Еди Фужие е политолог, специалист по проблемите на алтерглобализма във Франция и глобализацията във френския политически контекст. Автор е на: Les questions-clefs des Franзais, Lignes de repиres, 2007; Dictionnaire analytique de l’altermondialisme, Ellipses 2006; La France face а la mondialisation, in: Problиmes Sociaux et politiques, La Documentation franзaise, 2006 ; Altermondialism: le nouveau mouvement d’йmancipation, Lignes de repиres, 2004 и др. Публикува статии в сайта на „Telos“ (1), агенция на интелектуалци, създадена през 2005 г. от друг известен френски политолог и изследовател на глобализацията Заки Лаиди.
–-
Разговорът, който имах удоволствието да проведа с Еди Фужие, беше три дни след първия тур на президентските избори във Франция (22.04.2007), когато политическата атмосфера в Париж едва ли можеше да бъде по-еуфорична, и в същото време по-напрегната, в очакване на финалния дуел между десния и левия кандидат на втория тур (6.05.2007).
Медиите побързаха да обявят „триумфалното завръщане на французите към политиката“ и „победата на демокрацията“ поради рекордната избирателна активност от 85% на първия тур и „краха“ на крайно десния кандидат Жан-Мари Льо Пен (10,44%), след голямата изненада (и ужас за някои френски европеисти), която той поднесе на президентските избори от 2002 г., измествайки социалиста Лионел Жоспен и отивайки на балотаж срещу Жак Ширак.
Сега резултатите изпратиха на втори тур десния кандидат Никола Саркози (Съюз за народно движение, СНД, 31,18%) срещу кандидатката на Френската социалистическа партия Сеголен Роаял (ФСП, 25,87%).
На френската политическа сцена обаче се открои още един сериозен играч, завършил трети в сегашната надпревара за Елисейския дворец, но с очевиден потенциал за силна игра занапред – кандидатът на центристката партия Съюз за френска демокрация (СФД) Франсоа Байру (18,57%).
Залозите за втория тур се покачиха изключително след отказа на Байру да отправи „призив“ към своите избиратели в полза на Саркози или Роаял. Президентската игра навлезе във фазата на „голямото съблазняване“, чийто обект стана Байру (и преди всичко неговите избиратели, разделящи се на 45% десни, 35% леви и 20% нито леви, нито десни). И левите, и десните се опитваха да го спечелят на своя страна, макар и с различни стратегии – на престорена индиферентност от страна на Саркози и на „сваляне на звезди“ от страна на Роаял. Една от тези звезди можеше да огрее пътя на Байру към Матиньон (резиденцията на министъра на вътрешните работи на Франция), а друга към Площад Бово (резиденцията на първия министър на Франция)…
Под това звездно небе за центриста Байру, ето как Еди Фужие описа френската политическа сцена с нейните нови и стари констелации, както и мястото на Франция на глобалното поле, на което през последните години (особено след отрицателния вот на Референдума за Европейската конституция от 29 май 2005 г.) тя бавно от-стъпва от позицията си на ключов играч.
–-
– Каква е френската рецепция на глобализацията? Съществува ли според вас „френска изключителност“ в разбирането на глобализацията?
– Не знам дали има френска изключителност в разбирането на глобализацията, но има френска изключителност по отношение на тревогата от глобализацията. Във Франция глобализацията се разглежда основно в контекста на рисковете, които тя създава, във финансов, икономически и културен контекст, т.е. като заплаха за културата, езика, културното разнообразие и културното творчество. И това е типично френска характеристика.
Друга френска особеност са реакциите спрямо глобализацията. Проучванията на общественото мнение показват, че тези реакции са насочени не само към глобализацията като такава, но и към европейската интеграция, възприемана днес от много французи като ускорител на глобализационните процеси главно поради засилената делокализация вследствие от разширяването на Европейския съюз (ЕС) към източноевропейските страни.
– Как бихте коментирали твърдението, че френското алтерглобалистко движение не се вписва в биполярния модел на политиката в страната, защото идеите му се споделят както от леви, така и от десни партии? Във връзка с това как оценявате представянето на сегашните президентски избори на кандидата на алтерглобалистите Жозе Бове?
