УБЕДИТЕЛНАТА ПОБЕДА НА ПРЕДСТОЯЩИТЕ МЕСТНИ ИЗБОРИ – ЦЕЛ И ОТГОВОРНОСТ НА БСП И ЛЕВИЦАТА

0
222

Доцент, д-р. Роден е на 8 август 1942 г. Завършил е история в Софийския университет “Климент Охридски”. Специализирал е в Москва и е защитил докторска дисертация в областта на управлението. Работил е в комсомолски, партийни и държавни органи в Кюстендилски окръг и в АОНСУ като доцент. Автор е на книги и статии в областта на управлението, комплексното планиране и предизборната дейност.

През месец октомври 2003 година ще се произведат избори за местни органи на самоуправление. Реално завоевание на демокрацията след 10 ноември 1989 година – изборите сега придобиват особен смисъл и значение за страната, общините, населените места и политическите партии. Изборите ще бъдат своего рода лакмус за управляващите. Ако те загубят катастрофално предсрочните парламентарни избори най-късно през ранната пролет на 2004 година ще станат належаща необходимост. Те ще бъдат лакмус и за реалното влияние на политическите сили и преди всичко на БСП и левицата. Проведените социологически изследвания и извършената работа от тях досега вдъхват известен оптимизъм. Изборите няма да бъдат никак леки и това е първото нещо, с което трябва да се съобразяваме. Заедно с това би следвало да си поставим реални цели и задачи.

Убедителната победа на БСП и левицата на изборите, която е тяхната стратегическа цел, ще им даде не само възможност да спечелят повече влияние в местните органи на властта, но ще бъде и реална заявка за не по-малко необходимата по-убедителна победа на евентуалните предсрочни парламентарни избори. Дешифрирано по-конкретно това означава да се спечелят мажоритарните избори за кметове на общини и населени места в преобладаващия им брой и което е особено важно за завоюване болшинство в общинските съвети от БСП и левицата. За да станат реалност тези цел и подцели се изисква работата, която ще се извърши до изборите да бъде без преувеличение на изключително високо равнище. За това според мен би било необходимо усилията на органите и организациите на БСП и левицата да се насочат към решаването на следните основни задачи:
– Максимално добро приключване на мандата от кметовете на общини и населени места от левицата.
– Задълбочена подготовка на предизборните платформи на общинските и основните партийни организации.
– Обективна оценка на извършеното от представителите на левицата и на тази основа номинация на новите от компетентните органи.
– Създаване на ефективна организация на всестранната дейност на партийните органи и организации.

Ще разгледам конкретно очертаните групи въпроси.

Първо. За приключването и отчета на мандата от представителите на БСП и левицата.
През изтеклия мандат по-голямата част от представителите на БСП и левицата в местните органи на самоуправление работиха отговорно и са постигнати конкретни резултати в цялостното развитие на не малко общини. Реално в България след 10 ноември 1989 година структурите на гражданското общество още не са утвърдени, но Националното сдружение на общините в Република България се превърна в изключително мощна неправителствена организация. С удовлетворение можем и трябва да констатираме, че Управителният съвет и цялото сдружение показват пример за компетентно управление на всички органи и организации. Заслуга за това имат всички членуващи в сдружението, но обективността изисква да се подчертае решаващия принос на дейците на левицата в Управителния съвет и всестраната му дейност. Проявената активност от представителите на БСП и левицата се отрази благоприятно за известно олекотяване социалната цена за обикновените хора в изключително трудните дни и години, които те изживяват. В оставащите месеци до изборите е добре кметовете и общинските съветници от левицата така да организират своята дейност, че да дадат своя оптимален принос за бъдещия изборен успех.

Два са въпросите, на които те биха могли да отделят подобаващо внимание – предприемане на действени мерки за решаване на най-неотложните и належащи въпроси и отчетът за извършеното пред гражданите и обществеността. От практическа гледна точка е изключително важно главните усилия да се насочат към предприемане на ефективни мерки за (възможно най-добро решаване на проблемите, свързани с ръст на икономиката и намаляване на безработицата в съответните общини, създаване на условия и предпоставки за тяхното стратегическо решаване в бъдеще. Заедно с това вниманието да се съсредоточи върху завършване на важни обекти, свързани с развитие на инфраструктурата и подобряване благоустрояването и хигиенизирането на населените места. Доброто завършване на мандата е въпрос на чест и за онези кметове на общини и населени места от левицата, които по различни причини няма да се кандидатират.

Реалният отчет на извършеното от кметовете и общинските съветници от левицата ще бъде естествен завършек на цялостната им дейност. Това изисква той да бъде добре подготвен и поднесен в подходяща форма пред населението и медиите. За това ще допринесат пресконференциите, диспутите и срещите в кварталите и селата, които би било добре да приключат един месец преди изборите.

