Изложбата „Италианско изкуство XIX-XXIв.“ в Галерия „Българи“ включва само 30 творби от богатата колекция на Георги и Ваня Зъбчеви, съдържаща произведения на европейски и български художници. Изборът е направен с цел да се представят едни от най-ярките италиански художници от миналия век, белязали със своите творби развитието на основните тенденции в изкуството като: Медардо Россо (1858-1928), Марио Сирони (1885-1961), Вирджилио Гуци (1902-1978), Умберто Мастрояни (1910-1988), Ренато Гутузо (1911-1987), Ренцо Веспиняни (1924-2001), Ренато Бандоли (1921-2007), Пиеро Гучоне (1935-2018), Нани Тадески (1939-2017), Нунцио Биббо (1946-2014), както и Енио Калабрия (1937), Жабер Алван (1948) и Франко Ферари (1938). Част от тях са познати на артистичните среди в България от края на 60-те и 70-те години чрез колективните изложби на италианско изкуство у нас, особено Ренато Гутузо (1976), Енио Калабрия и Нунцио Биббо, показани и със самостоятелни изложби (1980 и 2018 г.)
В изложбата в Галерия „Българи“ е включена една забележителна творба на скулптора Медардо Росо „Дете на слънце“ от 1891-1892 г., която изпреварва процесите в изкуството на ХХ век., както и 4 пластики на Нунцио Биббо, като една от тях „Последната среща с папа Войтила“ от 2005 г. го разкрива като един от най-добрите ученици на Медардо Росо и майстори на барелефа, изработил редица творби в тази техника между които и църковните двери от катедралата в Абруцо, а неговия „Пейзаж от родното място“ от 1992 г. е част от серията пейзажи от Беневенто, носещи суровата естетика на този регион.
Енио Калабрия е представен с 5 творби от 1980 г. до днес, като в мащабната композиция „Внезапно“ от 2016 г., си дават среща и преплитат елементи от динамизма на Бочони, цветната експресивност на Бала, деформацията на Бейкън, монументалността на Сикейрос, летящите композиции на барока. Известен със серията експресивни портрети на видни политически личности и интелектуалци, между които и на папа Йоан XXIII, папа Бенедикт XVI и папа Йоан Павел II, в настоящата изложба са включени динамични и завладяващи композиции на жени. Акцента в изложбата е върху Франко Ферари, от когото са показани 7 картини обхващащи диапазон от 20 години от 1969 до 1990 г. В действителност колекцията на Георги Зъбчев съдържа около 600 творби на този художник, датирани от 60-те години на миналия век до първото десетиление на XXI век. Франко Ферари заема специално място в съвременното италианско изкуство.Той е самотен художник, в областа на фигуративната живопис, със свой личен почерк, стилистика и с особени интроспективни виждания за смисъла на човешкия живот, които се разкриват в избраните за изложбата картини.
От мащабната колекция на Георги и Ваня Зъбчеви е изваден още един ярък представител на италианското изкуство. Това е Вирджилио Гуци – централна фигура на фигуративното изкуство между 30-те и 70-те години на XX век. и един от най-известните критици на Италия. От 22 творби на този художник избрахме 2 картини – „Пинии“ от 1970 г. и „Натюрморт“ от 1970 г.
В това изреждане на художници не мога да не спомена Пиеро Гучоне с „Пролет“ от 1962 г., Умберто Мастрояни с „Жар птица“ от началото на 80-те години и експресивните рисунки на Ренцо Веспиняни и Ренато Гутузо.
Ядрото на италианско изкуство в колекцията Зъбчеви е тази на Луиджи Мартини и неговата дъщеря Монализа, както и придобити в продължение на десетилетия творби на български художници. Сбирката ще бъде предмет на поредица томове, от които при откриването на изложбата в Галерия „Българи“ ще бъде показан том I на три езика (български, италиански и английски) проследяващ историята на формирането на колекцията, а следващите томове ще са посветени на Енио Калабрия, Нунцио Биббо, Франко Ферари, италианско изкуство XV-XIX в., XX – XXI в. , българското изкуство XX – XXI в.
Изложбата „Италианско изкуство XIX – XXI век“в Галерия „Българи“ само открехва завесата на една богата колекция, придобита за почитателите на изкуството в България в резултат на срещата на двама колекционери от Италия и България, съответно Луиджи Мартини и Георги Зъбчев, хора с различни интереси, но обща страст- колекционерството. Страст в резултат на която се прехвърлят нови мостове между народи, чиито връзки и общувания не са прекъсвали през вековете и са били подържани освен институционално, но и на приятелско ниво, какъвто е случая с колекцията „Зъбчеви“.
Франко Ферари
Нунцио Биббо
Нунцио Биббо
Нунцио Биббо
Медаро Росо
Жобер Алван
Енио Калабрия
Енио Калабрия
Енио Калабрия
Енио Калабрия
Вирджилио Гуци