Борислав Бойчев е завършил е СУ „Св. Кл. Охридски“, специалност журналистика. Работил е като редактор и кореспондент на Радио „София „, във в. „Литературен фронт“, сп. „Септември“ и сп. „Летопис“. Автор е на книгите „Тежките дядови ботуши“, „Село без кучета“, „Момчето и лисицата“, „Старият мост“ и др. Негови разкази и повести са публикувани в периодичния печат. Член е на СБП. Носител е на почетната награда за белетристика на СБП през 1985 г.
На проф. Александър Терзиев –
той знае защо!
Щом настани оскъдния си студентски багаж в новата квартира, Станислав излезе на балкончето да огледа квартала, където от днес щеше да пребивава неизвестно докога.
Както във всяка стара част на града и тук къщите, скупчени, бяха по на два-три етажа, с малки прозорци, със стени с подкожушена, а тук-таме изронена мазилка с озъбена тухлена зидария отдолу. Дворчетата бяха с плочници, без градинки, с по някое хилаво дръвче. Не, времето тук не беше трупало златния прашец на благородна патина, а сивота, овехтялост и начало на старческо тление. Беше на път да се разочарова и да се упрекне за късмета си, когато на отсрещния балкон се мярна шарена рокличка. Тесни, тесни улиците, ала създават интимност, можеш подробно да разгледаш какво се крие под рокличката. Опитното око на студента третокурсник прецени безпогрешно, че на отсрещния балкон стои създание, което до вчера е било на възрастта на Беки Тачер, но вече отвсякъде си е Жулиета от горните класове на гимназията. Има си всичко, и дори в повече, където и да го срещнеш, ще е грехота да го подминеш без внимание и да не го изпратиш с томителна въздишка. В един момент Жулиета вдигна глава и го съгледа. Беше учудена и изненадана, а когато погледите им се присрещнаха, той не изпусна мига, сдържано се усмихна и кимна за поздрав.
Писаната рокличка се прибра, ала мислите на Станислав продължиха да витаят около отсрещния балкон, накъдето често, но напразно поглеждаше до вечерта.
А кварталът не изглеждаше чак толкова сив и овехтял.
На сутринта, на път за Университета, Станислав за всеки случай се позавъртя пред входа на отсрещната къща. Знае ли човек… Поспря, нададе ухо и току дочу стъпки откъм горния етаж: припрени стъпки на млади нозе, крачеха през две стъпала, наближават, стават все по-отчетливо. Едва не се сблъскаха пред входа. Беше тя. Застанаха един срещу друг и занемяха от изненада. Станислав се окопити бързо.
– Ах, това сте вие!… Каква случайност… Ние вече се познаваме, съседи сме… Аз съм Станислав, но всички ми викат Стас!…
Откакто блузките й започнаха да отесняват, да отесняват, а един ден, след като майка й сама й надяна сутиен, все по-често усещаше, че скришом я наблюдава. В овлажнелите й очи имаше радост и гордост, но и тъга, и тревога. От ден на ден майка й ставаше по-грижлива. Внушаваше й, че отвсякъде я дебнат опасности, да се пази и да бъде недоверчива. Току поглеж някой студент… Студентът най-често се появяваше в назиданията, той нямаше име, нито по нещо можеше да го разпознаеш, ала беше коварен, лукав, а и нахален и невъзпитан, дебне и подмамва невинни и неопитни като нея. От тогава започна придирчиво да наблюдава в автобуси и трамваи студентите и със сигурност знаеше за тях, че често се смееха, показваха два реда здрави подредени зъби, а също тъй, че си викаха помежду си колега.
Пред нея стоеше студентът, а пък не се плашеше от него. Ама никак. Беше със зелени очи и в тях нямаше коварство, нито пък в гласа му лукавство. Рошав е, а лицето му е с гладка и нежна кожа. По-висок е от нея и сама не разбра защо, но за миг си представи как ще изглеждат, ако вървят един до друг по улицата.