– Не мисля, че алтерглобализмът остава извън политическото разделение ляво-дясно, защото алтерглобализмът е преди всичко ляв. Но противно на някои твърдения, той не произлиза от крайно левите политически движения, тъй като благотворителни християнски организации като Католическия комитет срещу глада и за развитието, Католическа помощ, Земята на хората участват в алтерглобалисткото движение във Франция. Всъщност бих казал, че има две течения във Франция, от които се инспирират алтерглобалистите – християнското и марксисткото или неомарксистко. Последното включва идеи близки до тези на радикалните френски леви партии.
Що се отнася до кандидата на алтерглобалистите Жозе Бове, който всъщност не се представи от името на алтерглобалистите, резултатът му беше много слаб, но той не трябва да се свързва пряко със самото движение. Дори най-влиятелната френска алтерглобалистка организация АТТАC (Асоциация за облагане на финансовите транзакции в полза на гражданите) не продкрепи официално кандидатурата на Бове, нито дори призова членовете и съмишлениците си да гласуват за него. Обяснението произтича от факта, че по принцип алтерглобалистите отказват да участват в „електоралната надпревара“, откъдето идва и отказът им да създадат собствена политическа партия, с която да се представят на избори. В този смисъл имаше известна неяснота с кандидатурата на Бове – той е алтерглобалист, но не можеше легитимно да се представи като такъв на президентските избори, защото му липсваше официална подкрепа от страна на алтерглобалистите.
– Кои бяха основните теми, обсъждани в тази президентска кампания?
– Труден въпрос, тъй като през всички досегашни кампании се открояваха определени теми. Така например, през 1995 г. водещата тема беше „социалната фрактура“ и социалната нестабилност. През 2002 г. кампанията протече около темата за сигурността. Тази година е по-различна с това, че не се открои основен проблем, тъй като за първи път главните кандидати се опитаха да подходят от гледна точка на проблемите на избирателите, а не сами да определят водещите теми. Това е особено ясно по отношение на европейския въпрос и глобализацията – теми, предизвикали широки обществени дебати, които кандидатите обсъдиха в хода на кампанията именно поради важността им за избирателите. Обръщайки се предимно към онези от тях, гласували „против“ на референдума за Договора за европейска конституция от 29.05.2005 г., те се опитваха да обяснят причините за отрицателния вот, някои от които предизвикаха критики извън страната, и оттам да предложат решения на проблема.
– Бихте ли откроили и други важни теми, обсъдени в предизборната кампания?
– Ако се обърнем към проучванията на общественото мнение, ще открием измежду важните въпроси и този за безработицата, въпреки че реално през кампанията не бяха обсъдени мерките за решаване на този проблем. Причината е може би тази, че много французи вече не вярват на готовите формули за справяне с безработицата. Кандидатите говориха, от една страна, за труда и по-конкретно за необходимостта от повишаване стойността на труда, за нестабилността на работната ситуация и за това, че е необходимо сигурността и трудът да се гарантират чрез разширяване на достъпа до образование и синхронизиране на договорите за работа. Но конкретни предложения в тази посока отсъстваха.
От друга страна, стана въпрос за належащата нужда от съживяване на френската икономика. В своята икономическа програма десните традиционно залагат на предприятията и икономическата либерализация. Нетрадиционно от страна на френската левица Сеголен Роаял призна, че икономическата модернизация налага да се заложи на компаниите, но при контрол от страна на държавата.
Трети важен проблем, обсъден в хода на кампанията, беше този за намалялата покупателна способност на гражданите, свързан с недоверието и дори откритото неодобрение на французите спрямо еврото. Като възможно решение повечето кандидати обещаха увеличаване на минималната заплата. Никола Саркози и Сеголен Роаял дори отправиха сериозни критики към Централната европейска банка.
– Имахте ли усещането за смесване на теми, считани традиционно за леви, с теми, определяни привилегировано като десни, и обратното?