Второ. Задълбочена подготовка на предизборните платформи на общинските и основните партийни организации.
Идеалният вариант за подготовка на предизборните платформи е те да се разработят на основа на виждане на ОбС на БСП за стратегия за икономическото, социалното и духовното развитие на съответната община. За съжаление този въпрос се подценява повсеместно, включително и на национално ниво. А известно е от теорията и практиката на стратегическото планиране и стратегическото управление, че това е първоосновата върху която следва да се стъпи, за да не се решават проблемите на парче, ден за ден.

Разработката на добро виждане на стратегията за развитие на общината не може да стане за седмица или за месец. За това в съществуващата ситуация вниманието би могло да се съсредоточи върху разработката на предизборните платформи на общинските организации на БСП. Подготовката на предизборните платформи изисква да се изгради екип, в който да участват икономисти, инженери, специалисти в различните сфери на живота.

Основните етапи при разработката на платформите биха могли да бъдат: вземане на решение от ОбС на БСП за формиране на екип и групи за подготовката; конкретна работа на групите за подготовка на съставните раздели; оформяне на цялостната платформа с активното участие на ръководителите на ОбС на БСП; обсъждане и приемане не по-късно от 5 септември.

Предизборната платформа би следвало да се съобрази с конституцията и законите в страната, програмите на правителството, прогнозите на макроикономическото развитие и указанията на Висшия съвет на БСП. В съдържателен план на основата на задълбочен анализ на комплексното развитие на общината да се формулира главната стратегическа цел, подцели, задачи и насоки за по-нататъшното й развитие.

Анализът на състоянието на общината, открояването на главните проблеми е изходната основа на формулирането на целите, задачите и насоките на платформите. Заедно с това да се формулират конкретните виждания за комплексното икономическо, социално и духовно развитие.

Главният проблем, на който би следвало да се отдели централно място е разработването на виждане за реалния икономически ръст, който може да бъде постигнат на основата на търсене на всички възможни инвестиции и откриване на нови работни места. Такъв подход е възможен само след преодоляване на дълбоко вкорененото разбиране, че общините не могат да работят по решаване на този проблем. Заедно с това би било добре предизборната платформа да бъде обърната и към решаване конкретните проблеми на населените места, кварталите и на различните слоеве на населението – неработещите, работниците, служителите, пенсионерите, младежта, инвалидите.

Основните партийни роганизации в селата и кварталите би било добре също да разработят платформи за развитието на съответното село и квартал, съобразявайки се с общите изисквания и тяхната конкретна специфика.
Много важно практическо значение има разработката на предизборните платформи на кандидатите за кметове на общини и населени места от БСП и левицата. Изисква се те да бъдат разработени като се съобразят с предизборните платформи на ОбС на БСП и ОПО, да бъдат реалистични и максимално приземени за решаване на реалните проблеми на общините, населените места и хората.

Трето. Обективна оценка на извършеното от представителите на БСП и левицата и на тази основа номиниране на нейните нови представители за участие в изборите. Това е най-щекотливият въпрос от всички, които ще трябва да се решават и това е разбираемо. Сложността в решаването му изисква принципност и зрялост в дейността на ОбС на БСП и ОПО. За съжаление досегашната работа извършена по реалната оценка на извършеното от представителите на левицата и номинация е свързана с прекалено много субективизъм, липса на елементарна самокритичност, прояви на нарцисизъм и високомерие, липса на нормален диалог между представители на общински партийни съвети и кметове. Можем с удовлетворение да констатираме, че преобладаващата част от представителите на БСП и левицата в местната власт – кметове на общини, населени места и общински съветници, изпълниха добросъвестно задачите, стоящи пред тях. Това е един реално натрупан капитал, който е основа да бъдeща победа на предстоящите местни избори и за ефективно управление на населените места, общините и страната след евентуалните предсрочни парламентарни избори. очевидно е, че тази изключително важна констатация, която по мое дълбоко убеждение е съобразена с реалната действителност би следвало да бъде в основата на дейността на партийните съвети и организации при оценката и номинацията. Въпрос на елементарна етичност към органа, който го е номинирал, представителя на БСП и левицата , е да се отчете и то конкретно пред него. Чуват се гласове, че това не е необходимо, тъй като те като кметове или съветници са избрани от цялото население. Това е вярно, но е вярно и че са номинирани от определен партиен орган и морално са задължени да се отчетат пред него.

Оценката и номинацията би следвало да бъдат максимално прозрачни и обективни. Главното изискване е по достойнство да се оцени извършеното от досегашните представители и да се номинират тези кандидати, които имат най-големи шансове да бъдат избрани. При подбора на съответните кандидати вниманието би следвало да се съсредоточи на тяхната способност да решават проблемите по най-добрия начин, да бъдат управленци, да бъдат честни и да имат моралното право за ръководна работа в тази не лека обстановка.
Макар и по-малко на брой една част от представителите на БСП и левицата показаха, че нямат не само управленска подготовка, но което е особено важно, и липса на морал да работят в такива органи. От само себе си се разбира, че такива хора в никой случай не бива да бъдат номинирани. Натрупаният отрицателен опит по време на извънредните избори през м.февруари в с. Невестино, когато ОбС на БСП не подбра печелившия кандидат и кандидатстваха други двама членове на БСП о.з. полковниците Димитър Стаменков и Георги Зарев, подкрепен от НДСВ, ще бъде добре да послужи като урок.

