече че този кръг обяви бившия министър-председател за поръчител на убийството на Бащата на българското преустройство. Но Първанов? Той пък защо? Това бе шокиращо.
Приближени на новото партийно ръководство разработиха даже свой сюжет за провала на управлението на Виденов; за икономическия крах на неговата политика; за крайно бедственото положение на народа през двегодишното управление; за персоналната вина на Виденов с дестабилизацията на лева още в края на 1996 г. и т.н. Останах крайно изненадан, че толкова лесно се “объркват” дати и събития, че фактите се преиначават, а върху грешките на Виденовото управление се издига пирамида от клевети, които се преповтарят или мълчаливо одобряват от подбрани кадри на БСП.
Ще посоча няколко цифри за икономическото и финансовото състояние през 1995-1996 г., за да попитам дали тези цифри са доказателство за управленски провал или не.
През 1996 г. износът от страната е 4, 689 млрд. щ.д., а вносът – 4, 927 млрд. щ.д. През 2000 г. износът е 4, 808 млрд. щ.д., а вносът – 6, 487 млрд. щ.д. Отрицателното салдо, както проличава, нараства стремително след 1996 г., за да стигне днес до неколкократно увеличение в сравнение с цитираната 2000 г.
По време на управлението на Демократичната левица държавният външен дълг е намален с 2 милиарда и 100 млн. долара, докато днес е нараснал два пъти от времето на Виденовото управление.
Целенасочено се пренасят факти от времето на антидържавния преврат и настъпилата вакханалия в държавата (януари и февруари 1997 г.) върху по-ранен период на 1996 г. Защо се прави ли? За да се “докаже” икономическият провал на Демократичната левица и да се обоснове необходимостта от преврата и смяната на общодържавната политика! Едва понастоящем разбираме, че през 1995-1996 г. се е живяло сравнително по-добре и по-поносимо, здравеопазването и образованието все още бяха безплатни, функционираше системата за социално осигуряване. И цените на стоките бяха сравнително ниски: например литър бензин в края на 1996 г. струваше 300 лева (0,30 по курса за 2000 г.). На 22 декември – деня, в който правителството на Демократичната левица подаде оставка, 1 щатски долар се обменяше за 439 стари лева, или по курса за 2000 г. 1 щ.д. е бил равен на 0,44 лв. И безработицата стоеше на поносимо равнище – 13%.
Друг е въпросът със ситуацията през януари и февруари на 1997 г. В края на януари 1997 г. 1 долар наистина се обменяше вече за 1200 лв., а през февруари – за 2888 лв. Но това – ще кажа отново – се случи в обстановката на антидържавния преврат и умишлено организирания хаос в държавата. През този период, както подчертах, отговорностите се носят вече както от правителството в оставка, така и от новото ръководство на БСП, и особено от СДС, прибегнало към извънконституционни средства за присвояване на властта. Струва ми се, че е дошло време Георги Първанов да направи публично изявление за периода на управление на Демократичната левица през 1995-1996 г., в което той взе участие като заместник-председател на управляващата партия и неин депутат.
Край на първа част
–––
*ГУАМ ( Грузия, Украйна, Азербайджан, Молдова)
**Така бяха наречени протестите, съпътстващи президентските избори в Украйна през 2004 г. Под натиска на улицата Върховният съд отмени решенията на украинската Централна избирателна комисия, с които за победител на 21 ноември бе обявен подкрепяният от правителството кандидат Виктор Янукович. Пренасроченият за 26 декември вот в крайна сметка бе спечелен от тогавашния лидер на опозицията Виктор Юшченко.