– Аз съм Нели – каза тя и не позна гласа си. Беше плах, с нотки на слабост и смирение.
Студентът плесна с ръце.
– Нели! А пък аз съм Стас!… Ние сме Стас и Нели…
Гласът му беше по момчешки звънлив и насмешлив и имената им, нейното и неговото, сякаш деца, заловени за ръце, се совнаха в градската шумотевица и потънаха в пролетното утро.
Стас и Нели!
Като подтичваше към училище, Нели изведнъж се сепна. Разтревожи се. Помисли си за заръките на майка си и как да се пази и се разтревожи. Като знаеше, че е хубавелка и умна, и добра ученичка, че не е като другите, държеше се независимо, беше своенравна, когато се наложи и малко надменна. И вместо да каже на студента нещо дръзко, присмехулно, предизвикателно, изпя си името като малко момиченце, без дори да я беше попитал.
През часовете в училище все си мислеше за сутрешната среща и през цялото време подреждаше думите, с които вечерта ще разкаже всичко на майка си. Тя й е като приятелка, ама най-близка приятелка, нищо не е скривала досега от нея…
… Верен на похвалния навик да си води записки по време на лекции, Станислав извади тетрадката, написа датата и заглавието, затаяваше дъх, наостреяше слух, но тъкмо да подхване нишката на мисълта и да започне да записва, всеки път, като далечно ехо до него достигаше нейният глас: “Аз съм Нели! Аз съм Нели!” И тънката нишка на професорската мисъл се прекъсваше. Нели заставаше пред него като видение, смирено и плахо дете, залутано и самотно в очакване някой да го пази и закриля.
На белия лист на студентската му тетрадка през този ден останаха само датата и заглавието.
Вечерта, както винаги, Нели изтича да посрещне майка си. Но още от вратата тя се втренчи в нея.
– Нещо има! Нещо се е случило! – рече разтревожено.
Думите на майка й я сепнаха.
– Нищо не се е случило! – каза Нели с пресилено безгрижен и весел глас.
Не, случило се е. Изписано е на лицето й, звъни в гласа й, грее в очите, то е като сияние около нея. И майките го предусещат безпогрешно.
Нели не пророни нито дума за сутрешната си среща. Премълча. Скри от майка си. За първи път имаше тайна от нея.
Както винаги, след работа майка й се зае с обичайната шетня, но всичко вървеше мълчаливо, беше умислена и често се взираше в порасналото си момиче и сърцето й се свиваше от предчувствия.
Не че имаше някаква работа, но все нещо теглеше Нели натам, не се стърпя и излезе на балкона. Но се зарече да стои, без да погледне насреща. Постоя с надежда, че щом той се появи, няма да го удостои и с най-малко внимание, все едно, че не го е видяла, ще обърне гръб и ще се прибере. Почака, доста почака, хвърляше поглед насреща, но уви, напразно. Тогава й мина през ума, че той може и да е в стаята си и да я наблюдава, но не иска и да знае за нея. Стана й мъчно и през целия ден й се плачеше. След училище не се стърпя, излезе на балкона за всеки случай. И какво? Стас! Тя мислеше за него вече с това име. Стас се появи тутакси. Беше весел и оживен, веднага я поздрави, Нели забрави заканата си да не поглежда насреща, защото Стас започна с жестове да обяснява нещо. Може би къде е бил вчера, защо го е нямало. Ту ръкомахаше, ту правеше двете си шепи на фуния около устата и нещо шепнеше, но думите не достигаха до нея и тя вдигаше рамене в недоумение: не разбирам, не разбирам! Тогава той й даде знак да слезе долу, на входа, долу, долу, където вече са се срещали. На входа-а-а!…
Изправени лице срещу лице, известно време и двамата смутено мълчаха и се гледаха с любопитство. Тръгнала набързо, по домашному небрежно, Нели излъчваше женска топлина и семеен уют; Стас й изглеждаше властен, решителен и по мъжки силен.