– Парадоксът на тези избори за разлика от 2002 г. е, че за втория тур се класира основният десен срещу главния ляв кандидат. Едновременно с това обаче както в лявото политическо пространство, така и в дясното, но най-вече в центъра, се обсъждаха теми, характерни за другите лагери. Никола Саркози се позова на някои големи личности от историята на левите партии във Франция и постави акцента на своята кампания върху проблема с обезценяването и несигурността на труда. И тази негова стратегия привлече реално много работници и държавни служители, тъй като отговаряше на техните тревоги за работното място, реда и държавния авторитет. От своя страна, Сеголен Роаял акцентира върху някои „десни“ теми като националната идентичност и сигурността, с което предизвика немалко критики от страна на собствената си партия. Всъщност и Саркози, и Роаял се опитаха да бъдат максимално открити с избирателите и да им опишат ситуацията такава, каквато е, обръщайки се пряко към тях. Така те излязоха извън идейните линии на своите партии. Именно в това се състои основната специфика на тази кампания.
– С какво още тазгодишната президентска кампания се различаваше от кампанията от 2002 г.?
– Извън обсъжданите теми, бих казал, че има още два елемента.
На първо място, пред избирателите се оказа едно ново поколение от кандидати, повечето от които около петдесетте, за разлика от Жак Ширак и Лионел Жоспен, които през 2002 г. бяха както по-възрастни в сравнение със сегашните кандидати, така и с по-голям политически опит от тях. Очевидно този елемент не е без значение при положение, че най-възрастните кандидати в тазгодишната кампания – Арлет Лагийе (66 г., Работническа борба) и Жан-Мари Льо Пен (78 г., Национален фронт)(2), отбелязаха много по-нисък резултат в сравнение с предишните избори.
Втората особеност на президентските избори от 2007 г. е свързана с произхода на основните кандидати. Ширак и Жоспен през 2002 г. бяха до голяма степен наложени от институциите и от своите политически партии. А сегашните кандидати бяха наложени по-скоро от общественото мнение. Така например Никола Саркози оглавяваше медийните проучвания на общественото мнение в продължение на години, а Сеголен Роаял си спечели политическа популярност във ФСП, която отрано я представи като потенциален кандидат. Франсоа Байру беше издигнат за кандидат към края на 2006 г. по-скоро чрез част от общественото мнение. Така и тримата основни претенденти, събрали около 75% от гласовете на първия тур, бяха избрани от самите избиратели. За сравнение, и тримата основни кандидати през 2002 г. – Жоспен, Ширак и Льо Пен, получили едва 49% от общия брой гласували, бяха наложени от представящите ги партии. Следователно кампанията, която днес наблюдаваме, се ръководи предимно от избирателите и това е една от причините за високата избирателна активност.
– Смятате ли, че темата за глобализацията беше засегната от основните кандидати? Каква е връзката на тази тема с Европейския въпрос?
– Интересното днес в сравнение с 2002 г. и с предишните президентски кампании е, че преди тези две теми винаги се обсъждаха с голяма предпазливост от страна на кандидатите, тъй като те бяха наясно, че французите показваха сдържаност и известно притеснение към проблемите на глобализацията и ЕС. Така че или не се говореше за тях, или се говореше за „изплъзваща се и невидима“ глобализация, т.е. че страната се глобализира, но без правителството да говори за този процес – сякаш това ставаше прикрито. Оттук и недоверието на французите към глобализацията, и усещането, че управляващите винаги прикриват нещо и че решенията се спускат отвън – от Брюксел или от големите финансови групи. Мисля, че тогава съществуваше пълно разминаване между политическите дискурси и реалността. От ляво дискурсът беше по-скоро свързан с желанието да се регулира глобализацията, а от дясно дори Ширак говореше за това тя да бъде хуманизирана.
