Едва ли остана безобразие в нашата многострадална родина, което може да ни учуди. Признавам си обаче, че този път дори аз – уж добре осведомен любопитко, се изумих. Оказва се, че в края на 2023 г. Общото събрание (Генералната асамблея) на ООН е приело резолюция срещу събарянето на антифашистки паметници и възраждането на фашизма в света, която е много важна конкретно за страната ни в светлината на неотдавнашните събития, които взривиха обществото и предизвикаха ново мощно разделение в него – варварското нарязване на Паметника на Съветската армия, заплахите и за „Альоша“, историята с „Аз съм българче“, възродените призиви за още по-активна подмяна и извращаване на историята в българското училище, акцията срещу проф. Дарина Григорова заради нейната позиция и пр. Не че стават такива неща за първи път (та нали преди цели 27 години отменихме присъдите срещу отявлени фашисти и така ги реабилитирахме). Но сега действията са твърде масирани и твърде начесто, за да са случайни. Потресаващото е, че всичко това е в пълен разрез със съвсем прясната резолюция на ООН. Заинтересувах се от нея, благодарение на едно предаване на доц. Александър Сивилов в интернет. https://youtu.be/uM4McIDrgls?si=Nv03RWu6xH4Fl96Y
И като се замисли човек, става съвсем ясно защо медиите напълно премълчаха Резолюцията – ами, защото у нас точно това, което ООН заклеймява и призовава за противодействие срещу него държавните власти, се извършва от… самите власти. Е, как да си пробие път информацията от ООН при това положение? И под сурдинка е трудно да се спомене. Напук на призива на ООН резолюцията да се разпространи най-широко. Няма как да не видим ролята на Посолството и в тая дивотия. На днешните всеотдайни изпълнители на чужда воля обаче ще припомним кое посолство и кой посланик „благославят” политическите затворници в Белене след 1946 г. Да разгърнем спомените „Всичко тече“ на акад. Илчо Димитров: „С прякото им насърчение (на американците – б.а.) Н. Петков възглави сравнително силно, но обречено опозиционно движение, което бе смазано след подписването на Парижкия мирен договор. Разговарял съм със завърнали се от Белене опозиционни дейци: Проклинаха Барнс (американския дипломатически представител), вдъхнал им напразни надежди, за които бяха понесли тежки изпитания.“
Почти всички прояви и действия, които световната организация отрича категорично и призовава за борба срещу тях, станаха едва ли не всекидневна практика у нас. Но така или иначе сега става дума за документ, приет от Общото събрание на световната организация, на която България е член, и независимо от това дали официалните ни власти му се радват или му се ядосват, тя трябва да се съобразява с него.
Затова днес ви предлагам със съкращения част от детайлите, които изнася доц. Сивилов в уникалното си предаване, както и извадки от Резолюцията, която лесно се намира в официалния сайт на ООН. Между другото тя е доста обемен документ и съдържа 75 члена.
Всеки може сам да прецени за какво става дума.
„ДИМНА ЗАВЕСА“ с АЛЕКСАНДЪР СИВИЛОВ
ООН С РЕЗОЛЮЦИЯ СРЕЩУ СЪБАРЯНЕТО НА АНТИФАШИСТКИТЕ ПАМЕТНИЦИ
доц. Александър Сивилов
Вчера общото събрание на ООН прие резолюция за борба с героизирането на нацизма и неонацизма, расизма, расовата дискриминация и ксенофобията. И в тази резолюция има ясно записано, че паметници на антифашисти и хора, воювали и борили се срещу нацизма, не трябва да се събарят. Сега ще ви прочета конкретния текст от резолюцията, който говори за това, това е точка, член [16] на документа в който се заявява: „Държавите изразяват дълбока загриженост заради зачестилите опити и действия, насочени срещу оскверняването и събарянето на паметници, издигнати в чест на тези, които са се борили срещу нацизма по време на Втората световна война, както и на ексхумация и преместването на останки на такива хора, и подтиква държавите напълно да се съобразяват с приетите задължения по член 34 от допълнителния Протокол едно от женевските конвенции от 1949 година.”
