Кейт Пикет е професор по епидемиология в Йоркския университет
Ако искаме да подобрим благосъстоянието на европейските граждани, тогава трябва да се справим с неравенствата – само по този начин хората ще изпитат чувство за честност и справедливост, за включване и сближаване.
Независимата Комисия за устойчиво равенство поставя силен акцент върху социалната справедливост и призовава за обновяване на европейската политика със смели политически предложения за справяне с неравенствата и подобряване на благосъстоянието на всички граждани.
Пиша това в седмица, в която доминират новините за протестите на „жълтите жилетки“ във Франция, бушуващите дебати във Великобритания за Брекзит и масовите демонстрации в Испания срещу присъда срещу петима мъже, обвинени в изнасилване, според която деянието им не e акт на изнасилване, а просто „сексуално посегателство“. Съществува връзка между всички тези истории за крайно десния популизъм, ширещ се из Европа, и тази връзка се нарича „неравенство“.
От дълго време подозрението е, че неравенството е основната причина за нарастване на популизма и само преди седмица или две икономисти от Чикагския университет доказаха статистически това твърдение, което важи еднакво и за САЩ, и за Европа. Ако социалдемократите имат желание да се справят с гнева, който подклажда популизмът, то тогава те трябва да предложат на европейските граждани една визия за социално справедливо и равноправно общество, в което никой не се чувства изоставен, изключен или без право на глас. Те трябва да се справят както с бедността, така и с икономическото неравенство, трябва да гарантират, че всеки има достъп до качествена (достoйна) работа и качествени услуги, включително здравеопазване, образование и социални грижи.
Те трябва да насърчават равенството между половете, правата на малцинствата, включително мигрантите, и да намалят неравенствата както между самите европейски държави, така и вътре в тях.
Неравенството като основа на много проблеми
Съществуват убедителни причини за справяне с неравенството, които излизат извън морала, справедливостта, избирателните нагласи и материалното благосъстояние. Сега имаме солидни и изчерпателни доказателства (които ние с Ричард Уилкинсън обобщихме в книгата си „Патология на неравенството“, 2009 г.), че неравенството в доходите е свързано с много широк спектър от здравни, включително психически и социални проблеми, че вредата, която причинява, е значителна и че неравенството засяга цялото население – никой от нас не е имунизиран от неговото коварно въздействие.
В книгата ни от 2018 г., озаглавена „Вътрешното измерение“, ние показваме как неравенството ни влияе психологически, причинявайки едновременно голяма депресия и безпокойство, от една страна, и по-голяма доза на егоизъм и нарцисизъм, от друга. Ако искаме да подобрим благосъстоянието на европейските граждани, трябва да се справим с неравенството. Само по този начин хората ще изпитат чувство за справедливост, за включване и сближаване и ще знаят, че те са ценени и подкрепяни.
Освен това икономистите ни показаха как неравенството възпрепятства икономическия растеж и (усилията) за намаляване на бедността и увеличава икономическата нестабилност. Еколозите от своя страна доказаха силни връзки между неравенството в доходите и екологичната справедливост. В неравенствата се коренят толкова много от проблемите ни.
Докладът на Независимата комисия за устойчиво равенство предлага смел и широкообхватен набор от трансформиращи политики, които биха могли радикално да подобрят материалното и психосоциалното благосъстояние на хората. Той предлага визия за Европа, в която никой не живее в бедност, в която всяко дете има достъп до безплатно и качествено здравеопазване, образование и грижи, подходящи жилища и подходяща храна; Европа, която осигурява достъпни и подходящи социални жилища за всички, които имат нужда, достойни доходи за всички, независимо от това дали са работоспособни, адекватна социална закрила, която работи за социалната интеграция на мигрантите, насърчава правата и равенството на жените и не изоставя никоя (социална) група или територия.
Представете си това! Представете си какво ще ни е необходимо, за да наложим тази визия, да накараме хората да повярват и да се посветят на нея. Да я направят реалност. За да се случи това, ние ще трябва да разчитаме на въображението и креативността на много заинтересовани страни и участници, използвайки широк спектър от различни видове комуникация и ангажираност, за да убедим политиците и обществеността, че това е реалистична утопия.
Чувството ми на чест и въодушевлението ми като член на Комисията да работя по този доклад, бе примесено от тъгата, че точно както (когато) Европа започва да мисли сериозно за повторното овластяване на хората, преоформянето на капитализма, постигането на социална справедливост и генерирането на истински социално-екологичен прогрес, моята собствена страна може да не е част от семейството за много по-дълго време. Надявам се, че този доклад и практическите политики, които предлага, ще бъдат от значение за целия свят – това е последователна визия за по-равни и социално справедливи общества за всички нации и всички народи.