Ситуацията днес е съвсем различна, доколкото и тримата главни кандидати, повече или по-малко избрани от общественото мнение, взеха за своя сметка страховете на гражданите от глобализацията и от разширяването на ЕС, особено ясно изразени от французите на референдума от 29 май 2005 г., като се опитаха да отговорят на нуждата на избирателите за сигурност посредством утвърждаване на политическия волунтаризъм, т.е. волята този път да не оставят народа да понася глобализацията, а да му дадат нужните средства, за да може да бъде активен в тези процеси чрез посредничеството на Европа в лицето на ЕС.
– Според вас, какво е мястото на Европа в дебатите върху глобализацията – това на изкупителна жертва или на Троянски кон?
– Отрицателният вот на референдума за европейската конституция оказа силно влияние върху дебата, което показва, че глобализацията се асоциира с ЕС и по-точно с разширяването и процесите на делокализация, водещи до фискален и социален дъмпинг. В същото време Европа беше представена от основните кандидати като начин за справяне с предизвикателствата на глобализацията – не става въпрос за съпротива срещу глобализацията, а за посрещане на нейните предизвикателства.
Така се открояват две визии за Европа – класическата визия във Франция представя глобализацията като Троянския кон – моторът и ускорителят на процесите на глобализация. Според другата визия Европа е средството за справяне със същата тази глобализация.
Всъщност по време на кампанията се говореше много за една вече отживяла идея, а именно за „приоритета на общността“, свързана със създаването на митнически съюз, който ще защитава националните продукти, като не ги обмитява, а мита ще бъдат налагани на всички чужди или идващи отвън продукти, т.е. вариант на икономически протекционизъм. Днес митническият въпрос е от ресора на Световната търговска организация, но дори Саркози се обяви за реабилитация на принципа на „общностния приоритет“.
По отношение на въпросите за търговията и делокализациите позицията му е също донякъде крайна, както и по въпроса за имиграцията – той говори за затваряне на границите на страната и за въвеждане на строги, дори „дискриминационни“, мерки по отношение на незаконно пребиваващите чужденци. В икономически план споделя идеята за протекционизъм, но съобразен с икономическата реалност, и обяснява, че по този начин иска да предпази всеки, който се чувства привлечен от протекционистката идея, от краен протекционизъм. Така че както за глобализацията, така и по въпроса за имиграцията, неговата концепция е да се подходи практично от гледна точка на реалностите, без да се стига до крайни форми на икономически или общностен екстремизъм.
Може би, макар и парадоксална, стратегията на Саркози е ефикасна, защото, когато глобализацията се представя само в положителна светлина, това не дава никакъв резултат. Вместо това той тръгва от притесненията на хората относно глобализацията и, позовавайки се на някои крайни решения, се опитва да намери най-доброто средство, за да убеди французите, че глобализацията не е нито панацея, нито разрушителна сила, а процес, който може да бъде регулиран и от който френската икономика, както и всеки френски гражданин, може да извлече облаги.
– Бяха ли резултатите от първия тур на тези президентски избори изненадващи за вас?
– Ще формулирам отговора си по парадоксален начин. Изненадващото за мен на тези президентски избори беше липсата на изненада. Проучванията показаха, че ще има трима основни кандидати, че резултатът на Льо Пен се покачва, но че едва ли ще му позволи да мине във втори тур и че „малките кандидати“, а именно левите радикали, няма да успеят да съберат много гласове. И точно така се случи. Очаквахме какви ли не изненади – като Льо Пен на втори тур, но този път представянето му беше доста по-слабо от 2002 г., или Байру на втори тур.
В крайна сметка изненадата беше тази да видим на финала двамата кандидати на доминиращите партии и един класически финал между френската десница и френската левица.
– Тазгодишната президентска кампания беше определена от медиите като „слаба“, защото много от важните за французите въпроси като реформата на френския социален модел, европейския въпрос и ролята на Франция в света не бяха сериозно обсъдени. Въпреки това беше отбелязана рекордно висока избирателна активност от 85%. Как бихте коментирали този парадокс?