Виждате, че съвсем ясно и категорично в поредната резолюция на ООН за борба срещу героизирането е заявено точно това, че не трябва да се събарят такива паметници, а вие виждаме това да става в центъра на София. Естествено трябва да сте наясно, че тази резолюция не мина гладко през Общото събрание на ООН, напротив, имаше доста спорове и тук трябва да подчертая, че много страни гласуваха срещу нея, а няколко се въздържаха. От общо гласували 118 държави 49 бяха против, а 14 отказаха да вземат страна в гласуването. В крайна сметка резолюцията бе приета и тя в момента изразява мнението на Общото събрание на ООН. Страшното в този случай, страшното за мен е, че държави като Съединените щати, европейските държави и някои от другите западни страни като Австралия, Япония, гласуваха срещу резолюцията, осъждаща героизирането на фашизма и нацизма. България бе също сред тези, които гласуваха срещу тази резолюция. И тук е важното да подчертаем, че у нас ще се оправдаят, както винаги с общата позиция на Европейския съюз. Тъжното е, че такава обща позиция имаме от 2014 година. Имаме от момента, в който започна Майдана, от момента, в който се видя, че нацизма в Европа започва да се реабилитира и тъй като много от тези политически движения бяха полезни на европейския политически елит и на американския политически елит, заради това не се стигна до осъждането на нацизма и героизирането на нацизма и неонацизма, на расизма и т.н.. Много е дълъг списъкът на идеите, които са осъдени от тази резолюция на ООН. Впечатляващото е, че тя беше подкрепена от Китай, от огромна част от държавите по света, от Израел включително, което ви говори че въобще тук не става дума за нещо, което тук е свързано с руската пропаганда. Даже напротив, ако трябва да проследим развитието на гласуването и прокарването на тази резолюция на ООН, тук има един много, много интересен момент. Защото тази резолюция бе различна от предишните, които бяха вкарвани от страна на Русия. В нея през ноември, по искане на Австралия, Япония и Украйна бе включен един допълнителен текст в който се заявява, цитирам: „Москва се опитва да оправдае своята териториална агресия срещу Украйна с предполагаема цел за ликвидиране на неонацизма” Този текст е вътре във финалния текст, който бе гласуван и е много важно да разберете, че той бе вкаран с ясната идея, че ако има такова нещо в документа, Русия вероятно ще го оттегли. И много други държави ще се откажат да гласуват за него. Но неочаквано Русия подкрепи и този вариант на текста, в който е заявено, че Москва се опитва да оправдае нахлуването си в Украйна с унищожаването на неонацизма.[…]
Но да се върнем на ситуацията в ООН. По време на обсъждането няколко държави подчертаха, че се разграничават от него. Естествено Русия се разграничи от него, Белорусия се разграничи от него, Китай, Сирия, Северна Корея, Египет. Добре е да разбирате, че това са страните, които ясно стоят до Русия в този момент и те го показват по този начин. Но всички останали държави не са проруски настроени. Имайте предвид, че много от латиноамериканските страни не заемат проруска позиция. И независимо от това, те гласуваха в полза на тази резолюция, което показва че тук наистина трябва да има балансиран подход. Интересното тук е, че от 2014 година Европейският съюз задължително всеки път качва в своите медийни платформи, което много прилича на извинение, защо не гласуват в подкрепа на тази резолюция. Съединените щати и Държавният департамент на САЩ правят същото. Те обясняват, че са срещу нацизма и така нататък, но че тази резолюция сее разделение. Трябва да ви кажа, че четох текста няколко пъти, но не видях какво точно има за разделение вътре. Има много интересни неща, които са записани в текста на тази резолюция. Не само срещу разрушаването на паметниците, но въобще срещу пропагандата на нацизъм и неонацизъм. Няма в текста нищо свързано например със ситуацията в Европа. Да, изразява се притеснение, че има такива неща, оскверняване и разрушаване на паметници. Но иначе, ще ви прочета няколко примера. Осъжда се пропагандата на нацизма, оправдаването и издигането на паметници на хора, свързани с фашисткото и нацисткото движение, като конкретно се посочва, че тук става дума и за изграждане на паметници на войски, които са били част от армията на Третия райх, защото такава тенденция има в прибалтийските страни. Абсолютно същото е и в Украйна. […] Имайте предвид, че в България почват да се чуват такива гласове за създаването на паметници на хора, които са били за включването на България в оста, които са сътрудничили с Третия райх и които в крайна сметка в днешно време отново се превръщат в герои, въпреки, че техният героизъм е доста спорен.
