Най-малко 84 хиляди души, по официални данни, се включиха на 12 януари в „Акт 9“ на мощното протестно движение „Жълти жилетки“, обхванало Франция от края на миналата година. Това е деветата събота, в която недоволни от правителствената политика заливат улиците на Париж и други големи градове на страната. Вълненията започнаха на 17 ноември като протест срещу въвеждането на т. нар. екотакса върху горивата, която увеличава цената им, но постепенно ескалираха с нови искания.
Анализатори определиха движението като протест на средната класа и работещите бедни. Тяхното недоволство се корени преди всичко в данъчната политика, която облагодетелства богатите и прехвърля данъчната тежест върху народните класи.
Протестиращите искат оставката на президента Макрон, чийто рейтинг само за една година се срина с 27%. В края на декември той е одобряван от едва 23% от французите, според изследване на Ifop, изготвено по поръчка на Journal du Dimanche.
„Жълтите жилетки“ накараха една прекалено сигурна в себе си власт, която претендира да служи за модел в Европа, да отстъпи пред бунта на социални групи, до този момент слабо мобилизирани за колективни действия, пише директорът на Le Monde diplomatique Серж Алими. Прочетете анализа му за ВЪСТАНИЕТО ВЪВ ФРАНЦИЯ.