– Не мисля, че кампанията беше слаба. Кандидатите бяха повече или по-малко избрани от общественото мнение и може би затова привилегироваха някои теми, считани за важни от избирателите, за сметка на други, важни сами по себе си. Нуждата от сигурност и авторитет беше призната и от лявата кандидатка Роаял, но в един реалистичен контекст като част от политиката на правителството, докато нуждата от социална защита, споделяна от радикално левите партии, както и налагането на авторитет, подчертано от крайно десните, нямаха ефект, тъй като дори и включени в техните правителствени програми, те нямаха реален шанс да ги реализират. Така че от тази гледна точка мисля, че кампанията беше силна.
Друг е въпросът дали основните дебати бяха в центъра на кампанията.
Може би разочароваща донякъде е липсата на големи дебати за сметка на обсъждането на конкретни въпроси, защото именно такова беше очакването на повечето хора. Кандидатите, които предлагаха грандиозни визии за Франция и за ролята на Франция в света, като Жан-Мари Льо Пен и Жозе Бове, нямаха почти никакъв ефект. Успех постигнаха онези кандидати, които взеха предвид притесненията на гражданите и се опитаха да им предложат конкретни мерки за решаване на проблемите, като заедно с това имаха и позитивна визия за бъдещето на страната. И Роаял, и Саркози, и Байру казваха: „Вярно е, че има криза, но страната разполага с нужните средства, за да се справи с нея и ако положим необходимите усилия, ще можем да излезем от кризата.“
За разлика от тях и радикално левите, и крайно десните партии представяха картината песимистично – крайно десните плашеха с изказвания, че страната е пренаселена от чужденци, които ще вземат работата на французите, докато крайно левите биеха тревога за безизходицата на френската икономика, попаднала в капана на наложилия се в страната див капитализъм. Основните кандидати, точно обратното, заложиха на една позитивна и волунтаристична визия, убеждавайки избирателите, че нещата могат да се оправят. Стратегията им наподобява позицията на Ал Гор по отношение на проблемите на околната среда, който казва: „Внимание! Очевидно има проблеми. Но не всичко е свършено – все още разполагаме със средства да променим нещата!“ Именно в позитивизма и волунтаризма, изразен от основните кандидати, беше силата на тази кампания.
– Смятате ли, че разделението ляво-дясно днес е същото, както в предишните кампании? Съгласен ли сте с твърдението, че политиката във Франция в хода на тези избори се персонализира, доколкото и тримата основни кандидати отказаха да се идентифицират изцяло със собствените си партии?
– Ще започна от втория въпрос. Персонализацията е очевидна, но тя е различна в различните лагери. Кампанията на Никола Саркози беше много лична – достатъчно е само да вземем програмата му, в която на много места се казва: „Аз искам да направя така и така …“ Подобно изразяване е свързано с неговия характер и с начина му на правене на политика.
Льо Пен и Байру са в близки ситуации, тъй като и двамата са председатели на своите партии и се проявиха като политически личности именно в съответните партии.
Що се отнася до Роаял, при нея персонализацията е от друго естество, а именно по линия на стремежа й да се разграничи от Социалистическата партия и най-вече от нейните водачи.
Самата кампания беше персонализирана, т.е. със собствен облик, тъй като основните кандидати в нея не бяха наложени от своите партии, както това става при парламентарните избори, а бяха повече или по-малко избрани от общественото мнение. И когато Сеголен Роаял се обърна в своята реч непосредствено след първия тур към своите съмишленици социалисти: „Аз повече не ви принадлежа. Сега принадлежа на целия френски народ“ – тя търси пряка, в смисъл дори на лична, връзка с всички избиратели.
Друг типичен пример за персонализация на дискурсите на кандидатите са телевизионните предавания, при които те бяха сами с публиката без съветник или посредник, било той журналист или политически анализатор. Това беше наистина особеност на тази кампания, която едва ли е много разпространена в другите европейски страни, без естествено да говорим за САЩ.
Относно разделението ляво-дясно, действително кандидатите взаимно си разменяха темите. Но в същото време вторият тур ще конфронтира десния кандидат Саркози с лявата кандидатка Роаял, което показва, че разделението остава, особено що се отнася до някои теми като тази за имиграцията. Концепцията на Саркози е доста консервативна и безапелационна, докато Роаял търси компромис с предложението за регуларизация на всички нелегално пребиваващи в страната. Така че по този въпрос позициите са много контрастни.