Нели неочаквано за самата себе си каза, че майка й си е вкъщи, но се сепна и замълча, не се доизказа, изплаши се от думите. То беше по-греховно от вчерашната премълчана тайна. Беше заговор. Но Станислав не изпусна сгодния момент, даде й съвет, когато е сама, да излиза на балкона с оная красивата рокличка, с която я видя за първи път. Много й отива. И колко е хубава с нея!
От този ден насетне колчем веселата басмяна рокличка се появяваше на балкона, начаса на отсрещния изскачаше Станислав. Разговаряха все тъй мълком, без думи, с жестове и мимики. Повечето той, тя само кимаше разбиращо. Езикът им ставаше все по-богат. Колко лесно само уговориха срещата в кварталната градинка, където след разходката пиха студен чай със сламка. През цялото време говореше Стас, но тя тъй и не запомни думите, защото слушаше гласа му, беше като музика. А наоколо всичко беше тъй красиво и празнично. Нели слушаше, ала от време на време се и оглеждаше, да не би случайно отнякъде да се появи майка й. И като дойде ред и тя да каже нещо, като не се сещаше за какво, разказа за нея, за майка си. Колко я обича, колко е хубава, колко младее, как фигурата й е съвсем запазена, тя и досега облича абитуриентската си рокля, и на срещите със съучениците от нейния клас винаги отива с нея. Момчетата, ох, какви момчета, те всичките са с посребрели коси, момчетата от класа, тъй викала майка й, се изреждали да й се обясняват колко я харесвали навремето, а я харесвали и до ден днешен. А надебелелите й съученички се косели от завист…
Пак така, през улицата, от двата балкона се уговориха да отидат на кино. По време на прожекцията Стас държа ръката й, тя се направи, че не забелязва, че е погълната от онова, което става на екрана, но усещаше топлината на дланта му и нищо не запомни от филма.
Ходиха и на рожден ден на негов колега. Как само ги посрещнаха! Стас и Нели – така ги представиха. На студентския рожден ден не беше като на ученическите, където момчетата се боричкаха, надвикваха се, а когато започваха да стъпват по леглата, майката на рожденика казваше много загрижено, че вече е късно, че родителите им се тревожат, бързо-бързо ги изпровождаше и празненството продължаваше на улицата. А студентите се изслушваха, към нея се отнасяха като към равна, викаха й колежке, не винаги разбираше какво казват, напрягаше се и понякога се смееше заедно с тях, без да се досеща кое точно е смешното. Когато се прибираха от рождения ден, Стая я целуна. Чак до другия ден усещаше целувката на бузата си.
В тази неделна майска утрин шарената рокличка разцъфтя на балкона рано-рано. Нели беше пребрадена с лека ефирна забрадка и лицето й почти не се виждаше. Нещо премества, друго подрежда. Знае си Станислав, че всичко е наужким, за заблуда, оглежда дали някой от съседните балкони не ги наблюдава. Когато е сигурна, че са си сами, ще отправи поглед към него, ще му се усмихне и тази усмивка ще проникне дълбоко в душата му. Ще започнат разговор, непонятен за никой друг, ще притурят нови тайни към досегашните си, за които светът никога няма да узнае…
Докато очакваше да свърши играта, стори му се, че Нели тази сутрин не е същата. Друга е, различна. Движенията не са нейните, досегашните, а плавни, улегнали, лениво-сластни като у зрелите жени, подир които мъжете се обръщат и отдолу догоре ги опипват с очи. А жените понякога нарочно забавяха крачката, усещаха те, удължаваха туй опипване, а Станислав изпитваше недоумение и малко погнуса.