В началото на документа има ключов елемент, който е изключителна важен и срещу който определено застават голяма част от държавите, които са гласували против. А той е наистина много важен. Документът препоръчва на страните да предприемат мерки в законодателната област и образованието, за да не бъде допуснато пренаписването на историята и резултатите от Втората световна война. И да не се допусне отричането на престъпленията срещу човечеството и военните престъпления, извършени по времето на войната.
Разбирате, че тук става дума точно за опит да се спре този процес, който виждаме през последните няколко години. […] Защото определено в борбата срещу Русия започва да се преразглежда мястото на Съветския съюз в общата история на човечеството. А то мисля, че е достатъчно ясно.
A/RES/78/190
Общо събрание
Distr.: Generalе
22 Decembre 2023
Седемдесет и осма сесия
Пункт 69 а) от дневния ред
Ликвидиране на расизма, расовата дискриминация, на ксенофобията и свързаната с нея нетолерантност: ликвидиране на расизма, расовата дискриминация, на ксенофобията и свързаната с нея нетолерантност.
Резолюция, приета от Общото събрание на ООН
на 19 декември 2023 г.
(въз основа на доклад на Третата комисия (A/78/478, пункт 33)
78/190. Борба с героизирането на нацизма, на неонацизма и на други практики, които допринасят за подхранване на съвременните форми на расизма, расовата дискриминация, ксенофобията и свързаната с тях нетолерантност.
Общото събрание,
Ръководено от Устава на Организацията на обединените нации, от Всеобщата декларация за правата на човека, Международния пакт за граждански и политически права, международната конвенция за премахване на всички форми на расова дискриминация и от другите инструменти, свързани с правата на човека,
Позовавайки се на клаузите на резолюциите на комисията по правата на човека 2004/16 и 2005/5, съответно от дати 16 април 2004 г. и 14 април 2005 г., и на съответните резолюции на Съвета по правата на човека, в частност… (изброяват се множество резолюции от 2008 до 2022 г..- б.пр.), носещи названието „Световен призив за конкретни действия за ликвидиране на расизма, на расовата дискриминация, на ксенофобията и свързаната с тях нетърпимост и за всеобщо прилагане на Декларацията и на Програмата от Дурбан,
[…]
Позовавайки се на Статута на Нюрнбергския трибунал и на присъдата на Трибунала, който призна за престъпни в частност организацията SS и нейните компоненти, сред които „Вафен-SS“, заради факта, че нейните официални членове са извършили или са знаели за извършването на военни престъпления и престъпления срещу човечеството в контекста на Втората световна война, както и на съответните клаузи на Статута на Трибунала,
Помнейки жестокостите на Втората световна война и подчертавайки в тази връзка, че именно постигнатата тогава победа над нацизма доведе до създаването на Организацията на обединените нации, призвана да предотврати бъдещи войни и да предпази от такива бедствия бъдещите поколения,
[…]
Разтревожена от разпространението в много региони на света на различни екстремистки политически партии, движения, идеологии и групи с расистки или ксенофобски характер, конкретно нацисти и бръснати глави, и от факта, че това явление стигна до приемането на дискриминационни мерки и политики на локално или национално ниво,
Отбелязвайки с безпокойство, че дори когато неонацистите или екстремистите официално не са във властта, присъствието вътре в правителствата на ултрадесни идеолози може да има като ефект вкарването в политиките и управлението на същите идеологии, които правят неонацизма и екстремизма толкова опасни.
[…]
Изпитвайки сериозно безпокойство от това, че неонацистските и други групи, а също отделни лица, изповядващи ненавистнически идеологии, все по-активно се прицелват в хора, които лесно се повлияват, особено децата и младите, използвайки специално създадени уеб-сайтове за тяхното идеологическо вербуване и обработване,
[…]
1.Потвърждава съответните текстове от Дурбанската декларация и от финалния документ на Конференцията за преглед на Дурбанския процес, в които държавите заклеймиха опитите да се съхранят и възродят неонацизмът, неофашизмът и насилническите националистически идеологии, основани на расови и национални предубеждения, и декларираха, че тези явления в никакъв случай и при никакви обстоятелства не могат да бъдат оправдани.
- Припомня положенията в Дурбанската декларация и финалния документ на Конференцията за преглед на Дурбанския процес, в които държавите уточниха, че осъществяването на правото на изразяване на мнения, в частност чрез средствата за масова информация и с помощта на новите технологии, включително Интернет и пълното уважаване на правото свободно да търсиш, да получаваш и разпространяваш информация, има положителен принос в борбата с расизма, расовата дискриминация, ксенофобията и свързаната с тях нетърпимост.