Противопоставяне има и по въпроса за безработните. Позицията на Саркози е да се търси отговорност на безработните и да се блокират всякакви форми на социална взаимопомощ. Докато тази на Роаял отново е компромисна. Следователно разделението дясно-ляво все пак остава. Въпреки че Байру се опита да го преодолее, като се показа доста социален по въпроса за социалната държава и далеч по-либерален по икономическите въпроси. Опозицията ляво-дясно обаче продължава да е силна и трябва да се признае, че като гледаме баланса, той натежава в полза на десните, които привличат около две трети от избирателите (заедно с центристите), докато левите са само една трета. Тенденцията днес е симпатизанти на левицата и на други леви партии да гласуват за десния кандидат (и най-вече за центриста Байру, какъвто беше случаят на първия тур), докато в същото време темите се изместват от дясно на ляво.
– Как ще коментирате резултата на Франсоа Байру? Каква според вас би била ролята на една центристка партия във френската политика?
– Резултатът му може да се интерпретира от две гледни точки.
Той беше незадоволителен за онези, които очакваха, че Байру ще се класира за втория тур и ще промени френския политически пейзаж. От друга страна, резултатът му е забележителен предвид факта, че е тройно по-висок от този от 2002 г. и растеше прогресивно в хода на кампанията. От тази гледна точка той е важен. Сега дали става въпрос за траен феномен във френската политика? Вчера (25.04.2007) Байру обяви решението си да създаде нова партия – Демократическа партия. Между другото в едно интервю в New York Times от март тази година той заяви, че е демократ и че идейно се доближава до Клинтън, т.е. че се идентифицира като „бащата на третия път“ във Франция, по примера на Тони Блеър в Англия, а именно да е ляв в социален план и десен в икономически.
Дали подобна стратегия ще му донесе успех? Мисля, че каквото и да се случи, той ще създаде своя партия, и както заяви, няма да подкрепи нито Саркози, нито Роаял за втория тур, а ще запази позицията си на „нито ляв, нито десен, а в центъра“. Въпросът е как тази стратегия ще се отрази на участието на неговата партия на парламентарните избори, които са мажоритарни. Досега съществуваше практиката на договаряне на депутатски места между Съюза за народно движение на Саркози и Съюза за френска демокрация на Байру, която даваше възможност на СФД да има до 50% от местата в избирателните листи на СНД. Днес очевидно подобно споразумение не е възможно.
Според мен Байру може да заложи на загуба от страна на Роаял, която неизбежно ще доведе до криза във ФСП и някои нейни по-центристки ориентирани членове, като Мишел Рокар, Бернар Кушнер и Доминик Строс-Кан, могат евентуално да преминат към бъдещата Демократическа партия на Байру. Но това е много рискован ход, който ще промени изцяло политическия пейзаж във Франция. А и мисля, че стремежът на Байру е да продължи да бъде буферна зона между левите и десните и да играе с отделни личности както от единия, така и от другия лагер.
– Смятате ли, че е възможен нов режим на политическо „съжителство“? (3)
– Ако Саркози спечели, мисля, че СНД ще има мнозинство в Парламента. При този сценарий вероятността от съвместно съжителство е много слаба.
Ако Роаял бъде избрана за президент, което би станало с много малка разлика, то нейната победа ще се дължи най-вече на подкрепата на Байру. След това за парламентарните избори е трудно да се прецени, още повече че във ФСП се спазва принципът на паритета, т.е. листите ще бъдат 50 на 50 мъже-жени (4), което може да бъде допълнителна пречка. В този случай възможността от коабитация е голяма и това вероятно ще подтикне ФСП да се споразумее със СФД, т.е., ако в даден район кандидатът на СФД е получил 15%, а този на социалистите – 12%, вторият следва да се оттегли и да призове социалистите да гласуват за центриста, за да има той шанс да победи десния кандидат в съответния район. Но това вече е от сферата на политиката-фикция и би било доста революционно, ако действително се случи. Близките месеци ще покажат дали ФСП ще се върне към своята доктрина от 1971 г. от Конгреса в Епине, която определя социалистите да търсят съюз не с центристите, а с другите леви партии – на френските комунисти и левите радикали. Или, точно обратното, ще избере революционната промяна за съюз с центристите, които не се определят нито като леви, нито като десни.