Когато са заедно или пък си мисли за Нели, у него напират възторжени думи, красиви и нежни думи, поетични, но не можеше да ги свърже и да се изрази. Неизказаното се натрупваше като сладка болка точно там, където е слънчевият възел. Усещаше Нели със слънчевия възел. Но сега за първи път сладката болка се разля по цялото тяло и премина като огнена тръпка, той целият набъбна от желание, каквото не беше изпитвал досега към нея. И гледаше отсреща с оня сластен поглед, с който мъжете сподиряха жените по улиците. Срамуваше се, но не можеше да му избяга, нито да го потисне, то беше по-силно от него.
Най-после Нели го погледна, но някак случайно, като да го виждаше за първи път, като непознат. Тогава Станислав й помаха: Здравей, здравей! И й изпрати целувка. Но вместо да му отвърне, тя сърдито обърна гръб и си влезе в стаята.
Нещо се е случило. Станало е нещо – си мислеше Станислав. И докато гадаеше и тънеше в догадки, на вратата се позвъни три пъти. Беше за него.
Боже, Нели! Нещо страшно се е случило. Неузнаваема е. Цялата се тресе, по бузите й се стичат сълзи, едри, като на малките деца. Едва прекрачи в стаята и изхлипа.
– Значи така, ето какъв си бил, изпращаш целувки на майка ми! – рече тя и се задави от плач.
– Целувки на майка ти? Аз? – Станислав беше слисан.
– Да, на майка ми, преди малко, когато тя подреждаше балкона и ти си й изпращал…
– Майка ти аз тази сутрин не съм я виждал! На балкона преди малко беше ти самата, с шарената рокля и със забрадка. Не искаше да знаеш за мене. Аз ти изпратих целувка, а ти ми обърна гръб и си излезе…
– Не съм била аз, майка ми облече моята рокля… И как само беше ядосана! Каза, че един нахален и невъзпитан студент на отсрещния балкон й изпращал целувки…
– Аз мислех, че си ти…
Настъпи дълго мълчание.
Малко помалко Нели започна да проумява какво се е случило, хлипанията секнаха, лицето взе да просветва, появи се виновна усмивка, Станислав присегна и изтри сълзите и то засия като мартенско слънце, изскочило внезапно изпод тъмния облак. Склони глава на гърдите му, отново беше предишната, смирено и плахо дете, залутано и самотно, в очакване някой да го пази и закриля.
Когато се измъквала от къщи, майка й говорела по телефона, вече не била сърдита, смеела се, като че ли дори се хвалела на приятелката си как някакъв студент и изпращал целувки. Тогава Станислав разказа как видял Нели на балкона, лицето й не се виждало от забрадката, защото била хлабаво превързана, как не му обръщала внимание, той се разтревожил, но тя бурно го прекъсва, уверява го, че не е била тя, била е майка й, която облякла нейната рокля…
Те бяха заети, за кой ли път разказваха как той мислел, че е сърдита, как не му обръщала внимание, но тя отново го прекъсваше, защото на балкона била майка й с нейната рокля. Бяха много заети и не забелязаха кога на отсрещния балкон се появи майката на Нели. Беше с абитуриентската си рокля, усмихната, пъргаво преместваше туй-онуй, уж нещо нареждаше, но все поглеждаше отсреща, където сигурно ще се появи оня нахален и невъзпитан студент, който й изпрати целувки. Но студентът не се появяваше. Беше страшно зает. Изправен бе на съдбовен кръстопът: Нели ту беше досегашната, ту се преобразяваше в оная, другата, от балкона, с ленивите сластни движения на зрелите жени, подир които мъжете отправят нечисти погледи. А той вече беше един от тези мъже. Изпитваше свян и боязън, но нямаше сили да се съпротивлява. Тайнствен глас повелително му нашепваше, че жената е божествен плод, който един ден трябва да бъде откъснат. Станислав се готвеше за този ден, с несръчни пръсти се учеше на трудното мъжко изкуство да разкопчава отеснели сутиени.
А на балкона отсреща бавно гаснеше една надежда, умираше една илюзия.