[…]
- Констатира с тревога, че Руската федерация се опитва да оправдае своята териториална агресия срещу Украйна под предлог за изкореняване на неонацизма, и подчертава, че използването на неонацизма като претекст за оправдаване на една териториална агресия компрометира сериозно взетите мерки за истинска борба с това зло.
[…]
- Заявява дълбоко безпокойство от героизацията под каквато и да е форма на нацисткото движение, на неонацизма и на старите членове на организацията „Вафен-SS“ в частност чрез издигане на паметници и възпоминателни знаци и чрез организиране на публични манифестации в чест на нацисткото минало и чрез деклариране, че техните членове и тези, които са се били срещу антихитлеристката коалиция… са участвали в движение за национално освобождение…
[…]
- Заявява дълбоко безпокойство от силно зачестилите опити и действия за оскверняване и разрушаване на паметници, издигнати в памет на тези, които са се борили срещу нацизма през Втората световна война, а също – от незаконната ексхумация или преместване на останките на тези хора, и в тази връзка настоятелно призовава държавите да изпълняват в пълен обем съответните свои задължения, в частност по член 34 от Допълнителния протокол към Женевските конвенции от 1949 г.
- Осъжда решително действията, свързани с героизиране и пропаганда на нацизма като нанасяне на пронацистки графити и рисунки, особено върху паметници, посветени на паметта за жертвите на Втората световна война.
- Приветства усилията на страните членки за запазване на историческата памет, включително чрез строителство и опазване на паметниците и мемориалите, посветени на тези, които са се сражавали в редовете на антихитлеристката коалиция.
[…]
- Насърчава държавите да вземат конкретни мерки, включително в законодателството и образованието, спазвайки задълженията, които им налага международното право в областта на човешките права, за да се възпрепятства ревизирането на Втората световна война и отричането на престъпленията против човечеството и на военните престъпления, извършени през Втората световна война.
- Ангажира държавите да вземат активни мерки за това системите на образованието да изработват точни материали, засягащи историята, а също – да поощряват толерантността и другите международни принципи в областта на правата на човека.
[…]
- Напомня изводите на Специалния докладчик, според които ревизионизмът и опитите да се фалшифицира историята могат в определени случаи да нарушат забраните за използване на омраза, предвидени в алинея а) на чл. 4 на Конвенцията, които държавите са длъжни да обявят за наказуеми по закон, а предприеманите от неонацистите при вербуване на хора опити да пропагандират екстремистка идеология или расова, етническа или религиозна ненавист и нетърпимост може да попаднат под действието на чл. 4б) на Конвенцията.
- Изразява сериозно безпокойство във връзка с опитите да се прокарат закони за забрана на символи, които в дадената държава са свързани с победата над нацизма.
[…]
- Подчертава, че паметта трябва да се уважава и че описаните по-горе практики оскърбяват паметта на неизброимите жертви на престъпленията срещу човечеството, извършени през Втората световна война… и може да оказват негативно влияние върху децата и младежта, и че държавите, които не се борят ефективно срещу подобни практики не изпълняват задълженията си, които Хартата на ООН налага на членовете на организацията , особено тези, които са свързани с целите и принципите на организацията.
[…]
- Акцентира върху препоръката, дадена от Специалния докладчик на Генералната асамблея на нейната шестдесет и четвърта сесия, в която той отбелязва важността на уроците по история, за да се обяснят драматичните събития и човешките страдания в резултат на установяването на идеологии като нацизма и фашизма.
[…]
- Изисква от държавите да предприемат мерки за задълбочаване на свободата на изразяване, чиято реализация може да играе основна роля за развитие на демокрацията и за противодействие срещу расистките и ксенофобските идеологии, основани на идеите за расово превъзходство.
- Насърчава правителствата, неправителствените организации и включените в тях структури да разпространят възможно най-широко особено, но не единствено чрез посредничеството на медиите, информацията за съдържанието на тази резолюция и принципите, обявени в нея.
- Решава да продължи да се занимава с въпроса.
50-то пленарно заседание
19 декември 2023
https://documents-dds-ny.un.org/doc/UNDOC/GEN/N23/424/57/PDF/N2342457.pdf?OpenElement
Превод от френски Велиана Христова