– Как оценявате ролята на медиите в тази президентска кампания? Може ли да говорим за медиатизация на френската политика или по-скоро за демедиатизация?
– През 2002 г. медиите отделиха много малко внимание на кампанията и когато говореха за нея, беше в стила „Господи! Колко е скучна!“ Този път беше различно – имаше немалко телевизионни предавания, в това число и нови емисии, събрали много зрители, при които кандидатите дискутираха пряко с участниците. Така че, в сравнение с преди, този път интересът на медиите към изборите беше подчертано по-голям. В същото време се наблюдаваше не толкова демедиатизация на политиката, колкото загуба на монопол от страна на медиите като медиатор между кандидатите и френските избиратели, което донякъде се дължи на ролята на Интернет, където всеки кандидат има свой сайт. Например сайта на Сеголен Роаял, „Dйsir d’avenir“ (5) изигра важна роля в кампанията на кандидатката, както и организираните от нея „дебати на участието“(6). Сайтовете даваха информация, която не можеше да се намери другаде, като например записи с всички речи и телевизионни участия на кандидатите.
Прояви се също и феноменът на блоговете – всеки кандидат има свой блог, което позволява на избирателите да провеждат пряк разговор с него в мрежата. Така че, бих казал, че ролята на медиите остава важна, но те все повече губят монопола върху информацията. Това е както при финансовите въпроси, за които компаниите преди винаги минаваха през банките, за да получат пари и достъп до финансовите пазари, докато днес кандидатите вече не са задължени да минават през „банките за информация“, т.е. медиите, а могат директно да се представят на финансовите пазари, т.е. пред избирателите, и дори да водят диалог с тях. И това, според мен, е нова тенденция в развитието на политическия живот във Франция, която вече се прояви при референдума за европейската конституция от май 2005 г.
Бележки
(1) www.telos-eu.com
(2) Арлет Лагийе (първата жена – кандидат на президентски избори във Франция, издигната от крайно лявата партия на Работническата борба, с рекордните общо 6 участия от 1974 г. насам, от които тазгодишното обявено за последно от кандидатката) и Жан-Мари Льо Пен (пета кандидатура за президент на председателя на крайно дясната партия на Националния фронт) бяха определени от френските медии за ветераните на президентските избори поради многобройните си участия в тях.
(3) „Съжителство“ или коабитация се получава тогава, когато президентът и първият министър във Франция са издигнати от различни политически партии. Последният подобен случай беше двойката Жак Ширак – президент на Републиката, издигнат от основната дясна партия Обединение за Републиката, и Лионел Жоспен – министър-председател, представящ Френската социалистическа партия.
(4) Принципът на паритет във френската политика е официално въведен от Жак Ширак през 2005 г. Докато някои партии като ФСП го спазват, други, като партията на Саркози СНД, предпочитат да заплатят определената за неспазването му глоба, но не и да редят листите си в строгото съотношение 50 на 50% мъже-жени.
(5)www.desirdavenir.org. За сравнение сайтът на Саркози е www.sarkozy.fr
(6) Преди започване на официалната си кампания Сеголен Роаял проведе над 6000 „партиципативни дебати“ във всички части на страната, отворени за всички, които искат да обсъждат с кандидатката проблемите на страната, както и личните си тревоги и трудности. Представеният на 11.02.2007 г. „Президентски пакт“ – официалната президентска програма на Роаял съдържа 100 предложения за бъдещата политика и развитие на Франция и е инспириран от проблемите на избирателите, споделени с нея по време на „дебатите на участие“.
Интервю на Анна Димитрова