В практически аспект ще бъде добре ако:
– При подбора на съветниците се спазва изискването за формиране на екип, в който има специалисти от различните сфери на живота, които могат с успех да работят в комисиите;
– Не се допусне издигането на паралелни кандидати от БСП и левицата;
– Специално внимание заслужават общините, в които има натрупани сериозни противоречия между ОбС на БСП и представителите на БСП в органите на местното самоуправление. Преодоляването на противоречията изисква да се прояви висока политическа култура от двете страни, което на практика трудно ще стане.

Затова на базата на социологически изследвания и конкретно изучаване на обстановката по места е необходимо авторитетна и компетентна намеса на ВС на БСП за реални оценки на досегашните представители и номинация на избираемите кандидати и за оздравяване обстановката в съответните общински партийни организации.
Четвърто. Създаване на ефективна организация на всестранната дейност на органите и организациите на БСП и левицата.

Опитът от изминалите предизборни кампании показва, че е необходимо максимална конкретност в дейността на всички органи, организации и кандидати за постигане на оптимални крайни резултати. В досегашното изложение бяха разгледани отделно две изключително важни направления в дейността на ОбС на БСП и ОПО – подготовката на предизборните платформи, оценката и номинацията на новите кандидати. Затова ще отделим внимание на други въпроси, които да дадат възможност за цялостна координация на всестранната дейност.
Правилното планиране на дейността е задължително условие за конкретизация на дейността. Задължително в плановете следва да се открои реалната цел, която би могла да се постигне, съвсем конкретни задачи и мерки, които ще се проведат за да се реализират. На основата на точна оценка на състоянието на общината, квартала, селото и възможностите за реално влияние се конкретизира целта, която може да се постигне във всяка секция. Уточняват се конкретните задачи и мерки, свъзрани със завоюване доверието на преобладаващата част от избирателите, провеждане на аргументирана разяснителна и последователна работа, осъществяване на съвременна коалиционна политика и което е особено важно провеждане на конкретна индивидуална работа със всеки лявоориентиран избирател. ОбС на БСП и ОПО разработват план за цялостната организация на предизборната дейност и календарен план за конкретните мероприятия, които ще провеждат един месец преди изборите.

Изграждането на съвместни общински щабове на левицата и на кандидатите за кметове на общини и населени места, които да координират цялостната дейност е изключително важно средство, което може много да съдейства за крайния успех. В щабовете би следвало да влязат различни специалисти – социолози, икономисти, политолози, организационни дейци. Особено полезно е в тях да се съчетаят в едно цяло: анализаторското и организационното начало. Изискването е в тях да има хора за всяка страна от тяхната дейност. В общинските щабове вниманието се съсредоточава върху анализа на състоянието на провежданата дейност; установяване на конкретен механизъм за взаимодействие с ОПО и групите за неформално въздействие; провеждане на ефективна масово – политическа и индивидуална работа; добра организация на подготовката и провеждането на срещите на кандидатите; финансовото и организационното осигуряване.

Щабовете на кандидатите за кметове на общини би било добре да съсредоточат своето внимание към: подготовката на предизборната платформа на кандидат-кмета; добрата подготовка за неговите медийни изяви; конкретната подготовка за срещите с избирателите; конкретно наблюдаване за кандидатите на политическите опоненти и оргументирани отговори, когато се налага; финасовото и организационното осигуряване; ежедневната оценка на извършеното.
В ОПО ролята на щаб изпълняват изпълнителните бюра като се привличат и други подходящи хора.

В цялостната организация на предизборната дейност най-важна е индивидуалната работа с отделния избирател. Колкото по-добре кандидатите за кметове на общини, населени места и общински съветници и активистите на БСП и левицата говорят с обикновения човек за всичко, което го вълнува и за това, което реално може и ще се направи, толкова по-голямо ще бъде въздействието върху тях и решението им да гласуват или не за кандидатите на левицата.

Предстоящите избори през м. октомври 2003 година ще имат особено значение за населените места, общините и страната. От техния резултат ще зависи тяхното по-нататъшно развитие. Има всички основания да се прогнозира убедителна победа на левицата. Но тя няма да дойде даром. Изисква се къртовска, психологическа и организационна работа за завоюване доверието на избирателите. Нека превърнем възможностите, които имаме в реалност в името на по-доброто бъдеще на страната и всички нас.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук